Toto video vás rozčílíCGP Grey

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
66 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:319
Počet zobrazení:5 918

Nové video z kanálu CGP Grey se soustředí na důvody, proč jsou informace jistého druhu schopné stát se virálním fenoménem a jiné ne. 

Přepis titulků

Zdravím. Myšlenky soupeří o místo v mozku. Fotky koček, zprávy, otázky víry, vtipné gify, naučná videa a videa, která až tak naučná nejsou. Váš myšlenkový katalog ale má své hranice. Myšlenky bez mozku nepřežijí. Můžeme se na ně tedy dívat jako na živé věci jako bacily. Může to znít zvláštně, ale mějte strpení. Vtipy jsou myšlenkové bacily v mozku. Když vtip řeknete dalšímu mozku, pomáháte se mu rozmnožit. Stejně jako když kýchnete a rozmnoží se chřipka.

Tento bacil se do hostitele dostane soplem a tento slovy, ale v obou případech dochází k rozmnožení. Když se přihlásíte do sociální sítě, vystavujete se mentálním kýchnutím ostatních. Každý příspěvek je sopel s bacilem, který se vám snaží provrtat do mozku. Nemusí hledat trvalé bydliště. Stačí, když ho budete sdílet a kýchnete ho na všechny své známé. Vtipná fotka kočky s dokonalým komentářem je podle této analogie superchřipka. Stejně jako bacily využívají slabá místa v imunitním systému, myšlenkové bacily využívají slabá místa v mozku neboli emoce.

Když bacily hrají na emoce, hostitelé je šíří víc. Je to měřitelné. Až na smutek. Smutné myšlenky se moc daleko nedostanou. Údivu se celkem daří. Stránky, které tyto bacily budují jako biologické zbraně, je často vyzbrojí nadpisem typu "7 čehosi, z čeho vám půjde hlava kolem" nebo "Šokující tajemství čehosi dalšího". Ultimátním trumfem myšlenkového bacila je ale vztek, který obejde mentální imunitní systém.

Nic vás ke sdílení nevyburcuje efektivněji. Znalost svých slabých míst je nezbytná pro dobré duševní zdraví, podobně jako mytí rukou. Nemusí to ani být úmyslně. Jakýkoli bacil na internetu se může začít šířit a být čím dál nakažlivější. Vztek na chvíli necháme stranou a vrátíme se k fotce kočky. Každá fotka, která kdy vznikla, je bacil. Většinu čeká rychlá smrt, jako miliardu fotek koček a miminek, které někdo nahrál na internet a které nikdo nesdílel.

Trochu vtipná fotka se ale může rozrůst do mnohem větších rozměrů. Transatlantické lety byly to nejlepší, co se kdy stalo normálním bacilům. Internet zase je to nejlepší, co se kdy stalo myšlenkovým bacilům. Jakmile se fotka dostane na palubu, může skočit do dalších mozků, které ji mohou sdílet. Hlavně ji ale občas mohou pozměnit. Trocha Photoshopu a drobná změna v popisku. Většina změn je příšerná, ale některé pobaví. Začnou je sdílet další mozky, což vyústí v další změny a šanci na světla reflektorů.

Fotka kočky tak může alespoň na pár hodin vládnout celému světu. Internet má jedinečnou schopnost sdílet a náhodně měnit bacily, což jim přidává na síle. S vtipy je to super, ale se vzteklými bacily to až tak super není. Vzteklé bacily při sdílení podstupují ten samý proces. Mění se a deformují tak, aby vás štvaly ještě víc. Mají větší šanci na to, že se rozšíří, než jejich pravdivější, ale o to nudnější konkurenti.

Myšlenkové bacily mohou stejně jako mor populací projít příliš rychle. Stačí týden sledovat svůj oblíbený generátor memů a uvidíte, jak jejich životní cyklus pádí. Některé bacily našly způsob, jak se vyhoření vyhnout. Menší varování. V závislosti na tom, které bacily máte v hlavě a proti kterým bojujete, může následující část znít příšerně. Nezapomínejte, že mluvíme o tom, v čem spočívá úspěch některých bacilů, obzvlášť těch vzteklých.

Ne, o tom, jak dobré jsou myšlenky samotné. Zhluboka se nadechněte. V klidu. Myšlenky mohou vyhořet, protože jakmile se všichni shodnou, není o čem mluvit, a tím pádem ani přemýšlet. Když ale existuje oponent s protiargumentem, myšlenky nekončí. Nemusí to být vzteklý spor, ale vztek pomáhá. Čím je spor viditelnější, tím více přihlížejících přiláká, což viditelnost ještě zvýší.

Každá skupina, od nejneškodnějšího internetového fóra po debatu na celostátní úrovni, se tak může v mžiku oka změnit v burácivou bouři hněvu. Myšlenkové bacily v tomto případě nesoupeří, ale spolupracují. Společně doputují do více mozků, které o nich budou déle přemýšlet. Myšlenkové bacily na opačných stranách sporu mohou žít v symbióze. Obzvlášť vzteklé bacily používají metodu "buď jsi s námi, nebo proti nám". Pokud vás právě napadl jakýkoli bacil, zatlačte ho zpátky. O tom to video není.

Mluvíme pouze o metodě. Pro neutrální mozky je velmi obtížné jí odolat. Její schopnost rozvracet navíc umožňuje růst jejího symbiotického partnera. Vysvětluje to, proč v některých sporech vede zisk nových spojenců k zisku nových nepřátel. Přestože si totiž účastníci myslí, že jsou součástí plamenné bitvy na smrt, z pohledu vzteklých bacilů jedna strana představuje pole květin a druhá hejno motýlů. Když zasadíte více květin, vyrojí se více motýlů.

Více motýlů opyluje více květin. Pokud nějaký spor rozštěpí populaci, trvá celou věčnost a těžko se mu dá vyhnout, ať už jste neutrální, jak chcete, možná se díváte na veleúspěšný pár symbiotických vzteklých bacilů, kteří dosáhli ekologické stability. Jedna depresivní myšlenka na závěr. Ne vlastně. Něco, co vás přivede v úžas a odhalí tajemství... Ne, je to jen depresivní. Když proti sobě stojí dvě početné strany, nehádají se spolu navzájem.

Většinou se dohadují sami se sebou o tom, jak je druhá strana štve. Stačí graficky znázornit hádky na internetu. Z každé strany se stane kvazi-izolovaný internet, který sdílí myšlenky o tom druhém. Chápete, kam tím mířím? Jedna skupina plodí myšlenkové bacily o té druhé. Ty, které nejvíc umí rozčílit, ale které nemusí být úplně pravdivé, se šíří nejrychleji. Tato skupina si skoro nemůže pomoct, aby nevybudovala totem té druhé, který ji bude tak rozčilovat, až o něm bude pořád mluvit.

Teď už víte, proč takový totem vyvolává tolik zlosti. Nemyslím tím, že nemá smysl se o něčem dohadovat. To je na jiné video. Nebo že internet není úžasný a že nemá smysl se snažit, aby ostatní změnili názor. Kolují mezi námi bacily všeho druhu. Je ale dobré vědět, že myšlenky mohou využívat naše emoce k tomu, aby se šířily, a že čím rychleji se šíří, tím větší mají šanci, že se díky náhodným změnám začnou šířit ještě rychleji.

Někdy je to super, někdy je to hrozné. Pokud ale chcete mozek udržovat při zdraví, je dobré být na pozoru proti myšlenkám, které prošly spoustou jiných mozků a které útočí na vaše slabá místa. Je to váš mozek. Dodržujte hygienu. Toto video je samozřejmě myšlenkový bacil. Bylo úmyslně sestaveno tak, aby šířilo myšlenkový bacil o myšlenkových bacilech a takříkajíc odhalilo jejich tajemství. Co nejvíc jsem se ale snažil, aby nehrálo na emoce. Při šíření by se mu tedy hodila trocha pomoci. Buďte prosím hodní vektoři bacilů a kýchněte ho na své přátele, kolegy a rodinu.

Všechny je nakažte. Sdíleli jste ho, že? Pokud se ještě díváte, pořádně jste toho bacila schytali. Zbývá vám už jen kliknout na monitor a přihlásit se k odběru e-mailů, které vás vystaví spoustě dalších bacilů ve formě videí s animovanými panáčky. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (37)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Diskutéři na Novinkách: Gotta catch them all.

00

Odpovědět

Nízké hodnocení tohoto videa se dá vysvětlit povrchností zájmů a malou mozkovou kapacitou většiny zdejších diskutujících, kteří jdou pouze za zábavou a poučení je nudí až přímo irituje.

116

Odpovědět

Já na toto video seru už jenom z důvodu, že to přednášející vykládá, jak kdyby měl sračku a spěchal rychle na hajzl. N****t! Jsem primitiv.

35

Odpovědět

9 z 10 lidí odpoví na tento jednoduchý příkald špatně!!! Otestuje své znalosti:

48÷2(9+3) = ?

a) 2
b) 288

112

Odpovědět

prosím těch 9 lidí, ať mi vysvětlí, jak se dojde ke dvojce. dík

63

Odpovědět

+LecitinNejdřív vynásobit, pak vydělit. Správně je to sice opačně, ale když člověk spočítá závorku (to se musí jako prvé), tak intuitivně provede nejbližší operaci (ne každý, i těch 90% mi přijde moc, ale mne to taky zblblo).

30

Odpovědět

+Lecitindíky, to mě nenapadlo. já zkoušel 2*9 a pak to tam nějak pošolichat a dvojka pořád nevycházela

00

Odpovědět

+LecitinTo je jednoduchý. 48 se má vydělit 2 závorkama. Závorky daj 12 takže 48 děleno 24 no a to jsou 2

00

Odpovědět

+LecitinKomunard: ne, tento priklad nema spravne reseni, jelikoz se jedna o ambiguozni zadani... jsou dve interpretace tohoto zadani, tudiz dve mozne reseni, budto to je (4/2) * (9+3) a nebo 4/(2*(9+3)), ze zadani nelze ani jednu moznost vyloucit

50

Odpovědět

a jakou asociativitu tech operaci mam pouzit?

00

Odpovědět

A teď mi řekni..kdy za celý svůj život budeš potřebovat v praxi počítat takový příklad? Pokud teda nejsi matematik nebo fyzik?

14

Odpovědět

+Dromedprávě, že tohle je jeden docela velký omyl. Matematici a fyzici takovéto početní příklady vůbec nepočítají. O sčítání, odečítání, násobení a dělení matematika vůbec není. Nebo přesněji neměla by být. Měla by být o kreativitě, jak tvrdí James na konci tohoto videa. https://www.youtube.com/watch?v=MlyTq-xVkQE

11

Odpovědět

Ty vole ten člověk jasně řekl že se snažil to video udělat aby nehrálo na emoce a stejně se najdou takový idioti, že sem napíšou že je to nudný.
TO NEMĚLO BEJT ZÁBAVNÝ UŽ TO CHÁPEŠ PÍČO?

1718

Odpovědět

''Si zabil.''

141

Odpovědět

Mě na VČ rozčilují nefunkční videa se kterými nikdo nic nedělá. Mnohokrát už tu psali jak se na ně zaměří a stejně s tím nic nedělají.
Ani nespočítám kolikrát jsem klepnul na odkazy, které hlásíí nefunkčnost videa. Dokonce jsem i jednou poslal mail, který podrobně mapoval kolem stovky odkazů, včetně názvů a nic...

Docela mě překvapuje, že stránka, která má takovou návštěvnost na hlášení problémů zcela kašle. Kdybych se aspoň dočkal nějaké reakce typu: "to tlačítko tam je jen na okrasu, nám je to stejně jedno" jenže mě nikdo ani nijak nekontaktoval :/

Očekávám brzké smazání tohoto komentáře...

206

Odpovědět

To se divím, mě funguje naprosto všechno ale. Fakt.

611

Odpovědět

+Wittyhttp://www.videacesky.cz/ostatni-zabavna-videa/rozlouceni-conana-obriena
toto
ti funguje?

pravidelně makám na report, psal jsem komentáře a nic. je tu plno nových lidí, co ty stará vide neviděly. když jsou přeložená, tak proč je neopravit, radši překládají takovéto videa o ničem...

81

Odpovědět

+WittyJe to smutné že na to tak serou :(

Evidentně už ani nechodí sem, dřív aspoň měli snahu se nějak vyjádřit. Teď už ani hovno...

30

Odpovědět

+Wittyno překladatelé se ozvou, když jim sjedeš překlad :D

80

Odpovědět

+WittySe zprovozněním starých videí to není až tak jednoduchý. Linky jsou často nefunkční, jelikož video někdo smazal z YouTube, většinou protože se jednalo o ilegální obsah. V takovým případě se můžeme pokusit najít video na jiným kanálu s tím, že hrozí, že ho za chvíli stejně zase smažou. Obnovení videa tak může zabrat spoustu času (protože se občas musí předělávat i titulky) a může to v konečným důsledku být zbytečná práce. Další věcí je, že se snažíme videa přidávat z oficiálních zdrojů, kde se nenajde úplně všechno.

Co se týče kritiky videa, často je těžký odhadnout, co se bude líbit. V tomhle případě jsem váhala, ale CGP Grey je přece jen dost oblíbenej kanál a video na YouTube nasbíralo přes 2 000 000 zhlídnutí a 50 000 lajků, takže jsem se ho rozhodla přeložit. Občas to prostě nevyjde a já příště budu vědět, že podobný videa nemám překládat.

Většina lidí, co tady překládá, pracuje, studuje nebo dělá obojí zároveň. Nepřijde mi moc fér nás obviňovat z toho, že na to kašleme, obzvlášť v době státnic a zkouškovýho. I když se může zdát, že pětiminutový video je přeložený hned, ve skutečnosti to může zabrat i několik hodin, takže i když vám to tak nemusí připadat, práce jde do webu hodně.

310

Odpovědět

+WittyCo se týče kritiky videa... však video je zajímavé, a zvolila jsi takový název, který se snažíme splnit ;)

90

Odpovědět

+WittyTak to pak jo. :D

70

Odpovědět

Vedení těhle stránek má spoustu věcí v piči. Ať už funkčnost starých kvalitních videí, či jistou kulturu vyjadřování na fórech, hlavně že to sype. Nechci být špatným prorokem, ale byly i "větší" servery, které díky laxnímu přístupu majitelů šly do kytek...

514

Odpovědět

+PepekNaštěstí to tady nehrozí, protože VČ majitelům prakticky nic nesypou :D

30

Odpovědět

Dobrý tutoriál na to jak popsat naprosto jednoduchou věc naprosto složitým způsobem

363

Odpovědět

Spíš se to mělo jmenovat Tohle video vás unudí k smrti. Normálně mám ráda naučná videa, ale tohle je o ničem.

6127

Odpovědět

Není pravda toto je velice poučné video! Pokud nesouhlasíš měl by jsi o tom napsat!

229

Odpovědět

+AlennMyslím, že jsem to napsala zcela jasně. Video sice myšlenku má, ale je zahrabaná ve spoustě keců a měla jsem co dělat, abych to dokoukala do konce.

134

Odpovědět

+Alennjedno z nejlepších videí tady. nechápu ty hlupáky co dali malé hodnocení

128

Odpovědět

+AlennMohla by o tom natočit video :D

41

Odpovědět

+Alennmožná gif by stačil, já bych udělal opačný a rozjeli bychom to :D na Alenna se hned chytla, takže asi při koukání nedávala pozor...

11

Odpovědět

+Alennyeah...that's it bi#$@s
spread the angry germs.... muhahahahahaaaaa

no a teď vážně, koukám žemyšlenka videa je naprosto pravdivá, nejde o obsah ale o flamewar dvou skupin
..ted to chce ještě Zlopána

30

Odpovědět

+AlennZlopán nemá čas, jeho máma ho učí holit si chmíříčko pod nosem

10

Odpovědět

+AlennLecitin: Proč dali nízké hodnocení? Protože mají raději videa s obrázky koček obohacené o vtipné komentáře.

71

Odpovědět

seš holt kráva

28

Odpovědět

+Zabijaknerozčiluj se

21

Odpovědět

Jo, to známe i tady na VČ. Taky proto mají videa o náboženství nejvíc komentářů. :D

410