Britské námořnictvoPoslední smích

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 2
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:629
Počet zobrazení:26 557

Po velkém úspěchu Války v Iráku přidávám další skeč z pořadu The Last Laugh, v němž opět excelují John Bird a John Fortune. Dozvíte se, jak to chodí v britském námořnictvu. Není doufám třeba dodávat, že nic standardního čekat nemůžete.

Přepis titulků

Sire Georgi Parre, - Vy jste admirál. - Jsem admirál. A nosím admirálskou čepici. Ano. Kolik admirálů máme v našem námořnictvu? Máme 46 admirálů a 88 komodorů. A kolik máme lodí? Bojeschopných 25.

- Není to trochu moc admirálů? - Ano, to je, ale musíte si uvědomit, že naše moderní námořnictvo je po technologické stránce značně vyvinuté. Například jsme si právě objednali dvě nové letadlové lodě, což budou největší lodě, co kdy vypluly, v celé historii našeho námořnictva. Ano. To jsou HMS Waleský princ a HMS Camilla Parker Bowles. Ne, to byl původní nápad, ale královna, která je bude křtít, řekla, že by se opravdu nedonutila říci: "Pojmenovávám tuto loď Camilla Parker Bowles, ať Bůh žehná jí a všem, kdo se v ní plaví."

Takže se bude jmenovat HMS Královna Alžběta. A kolik budou stát? 3,9 miliardy liber a sloužit začnou v letech 2014 a 2016. A na co vlastně jsou? Každá z nich váží 65 000 tun. - To je velice těžké. - Ano, to je. A na co že jsou?

A jsou o 6 metrů vyšší než Nelsonův sloup. - A na co jsou? - A letová plocha zabírá rozlohu 49 tenisových hřišť. A hangáry jsou veliké jako 12 olympijských plaveckých bazénů. Pravděpodobně se mě chcete zeptat, na co že to vlastně jsou. - No, ano. - Myslím že to nejlépe vyjádřím slovy Dese Browna, který řekl: "Tyto lodě nám zajistí, že budeme moci zvýšit naše světové strategické úsilí." Ano.

A jak tyto obrovské a neuvěřitelně drahé lodě vlastně fungují? No, letadlová loď, jak název naznačuje, převáží letadla. Ano. A jaké druhy letadel? To mě mrzí, že jste se zeptal, protože... v tuto chvíli si můžeme dovolit koupit buď lodě nebo letadla, ne obojí. - Nepředstavuje to pro nás určité obtíže? - Ano, ano, to ano. - My se z toho nějak dostaneme.

- Jak? - Zvýšení daní. Asi to tak uděláme. Vlastně bychom mohli tyto ztráty nahradit letadly. Například úderný letoun F35b, který kupujeme od Američanů. Slyšel jsem, že jste si jej zvolili, protože je to dobré letadlo. Výborné, výborné, je to přesně ten správný typ. Značí se ROAVP - Rychlý Odlet A Vertikální Přistání. - Byl ve vývoji celých 15 let. - Takže musí fungovat perfektně. Asi té myšlence začnu fandit, protože ještě není hotový. Aha.

A pročpak? - Byly s ním nějaké problémy. - Například? Při zážehu pod sebou vytváří teplo o velikosti 500 °C, což je dost na to, aby to zničilo palubu na celém letadle. Rychlost vzduchu proudícího motory je 105 - 120 km/h, což znamená, že by na palubě lodi pohybující se rychlostí 30 uzlů, by přes palubu vál vítr silou hurikánu, což by každého, kdo se ještě neusmažil, odvanulo do oceánu. Takže, proč vlastně kupujeme tato letadla, k lodím, které už tak stojí miliardy?

Protože jsme na tyto problémy přišli až teď. Ale v době, kdy tato letadla přijdou do služby, už budu dávno v důchodu, stejně jako většina mých kolegů, takže to už bude problém někoho jiného. Takže vy jste je skutečně objednali, že? To jsme je nemohli sehnat někde jinde? Pamatujte na to, že Amerika je náš největší spojenec. Navíc do smlouvy přidali odstavec, kterým se zavazujeme, že letadla nebudeme používat mimo Anglii.

Není to poněkud limitující? Ano, zřejmě ano. Ale zase by to bylo vcelku užitečné, kdybychom měli problémy se skotskými nacionalisty. Takže pravděpodobně tyto letadlové lodě přijdou do služby, řekněme v roce 2014, budou muset strávit prvních 6 nebo 7 let svojí služby plavením se po oceánech bez jakýchkoliv letadel. No, mohli bychom tam dát Harriery, které jsme už používali To jsou samozřejmě velice prověřená a spolehlivá letadla.

Ano, poprvé se použily v roce 1969. Ale je to velice dobrý kousek plechu, pokud ho nepoužijete proti zemi, která má svoje vlastní letectvo. - Takže si musíme najít nepřítele, který nemá letectvo. - Ano, ideálně. - Už vím. Co třeba Taliban? - Ano, Taliban, naprosto ideální pro Harriery. Jediný problém je, že Afghánistán je asi 1930 km od nejbližšího moře, že? - Jaký je dolet Harrierů?

- 645 kilometrů. Není ale potom jasné, že naše jednotky potřebují helikoptéry, - obrněná vozidla a spousty, spousty, spousty vojáků? - Ano. Ale tyhle věci nejsou pro šestileté letadlové lodě. Navíc žádném případě byste nedostal ani jeden plavecký bazén do helikoptéry. Zatímco, jak jsem říkal, do těchto lodí jich můžeme dostat 12, obzvláště, když nepovezou žádná letadla. Nerad bych byl za hnidopicha, ale jaký má význam mít 12 olympijských bazénů v letadlové lodi?

Význam? No přece proto, že tam můžete uspořádat olympiádu! Ale je pravda, že v době, kdy tyto lodě půjdou do služby, už bude 4 roky po olympiádě. Ledaže by olympiáda nezačala včas, což je velice nepravděpodobné. Ale i kdyby byly olympijské hry o 4 roky opožděny, což je pravděpodobné, je také velice pravděpodobné, že budou opožděna i ona letadla. Ano, velice pravděpodobné. Ale na druhou stranu, tohle je Británie. - Pane Georgi, velice děkuji.

- To nestojí za řeč. Překlad: B-hold Korekce: scr00chy www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Krásný anglický humor...pouze bych měl jednu připomínku z leteckého světa, v 03:14 je použita zkratka ROAVP, která se nepoužívá, i v ČR se používá anglická zkratka STOVL.

190

Odpovědět

Tož tokovou hovadinu bych nevymyslel :D :D :D :D

180

Odpovědět

Už jsem taky pako... 3:22 je správná stopáž. *píše si: koukej co hledáš*

180

Odpovědět

Neříká náhodou v 7:12 spíš "I have not the faintest idea"?

180

Odpovědět

abc: ve videu říká 400 mil

180

Odpovědět

abc prosímtě že jsi rozuměl jednomu slovu ve vdieu a ne ještě celému kontekstu riá tam 400 mile a v prekladu jsou kilometry takze 400*1,3 priblizne .....

181

Odpovědět

harrier ma dolet 400 a nie 645 mala chybycka v preklade

1811

Odpovědět

~3:35 - nevím přesně co říká, ale třeba to říká špatně už on, teplo má jednotku Joule, ne °C, takže by se asi hodilo '...vytváří teplotu...', ale jelikož na odposlech nejsem příliš dobrý, ber to jen jako fyzikální připomínku, a ne jako rejpaní do tak skvělého překladu. ;)

180

Odpovědět

Sinister: ano, s tímhle máš pravdu, to jsem se docela přeslechl :-) opraveno.

180

Odpovědět

Tou posledni hlaskou "Tohle je britanie" mi to pripomnelo jeden dil z IT Crowd :D kde porad nic nefunguje a vzdy "Jakto ze to nejde"..."ahaa made in Britain" :-D

180

Odpovědět

3:35, ne vlajkove dekorace, ale flight deck, vzletova plocha (paluba) ;) jinak super prace!

180

Odpovědět

5:52 konec videa :-(

180

Odpovědět

Tihle dva jsou skvělí - víc takových vidií - rozhodně nejlepší videa na téhle stránce po dlooouhé době :)

190

Odpovědět

jo myslím že sloup, protože kdyby chtěl říct památník, tak by řekl spíš monument. Se stává :)

180

Odpovědět

LOL...ty v tom maj ještě větší bordel než my...

181

Další