Jak se z růžové stala holčičí barva?Vox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
72 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:111
Počet zobrazení:8 808

Mamie Eisenhower pomohla na svět nové módní vlně, na které se svezly ženy bojující proti genderovým stereotypům, což ale nakonec vedlo ke vzniku nového genderového stereotypu, proti kterému dnešní ženy musejí bojovat znovu. Co si o téhle "genderception" myslíte vy? A rozlišujete holčičí vs. klučičí barvy, zájmy a hračky?

Přepis titulků

Překlad: hAnko www.videacesky.cz V roce 1927 provedl časopis Time průzkum mezi obchodními domy v celé zemi. Zajímalo ho, kterou barvu vybírají pro kolekce dívčích oděvů. Odpovědi byly různorodé. V katalogu z roku 1918 je pro holčičky doporučená modrá, protože je to křehká a půvabná barva. To nám řekla Jennifer Wrigt, autorka článků o módě v průběhu historie. Z růžové se stal symbol tak, jak jej známe dnes, až po válce.

V roce 1953 se vítězný generál Dwight Eisenhower stal prezidentem. Což byl pro historii růžové významný moment. Na inauguraci si Mamie Eisenhower vzala ohromné růžové plesové šaty s kamínky. Takové byste za války neviděli; ženy nosily jednoduché střihy. Mamie růžovou milovala a bylo to o ní známo. Růžová slušela její pleti a byla v kontrastu s jejíma modrýma očima. Stačí si projít novinové články o Mamie a zmínka o růžové je skoro v každém z nich. Barvě se dokonce začalo říkat "Mamie růž".

Říkala věci jako: "Ike vládne zemi, já obracím vepřové kotlety." Že měla ráda právě růžovou byla náhoda, ale lidé rozhodli, že tohle je barva, kterou nosí pravé dámy. Ve filmu Funny Face zazní píseň "Myslete růžově". Tady je naše téma, naše odpověď - růžová! Editorka ženského časopisu, inspirovaná Dianou Vreeland, zpívá o tom, že dnešní Američanky by měly myslet růžově. A v jedné sloce zazní: "Vymažte černou, spalte modrou."

Což byly barvy, které ženy nosily během válečných let. A tak se z růžové stala klasika nejen v šatníku, ale i v domácnosti. Růžová jako tváře nevěsty, nové Camay "Milující růž" s úžasnou vůní v novém perleťovém obalu... To se mnoha ženám líbilo a vůbec to nebraly jako útlak, ačkoliv jiné jako Diana Vreeland se nechtěly vzdát tradice. Přes dva týdny jsem neviděl ženy v jiné než růžové. Ale co vy? Já?

Mě v ní neuvidíte nikdy. Z růžové se stal symbol žen reálných i fiktivních, které by se daly označit za neobyčejné. Příkladem může být automobilová závodnice Donna Mae Mims. Měla růžovou helmu, kombinézu i vůz. Pak jsou tu Pink Ladies z Pomády a Plastics z Protivných sprostých holek. Dívky, které jsou prohnané a trošku děsivé - právem prohlašují: - Ve středu nosíme růžovou. Na titulní straně časopisu People vidíme Hillary Clinton v zářivě růžovém kostýmku s nadpisem o tom, že ženy konečně musí prolomit nejvyšší a nejtvrdší skleněný strop.

Takže dělá pravý opak toho, čeho chtěla docílit Mamie Eisenhower. Není to jen o růžové. Je to o tom, jak může podtrhnout vaši osobnost a schopnosti. Ale zároveň chtěla ukázat, že je pořád jen žena jako všechny ostatní.

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mám alergii na rozdělování barev kluk/holka. Můj syn miluje růžovou, tak ať jí nosí. Nebudu mu cpát, že se mu nesmí libit.

193

Odpovědět

Takže kdyby válku vyhrál Hitler a spol tak se nenosí růžová?

21

Odpovědět

Tak se nosí hnědé košile. :-P Je to například v seriálu The Man in the High Castle.

152

Odpovědět

Tak nevím, o co těm feministkám vlastně jde. Mě to spíš připadá jako diskriminace mužů. Ženský se přece můžou svobodně rozhodnout jestli budou nosit růžovou nebo ne. Ale chlap si oblíknout růžovou nemůže nechce-li být za b*******a.

97

Odpovědět

Pokiaľ si fešný, a každá sa chce s tebou vyspať, tak je jedno či nosíš ružovú košeľu.

91

Odpovědět

Souhlas s Yeeeeeehaaaaah. Když jseš kus chlapa, růžová je sexy. Když nejseš, šedá nepomůže.
http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-3189483/Unlikely-duo-Dwayne-Rock-Johnson-Facebook-s-Mark-Zuckerberg-hang-sushi-dinner-Japan.html

70

Odpovědět

To je škoda, že nevíte, o co feministům a feministkám jde. Rád vysvětlím. V současné době jde hlavním proudům feminismu v těchto dílčích otázkách kulturní politiky o odstranění různých sexistických stereotypů. To, že je růžová "nemužná" je právě takový stereotyp. Pokud vám vámi popisovaná situace vadí, pak byste měl feminismus v této otázce podpořit.

154

Odpovědět

Růžová naopak symbolizovala mužnost, luxus a určité snobství. Přečti si například Velkého Gatsbyho nebo Talentovaného pan Ripleye. Zní to divně, ale před sto lety bylo spoustu věcí jinak - dárky o Vánocích se začaly rozdávat proto, aby chudina nerabovala a ze starého usměvavého důchodce udělala Coca-Cola Santa Clause - symbol Vánoc.

81

Odpovědět

Bigly

11

Odpovědět

Na obou pohlavích preferuju tmavé barvy (ne černou) co nejdou za zhoršených světelných podmínek dobře vidět a snadněji splynou s okolím.

10

Odpovědět

To je neuvěřitelné :O

00

Odpovědět

Na pohlavích ať si lidi nosej, co chtěj, ale bundu ať si berou ku**a zářivou, ať je večer mezi vesnicema nesrazim autem do pangejtu.

272

Odpovědět

+SleevaLepší maskáče ne?

00

Odpovědět

+AlennS maskáči si člověk rovnou může dát na čelo cedulku, že je podezřelá existence.

10

Odpovědět

ehm...CLITonka bola za mladi celkom kus...

100

Odpovědět

jo, až na tie okuliare, ktoré nosila za mlada.

11

Odpovědět

+Yeeeeeeehaaaaaahmm... pravdu máš...

10

Odpovědět

+YeeeeeeehaaaaaahSuper. Koho by napadlo, že taková milka mohla být kdysi dávno milfkou.

10

Odpovědět

To si kdysi myslel i Bill :-)
https://youtu.be/AU9jn7pU8mg
PS: Co kdyby to někdo přeložil? Nemáte někdo originál ve vyšším rozlišení - okolo roku 2000 to bylo na CD u zaniklého časopisu Excalibur (konkurence Levelu a Score).

00