Smrtící vzduch v DillíVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:83
Počet zobrazení:6 892
Indické Dillí ohrožuje posledních deset let jedovatý kouř, který se vrací každý rok. Jeho hlavním původem ale nejsou továrny ani auta vypouštějící škodliviny do ovzduší. Je za tím něco jiného.

Přepis titulků

Toto je dálnice v Indii, poblíž Dillí. Smog byl tak hustý, že řidiči neviděli, kam jedou. Bylo poškozeno nejméně 24 vozidel, protože řidiči naráželi do hromadné havárie. Tyto podmínky se opakují každý rok, kdy Dillí zažívá obrovský nárůst znečištění ovzduší. Dýcháme v Dillí jed? Každé dvě minuty zemře v zemi jedna osoba kvůli znečištění ovzduší.

Je mi špatně. Točí se mi hlava. Musím teď chodit do nemocnice nebo k doktorovi. Když dorazí, tak je tu třicet miliónů lidí nuceno žít v jedovatém mraku. Vědci odhadují, že strávit den venku v těchto podmínkách je jako vykouřit 50 cigaret. Když jako plicní chirurg otevřu hrudník, málokdy dnes vidím normální růžovou plíci. Na zemi pokrývá celé město vrstva prachu a ve vzduchu skrývá silná vrstva znečištění jindy zcela viditelné památky.

Dillí bylo vždy velké, rušné, znečištěné město, ale v posledním desetiletí to něco ještě zhoršuje. Za posledních deset let vzrostla populace Dillí o více než sedm miliónů. Dnes je to druhé největší město na světě a je také jedním z nejvíce znečištěných. Více lidí znamená více aut, která šíří prach a výfukové plyny. Jak Dillí roste, staví se stále více budov, což produkuje prachové částice.

A i další odvětví průmyslu znečišťují prostředí. Všechny tyto věci způsobují, že vzduch v Dillí je nezdravý po celý rok. Ale něco jiného se děje přímo zde, kdy znečištění ovzduší v Dillí v říjnu a listopadu stoupá. Znečištění vzroste na padesátinásobek toho, co je považováno za bezpečné. Úrovně se zbláznily. Mnoho strojů není vyrobeno pro měření úrovní, kterých dosáhneme. Smog je tak špatný, že ho můžete vidět z vesmíru.

Ale tenhle mrak znečištění nepochází z Dillí. Pochází odsud. Státy Paňdžáb a Harijána jsou známé jako „indický chlebový koš“. Je to klíčový region pro zemědělství země. Zemědělci zde pěstují rýži, což vyžaduje velké množství vody. V roce 2000 se zde začala pěstovat rýže a zemědělci v této oblasti začali používat tolik vody, že podzemní vody v regionu začaly docházet.

Pro úsporu vody schválily úřady v roce 2009 nový zákon. Ten zakazuje výsadbu rýže do poloviny června. A tak zemědělci nemohou pěstovat rýži, dokud nedojde k období monzunů, kdy přijdou deště, aby doplnily podzemní vody. Rýže se tak musí sklízet později toho roku, což znamená, že zemědělci mají méně času připravit svá pole na další sklizeň. Aby vyčistili svá pole rychleji, začalo stále více zemědělců zapalovat po sklizni strniště.

Každý rok vytvoří tato hořící strniště během října a listopadu obří oblak kouře. A ten míří přímo do Dillí. Existují dva důvody, proč tento kouř zhoršuje situaci v Dillí. Prvním je geografie. Himálaj tvoří přirozenou bariéru, která směřuje kouř do Dillí. Druhým je počasí. Během zimy se žene studený horský vzduch dolů z Himálaje směrem do Dillí. A ten vane pod vrstvou teplého nížinného vzduchu, který vytvoří nad městem jakousi kopuli.

Teplý vzduch udržuje znečištění na zemi, kde nemá kudy utéct. Takže když se kouř dostane do Dillí, mísí se s městským znečištěním a vytváří jedovatý smog, který se drží nad městem. Spojte to dohromady a máte téměř nejnebezpečnější znečištění ovzduší na světě. V listopadu 2019 rozhodl nejvyšší indický soud, že severní státy musí zemědělcům zabránit, aby pálili svá strniště.

Ale zatím nebylo rozhodnutí vymáháno. Týdny po rozhodnutí pokračovaly v Paňdžábu a Harijáně desítky tisíc požárů obilí. Dillí nedokáže zastavit pálení úrody v sousedních státech. Když ale v říjnu a listopadu stoupne znečištění, tak městští úředníci mění věci, které mohou kontrolovat. Někdy zastaví stavby ve městě.

Nebo omezí používání vozidel. Dokud však nebude vynucen zákaz pálení strniště v Indii, budou se tyto výkyvy opakovat každý rok, čímž ještě více zhorší nebezpečné znečištění města. A to ohrozí milióny životů. Žil jsem v Dillí přes 50 let. Kam teď půjdeme? Naše živobytí je tady. Děláme tu malé krůčky, ale jsme v době, kdy malé už krůčky už nepomůžou.

To, co dýcháme, by měl být čerstvý vzduch. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

If they die, they die

20

Odpovědět

Jsem zatim jen v prvních 30s videa... ale když neni nic vidět, oni stejně jedou jak hovada a o mlhovkách asi nikdy neslyšeli, tak to neni chyba smogu.

A přesto jak je to hrozný... lidi dál přibejvaj... ano, velká část se tam narodí a nemá moc na výběr, ale hodně lidí se tam stěhuje - oni věděj do čeho jdou a je to jejich rozhodnutí.

Ale jinak souhlas - masivní vypalování je problém...

65

Odpovědět

Tady by nepomohly ani mlhovky.

71

Odpovědět

Koukal jsem na data a populace v Indii se za posledních 60 let ZTROJNÁSOBILA. Lidí tam je jak komárů...

A ty řidiče taky nechápu - nevidí na 10 metrů, ale stejně mají nohu na plynu na doraz.

121

Odpovědět

Tak proto jsou tak snědí - vyuzení.

125

Odpovědět

Hlavním důvodem nejsou továrny ani auta. Je to něco jiného - lidé.

1515

Odpovědět

Uprime by me zajimalo ze co ma ty Disslike vzdyt ma pravdu.

68

Odpovědět

+Pipe McPiepvypalování je úplně stejně dílo člověka, jako auta a továrny.

Je to jako říct - nemůžou za to diesely, můžou za to spalovací motory...

91