Vesmír ve 4 minutách

Thumbnail play icon
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:86
Počet zobrazení:4 822
Kanál exurb1a si dal za cíl vysvětlit všechno podstatné o vesmíru během pouhých čtyř minut. Jak se mu to povedlo, už můžete posoudit sami.

Přepis titulků

Vítejte ve vesmíru. Začneme Tyrionem fyziky, Planckovou délkou. To je asi to nejmenší, o čem se dá mluvit. Pak ztratíme subatomární panictví, potkáme neutrino, nebojte, je fajn a má dost kamarádů. Asi 65 miliard jich za vteřinu projde každým cm² Země. Pak tu jsou kvarky, ty mají 7 vůní: nahoru, dolů, podivný, půvabný, svrchní, spodní a banán.

Ty mají asi nejblíž ke stavebním kamenům přírody. Další jsou áčkové celebrity subatomárního světa Derek Neutron a Barbara Proton. Mívají trojku s Carmen Elektron, a tvoří tak ujetý spolek zvaný atom. Subatomární částice jsou vtipné, chovají se jako vlny, nebo jako částice, podle nálady a fáze cyklu. A jsme u dalších známých celebrit: hélium, vodík, uhlík a cesium.

To, co jsme zatím viděli, a vše ostatní řídí 4 síly. Silná síla, která váže kvarky, protony a neutrony, pak slabá síla řídí radioaktivitu, elektromagnetická síla drží atomy a molekuly a nakonec promiskuitní gravitace, která řídí vše ostatní. Třeba vesmíry. To všechno je hezky zabalené ve standardním modelu, zatím nejlepším pokusu o teorii všeho.

Malé věci patří ke kvantové fyzice a velké věci zase do relativistické fyziky. Vědci se snaží, aby začaly ty dvě bydlet spolu, ale ony se bojí závazků. O kus dále máme kód života, kyselinu deoxyribonukleovou neboli DNA. DNA tvoří krkolomné ATCG, adenin, thymin, cytosin a guanin. Podle toho, jak je srovnáte, dostanete ebolu, papyrus, kosatec nebo Miley Cyrus. Dále máme buňky, třeba červené krvinky, bílé krvinky, dendritické buňky.

Úroveň nad tím znáte. Kapky deště, velryby, hakisaky, RedTube, lidstvo a taky Norsko. O kus dál uvidíme historii lidstva včetně naší nejistoty, hypoték a bývalých partnerů. Mimochodem, Natašo, jsi kurva. Pak tu máme 8 planet a 146 měsíců Sluneční soustavy, kam se nepočítá Pluto, protože není planeta. Smůla, končíš, kámo.

Pak je tu Slunce, 4,5 miliard let staré hořící hélium. Za pár miliard let se Slunce hrozně naštve, bude z něj rudý obr a sežere naši planetu. Pak Mléčná dráha, kde je aspoň 100 miliard hvězd. Hvězdy můžou být samy, obíhat se ve dvou v binárním systému, nebo někdy ve třech, to je trojice nebo hvězdná trojka. To není vše, pak jsou mlhoviny, takové dělohy, kde se rodí hvězdy, měsíce buď z planet, nebo létajícího smetí, komety, meteory a miliony dalšího, na co nemáme čas.

Ve středu naší galaxie je černá díra, obrovská gravitační studna, nasává hmotu a křiví čas. Zajímavost: Když při pádu do černé díry zadržíte dech, umřete. Samozřejmě. Pak je tu zbytek vesmíru. Naše galaxie je jednou z nejméně 100 miliard, jedna hezčí než druhá. Máme 100 miliard galaxií, každá má 100 miliard hvězd, takže ve vesmíru je alespoň 100 miliard bilionů hvězd. Samotný vesmír má podle odhadů průměr asi 93 miliard světelných let, takže pokud byste cestovali rychlostí světla, 300 milionů m/s, trvalo by 93 miliard let ho přeletět.

Ale vesmír se rozpíná a pořád rychleji, což fakt vůbec nedává smysl. A to je asi vše. Jo, možná jsou paralelní vesmíry. A skryté dimenze vesmíru. A zapomněli jsme na čas. Vesmír začal asi před 14 miliardami let, po pár 100 milionech let první galaxie, za dalších pár 100 milionů let Mléčná dráha, za pár dalších Země, oceány, pak život, plazi, dinosauři, konec hry pro dinosaury, evoluce hominidů a pak naše sračky.

Tady. Nebo tady, nebo možná tady. Těžko říct, jsme strašně nedůležití. Takže tak, nic nemá smysl a všichni umřeme. Čágo. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Video plné trapných vtípků a chyb. Lidská rasa neexistuje, existuje lidský druh, který se následně dělí na rasy. Každá galaxie nemá 100 miliard hvězd, některé jsou menší, jiné zase větší. I ta naše je o něco větší odhady jsou od 100 do 400 miliard hvězd.

1010

Odpovědět

až na tvoju zásadnú chybu .... at least 100 bil blá blá blá.

05

Odpovědět

S lidskou rasou nejde o chybu ve videu, spíš to byla svým způsobem moje překladatelská lenost. V angličtině se "human race" naprosto běžně používá, často se to do češtiny překládá doslovně jako lidská rasa, ale kdybych si dala trochu víc práce, vzpomněla bych si, že lepší a přesnější překlad je lidstvo. Už je to opravené :)

20

Odpovědět

+jesterkaOn je to celkově problém. Lidi tohle nerozlišují. I ve Star treku ale i jiných sci-fi a fantasy si pletou pojem rasa/druh human/humanoid robot/android/cyborg soustava/galaxie/vesmír atd... A tak na to upozorňuji v rámci osvěty.

00

Odpovědět

"Když při pádu do černé díry zadržíte dech ..." :-D
Kéž bych měl učitele fyziky, který hází podobné vtípky.

169

Odpovědět

Čo je na tom vtipného?

817

Odpovědět

Co je špatného na 300 000 km/s?
Jenom jsem to ověřoval a nemohl jsem to najít, svět se v p***l obrací, retardi.

08

Odpovědět

Protože m/s je odvozená jednotka ze základních jednotek SI, lépe se s tím počítá a nikdo nemusí převádět jednotky. Stejný důvod, proč se nepoužívá třeba km/h nebo yard/týden.

40