Tajné zajatecké tábory v ČíněVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:134
Počet zobrazení:7 956

Čína se dlouho snažila tyto tábory tajit, ale důkazy se množily, a nakonec už Čína jejich existenci nemohla popírat. Proč zavírá čínská vláda statisíce Ujgurů v internačních táborech, co se v těch táborech děje, a jak jsme se o nich dozvěděli? Na takové otázky přináší odpovědi toto video od Voxu.

Přepis titulků

Toto jsou satelitní snímky z pouští na západě Číny. Když se podíváte pořádně, objevíte obrovské komplexy, které se tu staví. Shora vypadají trochu jako továrny, nebo dokonce školy, ale podívejte se blíž: Tohle je obvodová zeď toho objektu. A tyto stíny vrhají strážní věže podél ní. Tento komplex není ani škola, ani továrna. Je to internační tábor.

V těchto táborech drží čínská vláda možná až milion Ujgurů, čínské převážně muslimské menšiny. Čína nechce, aby o tom svět cokoli věděl, ale k příběhu těchto táborů patří i to, jak jsme se o nich dozvěděli a jak se je Čína snaží skrývat. Jakmile jsme začali dokumentovat ta centra pro převýchovu, začali čínští úředníci mazat naše nálezy. Ujgurové žijí především tady v provincii Sin-ťiang na severozápadě Číny.

Jsou tedy blíže k hlavním městům Kyrgyzstánu a Uzbekistánu než k Pekingu. A Ujgurové mají i kulturně blíže k těm turkickým obyvatelům než k Chanům, čínské etnické většině. Ujgurové mluví turkickou řečí, jejich kultura je jiná, mají své hudební styly, svou bohatou a jedinečnou historii. Toto je Sigal Samuel, reportérka Voxu. O ujgurské krizi v Číně dělám reportáže už asi rok.

Čína si celá desetiletí dělala starosti s možným ujgurským separatismem. Ujgurové dokonce v posledním století měli dvakrát samostatný stát. V roce 1933 založili Východoturkestánskou islámskou republiku tady v Kašgaru, ale ta se zhroutila za necelý rok, když ji obsadilo čínské vojsko. Potom v roce 1944 podpořil SSSR vznik Východoturkestánské republiky, ale když se Čína v roce 1949 stala komunistickou zemí, opustil SSSR Východní Turkestán a pomohl Číně ho opět dobýt.

Provincie Sin-ťiang je pro Čínu důležitá i proto, že je bohatá na zdroje energie. Jak čínská ekonomika rostla, rostla i potřeba energie. Sin-ťiang dnes obsahuje asi 40 % čínských zásob uhlí a přes 20 % ropy a plynu. Také představuje 20 % potenciálu pro větrnou energii. Čína potřebuje zdroje, energii, potřebuje tu geografickou oblast, na které leží Sin-ťiang. Tam Ujgurové žijí, takže Čína chce opravdu stabilní kontrolu té oblasti.

Už v 50. letech našla Čína příležitost oslabit vliv případných ujgurských rebelů a podporovala migraci Chanů do Sin-ťiangu. A fungovalo to. V roce 1945 tvořili Ujgurové přes 80 % populace a Chanové pouhých 6 %. V roce 2008 tvořili Ujgurové 46 % a Chanové 39 % obyvatel Sin-ťiangu. Ale roky ekonomického rozvoje Ujgurům moc nepřinesly, mají převážně méně výdělečné práce v zemědělství, kdežto Chanové obsazují lepší pozice. V roce 2009 nakonec při ujgurském protestu proti diskriminaci ze strany Chanů a čínské vlády vypuklo násilí.

Propukly krvavé protesty, ve kterých muslimští Ujgurové bojují proti dominantním Chanům. K nejhorším patřil protest v hlavním městě provincie, v Urumči. Během nepokoje bylo asi 200 lidí zabito a stovky zraněny. To byl určitý bod zlomu, od té chvíle se Čína na Ujgury zaměřila. Od roku 2013 začal být Sin-ťiang pro Čínu ještě důležitější. Nastartovala Novou hedvábnou stezku, investice v hodnotě bilionu dolarů do kabelů z optických vláken, železnic nebo plynovodů.

Ty mají zvýšit ekonomický a politický vliv na mezinárodní scéně tím, že usnadní obchod s Čínou. Když si projekty dosadíte na mapu, uvidíte, že mnoho prochází Sin-ťiangem. Ta provincie je tedy nejspíš nejdůležitějším koridorem celého projektu. Čína potřebuje zajistit, že Sin-ťiang zůstane pevně v jejích rukou. Ujgurové začali být více vnímaní i znázorňovaní jako hrozba, jako hrozba separatismu, extrémismu.

V letech 2016 a 2017 zavedla Čína řadu deextremifikačních kroků zaměřených na muslimy. Třeba zákaz dlouhých plnovousů. Sin-ťiang se v podstatě stal policejním státem se špičkovou technikou. To se děje po celé zemi, ale v Sin-ťiangu je to mnohem silnější. Jsou to věci jako povinnost pro Ujgury odevzdávat mobily na kontrolních místech, nebo dokonce QR kódy na domech. Ale nejbrutálnější část těchto opatření byla před světem nejprve skrytá. Na této fotce vidíte otevření tohoto zařízení.

Ten nápis znamená: deextremifikační převýchovné centrum. Kolem roku 2017 začala Čína stavět tyto zajatecké tábory, obrovské objekty, ve kterých vězní Ujgury. Podle Číny jsou tyto tábory nutné, protože Ujgurové představují teroristickou a separatistickou hrozbu, jsou infikovaní extrémistickým myšlením. Ale až když začali věznění Ujgurové vyprávět své příběhy, přesunula se pozornost k dění uvnitř. Musí se učit zpaměti a recitovat propagandu komunistické strany.

Často musí kritizovat svá islámská přesvědčení a přesvědčení ostatních vězňů. Museli jsme zpívat písně na oslavu komunistické strany, opakovat v čínštině "Ať žije Si Ťin-pching". Přišly zprávy o úmrtích, mučení... Tři strážci mě obklopili a zneužívali mě. Dali mi na nohy 5kilogramové řetězy. Při každém elektrickém šoku se celé mé tělo otřásalo.

Je tam ovzduší, které má vykořenit jejich přesvědčení. Na začátku Čína popírala existenci těch táborů. Ujgurové spokojeně užívají náboženské svobody diktované zákonem. Takzvané problémy s Ujgury ve zprávách, které jste citovali, tedy zcela upřímně zkrátka neexistují. Ale aktivisté a vědci se tomu postavili. Mnoho lidí po celém světě prohledává internet, hledají důkazy internačních táborů pro Ujgury.

Strategie a nástroje pro odhalení důkazů o těchto táborech jsou velice prosté. Počítač, znalost čínštiny a hledání slov, která by mohly vládní stránky použít. - Lidé objevili vládní dokumenty. - A potom se přidaly vizuální důkazy. Prohlíželi jsme satelitní snímky, na kterých se dá sledovat vznik a rozšiřování převýchovných táborů. Že jsem našel tuto fotografii, byla spíše náhoda nebo štěstí. Do té doby jsme neměli vizuální důkaz, kde by to bylo pojmenované jako to, co to je, a jak tomu čínská vláda říká.

Tim není sám, celá síť webových detektivů používá obyčejné internetové nástroje ke zdokumentování toho, co Čína světu nechce ukázat. A přiměli Čínu trochu změnit její výpověď. Čína popírala, že by ta převýchovná centra existovala, dokud novináři, vědci a další nenasbírali soubor důkazů, který byl tak přesvědčivý, že už to Čína popírat nemohla. Čína tedy změnila své stanovisko.

Přiznala, že ta zařízení existují, ale vykreslila je jako polepšovny pro možné zločince a teroristy. Ta centra jsou ve skutečnosti internátní školy. Tábory tam mezitím zůstávají a dokonce rostou. Tento, jeden z největších v Číně, byl v roce 2017 velký jako sousední město Dabangcheng. Do roku 2018 se tábor rozšířil na dvojnásobnou velikost. Z pohledu Číny se to vyplatí. Chtějí se ujistit, že budou mít naprostou kontrolu nad Sin-ťiangem.

Pokud si to vybere vysokou cenu na lidech nebo i na reputaci ve světě, Čína je očividně připravená provést to i tak. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (29)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A dobře dělají, že mají věznice pro radikální islámisty.

613

Odpovědět

V tomto naprosto podporuji Čínu.

716

Odpovědět

A co jako čekáte? Je to konkurenční civilizační okruh, známý svým surovým pragmatismem a tvrdou obranou celistvosti. Naše morální pohoršování mají těžce na salámu. Proč taky ne, když všechno kolem nás je Made in China, ekonomicky i jinak jsme jim leda k smíchu a za pár let nás úplně převálcují.

102

Odpovědět

Nedávno som strávil mesiac v ázií, dostal som alergickú reakciu na číňanov a je jedno či to bol turista alebo otravný osahávateľ pri vstupe a výstupe každého do metra. Tá krajina je šialená, postavená na totalitnú hlavu ktorá si len zabila svoje krásne tradície, históriu a nie len Číny ale aj ostatných krajín v Ázií.

122

Odpovědět

A kde že jsou vyšetřovatelé OSN?

59

Odpovědět

Vox také před pár lety hlásil, že "chemické útoky v Sýrii jsou součástí Assad-Rusko-Íránské strategie k terorizování civilních oblastí s cílem zastrašení povstalců a civilistů, kteří je podporují."

Tímto netvrdím, že video má lživé informace, sám o této problematice nic nevím; tvrdím, že pokud si chcete udělat obrázek o Číně a jejich táborech, určitě zvolte jiné zdroje. Zpravodajství Vox se nedá věřit.

1515

Odpovědět

Na yt kanál Vox občas chodím a musím souhlasit, v některých případech dělali závěry, které nevypadaly vůbec nestranně, ale naopak tendenčně. Ale nepřehánějí to tolik, aby to ubíralo na hodnotě, takže v pohodě.

102

Odpovědět

Každou informaci bysme měli na základě vlastního kritického myšlení zhodnotit. Pro mě je důležté, že poukázali na fakt, že takový problém existuje (já o tomto tématu nevěděl). A k tomu co říkáš, je rozdíl, když jsou důkazy faktické nebo nějaké subjektivní názorové teorie. V tomto videu jsou spíše ty první zmíněné. A Vox je super :D

132

Odpovědět

Kto vie,aká je pravda.Mne to príde tak trochu hrané.Keď sa tam rozplače tá ženská,keď tá druhá rozpráva o tom ako ich tam k niečomu nútili.Alebo tam chlapíka zneužili traja dozorcovia.(homosexuálny dozorcovia v číne?)A ako sa s tade dostali?Ale ktovie.Teraz sa nedá ničomu na internete veriť.

1243

Odpovědět

Ach jáj, prečo vždy keď na tejto stránke čítam komentáre, tak tie najdebilnejšie sú v slovenčine? Potom sa hanbím za svoj pôvod a začnem sem písať asi po anglicky alebo čo...

1. Niektorí ľudia sa zvládli dostať aj z ruských gulagov, aj z náckovských vyhladzovacích táborov, aj zo Severnej Kórei, tak prečo si myslíš, že z čínskeho koncentráku sa nedá dostať?
2. Ak muž zneužije muža, tak to automaticky neznamená, že je gej a že z toho má sexuálne potešenie. Pri znásilnení často ide o akt poníženia obete a o demonštráciu totálnej moci a kontroly agresora nad obeťou. Podľa mňa v prípade moslimského muža neexistuje asi horší spôsob poníženia, než keď ho zneužijú iní muži.

Takže si to zhrňme: V podstate tvrdíš, že obete si to vymýšľajú, aby uškodili úžasnej skvelej Číne. A tvoje argumenty sú, že: z čínskeho koncentráku sa nikto nedostane a že v Číne neexistuje homosexualita. Ignoruješ totálne všetky fakty a argumenty z videa, ako aj to, že čínska vláda sama nakoniec pod tlakom dôkazov priznala existenciu týchto koncentrákov. Plus svoj príspevok zakončíš ako z príručky ŠTB tvrdením, že "sa teraz aj tak nedá ničomu veriť".

Fakt ti ďakujem za takúto peknú reklamu pre Slovensko. V poslednej dobe si čoraz viac pripadám, ako keby som nežil v členskej krajine EÚ, ale v nejakej ruskej gubernii.

6710

Odpovědět

+RAT in HATmas pravdu, s tymi komentarmi, prave si jednym debilnym a lzivym prispel

238

Odpovědět

Hrané? Vzhledem k tomu kam Čína směřuje se obávám že toto je jen začátek.

141

Odpovědět

Děkuji za video. Velice zajímavý, a děsivý.

85

Odpovědět

mohla sa oholit ta pani

516

Odpovědět

Jo tak školy to jsou, tak to pak joo. Je třeba nějakých přijímaček, nebo mě vezmou jen tak?

252

Odpovědět

Koncentráky? Jaké koncentráky? ... Jo jako tohle. To jsou jen ubytovny. ... Však jste při oficiální návštěvě viděli, jak se tam mají lidé dobře.

273

Odpovědět

Eliminuj muslima — zachráníš lidský život!

1631

Odpovědět

A v 90. letech - eliminuj křesťana --- zachráníš lidský život!

Teroristické útoky organizace IRA v Irsku.
ISIS v Iráku a Sýrii.

...vždycky tu bude parta dementů, zneužívajících víru v nějakého boha ke svým účelům a praktikám.
minimálně 90% muslimů by ty ohavnosti, které jejich souvěrci páchají, ve snu nenapadly. Podobně by se to dalo vztáhnout na křesťany třeba, 90% křesťanů ani ve snu nenapadne zapíchnout souseda jen proto, že je třeba Žid.
Problém je v tom, že Korán, Bible.. obsahují v sobě nějaké malé % textů, které se dají vyložit různě. Buddhisté nic takového nemají (a proto po světě nepobíhají žádní militantní buddhisti, pokud nepočítám Hollywood).

Eliminovat lidi prostě jen proto, že v něco věří, ať je to co je to, je morálně špatně.

116

Odpovědět

+ÉireNejen morálně, ale je to hlavně nelogická hovadina, přesně jak naznačuješ.

13

Odpovědět

+Éireaj v mjanmarsku? ti mierumilovni budhisti

01

Odpovědět

Víš kolik zločinů spáchají bílí? Hromady... Jsme snad proto všichni stejní zm*di?? Je potřeba trestat jen ty co si to zasluhují, jelikož pak si úplně stejný hoven, jako ti zm*di a měl by vlastně někdo eliminovat tebe.

Tvoji myšlenku předvedl v praxi ten idiot co vystřílel mešitu. Teď si položme otázku: pomohlo to zachránit životy? Snížilo to radikalizmus? Za nějakou dobu byla odvetná akce těch kozom*dů z ISIS, jenž to brali jako odvetu... Vážně hezké, na obou stránách zemřeli nejen neviní lidé, ale hlavně i hromada lidí, co jim nějaký konflikt kultur byl úplně u p****e.
Neudělal by borec lépe kdyby se přidal na oko k ISIS, svedl jim kozla a vysral se jim do studně? Natočit to mohl taky... A když si chtěl hrát na vymaštěnýho robokopa, tak tam by mu to nejspíš nikdo neměl za zlý.

57

Odpovědět

+pav1Jenže to co popisuješ ty je rasismus... Není žádná spojitost mezi tím, spáchaným trestným činem a rasou... I když jsem bílý neznamená to, že když někdo bílý někoho zabije, že za to můžu taky já... V případě víry (v tomto případu spíše ideologie) tam spojitost ale dost často je... Stačí jedna otázka... Jaká muslimská země je umírněná ? Všechny země kde je muslimská většina jsou dost radikální, což vážně není náhoda... Stačí si zjistit kdo byl hlavní vzor muslimů, mohamed... Křesťani například jsou umírnění, protože ježíš (vzor křesťanského člověka) byl v podstatě ned flanders se sandálema, který pomáhal lidem. Mohamed byl tyran, nájezdník, pedofil (podle dostupných zdrojů)... Tak co pak čekat od jeho příznivců ?

01

Odpovědět

ti co ti dali minus, chcu, typicki neomarxisti bez nazoru

827

Odpovědět

To si jen zaslepený svojí ideologií. Kdyby to byli křesťané kdo se tam postavil, tak jsou v těch táborech taky.

117

Odpovědět

Jenže to co popisuješ ty je rasismus... Není žádná spojitost mezi tím, spáchaným trestným činem a rasou... I když jsem bílý neznamená to, že když někdo bílý někoho zabije, že za to můžu taky já... V případě víry (v tomto případu spíše ideologie) tam spojitost ale dost často je... Stačí jedna otázka... Jaká muslimská země je umírněná ? Všechny země kde je muslimská většina jsou dost radikální, což vážně není náhoda... Stačí si zjistit kdo byl hlavní vzor muslimů, mohamed... Křesťani například jsou umírnění, protože ježíš (vzor křesťanského člověka) byl v podstatě ned flanders se sandálema, který pomáhal lidem. Mohamed byl tyran, nájezdník, pedofil (podle dostupných zdrojů)... Tak co pak čekat od jeho příznivců ?

11

Odpovědět

Čína si umí poradit s muslimákama

1438

Odpovědět

To si jen zaslepený svojí hloupou nenávistí.
Vůbec nejde o muslimy kdy by se chtěli oddělit křesťané, Ateisté nebo kdokoliv kdo nesouhlasí s Čínou tak se jim stane to samý.

285

Odpovědět

+SirKatolíkům zabránili se sdružovat a tak separace nehrozí. :-(
Budhistům zase předhazují své dalajlámy.
Hong Kong už bude taky brzo jejich. :-(

131