Jak fungují volby v IndiiVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:100
Počet zobrazení:6 259
Indie se jako největší demokracie na světě musí potýkat s logistickými výzvami, které se vážou k volbám v zemi, kde má 900 milionů lidí volební právo. Ve druhém díle této řady Hranic zjišťuje Johnny Harris, co všechno patří k organizaci této obrovské operace.

Přepis titulků

V největší demokracii na světě se zrovna konaly volby. Největší demokratické volby na světě... - Volební maraton... - ...mamutí projekt... ...největší uplatnění demokracie na světě. V Indii volili občané na příštích 5 let zástupce do centrálního parlamentu. V těchto volbách měla volební právo osmina světové populace. Tento rok, 2019, žije v Indii 900 milionů občanů s volebním právem, což z toho dělá největší uplatnění demokracie v dějinách lidstva.

Ale toto není video o indické politice, protože než mohou občané odvolit, musí přijít volby k nim. Volební místnosti se musí zařídit všude, kde bydlí lidé. A v jedné z největších a nejlidnatějších zemí světa to není jednoduchý úkol. Musí se dostat k voličům v pobřežních městech na jihu, na venkově na západě a v džunglích na východě a všude mezi tím. A navíc chtějí, aby žádný občan nebyl dále než 2 kilometry od volební stanice.

To je pouhých 25 bloků bez ohledu na to, kde v Indii žijete. Je to neuvěřitelně ambiciózní cíl, a přesto se jim to nějak daří. Toto jsou největší volby na světě a já chtěl vědět, jak fungují. Při každých volbách se tým vládních úředníků a ochranky nalodí na člun na východě Indie, aby se vydali na tento ostrov. Cestují asi 100 km, aby se sem dostali, a to jen proto, aby v pořádku doručili toto. Elektronické volební přístroje neboli EVM, přístroje, které v Indii zapisují hlasy, srdce toho složitého volebního procesu.

V Indii mají 2,3 miliony volebních přístrojů na 900 milionů voličů. Takže doručení těch přístrojů do blízkosti všech voličů je velký logistický projekt. Proto nemá Indie jeden volební den, místo toho to bývá skoro měsíc s vícero fázemi, které mohou trvat týdny. Do procesu se zapojí přes 11 milionů volebních úředníků a členů ochranky, kteří se pohybují od jedné volební stanice ke druhé, od hustě obydlených měst po venkov, kde žije většina Indů.

Jakmile se s přístroji vylodí na ostrově, nasednou úředníci na kolo s vozíkem a vydají se k volební místnosti. Když dorazí, začnou připravovat vše potřebné k volbám. Jsem vděčný úředníkům, kteří sem přijedou, abychom mohli volit. Ti úředníci cestují v tom horku daleko, aby zajistili, že volby proběhnou v klidu. Je skvělé vidět, že se můj názor počítá.

V den voleb se voliči seřadí, odvolí a je jim nabarven prst, aby se předešlo opakovanému volení. Tady pro voliče ten proces končí, ale pro ty úředníky je to teprve začátek. Plavba člunem ke vzdálenému ostrovu je jen jeden způsob, jak se úředníci dostávají ke každému voliči. Rozlehlé a různorodé území Indie vyžaduje všemožné druhy dopravy. Třeba v džunglích tohoto severního státu převáží přístroje sloni, aby se dostaly k jednomu vzdálenému městu.

Nebo v Himálaji, kde úředníci nesou EVM celé hodiny pěšky. Helikoptéry, vlaky, dokonce používají i velbloudy. Ale indické volby nejsou ohromující jen kvůli způsobům, jak se v tak velké zemi dostanou ke všem, to je jen polovina té práce. Také jde o způsoby, kterými se snaží do procesu zahrnout voliče nejrůznějšího původu. Tato výzva patřila k indickým volbám už od samého začátku.

V Indii mají 22 úředních jazyků a stovky nářečí, a když Indie získala nezávislost, neuměla ani čtvrtina populace číst a psát. Nová indická volební komise vytvořila různé symboly, které odpovídaly politickým stranám, například slon, lotos, ruka nebo i budík, aby od začátku mohli sebevědomě volit všichni lidé bez ohledu na gramotnost nebo jazyk. Od roku 1947 gramotnost výrazně vzrostla, ale stále je to pouhých 75 %, takže pro mnohé jsou ty symboly při volení stále užitečné.

Ale je to obrovská, rozrůstající se operace. A za ty roky narazila na některé vážné problémy, třeba obvinění z manipulace s volbami nebo problémy s "únosem kabin". Gangy přepadaly volební místnosti a manipulovaly s volbami. Částečně kvůli těmto problémům zavedla volební komise v 90. letech tyto volební přístroje. Také zvýšila bezpečnostní opatření. Tyto snahy zahrnout všechny voliče a ochraňovat volby asi fungují.

V roce 2019 zažila Indie nejvyšší účast ve volbách a poprvé volilo zrovna tolik žen jako mužů. Volit je důležité pro rozvoj této ostrovní vesnice. Je důležité volit kvůli pokroku a rozvoji. Indické volby jsou stále větší a složitější. Indická populace patří k nejrychleji rostoucím na světě a v roce 2020 budou mladí lidé tvořit více než třetinu obyvatel. Volil jsem poprvé od svých 18.

narozenin a tohle je má nesmazatelná inkoustová stopa. Odvolila jsem. Jsem nadšený, že jsem poprvé volil. Tady to je. Jsou to největší volby na světě, jsou k nim potřeba miliony úředníků, kteří se rozjedou po té obrovské zemi, aby umožnili volit stovkám milionů lidí. Každá část toho – symboly, sloni, čluny, přístroje – ukazuje, jak těžké to je zajistit, že se může účastnit každý v tak velké zemi. A to vše, aniž by musel ujít více než 2 km. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tenhle týpek dělá absolutně skvělý videa!!

40

Odpovědět

mozno ak by to nebola uplna shithole country, kde ludia seru po uliciach a priemerne maju menej vzdelania ako ziak ZS v Europe tak by to islo lahsie.

28

Odpovědět

Ti debilové co serou po ulicích a neumějí číst ve skutečnosti třeba pracují v nějaké továrně a platí těm zmrdům jejich bohaté životy a ještě se před nimi koří. Gratuluji k tvému skvostnému úsudku. Kolikrát jsi tam byl? S kolika Indy jsi se v životě bavil? To jen tak, abych věděl kdo mi tady dělá revival.

61

Odpovědět

Nejužitečnější jsou ty volby právě pro ty úředníky. Legitimizují tím své společenské postavení. Nemluvím o těch volených, ale celkově o státních zaměstnancích v Indii. Mluvím z vlastní zkušenosti. Kdykoliv jsem se jako projektový manažer postavil proti vůli indického státního kripla, tak se okamžitě zvedla vlna bolestných výrazů z jeho pohledu otroků, kteří mi pak vyčítavě tvrdili, že chápou co říkám a že se to podle toho tak udělá, ale jemu se nesmí odporovat... Když jsem se mého kolegy Inda, který i vysvětloval, že státní úředníci si vyžadují bázeň (ne respekt, bázeň!) ostatních lidí zeptal, co kdyby se zavedlo třeba ministerstvo veřejných záchodů na nádraží v Kalkatě, tak jestli by se dotyčného ministra bál odpověděl bez váhání... ano... takže asi tak k těm hodným a obětavým úředníkům co táhnou volební bedničku Indií...

131

Odpovědět

... to zní zajímavě - díky ;) ... můžeš to rozepsat víc - na jakém projektu jsi tam dělal ? Co tě na nich nejvíc bavilo / zlobilo ? (přemýšlíme nad projektem pro Indii).

40

Odpovědět

+BuřičNo tak to asi podepište, dolar od Inda platí stejně jako dolar od kohokoliv jiného, ale jsou to vydřený a vyvztekaný peníze. Jejich strach z dělání rozhodnutí je poměrně na překážku, takže se věci vlečou a pak najednou není na nic čas a to až do té doby než je řada na nich... chcete dělat projekt v Indii? Hádám tedy, že víš co je to Letter of credit.

10

Odpovědět

To si viem živo predstaviť v takom zapadákove, že človek ktorý je negramotný zakrúžkuje tvár, ktorá mu je najviac sympatická. Žiadna relevancia a inteligencia vybrať si vhodného kandidáta, stačí že sa najkrajšie usmieva :)

17

Odpovědět

Hmm... z mých zkušeností to není u gramotných, ani vysokoškoláků, o moc lepší. Lidé raději volí sympaťáka, co slibuje hory doly, před někým nesympatickým a konzervativním.

30

Odpovědět

Jo jo, volby. Super věc. Ještě kdyby se tím vyřešila závratná negramotnost, víceméně nepřítomnost jakékoliv spolehlivé identifikace (z čehož vyplývají další legrace jako kupování hlasů, vícenásobné volení, neuznání hlasu kvůli chybějícími záznamu v zaostalé databázi) a do očí bijící chudoba té fantastické jaderné velmoci s kosmickým programem.
PRIORITY!!!

79

Odpovědět

Gramotnost evidentně řeší. Mezi lety 1961 a 2011 (poslední měření) vzrostla z 28 % na 74 %. Vzhledem k tomu, že každých deset let vzroste o cca 10 procentních bodů, můžeme odhadovat, že se nyní pohybuje kolem 80 %. Identifikace probíhá na základě 12 - místného registračního čísla. Přestože to není povinné, je zaregistrováno 1.234 miliardy z 1.339 miliard lidí. Dětská úmrtnost (jeden z projevů chudoby) šla za posledních 20 let dolů ze 100 na 40 dětí z 1.000. Něco tedy evidentně podnikají.
Pozn.: nejsem odborník, jen jsem chvíli googlila, protože mě zajímaly konkrétní čísla.

271

Odpovědět

+SleevaTo zní super! Mít jen čtvrt miliardy negramotů je v parlamentní demokracii úplně super, těm stačí za pár rupií vysvětlit, proč je motýlek lepší než sluníčko nebo budík a hodí mi to.
Totéž mortalita dětí, která u nás dosahuje nejvýš 0,5 promile a ve většině civilizovaného světa se hýbe max do 2 - už jsou tak, tak blízko! Přidáme drobnost, že tam pomalu neexistuje lepší infrastruktura než ta z 19. století, nemalá část domorodců vyměšuje na ulicích a je tam roztomiloučký výskyt cholery a hepatitidy :) Za chvíli je z té indické demokracie vyložený ráj!
Bohajeho, je tak těžký uznat, že je Indie hnusná necivilizovaná díra?

113

Odpovědět

+BrahmanNeřekla jsem, že na tom nejsou o dost hůř než většina civilizovaného světa. Jen jsem doplnila tvé obecné hypotézy (závratná negramotnost, víceméně nepřítomnost jakékoliv spolehlivé identifikace, do očí bijící chudoba) konkrétními daty a trendy. "Za chvíli" z toho ráj nebude, ale s tímhle trendem můžeme počítat s tím, že se v horizontu několika desítek let stane Indie jedním z center světového obchodu.

160

Odpovědět

+SleevaSleeva má pravdu ... hezky o tom píše Rosling ve Faktomluvě. Pro ty co neznají - jde o knížku kde autor sleduje právě zlepšující se tendence jako je dětská mortalita, vzdělání žen a ohrožené druhy ... jednoduše říká, že není všechno v pořádku ale média se na pozitivní zprávy nesoustředí a proto je snadné uvěřit, že jde vše do kopru ... místo toho abysme se mohli poučit z toho kde jsou "bílé vrány" a jak jich využít i v projektech / problémech které zatím řešit neumíme.

90