Protesty nejsou takové, jaké se jeví v televiziVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
59 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:183
Počet zobrazení:5 935

Zprávy o vyostřených protestech v USA, které následovaly po smrti George Floyda zaviněné policistou, se dostaly i do našich médií. Jaká je ovšem podoba takového zpravodajství v zemi samotných protestů a vypovídá něco o skutečnosti?

 

Poznámky:
Cupid Shuffle – píseň zpěváka Cupida, k níž byla vytvořena specifická taneční choreografie

Přepis titulků

Minneapolis v plamenech. - Začíná to být vážné. - Panebože. Díváte se na zprávy… Nalevo začíná něco hořet. …a říkáte si: „Panebože, ze všech protestů jsou nepokoje.“ - …pustoší… - Zakládají požáry… - Vymklo se to… Ve městě, které bylo násilím rozvráceno, nenasloucháme protestujícím… Žádná spravedlnost, žádný mír!

…kteří mírumilovně pochodují a skandují jména. George Floyd! Co bude mít větší sledovanost? Skupina 35 lidí, kteří stojí, skandují jména, zpívají písně, tancují na Cupid Shuffle, jak to dělala jedna skupina protestujících, nebo 5 lidí, kteří na zemi krvácí, křičí, řvou a hází kamením? Náš tisk je poháněn sledovaností, pozorností, kliknutími a reklamou, vášněmi a rostoucí úzkostí diváků. Dramatické záběry jsou peníze.

Udrží vaši pozornost na obrazovce. Proto budou neustále ukazovat akci. Musíte pochopit, jak jsou takové záběry omezující. Učím na vysoké škole. Jsem doktorem politologie, učím na katedře žurnalistiky. Zpravodajství to podle mě všeobecně nepodává dobře. Mluví o tom, ale ne moc dobře. A důvodem je, že se nevede dost debat o prapočátcích těchto protestů. To, co vám ukazují, je to, co se děje právě teď v praxi.

Ale tyto záběry vám nedokážou sdělit celý historický kontext, který nás dovedl až k těmto záběrům. A to, co spousta mainstreamových médií neumí dobře, je vysvětlit celý kontext. Žádná spravedlnost, žádný mír! Nemůžete tomu porozumět, pokud budete vycházet jen ze současnosti, jen z tohoto roku. - Jen v únoru začal koronavirus…

- COVID-19 NEROVNĚ ZABÍJÍ ČERNOCHY Ahmaud Arbery byl zlynčován, lidé se museli zavřít doma, lidé se naštvali, že musí být zavření doma, ekonomika se výrazně zpomalila. Stalo se toho tolik jen od ledna, což vedlo k této situaci. A to nezmiňujeme stovky let předtím. Je z toho najednou velmi složitý příběh. Pojď ke mně. Tu ženskou zrovna omráčili paralyzérem. Koho za násilí vinit?

Je šílené, že když mluvíme o ničení majetku, předpokládá se, že neozbrojení protestující vám spíš zničí majetek než všudypřítomná polovojenská policie. Nádoby na slzný plyn jsou opravdu horké, světelné bomby můžou začít požáry, slzný plyn nutí lidi utíkat a prorážet okna, aby se schovali a našli pomoc. Neříkám, že policie chce způsobit škody. Ale pokud nahodile rozhazujete slzný plyn, skončí v nějaké postranní uličce s novinami a odpadky.

Znamená to, že nikdo z protestujících nic neničí? Samozřejmě že ne. Říkat, že se to mění na rabování, je jako říkat, že všichni na večírku jsou opilí řidiči. Ne. Někteří lidé odejdou a způsobí problémy. Ale nemůžete říct, že se všichni na večírku chovají strašně. Jedna z věcí, kterou nezvládáme a které pořádně nerozumíme, je negativní postoj vůči černochům, jak funguje v naší společnosti, jak se projevuje v našem jazyce a jak jej využívají mainstreamová média.

Minulý měsíc jsme sledovali protesty, které žádaly, aby se země otevřela, viděli jsme záběry lidí, jak křičí, řvou, plivají na policisty, kteří byli v obyčejných uniformách. Nebyli to těžkooděnci. Tentokrát protesty reagují na násilí a smrt. Lidé protestují v klidu.

Ale najednou se objeví těžkooděnci a vše vypadá jako násilný puč z nějakého apokalyptického filmu z 80. let. Připomíná mi to fotky z New Orleans, na kterých běloši odchází z obchodů s jídlem. - Titulek zněl: „Takto lidé přežívají.“ - HLEDAJÍ CHLÉB A fotky, na kterých z obchodů odchází s jídlem černoši. O nich říkali, že rabují. VYRABOVALI OBCHOD Toto je o skupině lidí, se kterou zachází odlišně policie v naší zemi.

Pokud budete sledovat jenom zprávy z posledních pěti dní, nebudete schopni plně porozumět tomu, proč se toto děje. Žádná spravedlnost, žádný mír! Dostávám e-maily jako: „Podporoval jsem protestující, ale pak došlo na násilí a to je problém.“ Proč vás štve víc, že lidé násilně reagují na násilí podpořené státem než původní čin, který všechno způsobil?

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (43)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Z reakce českýho veřejnýho mínění na situaci v USA je mi smutno. Viz i stránka Videačesky - jedno jediné video, které se tomu problému věnuje, nizoučké hodnocení a šílený shitstorm v komentářích. Je strašně těžký si udělat jasný obrázek o něčem, co je tak složitý, tak daleko a tak kontroverzní, ale ty reakce jsou vážně děsivý...

510

Odpovědět

Souhlasím reakce jsou opravdu děsivý např. jsem viděl video, jak běloška prosila černochy o odpuštění a přitom jim líbala nohy ¯_(ツ)_/¯

71

Odpovědět

Tak ono to video hlavně není nějak zvlášť dobrý. Ano, je tam zajímavý postřeh, že media se raději věnují nepočetným rabujícím, místo toho, aby dali stejný (obrazový) prostor masovým a relativně poklidným protestům.
Pak už je to mlácení prázdné slámy. Nic moc objevného.

Navíc není pravda, že by se nedebatovalo o příčinách a minulosti, co za tím je. Hromada besed a komentářů nedělá nic jiného.

Nechápejte mě špatně, já jsem rád, že je tu to video přeloženo. Ale prostě více než 60 % si nezaslouží.

30

Odpovědět

+JezusZa sebe bych chtěla taky vyjádřit určité znepokojení a smutek nad tím, jak se o této tématice na tomto webu (a samozřejmě nejenom zde) mezi lidmi „diskutuje“. Nicméně souhlasím, že si tato situace žádá více pohledů a rozmanitější videa, takže pokud máte tipy, můžete nám je zasílat (některé už evidujeme) a někdo z překladatelů si na ně čas třeba udělá. Osobně děkuji za každé konstruktivní a slušné příspěvky do diskuze, i když jsou třeba odvážné a netradiční :)

10

Odpovědět

+ElTigreTak co třeba začít s tímhle Enough with the ANTI WHITE NARRATIVE (bývalý černošský policista, který už má dost) nebo skoro jakékoliv video od Donut Operatora, který rozebírá policejní videa. Chtělo by to dát šanci i druhé straně, a ne furt tlačit Vox nebo Vice (který jsou někdy tak doleva, že málem vypadnou zprava.

20

Odpovědět

Prvá minúta vysvetlila všetko hh

11

Odpovědět

No není nám tady v té naší zemičce krásně?

31

Odpovědět

JSOU POLICISTÉ V USA RASISTÉ? Tohle by měl vidět každý!
https://youtu.be/OjABBuFnsgw

61

Odpovědět

Snad jim přijdou na pomoc Wakunďané, nejvyspělejší národ ever.

42

Odpovědět

Komentáře ukazují jak je video potřebné. Žel většina je už zpracována negativní propagandou a jsou líní připustit jiný výklad událostí.

625

Odpovědět

USA! USA! USA! :D :D

33

Odpovědět

Náčelník Minneapolliské policie je afroameričan. Starosta je demokrat. Guvernér státu demokrat. Přes půl století tam vládnou demokrati. Nezájem! Republikán Trump za to může! Oránžmánbád! Oránžmánbád! Oránžmánbád! Oránžmánbád!

328

Odpovědět

A řešení je, že chtějí zrušit policii a nahradit ji "komunitně orientovanou nenásilnou veřejnou službou". Už se těším na boje mezi černošskými gangy a redneck milicemi.

343

Odpovědět

Právě tak se prohrávají volby. Trump se zmínil, že stařík z Buffala je členem Antify a ' hrdinná ' policie ho srazila k zemi.

Jak asi budou reagovat důchodci, když tohle uslyší? Opravdu to hodí Trumpovi, který se ukazuje jako zástupce policie?

18

Odpovědět

Sem je to celkom fajn, nezaujato zhrnuté.
Peaceful Protests and Violent Looting—What’s Going On?

31

Odpovědět

Osobně vidím největší problém v sociálním rozdílu (životní úrovni, blahobytu - říkejte si tomu jak chcete) mezi bělochy a černochy. Jakmile budou obě skupiny na stejné úrovni bude o problém méně. Bohužel, ale bohatnutí černošského etnika nabíhá velice pomalu. Dále si myslím, že není až tak špatný nápad ubrat funding na vybavení policistů a přidat ho na trénink těchto policistů na zvládání krizových situacích a zejména bych ho přidal na projektech spojených s vyloučenými komunitami. PS: Jako běloch v srdci Evropy, pořád necítím, že jsem pochopil celou podstatu tohoto problému, protože prostě nežiji v USA. PS2:Odpovědi některých protestujících na to proč zapalují obchody mě opravdu dostávájí do kolen - buď to dělají protože to není jejich, tak proč ne? :D (wtf?) a nebo to argementují shitpostem lvl 9000 - "Bílá rasa nás naučila násili za ta staletí útisku, my nic jiného neumíme, to nás naučili bílí"

243

Odpovědět

Človek sa normálne až čuduje ak nájde normálny komentár. Stále sa ukazuje že Amerika nie je až taký raj ako sa zdá. Jasné že ľudia nedostávajú kvalitné informácie ak sú zákony o médiách také úbohé. Mám pocit že tam si môžete založiť TV klamstvá a konšpirácie nonstop a nikto vás nerieši. V podstate je to iný názov pre FoxTV. Facebook sa takisto tvári že on nenesie zodpovednosť za verejnú mienku ale na druhej strane vám ich algoritmus podsúva informácie ktoré oni chcú aby ste vedeli. Problém Černochov trvá roky a zmeniť sa len tak nedá. Mnohé mestá sú postavené tak že máte štvrte kde bývajú výhradne černosi. Je tam mizerná kvalita bývania zlá sociálna vybavenosť málo dobrej práce ale nízke ceny za bývanie. A z takéhoto prostredia je ťažké dokončiť dobrú školu a nájsť si dobre platenú prácu. A je známe že tam kde je chudoba je aj kriminalita. Je to ako u nás osady všetci nie sú zlí ale ak vidíte len tých zlých začne si myslieť že všetci sú taký. A bude tam ešte horšie. Ekonomické dopady korony najťažšie zasiahnu zle platených ľudí. Čiže znova čiernu populáciu.

112

Odpovědět

S tím vybavením policajtů bych byl opatrný, protože by pak hrozilo, že občani budou lépe vyzbrojeni než policie. Jinak souhlas.

22

Odpovědět

+TenDruhyNechceme jim brát M4. Ale tak k čemu sakra policie potřebuje obrněný pásový transportér, nebo džíp s protiminovým podvozkem. Než aby jim dávali takovýhle blbiny, tak ať je aspoň naučí s těma armádníma karabinama zacházet. Kupříkladu nemít prst na spoušti a nestřílet teenagera, protože se rozbulel a není schopnej se k policajtovi doplazit s rukama nad hlavou (oh kéž bych si s Danielem Shaverem dělal srandu)...
Amícká policie prostě bohužel vypadá v očích lidí dlouho jako dobytci a teď si to sklízí.

11

Odpovědět

Život je neustálí boj o moc a životní prostor, každý zastává vlastní zájmy a drží s ostatníma jen do doby, dokud si mohou být navzájem prospěšní. Obalte si to do jakých barev, vlajek a hodnot chcete. Pokud dokážu přimět ostatní, aby mi šli na ruku (zatímco je to pro ně nevýhodné, ale nevidí to), tím lépe pro mě (jako příklad si dosaďte režim, hnutí atp.)

63

Odpovědět

I kdyby to bylo jen pár jednotek procent těch co dělají bordel, tak to je moc a nestojí to za to. Teď kvůli jednomu kriminálníkovi přišlo už několik lidí o život, další jsou těžce ranění, nebo přišli o střechu nad hlavou. Změnu jejich policie potřebuje dlouhodobě, ale vybrat si zrovna Floyda jako symbol odporu je úplně na hlavu...

227

Odpovědět

Vybrali si toho, kdo je jim nejbližší - kriminálníka.

75

Odpovědět

Tak Floyd si myslim, že už byl jen ta poslední jiskra k zapálení toho sudu s prachem..

podobně jako Gabrielo Princip způsobil WWI, ale kdyby to nebyl on, tak by to nejspíš byl jiný random člověk nebo jiný random důvod.

10

Odpovědět

Bojim sa staroby.Tato mladá generácia ludí je úplne ohlúpnutá.Ale za to môžu aj ich rodičia,ktorý im nedali poriadnej výchovy.Mladý sa narodili do doby,kde im "padajú" pečené holuby do huby a oni si to vôbec nevážia.A ako sa hovorí,"hlupák vychová ešte vatšieho hlupáka" a preto sa bojím dalších generácií.Už teraz,keď zomierali starý ludia boli názory,že je to dobre,že na nich mladý nebudú musie robiť a pod.Tuto v Amerike majú sa hrdinu nejakého feťáka a kriminálnika a už sa to prenáša aj do Europy.Chcú zrušiť políciu,čo je jeden zo základných pilierov našej spoločnosti,vďaka ktorému môže 90% ludí fungovať v bezpečí.Ak sa polícia zruší,nastane "divoký západ".Rabovačky,vraždy,znásilnenia a v podstate kolaps modernej spoločnosti.
...Týto dvaja vo videu si zastávajú svojich.90% rabujúcich a násilných protestantov sú černoši,ktorý protestujú tak,že vykradnú nejaký obchod,alebo zlynčujú nejakého bieleho.Ale mediá nevidia kontext,no a čo že horí niekde obchod,treba kamerovať tancujúci dav.Kolko toho podpálila polícia tými slzotvornými granátmi.To je logika.Keby tam neboli tý chuligáni a bol to pokojný protest,nemuseli by tam byť ani ťažkoodenci.

1715

Odpovědět

1:47 media doesnt do well = nedělají dobře (maličkost ale řekl bych, že pro kontext mý smysl)

17

Odpovědět

Zdravím, tohle asi bude subjektivní, ale může to být samozřejmě k diskuzi. V tomto kontextu já třeba významový rozdíl mezi „neumí dobře“ a „nedělají dobře“ necítím – když to nedělají dobře, zkrátka to neumí, nezvládají to správně podat, vysvětlit.

52

Odpovědět

+ElTigreVýznam tam je docela velký - pokud něco neumím, tak to neimplikuje moji chybu či rozhodnutí. Pokud něco umím a nedělám, už je to mé rozhodnutí.

57

Odpovědět

+KristýnaJe to úplně to samý. Tohle je fakt slovíčkaření, ale význam je stejný. Žadná chyba to není.

63

Odpovědět

+KristýnaTakže když neumím probranou látku ze školy, protože jsem nedával pozor, tak to není moje chyba ani rozhodnutí? Super!

34

Odpovědět

+KristýnaRozdíl ve významu samotných slov, jak ho uvádíte, chápu, alespoň co se týče uplatnění bez kontextu. Nicméně zde nejde o to, že to média nedělají, ale že to nedělají *dobře*, přičemž video neimplikuje, že by to tak média dělala naschvál. Beru si vaše připomínky k srdci, ale za překladem si i tak stojím.

32

Odpovědět

+ElTigrePokud předtím mluví o tom, že jsou média poháněná reklamami a sledovaností=senzace =>z toho vyplívá aspoň mě, že i kdyby uměli dělat nesenzační=statistické realitě odpovídající zprávy tak nemají ani důvod, vzlášť při současných finančních krizích.
nedělat neznamená neumět často spíše kašlat na to

11

Odpovědět

No jasně, když dokonce demokratická CNN popisuje rabování, tak to určitě nebude menšina. :D. A nejlepší je když začnou mluvit o historickém kontextu o staletí dříve, to už je každému jasné, že tito "Američané" to nemají v hlavě v pořádku.

2210

Odpovědět

začali to popisovať jak rabovanie lebo sa pokusali vylootiť aj ich Violent George Floyd protests at CNN Center unfold live on TV hlavne že oni mali policajnú ochranu

31
Další