Jak chce Čína ovládnout světový obchodVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:133
Počet zobrazení:11 195

Čína investuje velké finanční prostředky v Asii, Evropě a Africe. Proč to všechno ale dělá? A bude to fungovat? 

Přepis titulků

Toto je nová dálnice v Pákistánu. Toto nová železnice v Kazachstánu. Toto nový přístav na Srí Lance a toto most na venkově v Laosu. Všechny jsou součástí projektu jediné země, který se rozprostírá po třech kontinentech a má vliv na 60 % světové populace. Není těžké rozklíčovat, o které zemi se mluví. Toto je čínská novodobá Hedvábná stezka, nejambicióznější projekt v moderní historii s cílem přesměrovat světový obchod.

Takto se Čína plánuje stát další světovou supervelmocí. Píše se rok 2013 a čínský prezident Si Ťin-pching promlouvá v Kazachstánu, kde zmiňuje prastarou Hedvábnou stezku – síť obchodních cest, po kterých putovalo zboží, myšlenky a kultura napříč Evropou, středním východě a Čínou od roku 200 př. n. l. - Poté řekl: - "Měli bychom zaujmout inovativní postoj a společně vybudovat ekonomickou hedvábnou stezku." O měsíc později je Si v Indonésii: "Dvě země by měly pracovat společně a vybudovat novou námořní hedvábnou stezku pro 21.

století." Tyto dvě fráze byly první zmínkou připravovaného projektu – několikabilionové novodobé Hedvábné stezky neboli NHS. Plán se skládá ze dvou součástí. Je zde pozemní stezka šesti koridorů, které slouží jako nové cesty pro import a export zboží do a z Číny. Jako například tato železnice spojující Čínu s Londýnem.

A tyto ropovody vedoucí z Kaspického moře do Číny. A vysokorychlostní železniční síť v jihovýchodní Asii. Potom je zde námořní hedvábná stezka, síť mořských přístavů táhnoucích se od Jihočínského moře k Africe, a které opět usměrňují obchod z a do Číny. NHS rovněž zahrnuje rafinerie, průmyslové zóny, elektrárny, doly a síť optických kabelů a to vše má ulehčit obchodování s Čínou. Zatím podepsalo smlouvy pro tyto projekty přes 60 zemí.

A počet stále roste, neboť Čína NHS prosazuje jako výhru pro všechny. Vezměte si například vlajkovou loď NHS – Pákistán. Jako hodně zemí ve střední a jižní Asii, pákistánská ekonomika stagnovala a trápí ji korupce. Pákistán nebyl oblíbeným místem pro zahraniční investice, dokud nepřišla Čína. V roce 2001 Čína nabídla výstavbu nového přístavu v malém rybářském městečku Gwádar. Do roku 2018 se přístav, dálnice a železnice staly $62miliardovým koridorem vně NHS.

A tady se pozemní stezka setkává s námořní. A vypadá to, že z ní profitují obě země. HDP Pákistánu je na osmiročním maximu a upevnil vazby s velkou světovou mocností. Čína na druhou stranu zajistila nové cesty pro zboží, zvláště pro ropu a zemní plyn ze středního východu. Skrze takovéto projekty rovněž roste čínská ekonomika. Čínské stavební společnosti, které měly v Číně málo příležitostí, zaznamenaly z kontraktů NHS velký rozvoj – 7 z 10 největších stavebních firem na světě je čínských.

Ještě víc hraje Číně do karet požadavek, aby byla ve stavbě přímo zastoupena. Například v Pákistánu čínští pracovníci přímo stavěli projekty jako tuto dálnici a čínská společnost pracovala s místními na stavbě této železnice v Srbsku. Čínské zapojení je jedním z mála požadavků, a to investicím svědčí. Aby získala investice ze západu, musí země většinou splňovat přísné etické standardy.

Ale Čína nabídla miliardy dolarů, většinou ve formě dluhů, s mnohem méně podmínkami. Takže není překvapením, že NHS zaznamenává velký úspěch v méně demokratických zemích. Čína podepsala smlouvy s autoritářskými režimy, vojenskými režimy a s jedněmi z nejzkorumpovanějších zemí světa. Dokonce spolupracuje s Afghánistánem, Ukrajinou, Jemenem a Irákem – zeměmi, které jsou momentálně postižené válkou.

Díky čínské ochotě půjčovat peníze nespolehlivým zemím, nazvalo mnoho expertů NHS riskantním plánem. Nakonec tyto země budou muset Číně zaplatit, ale korupce a války činí platbu nepravděpodobnou. A nedávná zpráva ukázala, že mnoho zemí dlužících Číně je bezbranných, a osm z nich pravděpodobně nemá prostředky na zaplacení. Proč tedy Čína dál půjčuje? Protože v projektu NHS jde o více než ekonomiku.

Srí Lance Čína půjčila 1,5 miliardy dolarů na vybudování nového přístavu, který je klíčovou zastávkou v námořní hedvábné stezce. Ale v roce 2017 bylo jasné, že Srí Lanka nemůže dluh splatit, takže Číně přenechali kontrolu nad přístavem na 99 let. Čína rovněž kontroluje strategický přístav v Pákistánu, který bude její po dobu 40 let, tlačí na podobné dohody v Myanmaru a nedávno otevřela novou námořní základnu v Džibutsku. Toto zapadá do takzvané teorie perlového náhrdelníku.

Ta předpovídá, že Čína se snaží vybudovat síť námořních základen v Indickém oceánu, kde budou kotvit její lodě, které budou hlídat obchodní cesty v dané oblasti. Takže i když Čína nedostává peníze zpět, dosahuje důležitých strategických záměrů. Rostoucí čínský vliv zpochybňuje statut Spojených států, které byly jedinou světovou supervelmocí posledních několik desetiletí. V USA je populární izolacionismus, v důsledku nějž USA méně investují, a tedy ztrácí vliv po celém světě. NHS je čínskou snahou stát se světovým vůdcem.

Upevňováním vztahů a přebíráním kontroly nad světovým obchodem má Čína dobře nakročeno.

Komentáře (34)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Som videl ťahať diaľnicu skrz Himaláje, alebo rozostavané stavenisko o veľkosti veľkomesta v Sihanouville, ako rýchlo stavajú, agresívne cez krajinu bez ohľadu na životné prostredie a doslova lynčujú ostatné kultúry, po tom čo zlynčovali svoju. Ale na druhú stranu ťahali elektriku, vodu, cesty do miest kde lekáreň bola 3 týždne chôdze, ponúkajú technologický rozvoj do krajín ktoré ju obklopujú. Či to stojí za to ale to neviem.

00

Odpovědět

jeden ban pro jarinina
díky
tohle fakt nikdo nechce číst
nejen ty nepodloženosti, ale zejména ty výhružky na konci stránky

41

Odpovědět

Podobné video - Hedvábná stezka současnosti
Divím se, že není v seznamu podobných videí zde pod videem.

10

Odpovědět

Vox zase trochu zaspal... Čína už supervelmoc je.

75

Odpovědět

vlhký sen každého socana :) nechajte si zájsť chuť :) Superveľmoc je stále len USA... nie rusko, ani čína...

010

Odpovědět

+ehmA kde je EU27, kam míří za jejím bohatstvím Afričan i Arab?

11

Odpovědět

+ehmAmerikofilní blbe odkudsi z Maďarska... supervelmoc - země, která dokáže ovlivňovat velkou část planety... nevšiml jsem si, že by Rusko nebo Čína planetu neovlivňovaly... ono je celkem jedno, zde to je z hlediska "světový policie", strachu nebo ekonomiky.

23

Odpovědět

+PerunPiCZoVážně? USA nemá ani na postavení té pitomé zdi. V Číně si postaví co se jim zachce, zvládnou to postavit kdekoliv na světě, dokáží si vytvořit vlastní ostrovy v oceánu, aby získali větší území; USA je zadlužená velkým podílem své ekonomiky právě Číně.
Tak nevím jak jinak by sis představoval definici supervelmoci. To, že nedělá bordel všude po světě jako USA neznamená, že nic neovlivňuje. Spíš se divím tomu, proč je USA pořád velmoc, se svou izolovaností. Prakticky se jí EU vyrovnala, ne-li předehnala ve všech bodech (kromě velikosti armády snad)...

10

Odpovědět

+MikeJe rozdíl mezi regionální a globální velmocí a supervelmocí. Regionální velmoci je třeba Německo v Evropě, Japonsko v Asii nebo Brazílie v Jižní Americe. Ty mají sice celosvětový ekonomický a politický vliv jako velmoci globální ale reálně nemají sílu a logistické prostředky zasáhnout okamžitě kdekoli na planetě mimo svůj region. Těmito prostředky se rozumí stálé zahraniční vojenské základny, zaoceánské válečné loďstvo včetně letadlových lodí a atomových ponorek, strategické letouny, mezikontinentální balistické rakety a jaderné zbraně. Globálními velmocemi momentálně jsou UK, Francie a nově taky Indie. No a konečně supervelmoc tím vším disponuje s o řád větší mírou než ostatní. Ať už velikostí, ekonomicky či vojenskou silou. Zrovna teď se nacházíme na přelomu několika potencionálních supervelmocí. Bývalou supervelmocí je Rusko které sice splňuje kritéria svou rozlohou, vojenskou silou a mezinárodním vlivem ale značně zaostává ekonomiky. Naopak nastupující supervelmoc Čína je na tom sice populačně a ekonomicky nejlépe ale stejně se nevyrovná vojenské síle a světové moci USA, které tak zůstávají světovým hegemonem. USA mají nejsilnější a nejmodernější armádu, největší počet letadlových lodí, nukleárních ponorek a nejvíc strategicky rozmístěných základen po celé planetě, mají nejvíc spojenců jako NATO, SEATO, CENTO atd. USD je pořád zdaleka nejrozšířenější a praktici jediná univerzální rezervní měna, USA má největší vojensko-průmyslový komplex, nejlepší síť zpravodajských služeb, technologický náskok, největší zlaté rezervy, největší množství nejbohatších korporací, největší diplomatický vliv v OSN, ovládají globální finanční a bankovní systém, a to nepočítám světovou kulturní a idealistickou nadvládu. A pořád je to zatím největší nominální trh na světě pokud nepočítám EU. EU je jediná hypotetická supervelmoc schopná ve všech ohledech konkurovat USA kdyby však absolutně nepostrádala politickou vůli legitimní vlády a netrpěla tak absencí výkonné moci jako celek.

00

Odpovědět

Naštěstí pro nás, tohle není moc dobrý plán jak ovládnout světový obchod :) Pakistan, Kyrgyzstan, Srbsko, Sri Lanka. To nejsou země důležité ve světovém obchodu. Tenhle plán má Číně zajistit obchodní cesty k přírodním zdrojů, ropa z Blízkého východu, minerály a kovy z Afriky. Tímhle Čína světový obchod neovládne. Bohatství Číny pochází z Evropy a USA. Evropa ale hlavně USA byla až moc otevřená k Číně a ta toho zneužívala desetiletí. Ale bez know-how a peněz z USA a amerického a evropského trhu, je Čína nic. Kdo by nakupoval výrobky z Číny, když ne bohatá Evropa a USA. Afghanistán, Irák, Jemen, Etiopie? :D

37

Odpovědět

Souhlasím se snahou ovládnout spíše zdroje než obchod.

Ale co se stane, když Čína ovládne obchod s bavlnou (sama Čína je už nyní světovým leadrem a dále staví své projekty v dalších zemích-Egypt, Turkmenistán, Pákistán, Uzbekistán, Turecko tito jsou v TOP10 a především africké země postupně zvyšují svou produkci)? Bude prostě diktovat cenu (především pro domácí spotřebu) a vynaložené prostředky se jí tak bohatě vrátí.

Další vyjmenované zdroje (kovy, či ropa) jsou jen pověstnou "třešničkou na dortu", nikoli tou hlavní motivací.

12

Odpovědět

Pěkný trailer na China Universalis.

10

Odpovědět

1.5b na 100 rokov? good luck... komanči sa proste nezaprú :D

24

Odpovědět

Čína není komunistická, tak už těch věčnejch kydů nechte. V Číně je už roky a roky státní kapitalismus, připádně oligarchie. Jak tomu vlastně bylo i v bývalé SSSR.

21

Odpovědět

Smutné je zejména to, že mi nepostavíme, vysokorychlostní železnici nejspíš ani v roce 2030 a to buďme rádi, že s tím ANO trochu pohnulo. Smutné je také to že i kdyby bylo 2030 prostavěna tak bude jedna. Tohle by chtělo neuvěřitelně vizionářské projekty v ČR. Do toku 2030 mít tak tři vysokorychlostní trasy napojené na existující v zahraničí. My jsme se totiž před lety měli vykašlat na modernizaci trasy Praha Ostrava a rovnou stavět vysokorychlostní. Tak jako teď už jsme zase pozadu z vysokorychlostní tak bychom měli rovnou budovat hyperloop.

619

Odpovědět

Tak ono se přecejen staví líp, když tě neomezujou lidský práva a nikdo tě nekontroluje (což neni omluva toho, že mi stavíme extrémně pomalu)... a Babiš tomu opravdu moc nepomoh - dostal se do vlády v nejlepší možnej okamžik (a né, ekonomika neroste kvůli němu, jak se snaží některý lidi přesvědčit), ale i tak dal do investic extrémně málo.

324