Kamiony jsou v Indii umělecká dílaVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:54
Počet zobrazení:4 682

Tentokrát se podíváme na zajímavou tradici indických řidičů, kteří své kamiony zdobí směsicí různých symbolů, nápisů a barev. Kde se pomalované kamiony vzaly a jaký význam pro komunitu řidičů mají, se vydal zjistit Johnny Harris v předposledním díle Hranic z Indie.

Poznámka:
V této řadě už u nás vyšel první díl o hranici s Pákistánem, druhý díl o indických volbách a ještě ten třetí o sporech mezi indickými a šrílanskými rybáři.

Přepis titulků

Projeďte se po Indii a určitě uvidíte toto. To jsou indické kamiony. Většina zboží v Indii se převáží v kamionech a s růstem indické ekonomiky se kamiony staly zcela zásadní pro obchod této země. Ale od 40. let, kdy tu byly představeny, se kamiony proměnily v něco víc než jen prostředky komerční dopravy. Stala se z nich plátna. Toto je umění na kamionech.

...jsou součástí našeho způsobu života, specializované na převážení zboží a služeb nutných pro zemi v pohybu. Jde tam o barvy, o symboly, o ty zábavné prvky, o naše pověry, o zlé oko. Prostě všechny ty věci, které jsou pro nás stále důležité. Umění na kamionech je druh indického umění. Je to směs vizuálních motivů z indické kultury, řeči, víry a historie. Tato kolekce barevných palet, fontů a symbolů je vystavována na silnicích po celé Indii.

Dlouhé cesty po Indii jsou tím pádem takovým uměleckým zážitkem. Tohle je náš domov. Žijeme tady, jíme tady... Opravdu to považujeme za domov. Také jsou velmi osobní, vyjadřují vkus, hodnoty a víru těch, kteří za volantem tráví tisíce hodin. Jel jsem do Indie, cestoval jsem po celé zemi a hledal ty kamiony.

Chtěl jsem pochopit, co vězí za tím zvláštním druhem umění. Co motivuje ty řidiče a umělce k proměnění něčeho tak funkčního a obyčejného, jako jsou nákladní auta, v ukázku kultury a krásy. HISTORIE Tento náklaďák se do Britské Indie poprvé dostal během 2. světové války, jeho původní značka byla Bedford a byl navržen pro přepravu vojenských nákladů. Ale když Britové odešli, náklaďáky tu zůstaly. Ten jednoduchý design byl inspirací pro mnoho komerčních aut, která teď jezdí na silnicích Indie.

Dnes jich jsou na těch cestách miliony. Pro miliony řidičů, kteří tráví týdny mimo domov, jsou jejich kamiony pracovištěm, domovem, modlitebnou na nekonečných cestách Indií. Kamion je pro nás důležitý, protože nám poskytuje obživu. Díky němu vedeme domácnost. Řidič kamionu tráví obrovské množství času na cestě, takže to pro něj musí být komfortní zóna, jeho místo, kde se cítí dobře a kde může být v klidu a míru.

UMĚNÍ Tomuto druhu umění se věnuje celé průmyslové odvětví. Malíři, často ze severního státu Paňdžábu, se stali experty na tento styl. Začal jsem dávno, teď už to bude 20 let. Když jsem byl malý, chodíval jsem to sem pozorovat. Dělal to můj dědeček i můj otec a já teď navazuji na jejich odkaz. Paňdžáb je jedním z center toho druhu umění.

Mají určitý styl, který ostatní umí jen těžko napodobit. Myslím, že ta jejich kaligrafie, způsob, jakým píší to, co píší, jak tomu písmu dokáží dát dojem 3D... Někteří mí studenti se to snaží napodobit, ale není to nic lehkého. Já kaligrafii prostě miluji. Ani neumím moc dobře malovat, ale umím psát. PRAVIDLA STYLU Za ta léta se v tom umění přirozeně vyvinulo několik nevyslovených pravidel stylu.

Jako první barvy. Skoro vždy se jedná o jasné, syté barvy. Málokdy uvidíte tmavé a neutrální barvy. Je tam červená na modré, žlutá jako pozadí a v té obvyklé barevné paletě skoro nikdy nenajdete černou, jen pro stínování nebo zvýraznění něčeho, - co má vystupovat. - Potom styl písma neboli font. Důležitá slova jsou vždy anglicky, napsaná hranatým, prostorovým stylem.

Vždy jsou ručně malovaná. Většina vzkazů, které tam najdete, jsou bezpečnostní pokyny. Nejčastější doporučení na zadní straně kamionů nabádá řidiče, aby troubili. Řidiči kamionů mají kvůli obrovským soupravám široké mrtvé úhly, takže je dobré troubit, když se je chystáte na silnici předjet. Ale klakson je obecně na zdejších cestách běžný komunikační prostředek.

Na silnicích i ve městech patří klaksony ke koloritu. Jo, fakt... No tak. Jo, fakt berou tu mantru klaksonu vážně. Další důležitý a častý vzkaz je: "Používejte v noci potkávací světla." To jsou světla, která svítí níž. Protože jsou ty kamiony tak vysoko, dálková světla svítí řidičům přímo do očí, což je nebezpečné. A nakonec ikonografie, symboly, které ta auta zdobí.

Každý kamion je zcela jedinečný. Hodně těch značek je funkčních, třeba číslo kamionu, identifikátor firmy... Ale pak může řidič rozhodovat o tom, jak bude auto vypadat. Díky tomu najdete směsici různých stylů, některé jsou náboženské, některé národní, ale často jsou to také prostě symboly, které podle řidičů vypadají dobře. Třeba všude vídám tohohle orla. Zeptal jsem se tuctu řidičů, kteří si jím vyzdobili auta, a nedokázali mi říct, co to znamená, čeho je to symbol.

Prostě to měl někdo jiný a vypadá to dobře. Je dobré si pamatovat, že sice toho hodně má hlubokou symboliku, ale něco je prostě jenom trend a lidé se díky tomu kamionu vyjadřují, jakkoli se jim chce. Někteří odborníci tvrdí, že ten orel reprezentuje rychlost a přesnost. Ale řidiči v indickém státě Paňdžábu to považují za jestřába, který naráží na jejich náboženskou historii. Obraz jestřába je inspirován zvířetem sikhského guru Góvinda Singha.

Důležitým námětem jsou náboženské symboly. Ti řidiči si vybírají symboly bohů, guru a jiných důležitých osobností a to má svůj důvod. Řízení kamionu není bezpečným povoláním a místní řidiči mi říkali, že někdy jezdí 24 hodin bez přestávky. To je dost nebezpečné. A ty náboženské symboly jim dodávají pocit míru a bezpečí, když jsou pryč od rodiny, celé dny nebo týdny na cestách. Také tam mají krávu s teletem, to značí plodnost, blahobyt, takové symboly bývají skoro na všech.

JEJICH VÝZNAM Hezky vyzdobený kamion může být pro ty řidiče jejich chloubou. Je to skoro jako nevěsta. Vyzdobí je spoustou květin, - balónky, ty obrazy, prostě vše. - Umění na kamionech může také reprezentovat komunitu a společnou kulturu těch zaměstnanců, kteří neustále cestují. To umění je směsí různých vlivů, starých a nových, náboženských a světských, významných i módních. Je to nečekané spojení ekonomiky a umění, obchodu a estetiky.

Kamiony tvoří jádro indické ekonomiky, ale zároveň na nich žijí a vyvíjí se některá z nejkrásnějších uměleckých děl. Překlad: jesterka www.videacesky.cz Moc jsem si užil objevování historie a kultury tohoto umění a v naší sérii Hranice se vždy snažíme soustředit na různé aspekty umění a kultury. Pokud se chcete dozvědět více o druzích indického umění, měli byste se podívat na díl o asijských chrámech z dokumentárního seriálu Sacred Spaces na Curiosity Stream.
 

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zajímavé, ale mohlo to být kratší. Po prvních 2 minutách jsem se nedozvěděl nic novýho.

13

Odpovědět

Vo videu neboli spomenuté melódie klaksonu, aj tie si modifikujú do roznych melódií. Je to celkom komické, keď sa stretne partia kamionistov a začnú si medzi sebou vyhrávať rozne melódie.

71