Násilný vzestup ochránců krav v IndiiVox

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

Přidat do sledovaných sérií 61
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:85
Počet zobrazení:5 511
V poslední epizodě této řady Hranic se Johnny Harris věnuje problému, který se s příchodem Modiho k moci v Indii stupňuje. S tímto premiérem sázejícím ve své rétorice na hinduistický nacionalismus se objevili samozvaní ochránci krav. Ti se nebojí použít násilí k zastavení lidí, kteří prý krávy nelegálně porážejí. Situace je ale složitější a s kravami má nejspíše společného méně, než se na první pohled zdá.

Přepis titulků

Varování: Toto video obsahuje drastické scény. Jednu pondělní noc v září 2015, v malé vesnici u Nového Dillí, se rozzuřený dav vydal k domu muže jménem Mohammad Akhlaq. V noci po namázu byl ve svém pokoji a chystal se na večeři. Přelezli zeď, vstoupili do jeho domu a odemkli bránu zevnitř. Dav zbil Akhlaqovu matku, vážně zranil jeho syna a poté našli Akhlaqa.

Vyvlekli ho na ulici a ubili ho cihlami. Zemřel na místě. Rozbili mu lebku. Důvod jeho smrti i rozčilení davu byla zvěst. Zvěst, že vlastnil hovězí maso. 56letý muslim byl ubit k smrti údajně davem hinduistů. Okamžitě bylo zahájeno vyšetřování. Nezkoumalo jen jeho vraždu, ale také, zda doopravdy vlastnil hovězí maso. Bylo identifikováno 18 podezřelých, ale nyní, o 4 roky později, nebyl ještě ani zahájen proces.

Obžalovaní byli dokonce propuštěni na kauci, což vzbuzuje strach v rodině a komunitě oběti. Těch pár muslimů ve vsi v noci ze strachu uteklo. Na začátku roku byl jeden z obžalovaných pozván do předních řad politického mítinku. Později tvrdil, že v publiku bylo ten den 16 obžalovaných. Vražda Akhlaqa není izolovaný incident.

Tady ve městě na východě Indie jeli dva muslimští obchodníci s dobytkem, jeden z nich starý jen 13 let, prodat na trhu své krávy, když je zastavila skupina mužů, kteří je zbili a oběsili na stromě. Oba zemřeli. Za posledních 7 let byly napadeny stovky Indů, mnoho z nich zabito. To násilí postihlo několik hinduistů a různých menšin, ale většina obětí jsou muslimové. Všechny ty události ukázané na mapě něco spojuje.

Všechny přímo souvisí s kravami. Ale tyto útoky nebývaly tak rozšířené. V roce 2012 došlo v celé Indii k jedinému, další rok jenom ke dvěma, ale v roce 2014 se něco změnilo. Podívejte, jak to každým dalším rokem stoupá. A když si to prohlédnete zblízka, bude vám jasné, proč útoků přibývá. ...ukazují násilí páchané tzv. ochránci krav v Indii. Samozvaní strážci krav, které jsou pro hinduisty svaté, tvrdí, že jsou nelegálně poráženy.

Nebojí se použít násilí, aby tomu zabránili. V Indii žijí miliony toulavých krav. Ty krávy nikomu nepatří, většinou už jsou příliš staré na produktivní život na farmě, takže je prostě vypustí na svobodu. A najdete je všude. Krávy jsou v hinduismu považovány za svaté a většina z 1,3 miliardy obyvatel Indie se považuje za hinduisty. V našem náboženství je kráva označována za matku a nikdo by nechtěl zabít svou matku.

Krávy obvykle uctívají hinduisté, kteří většinou také nejedí hovězí, ale mnoho Indů vyznává náboženství, která tuto víru nesdílí. Převážení a prodej krav tady sice není vždy nelegální, ale porážení krav je zakázáno ve většině států Indie. V některých částech země, především v severní oblasti, provádí policie zátahy a hledá lidi, kteří porušují zákony na ochranu krav.

Ale v posledních letech nezakročuje jen policie. Toto jsou ochránci krav. Hovězí pluky této země opět vzaly právo do vlastních rukou. Toto je jedno z několika virálních videí zobrazujících násilí páchané tzv. ochránci krav v Indii. Obyvatel čtvrti Mewat v Haryaně převážel ve svém vozidle dvě krávy, když byl ubit k smrti. Skoro vždy se jedná o skupiny mladých mužů, kteří nastupují do SUV, aby v noci hlídkovali na dálnicích.

Posbírají všechny své zbraně, pušky nebo malé ručně dělané zbraně, a dělají razie na dálnicích, hledají jakákoliv vozidla. Někdy s sebou mají policisty, někdy s nimi mluví po telefonu. Toto je Snigdha Poonam, je novinářkou a v Hindustan Times v Dillí píše o domácích záležitostech. V jednom z těch aut jsem byla s nimi na půlnoční razii. Každý musí zastavit, i když je to skupina mladých lidí cestujících v noci.

Musí zastavit. Ti ochránci krav s nimi můžou dělat, co chtějí. Když se ti ochránci doslechnou o někom, kdo vlastní krávu nebo hovězí, někdy je předají policii. Ale čím dál častěji sami používají násilí. Často to natáčí a ta videa se šíří přes Facebook nebo WhatsApp. Mnoho ochránců krav má vazby na militantní hinduistické skupiny, které se zaměřují na muslimy a jiné náboženské menšiny. Podle zprávy od Human Rights Watch se mezi roky 2015 a 2018 ze 44 smrtí spojených s kravami u 36 jednalo o muslimy.

Pro pochopení toho nárůstu útoků se musíme podívat na vzestup jedné z největších politických stran Indie. Podle mě je zajímavé podívat se na to, proč byla ta výhra tak drtivá. Počet křesel je bezprecedentní, 70 křesel pro BJP... V roce 2014 indická strana hinduistických nacionalistů zvaná Bharatiya Janata Party, BJP, vyhrála národní volby. Tím pádem se předseda té strany, Narendra Modi, stal indickým premiérem.

Jeho politickou platformou byla dlouho myšlenka hinduistického nacionalismu a jeho proslovy se často soustředily na ochranu krav. Po celé Indii fungují obrovská jatka. Porážejí zvířata a ničí naše řeky mléka. Jedním z témat Narendra Modiho během kampaně byly krávy. Mluvil o tom, jak musí být zachráněny, uctívány a oslavovány. Podívejme se znova na tu mapu, která ukazuje nárůst násilí po roce 2014.

Ale podíváme se na roky 2017 a 2018. Vidíte, že se jedná hlavně o jednu oblast, to je Uttarpradéš neboli UP. Žije tu přes 200 milionů lidí a jedná se tak o nejlidnatější stát Indie. V roce 2017 vybrala Modiho vláda tohoto muže jako hlavu toho státu. To je Yogi Adityanath. Na začátku tohoto roku během předvolebního mítinku označil Yogi muslimy za "zelený virus". Právě na jeden z jeho mítinků byl pozván jeden z obžalovaných ve věci Akhlaqovy vraždy na místo do první řady.

Ve chvíli, kdy naše vláda převzala moc, jsme okamžitě zavřeli všechna nelegální jatka. Žijete v míru, protože nemožné je nyní možné, protože když je tu Modi, je možné vše. Po svém jmenování přikázal Yogi policii zkontrolovat jatka v jeho státě a zavřít všechny, které neměly dokumenty v pořádku. Zavřeli tisíce řeznictví a stovky jatek, které podle nich byly nelegální.

Mnoho muslimů v Uttarpradéši tak přišlo o práci. Yogi u moci ochránce krav rychle povzbudil. Nedlouho po jeho jmenování zapálily davy tři řeznictví. Ten rok se v UP násilí spojené s kravami prudce zvýšilo a následky Yogiho politiky neskončily jen u toho. Vydal jsem se z hlavního města UP, kde má sídlo Yogiho kabinet, na jih k městu na břehu řeky Gangy. Jsem v části UP, která je velkým producentem kůže.

Před pár měsíci upozornila vláda tuto továrnu, že musí zastavit provoz. Jako výmluvu použili znečištění vody, protože se při koželužství používá voda, která může znečistit řeky a podobně. Tato továrna tedy odvedla tvrdou práci, pořídila si pumpy a filtry, a i když poskytli všechny informace a splnili všechny podmínky, vláda jim přesto nedala povolení továrnu znovu otevřít. Teď je tedy zavřená, zamrzla v čase. Je pro nás těžké už jen nakoupit jídlo. Za poslední dva týdny spáchali tři zaměstnanci sebevraždu.

Všichni ti pracovníci i majitelé jsou muslimové. Je to odvětví, ve kterém muslimové v Uttarpradéši pracovali mnoho let, a teď je zcela ochromené. Průmysl koželužen vedou ti, kteří patří k menšině, ale vláda podporuje většinu. Pro politické zisky a hlasy voličů chtějí ukázat, že zavřeli podniky vedené menšinami. V tom odvětví pracuji už 50 let, nikdy jsem neviděl tak špatné období.

Od chvíle, kdy v roce 2017 převzal moc, vyhradil Yogi vládní fondy na stavbu útulků pro toulavé krávy ve svém státě. Jeden z těch útulků jsem navštívil a setkal se s předsedou místní organizace pro ochranu krav. Tento člověk, který zasvětil život pokojné a zákonné ochraně krav, byl nadšený Yogiho plánem na postavení mnoha dalších útulků. Chránit krávy byl vždy sen našeho hlavního ministra. Ale ve skutečnosti tu práci neodvedl. Na tomto místě krávy nejsou ani chráněny, ani podporovány.

Je tu pro ně mnoho místa, ale ty krávy umírají hlady, jsou jim vidět žebra. Nemají dost jídla ani stínu. Chybí jim i to nejnutnější. Nemají vodu k pití. Zabije je to. Státní vláda použila zakládání útulků pro krávy jako politickou vitrínu, která ukazuje jejich věrnost hinduistickým ideálům. Ale když se sem přijedete podívat, uvědomíte si, že nejde o ochranu krav, jde o podporování určité ideologie.

Akhlaq byl zabit davem kvůli zvěsti, že vlastnil hovězí maso. Ale vyšetřování vraždy ukázalo, že maso, které vlastnil, nebylo hovězí, nýbrž skopové. Akhlaqův bratr se obává, že vražda se moc netýká krav a hovězího, ale že jde o to, že to byl muslim, který měl peníze. Vedli jsme si finančně velmi dobře. Nejde o krávy. Jde o jejich pocit, že muslimové povstali, kupují si více pozemků, lepší domy, vydělávají víc.

Polepšují si a to narušuje jejich společenskou pozici. Po řadě příšerných incidentů spojených s kravami v roce 2017 se tisíce vydaly protestovat do ulic, což donutilo premiéra Modiho prolomit mlčení a konečně odsoudit násilí páchané ve jménu krav. Je to uctívání krav? Je to ochrana krav? Mahátma Gándhí by to neschvaloval. V roce 2018 pak nejvyšší indický soud schválil řadu nařízení pro státní vlády, které by měly ten problém brát vážně a vést v těch případech náležité stíhání.

Některé vlády se pokoušely zvýšit informovanost, aby předešly zvěstem, které ty incidenty způsobují, ale národní vláda nic oficiálního nepodnikla. Mezitím Modi vyhrál další národní volby a Yogi zůstává u moci. A Indie, země vystavěná na myšlenkách sekularismu a diverzitě, je pro miliony muslimských občanů stále nebezpečnější. Překlad: jesterka www.videacesky.cz O nacionalismu jsme v Hranicích už několikrát mluvili a v těch různých zemích jsem viděl podobné trendy.

Pokud byste o nacionalismu rádi věděli více, třeba o tom, jak se projevuje v různých zemích, doporučuji epizody o Nepálu a Japonsku z dokumentárního seriálu Asian Monarchies na Curiosity Stream.

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Sežral bych je všechny :D

71

Odpovědět

Jíst lidi je neslušné....

161

Odpovědět

Good,za me maj cigosi palec nahoru, klidne at ty rucnikare povraydej vsechny a pak pro jistotu jeste vynukujou Afg a Pakistan.

220

Odpovědět

Kráva je jako matka? Nechali byste svojí matku, aby se hladová toulala hustou doravou a jedla odpadky?
Tyhle standarty posvátnosti opravdu nechápu...

271

Odpovědět

A ty ji necháš radši sníst a tyhle standardy děsně chápeš. A posvátnost má svou standartu?

211

Odpovědět

Presne, duchodci do kafilerky. Preci je nenechame toulat se po silnicich a nakupovat v tescu

50

Odpovědět

+The GGgTak pozor....

Koukat se na důchodce bojující v tescu je vlastně celkem zábava a může být povýšena i na novou formu Battle Royale (https://www.databazeknih.cz/knihy/konec-stribrneho-veku-60332)

00

Odpovědět

PRAVDA VÍTĚZÍ

00

Odpovědět

náhodou, Seraphine to poměrně hezky vystihl. Nechtějí, aby krávám někdo ubližoval, ale zároveň nedělají nic, když krávy umírají hladem, ani se o ně nějak extra hezky nestarají.

50

Odpovědět

+niggerJimWelcome to the world.

20

Odpovědět

no vidim to na dalsiu vojnu, nevadi, lidi jak s****k v tej oblasti, aspon bude mat normalny civilizovany clovek, co pozerat, uz ked zo syrie neprichadzaju nove videa

47

Odpovědět

what a troll

51

Odpovědět

uf, jedno z naj vox borders ? :O

27

Odpovědět

Demokracie... co chcete

112

Odpovědět

No...hned si víc vážím toho, že to u nás nemáme.

162

Odpovědět

Počkej až se Okamura dostane se Zemanem pořádně k moci. Dopadneme stejně , lidská hloupost a nenávist k něčemu co nerozumí nakonec vyhraje.

1615

Odpovědět

+Teoretikniesom fanda toho že naše národy sú najchytrejšie, ale rozhodne si to prepískol. Takáto situácia nikdy u nás nenastane. Máme ako tak fungujúci systém.

410

Odpovědět

+Richmond153u nás tohle bylo 50 let a snadno to tu může být zas

47

Odpovědět

+Náplavabuď trocha realista, nenechávaj sa unášať emóciami :)

36

Odpovědět

+Richmond153nu, kdo by čekal ve dvacátých letech, co se v civilizované Evropě po válce, která ukončí všechny války může stát...
Kdyby se to dalo očekávat, nebylo by to překvapení....

10

Odpovědět

+Náplavaa ted ten o cervene karkulce

12

Odpovědět

+aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaŽilo jednou jedno děvčátko a to dostalo od babičky k narozeninám dárek – červenou čepičku. Rádo ji nosilo, a proto jí říkali Červená karkulka. Babička bydlela za lesem a Karkulka ji často navštěvovala. Jednoho dne měla i babička narozeniny a maminka k ní Karkulku poslala s košíčkem plným dárků. Děvčátko muselo projít hlubokým lesem a proto jí maminka přikazovala: „Jdi rovnou k babičce, Karkulko, a nikde se nezdržuj a nescházej z cesty. Mohlo by se ti něco zlého přihodit.“

Karkulka to slíbila, ale na svůj slib brzy zapomněla. Jakmile uviděla rozkvetlé lesní květy, začala je pro babičku sbírat do kytičky. V hlubokém lese žil také zlý vlk. Karkulku zahlédl a začal ji zpoza stromů sledovat. Po chvíli jí nadběhl, vynořil se před ní a ptal se:“Kam jdeš, Karkulko?“
„K babičce,“ odpověděla Karkulka. „Nesu jí k narozeninám košíček plný dárků. Bydlí v chaloupce za tímhle lesem.“
Vlk to uslyšel a pelášil k babiččině chaloupce, aby tam byl dřív než Karkulka. Zaklepal na dveře.
„Kdo to klepe?“ ptala se babička. „To jsem já, Karkulka. Jdu ti popřát hezké narozeniny a nesu dárky,“ odpověděl jí vlk tenkým hláskem. Babička si myslela, že je to opravdu Karkulka. Pustila vlka do chaloupky a ten ji spolkl. Potom si nasadil na čumák brýle, vlezl do postele a přikryl se.

Karkulka zatím doběhla k babiččině chaloupce a celá natěšená, že jí udělá dárečky radost, zaklepala na dveře. Vešla dovnitř, podívala se na vlka ležícího v posteli a podivila se:
„Babičko, ty máš ale velké uši.“
„To abych tě lépe slyšela,“ řekl vlk.
„Ty máš ale velké oči, babičko,“ podivila se zase Karkulka a vlk odpověděl: „To abych tě lépe viděla.“
„Ty máš ale velkou pusu, babičko,“ podivila se Karkulka a vlk zařval:
„To abych tě mohl lépe sníst!“ Pak otevřel svoji tlamu a Karkulku spolkl taky. A jak měl plné břicho, svalil se zpátky do postele a tvrdě usnul.

Brzy šel kolem hajný, který při svých pochůzkách lesem vždy babičku navštívil. Z chaloupky však uslyšel hlasité chrápání. Nakoukl dovnitř oknem a v babiččině posteli vidí ležet vlka s obrovským břichem! To on asi snědl babičku! Vešel tedy dovnitř a tesákem vlkovi břicho rozřízl. Jak se podivil, když z něho s babičkou vyskočila i Karkulka. Obě byly živé a zdravé.
Všichni začali nosit kamení a sypat je vlkovi do břicha. To pak zašili. Když se vlk probudil, uháněl pryč do svého lesa. Bylo mu ale těžko a měl žízeň. Nejblíž byla babiččina studna, když se však nad vodu nakláněl, těžké břicho ho stáhlo dolů a již ho nikdo nikdy neviděl.

52