Válka v IrákuPoslední smích

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 2
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:898
Počet zobrazení:30 576

John Bird a John Fortune, které můžete znát například ze sitcomu Jistě, pane ministře, patří mezi oblíbené bitské komiky. Toto interview je jednou ze scének z pořadu The Last Laughs, kde tito pánové několikrát účinkovali. Rozhovor, jež uvidíte, je skvělou politickou satirou na vojenskou situaci ve Velké Británii těsně před invazí americké armády do Iráku.

Přepis titulků

Georgi Parre, vy jste hlavní plánovací úředník ministerstva obrany. - Ano, to jsem. Ano. - Ano. - Ano. Musíte být velice vytížen kvůli možnému vypuknutí války s Irákem. Jsme nadšeni. Jsme nadšeni a moc se na to těšíme. Obrana je jméno a útok je hra. To je naše motto. Takže zcela jistě připravujete spoustu věcí. Ano, to děláme.

Naším cílem je dohlédnout na to, aby naši vojáci měli co nejlepší vybavení. Snažíme se to vypracovat k dokonalosti. Pracovali jsme na tom velmi tvrdě. Minulý rok jsme například měli obrovské vojenské cvičení. Vlastně to byla největší účast britských vojsk od války v perském zálivu, v Ománu. - V Ománu? - Ano. To byla operace Swiftsword. Vybrali jste si Omán, protože má podobné podnebné podmínky a terén jako Irák? Ano. Přesně proto. Je to velice blízko Iráku. A bylo to velice užitečné.

- Takže operace byla úspěšná? - Obrovsky úspěšná! Naučili jsme se tam spoustu věcí. Například? Třeba, že nemáme nasedat do našich helikoptér. Naše helikoptéry jsou konstruovány pro operace v severní Evropě. A v těchto standardních podmínkách vrtule, která drží vrtulník ve vzduchu, vydrží zhruba 500 hodin provozu. Zjistili jsme ale, že v Ománu je její životnost snížena.

- Snížena na kolik? - Na 27 hodin. - Nebylo to trochu překvapující? - Pro piloty ano. Také jsme měli podobné problémy s Challengery. Challenger tank - hlavní bojový tank britské armády. Je to velice mocná zbraň. Obzvlášť, pokud se může pohybovat. V Ománu se nemohly pohybovat? Víte, jednou ze zajímavostí, kterou jsme v Ománu zjistili, bylo to, že na pouštích Blízkého východu narazíte na obrovské množství písku.

Ano, to věřím. Naše zkušenosti tuto teorii jednoznačně potvrzují. A dojde k tomu, že se písek dostane do vzduchových filtrů tanku. To je ucpe. Samozřejmě, tank Challenger je konstruován pro operace v severní Evropě. A v těchto podmínkách je předpokládaná výdrž zhruba rok. - V Ománu se však jejich životnost opět zkrátila. - Na kolik? - Na 4 hodiny. - Takže jste nemohli použít tanky.

- Ne. Tedy ne pro střílení lidí a popojíždění. Spíše na malé koktejl párty. Ale kromě písku se na pouštích Blízkého východu musíte vypořádat také s horkem. U některých starších vozidel se motory přehřály tak, že k jejich provozu bylo potřeba zapnout naplno topení v kabině. Ale pak bylo řidičům takové vedro, že museli každých pár minut vystoupit. - To není moc efektivní. - Musíte si uvědomit, že tato vozidla byla zkonstruována pro operace v severní Evropě.

Ale také jste měli problémy s puškami. V tisku velice proklamované problémy s prachem, který se dostával do mechanismu zbraně a ta se pak zasekávala. Ano. Tady naneštěstí došlo k velice negativní publicitě. ATA2 - britská útočná puška je smrtící zbraní. Obzvlášť, pokud se z ní někdo rozhodne vystřelit. Je naprosto spolehlivá, pokud provedete jistá opatření. Takže pokaždé, když z ní vystřelíte, musíte ji rozebrat a naolejovat. Ale uprostřed bitvy na tohle opravdu těžko najdete čas.

Na to si čas prostě najít musíte. Jinak je to celkem nuda. Víte, vojákům se na pouštích nelíbí. Je tam velké horko, spousta písku a tak. Také jsme zjistili, že uniformy jsou příliš těžké. Ve stanech bylo strašné horko a vojákům se roztekly boty. A co jste s tím udělali? No, my jsme nic nedělali. Seděli jsme doma a plánovali jsme. Někteří z vojáků ale byli schopni pořídit si své vlastní boty.

- To si vymýšlíte, že? - Ne, ne. To, co tu říkám, je naprostá pravda. Promiňte, generále, ale připadá mi, že britská armáda není dostatečně vyzbrojena pro boj na Blízkém východě. Také proto, že váš komunikační systém v Ománu nefungoval, že? Ne, ne to jsou poněkud mylné informace. Je pravda, že nefunguje na pouštích. Ale on nefunguje ani nikde jinde. Ano, pamatuji si, že v Kosovu museli vojáci kontaktovat ostatní jednotky svými vlastními mobily.

Ano, to museli. Nemohli jsme to udělat v Ománu, protože tam není pokrytí. - To ale zřejmě nebude ani v Iráku. - Ale to nevíme, to nevíme. Je možně, že Saddám Husajn vytváří mimo biologických, chemických a nukleárních zbraní, také mobilní síť. Určitě by to bylo užitečné, kdyby dejme tomu jeden z velitelů našich tanků mohl vylézt z tanku, zapnout si mobil a zavolat: "Tank nejede, z helikoptéry upadla vrtule, zasekla se mi puška a roztavily se mi boty.

Očekávám další rozkazy." A taky by to mohl vyfotit a poslat. To je pravda. Takže co byla podle vás nejcennější zkušenost z Ománu? To je nasnadě. Pokud chceme vést válku proti Saddámu Husajnovi, za každou cenu ho musíme přemluvit, aby s námi přitáhl bojovat do severní Evropy.

Protože tam by fungovalo veškeré naše vybavení. A také by tu byla velká politická podpora, protože jakmile by vpadnul do Polska, všichni by souhlasili s útokem. Pravda, ale pokud ho z nějakého důvodu nepřesvědčíme k invazi do Polska... To je nejhorší možný scénář. ...a k válce skutečně dojde v Iráku, a budeme tam jen my a Američané, nechápu, jakou vojenskou podporu bychom jim vlastně mohli poskytnout. Nemyslím, že Američanům tolik záleží na naší vojenské podpoře.

Chci říct, že si to klidně můžou vybojovat sami. Takže co vlastně chtějí po nás? Mrtvoly, řekl bych. Víte, pokud dojde k válce v Iráku, je pro Washington velice důležité, aby ne všechna mrtvá těla byla Američanů. Takže toto je v podstatě ona "Krvavá oběť." To jsou přesně slova Tonyho Blaira. Jde o to, že se připojíme a budeme k tomu připočteni.

- Nebo spíše padneme. - Ano, nebo tak. - Generále, opravdu velice děkuji. - Bylo mi ctí. Překlad: B-hold Korekce: BugHer0 www.videacesky.cz

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Miluju takovouhle satiru a tohle mě rozřezalo jak pásová pila

20

Odpovědět

Je možné, že Saddám Husajn vytváří mimo chemických, biologických a nukleárních zbraních také mobilní síť - trefa :-D :-D

Ale koniec trochu zamrazil...

220

Odpovědět

zbraní*

180

Odpovědět

Video opět funkční.

200

Odpovědět

Co všichni máte za prohlížeče ??
Já mám Firefox a ani betaverze neblbne...I když je to možná tím, že nemám wokna :-)

180

Odpovědět

nebo by to mohl vyfotit a poslat to :-D jo a poprvý mi to nedojelo do konce. Včera bez problémů, dneska jsem se koukal znova a skončilo to dřív. Když jsem to ale zas pustil a kliknul na konec tak to šlo

190

Odpovědět

Tak to bylo hodně trapné :-) Ale jedenkrát jsem se pousmál!

1840

Odpovědět

Doufám, že sem přihodíte co nejvíce videí od těchto komiků. Jsou nejlepší:-D:-D

200

Odpovědět

bolí mě břicho od smíchu :-D

200

Odpovědět

Lester: neboj, na dalších se už pracuje ;-)

180

Odpovědět

nechtěli byste přeložit další videa s generálem?
např. http://www.youtube.com/watch?v=nYC0P_NBLZw

díky
:)

180

Odpovědět

Takhle už jsem se dlouho nepobavil :D:D užasný video :D

200

Odpovědět

nejlepsi je hned zacatek o tech vrtulnicich ...piloty to prekvapilo :D

200

Odpovědět

výborné video... britský humor je skvělý.. doufám, že se dočkáme dalších videí z The last laughts :)

200

Odpovědět

Maras video :D až se mi s toho roztekly boty :D

180

Odpovědět

Víc od těhle dvou. pls :)

190

Další