Boj o ryby mezi Indií a Šrí LankouVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:75
Počet zobrazení:5 177

Další cesta zavedla Johnnyho Harrise k Rámovu mostu a úžině mezi Indií a Šrí Lankou. V této oblasti dochází ke sporům mezi indickými a šrílanskými rybáři, které vyústily až v ozbrojený konflikt, když situaci začalo řešit námořnictvo Šrí Lanky. V tomto videu se dozvíte více o příčinách a předmětu sporu, který se odehrává na této hranici výsostných vod obou zemí.

Poznámka:
První díl této řady Hranic se věnuje hranici mezi Pákistánem a Indií a ve druhém dílu zjistíte, jak fungují největší demokratické volby na světě.

Přepis titulků

Jsem na jednom z nejdivnějších území, kde jsem kdy byl, a posílám svůj dron nad Indický oceán. Zde probíhá bitva. Nejde o území ani lidi, je to bitva o ryby. Jeden rybář byl zabit, pět dalších zraněno, když námořnictvo Šrí Lanky zahájilo palbu u pobřeží Tamil Nadu. Na jedné straně jsou rybáři Šrí Lanky v těchto vesnicích, které rybaření udržuje při životě.

Na druhé straně jsou jejich protějšky, indičtí rybáři v těchto vesnicích podél jihovýchodního pobřeží Indie. Když je jasná obloha, je vidět na druhou stranu úžiny, je to jen asi 20 km. A ve vodě je tu neviditelná čára, která označuje konec indických vod a začátek teritoriálních vod Šrí Lanky. Pod tou hranicí leží poklad. Není to zlato, ale mořské plody. Komunity na obou stranách úžiny se dříve přátelily, ale teď jsou ve sporu. Jedna strana má větší a rychlejší lodě, ta druhá má ozbrojené námořnictvo vybavené válečnými čluny, se kterými hranici hlídají.

Námořnictvo Šrí Lanky zatklo 89 rybářů a zabavilo několik člunů. Šrílanské námořnictvo má právo střílet kdekoli na našem území na kohokoli, kdo na něj vstoupí, to není nic nového. Toto je rybí válka mezi Indií a Šrí Lankou. Rybaření není záležitostí jedné rodiny, je to práce celé komunity. Když se přiveze úlovek, přijdou vesničané i děti vyndávat ryby ze sítí.

Tohle je Rámův most. Když se podíváte na druhou stranu, je tam vidět Šrí Lanka. Podle jedné legendy najal hinduistický bůh Rám armádu opičích mužů, aby postavili most z Indie na Šrí Lanku, aby odtamtud mohl zachránit svou ženu před králem démonů. Podle geologie se zdá, že tam opravdu byl pevninský most, než ho před několika tisíci lety moře zase rozdrobilo a vymazalo pevninskou hranici mezi dnešní Indií a Šrí Lankou.

Dnes mezi Indií a Šrí Lankou existuje pouze hranice na moři. Rozhodli o ní v 70. letech a vypadá takhle. Vznik této hranice znamenal, že je pro rybáře nelegální ji překročit a rybařit ve vodách těch druhých. Tak začal spor, který nakonec vyústil v násilný konflikt. Zranění rybáři byli odvezeni do nemocnice v Rameswaramu. V 60.

letech čelila Indie finanční krizi, a tak vláda hledala nové způsoby, jak ekonomiku podpořit. Pustili se do exportu mořských plodů, třeba krevet. Indická vláda dala rybářům dotace na nové čluny, aby mohli ulovit obrovské množství krevet, které poté uspokojovaly poptávku po celém světě. Indičtí rybáři ve městě Rameswaram té nabídky využili. Dramaticky posílili rybolov s novými čluny zvanými trawlery, ze kterých vyhazují sítě se závažími a poté je vlečou po mořském dně a sbírají krevety a další plody moře.

Je to neuvěřitelně efektivní metoda pro lov krevet a ryb, ale ta těžká závaží rozrývají dno, poškozují ekosystém. A metoda samotná, pokud není regulována, velmi rychle vyčerpá zásoby ryb. Indičtí rybáři tyto nové lodě rychle přijali a brzy jich byly tisíce. Ozbrojeni novými čluny a svázáni světovou poptávkou lovili indičtí rybáři ve vodách agresivně, rozrývali mořské dno a vyčerpali většinu svých lovišť. Na konci 70.

let potřebovali indičtí rybáři nové vody. Na této vodní hranici se obě země nedávno dohodly, ale indičtí rybáři ji i přesto překračovali a nelegálně rybařili ve vodách Šrí Lanky. Obrovský objem rybolovu přispěl k prudkému nárůstu indického vývozu mořských plodů. Zatímco Indie vydělávala na plodech moře ze šrílanských vod, na Šrí Lance propukala válka. Na začátku 80. let dobývali ozbrojení povstalci velké části území na severu země. Snažili se vytvořit nový stát pro utlačované Tamily, etnickou menšinu, ke které se cítili patřit i obyvatelé těch rybářských vesnic.

A každý den přísahají, že obětují svou mysl, tělo i duši Tamilu Eelam, svobodnému státu pro svobodný lid. Vyústilo to v násilnou, dlouholetou občanskou válku, která přinesla přes 150 000 mrtvých. A ty šrílanské rybářské vesnice se ocitly přímo uprostřed dění. Během války jsme nemohli používat čluny s motorem. Používali jsme jen kánoe.

Jako bezpečnostní opatření zakládalo šrílanské námořnictvo během války bezpečnostní zóny na většině svých vod. Zakázali většinu rybolovu a všechny motorové čluny. Pláže dříve přeplněné zahraničními turisty nyní hlídá ostražitá armáda. To vše bylo součástí snahy oslabit tamilské povstalce, ale výsledkem bylo kruté vykuchání místního hospodářství, které naprosto závisí na rybách. Během války se úlovky v těchto oblastech drasticky snížily.

A nezasáhlo to jen hospodářství, tento zákaz rybolovu otevřel vody Šrí Lanky indickým trawlerům. Dalo to indickým rybářům velkou příležitost. Přišli a ovládli naše vody. Brutální občanská válka a zákaz rybolovu na Šrí Lance se protáhly až do začátku 21. století, díky čemuž mohli indičtí rybáři nelegálně rybařit v těch vodách bez velkých následků. Ale pak se vše změnilo. Tamilští tygří bojovníci se stáhli ze své poslední bašty, zdá se, že boje prozatím skončily.

Válka skončila a bezpečnostní zóny byly zrušeny. Šrílančané mohli opět svobodně rybařit, což vdechlo nový život ekonomice, která závisí na rybách. Ale když se svými čluny vyrazili, našli ve svých vodách flotily indických trawlerů, které rozrývaly mořské dno a nelegálně vyhrabávaly poklad plodů moře. A tito šrílanští rybáři, kteří měli za sebou zákaz rybolovu a 25 let občanské války, měli mnohem menší, slabší čluny, nebyli konkurenceschopní.

10 našich člunů se vyrovnalo jednomu jejich. A když do našich vod vpluly tisíce takových člunů, byla to velká rána pro naše živobytí. A tady se situace vyostřila. Námořnictvo Šrí Lanky, které předtím válčilo, se nyní pustilo do zákroků proti indickým rybářům, kteří pytlačili ve šrílanských vodách.

Začaly rybí války. Námořní hlídka zatkla čtyři indické rybáře – pytláky v teritoriálních vodách Šrí Lanky. Chytili nás a byli jsme v jejich vazbě. Já byl ve vězení. Pak nás zatknou a zavřou. Masové protesty proti zabití tohoto rybáře.

Zákrok šrílanského námořnictva byl tvrdý. Běžně zatýkali indické rybáře a drželi je ve vazbě, někdy celé roky. Mnoho rybářů, se kterými jsem v Indii mluvil, chodí pravidelně pytlačit za hranici. A mnozí říkali, že je námořnictvo chytlo. Stříleli na nás. Jednou mě udeřili, týden jsem se vzpamatovával. Bylo to strašné. Když námořnictvo zatkne rybáře, sebere jim i jejich čluny.

Rybáře časem propustí, ale čluny zůstanou zabavené v námořních základnách po celé zemi. Když nás chytí námořnictvo, nevrátí nám čluny, toho se bojíme. Znám několik majitelů lodí, kteří zbankrotovali, když jim námořnictvo Šrí Lanky sebralo čluny. Na druhé straně úžiny mělo pytlačení indických rybářů závažné důsledky pro tyto vesnice.

Naše životy zcela závisí na moři, když nám to někdo sebere, jak se máme uživit? Odborníci odhadují, že přímá peněžní ztráta šrílanských rybářů způsobená indickým pytlačením se pohybuje od 16 do 56 milionů dolarů ročně. Naše komunita má tradici závislosti na moři, ale dnes si více lidí hledá jinou práci. A asi si i další lidé budou hledat práci jinde.

Brzy nás možná nebude živit moře. Už jsme to trpěli dlouho. Znamená to, že mé děti hladoví a můj život ztrácí cenu. Tento spor o plody moře proti sobě poštval dvě komunity Tamilů, které dříve spolupracovaly. Uvítali jsme Tamily ze Šrí Lanky, ubytovali jsme je, ale oni nám to nesplatí. Respektovali jsme vztah mezi rybáři a Tamily, chtěli jsme společné pouto.

Přijedou indické čluny, chamtivé a technicky vyspělé. A my kvůli tomu nakonec tratíme. Dělají nám velké problémy. Je potřeba na to upozornit vládu. Indická vláda toho pro vyřešení sporu udělala málo. Někdy zasáhne, aby osvobodila zajaté rybáře, ale žádné činy nevedly ke konkrétnímu řešení sporu. Jediným trvalým řešením by bylo zabránit indickým rybářům, aby překročili hranici.

Jenom tak budeme chráněni. Indická vláda, národní i místní, se zdá ignorovat činnost rybářů a jejich překračování hranice. To proto, že ty komunity jejich vzdálená vláda už tak přehlíží a nepodporuje. Zastavit činnost, která celé roky posilovala jejich ekonomiku, by znamenalo jen ještě více despektu a frustrace mezi místními. Vláda nám nic nedá, vláda nám nepomůže.

Vláda nás naprosto ignoruje. Pravděpodobně se toho v blízké době moc nezmění. A zatímco námořnictvo a rybáři spolu v těchto vodách nadále soupeří, tratí na situaci tyto komunity. Vlastně bychom s Tamily z Indie moc rádi vycházeli, ale musíme vždycky myslet jen na moře, bez něj budeme v nevýhodě. Nechte naše vody nám, my nepůjdeme do těch vašich.

Místním byl rybolov zakázán během desetiletí občanské války a teď nemohou konkurovat svým indickým sousedům, kteří celá desetiletí ničili jejich mořské dno a kradli jejich ryby. To bylo jedno z nejzajímavějších míst, kde jsem kdy byl, Šrí Lanka a jižní Indie. Viděl jsem ta zajímavá místa, ale taky to, jak důležité jsou ryby pro tyto ekonomiky. Ale Indie a Šrí Lanka nejsou jediná místa, která ovlivňuje zvyšující se poptávka po rybách. Na mnoha místech světa se řeší podobné problémy.

Jestli se o tom chcete dozvědět více, podívejte se na dokumentární seriál jménem Super Fish na webu Curiosity Stream. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Maj ty indicmy rybare strelit do hlavy, kdyz prekroci hranice

01

Odpovědět

No, třeba pamatovat na to, že Indů je přes miliardu (a jak víme, bohužel se množí velkou měrou), takže se to může Srí Lance vymstit. Byť jsou v právu.

Raději by měli Indové zainvestovat do pár hotelů, ČOVky a rozvodných sítí, přivést na ten jih turisty a kasírovat peníze z nich. Srí Lance by tak zůstaly ryby. Turismus je na vzestupu a mnoho lidí dnes láká cestovat na dálný východ. Ze zdaněných peněz pak postavit továrnu na zpracování přirodního kaučuku, kde by se vyráběly kondomy a (pro)dávaly do celé Indie. Ten stát a jeho přírodní bohatství za chvíli pod náporem přelidnění bude mít čím dál, tím větší problémy. O Bangladáši ani nemluvím.

11

Odpovědět

Tento spor mě přijde naprosto jednoznačný.
Indové v těch vodách nemají co dělat. Když si vylovili svoje vody, tak ať se třeba potento, je to jejich problém.

151

Odpovědět

Přesně. Nechápu, jak může celou dobu držet nestranný pohled a jakoby chápat obě strany... Docela mě to sralo.

34

Odpovědět

+pav1Přesně tak to má žurnalista dělat a já to celkem oceňuju. :) Aby si názor mohl udělat divák sám, dramatický rozdíl oproti komerčním českým médiím, kde každý jen kydá hov** na někoho jiného (podle toho kdo je majitel).

40

Odpovědět

+Karel VorelAle jo máš pravdu. Jen u tak jednoduchého problému, to nemusel zmínit asi 3x, že je to velká záhada kdo je v právu. Trochu to působilo, jak pěst na oko :D

20

Odpovědět

+pav1Mohl to být spot na minutu, který by si zachoval žuralistickou etiku a já nemusel při sledování řvát na obrazovku :/ ,,D******e, to je záhada!!!!´´

10

Odpovědět

Je vážně těžké soucítit s Indy v tomhle případě... Proč zabavené čluny vláda Šrí Lanky neposkytne svým rybářům, když tak skuhrají nad svou situací?

50

Odpovědět

Nebo prodávat zabavené čluny zpět Indům a pak je i s úlovky zabavit znovu ...PROFIT

60

Odpovědět

+pav1tento nápad kradu a stěhuji se na srí lanku. vrátím se až budu bohatší než babiš

30

Odpovědět

Názov videa a popis by mal použiť názov Srí Lankou a nie Šrí Lankou alebo že by čeština žačala cez noc šušlať? :)

07

Odpovědět

Když je to správně česky, tak s tím nic nenaděláme :-)
https://urlzs.com/sse4Y

31

Odpovědět

+XardassZaujímavé, ale ako vaša príručka poukazuje, tak to ide aj bez šušlania.

26

Odpovědět

+fiejifejiAno, lze to oběma způsoby, i když čistě hnidopišsky: "Podle geografické příručky Jména států a jejich územních částí, kterou vydal Český úřad zeměměřický a katastrální v r. 2009, je náležitá podoba Šrí Lanka."
Tak jako tak je Šrí Lanka pravopisně naprosto v pořádku. Jestli vám to vadí, můžete si zkusit stěžovat u Ústavu pro jazyk český :-)

130

Odpovědět

Chytrolín si myslel, že překladatel neumí pořádně česky Ok
Ten chytrolín je slovák Ok
Ale ta představa jak slovenský chytrolín si myslí, že spatřil jako první velkou chybu a tak jde o tom napsat první komentář mě naprosto dostává :-DDD

01