Proč se v Americe pořád používá FahrenheitVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:124
Počet zobrazení:8 651

Proč se v Americe neustále používají stupně Fahrenheita a další obskurní jednotky, když zbytek světa mezitím stačil přejít na přehlednější metrickou soustavu? Kde se Fahrenheitova stupnice vzala a proč se dnes používá prakticky jen ve Spojených státech a v některých jejich závislých územích?

To se dnes dozvíme v další epizodě pořadu Vox.

Přepis titulků

Musím se k něčemu přiznat, žiju ve Spojených státech od roku 2010 a... Alexo, jak dneska bude? Právě teď je v New Yorku 65 stupňů, jasno a svítí slunce. Dnešní předpověď udává polojasno s maximem teplot 77 stupnů a minimem okolo 61 stupnů. Pořád nechápu stupně Fahrenheita.

V podstatě každá země na světě používá k měření teploty stupnici Celsia, ale v Americe se stále měří ve stupních Fahrenheita. A zřejmě proto ve Voxu často dostáváme komentáře jako: Metrická soustava, prosím. POUŽÍVEJTE METRY! Dobře, nejen, že ji používá většina světa, ale metrickou soustavu lze i o dost snadněji převádět. PŘEVOD V METRICKÝCH A IMPERIÁLNÍCH JEDNOTKÁCH Celsiova stupnice také vypadá jednodušeji, body mrazu a varu jsou pěkná kulatá čísla, 0 a 100 °C, zatímco ve Fahrenheitech je tak trochu nepořádek.

A samozřejmě to není jen otázka vkusu nebo předpovědí počasí, neochota Ameriky přejít na metrický systém měla i vážné dopady. V roce 1999 se ztratil satelit za 125 milionů dolarů v atmosféře Marsu, k němuž byl vyslaný. Znamená to zdržení mnohaletého vývoje.

V nezměrném vesmíru stačí jediná navigační chyba. A tuto obrovskou chybu zapříčinil především špatný převod mezi americkou a metrickou soustavou. Fahrenheit byl opravdu užitečný na počátku 18. století, kdy nebyl k dispozici konzistentní způsob měření teploty. Ale pak přišel německý vědec Fahrenheit se svou stupnicí, když v roce 1714 vynalezl rtuťový teploměr.

Nejznámější teorií, jak k této stupnici přišel, je, že stanovil teplotu 0 °F pro směs ledu a vody se solí. Poté vzal bod mrazu vody, který je vyšší než u směsi se solí, 32 °F a zařadil i průměrnou tělesnou teplotu, 96 °F – ale ta je 98,6 °F. Potom zařadil i bod varu, 212 °F Fahrenheit v roce 1724 stupnici dokončil a byl uveden do britské Královské společnosti, kde s ní měl velký úspěch.

Když Británie v 18. a 19. století dobyla velkou část zeměkoule, přivedla s sebou stupně Fahrenheita a další imperiální jednotky jako stopy a unce a Fahrenheit se stal standardní stupnicí britského impéria po světě. Mezitím ale během francouzské revoluce získávala na oblibě metrická soustava. Byla zavedena, aby sjednotila zemi na národní úrovni, a tak od poloviny 20. století po světě získával na oblibě Celsius a mnoho anglicky mluvících zemí přecházelo na metrický systém.

Pokusili se o to i v Americe s tím, že by změna prospěla obchodu a vědecké komunikaci se zbytkem světa. Kongres schválil Zákon o přechodu na metrickou soustavu z roku 1975 a zavedl v USA Komisi pro metrický systém, jež měla soustavu představit veřejnosti. Díky tomu je v Americe jediná cedule s metry, u silnice Interstate 19 spojující Arizonu a Mexikem. Ale dál už to nedošlo. Problém byl v tom, že na rozdíl od Británie, Kanady nebo Austrálie zákon stanovil přechod jako dobrovolný, nikoli povinný.

Lidé se samozřejmě změně bránili a komise nemohla přechod prosadit, a tak prezident Reagan v roce 1982 komisi rozpustil. Další úder přišel, když se metrická soustava stala preferovanou měrnou jednotkou amerického obchodu v roce 1988. Jenže u americké veřejnosti se nikdy neuchytila, a to i přesto, že podivné míry jako stopy a Fahrenheit nejsou moc praktické.

Studenti se musí učit dvě měrné soustavy, čímž je vzdělávání ještě složitější. A společnosti utrácí více peněz výrobou dvou sad zboží – pro americký trh a pro všechny ostatní. Přechod by prospěl i zdravotnictví, podle Centra pro kontrolu nemocí asi 3000 až 4 000 dětí ročně skončí na pohotovosti kvůli neúmyslnému předávkování léky. A mohou za to právě chyby při převodech.

A tak se zdá nasnadě, že Amerika musí přejít na metrickou soustavu, aby se připojila ke zbytku světa, ale stále se s tím potýká. Bude to totiž stát spoustu času a peněz a nelze zaručit, že se to ekonomicky vyplatí. Takže pokud se neukáže, že by přechod prospěl ekonomice, nebudeme měřit ve stupních Celsia ani v budoucnu. Kolik je 77 Fahrenheita v Celsiích?

77 stupňů Fahrenheita je 25 stupňů Celsia. Překlad: Lukkul www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Otázka do pléna - všiml jste si někdo té mapy, co se tam zobrazuje? Spojené státy americké přes celou Kanadu a Mexico, Spojené státy evropské, rozšířený Sovětský svaz, včetně Czech SSR. (tedy svazová republika SSSR)?

10

Odpovědět

Koukal jsem na diskusi pod original videem a sama autorka má za to, že je to mapa z přelomu 18 a 19. století. Je fajn koukat na historicky naučná videa od někoho kdo se v historii očividně vyzná ;-)

00

Odpovědět

jop ze stejného důvodu málem havarovalo letadlo, protože zaměnili litry a galony... Byl to celkem zajímavej píběh, protože pilot s tím obřím letadlem, když mu vypadly všechny motory udělal manévr, který se používá u větroňů, dokázal přistát a nikdo nezemřel.

72

Odpovědět

Tech důvodů bylo víc, i když ten ruční přepočet byl určitě tím hlavním.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Let_Air_Canada_143

41

Odpovědět

Všiml si někdo, jak je toto video dlouhé?

01

Odpovědět

Je o sekundu kratší, než by mělo.

11

Odpovědět

Mne príde že musia mať všetko spešl, od certifikácie, cez závity, merné jednotky, štandardy, frekvencie, pásma atď. nie aby náááhodou mali niečo čo máme my.

205

Odpovědět

No tak v některých oborech se zase stále drží zastaralé jednotky, no amíci pro změnu u těch zastaralých zůstaly.

37

Odpovědět

A mohol by si nejaké obory a jednotky vymenovať?

85

Odpovědět

+fiejifejiVeľkosti rámov horských a krosových bicyklov sa stále udávajú globálne v palcoch ... to ma len tak z fleku teraz napadlo :D

121

Odpovědět

+fiejifejiTřeba instalatéři a jejich couly. No a informatici, rozlišení displejů se udává v DPI.

72

Odpovědět

+fiejifejiJá třeba pracuji v hudebninách a všechno je v palcích. Průměry činelů, bubnů, repráků. Dokonce tloušťka strun se udává v tisícinách palce..

81

Odpovědět

+fiejifejiNo, třeba váha boxerských rukavic se pořád udává v uncích :)

41

Odpovědět

+fiejifejiJasně že jo, já pracuji v chemii a celkem často se dotýkám i fyziky. Na jednom objektu se setkávám co se týče měření tlaku s MPa, Bary, Atmosferami a dokonce s mm rtuťového sloupce. A to je jen jedná ze základních jednotek.

11

Odpovědět

+HMTDTaké pracuji v chemii a už jsem viděl i takové skvosty, jako jednotka tlaku "inch Hg", nebo třeba pomstu u hustoty ve formě "pounds per cubic foot"... Šel jsem hledat jinou tabulku, protože to jsem odmítnul převádět už z principu 😂

10

Odpovědět

+fiejifejiPak ještě udávání energie v kaloriích, vzpomněl jsem si, že jeden zahraniční přístroj má tlak v torech. Ale to nic chemické provozy jsou dost specifické. Do dnes se setkáte s delší dobu nepoužívaným názvoslovím jako kyselina solná a pak jsou ještě místní výrazy které je možné používat i do pracovních instrukcí i když pak nováčci netuší o čem je řeč.

11

Odpovědět

+fiejifejiNapř.-počty zubů na pilkách-jsou pořád v angl.palcích,stejně jako úhlopříčky TV-a mnoho jiných!

00

Odpovědět

A jelikož si amíci myslí, že jsou nejlepší na světě, tak se metrický systém nezavede nikdy :D

344

Odpovědět

F**k yeah!

102

Odpovědět

Nepochybuji, ze by se pri snaze zmenit system neobjevili nazory typu: "proc se mame prizpusobovat my? jsme nejlepsi stat sveta, at se oni prizpusobi nam.. ctime tradice nasich predku"

253

Odpovědět

+papHneď mi prišlo na um ... zter :D
Nejupřímnější 3 a půl minuty v americké TV

21