Odstoupení od jaderné dohody s ÍránemVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:77
Počet zobrazení:6 516

USA nedávno odstoupily od tzv. jaderné dohody s Íránem. Proč a jaké budou důsledky? A může to ovlivnit jednání s KLDR? 

Určitě se podívejte také na nedávný díl Last Week Tonight Dohoda s Íránem, kde se jí moderátor John Oliver věnuje více do hloubky. 

Přepis titulků

Íránská dohoda je od základu špatná. Spojené státy odstoupí od íránské jaderné dohody. Trump opakoval už dlouho, že chce od íránské dohody odstoupit. Od dohody, která zatím bránila Íránu ve vývoji jaderných zbraní. Hrozby Spojených států už nejdou jen do prázdna. Když něco slíbím, dodržím to. Toto je obrovský zvrat americké zahraniční politiky s dalekosáhlými důsledky. Proč ale Trump dohodu nenávidí?

Co přesně chce a jak jsme se sem dostali? Dohoda byla něco, co prezident Obama při nástupu do funkce nazval prioritou, a když byla podepsána v roce 2015 značila vrchol jeho funkce. Je to také něco, v čem byly USA zapojeny desetiletí. Když byl Šáh v Íránu u moci, Spojené státy mu pomáhaly rozvinout civilní jaderný program. O desetiletí později vyvstaly obavy, že se nová íránská vláda pokusí využít program k vývoji jaderných zbraní. Tato dohoda, kterou prezident Trump právě zrušil, byla světovou snahou zabránit válce a zastavit Írán od získání jaderných zbraní bez užití síly.

A tak jsme se dostali k Joint Comprehensive Plan Of Action, formálnímu názvu dohody s Íránem, kterou nepodepsaly jen Írán a Spojené státy, ale také Spojené království, Francie, Německo, Rusko, Čína a Evropská unie. Ve zkratce dohoda zavádí omezení na rozvoj íránských jaderných kapacit výměnou za omezení amerických ekonomických sankcí. JCPOA byla navržena tak, že ji prezident každých 90 dní obnovoval, v opačném případě by se znovu zavedly sankce.

Trump tímto vyhrožoval měsíce a nyní svá slova splnil. Myslí si, že se Íráncům nedá věřit, že dohoda není dostatečně přísná a že Írán nejedná podle záměru dohody, protože vyvíjí balistické střely dlouhého doletu. Avšak tři z Trumpových vysoce postavených spolupracovníků byli pro zachování dohody, ale jen jeden z nich je stále na svém místě. Pokud zjistíme, že je to v našem nejlepším zájmu, potom bychom v tom měli pokračovat.

Američané souhlasí s ministrem obrany. Nedávné průzkumy ukazují většinu dotázaných podporujících dohodu, včetně 68 % demokratů, 51 % nezávislých, dokonce i více republikánů, 46 %, podporuje dohodu, zatímco 42 % jí oponuje. Nejbližší spojenci Ameriky naléhali na Trumpa, aby neodstupoval. Jaká je lepší možnost? Jiná možnost není. Co když se to pokazí, jaký je váš plán B?

Já nemám plán pro vypořádání se s jadernými zbraněmi Íránu. Myslíme si, že JCPOA je prvním krokem... Ale Trump věří, že může vyjednat lepší podmínky. Budou chtít vyjednat novou a déletrvající dohodu, která bude prospěšná celému Íránu a všem Íráncům. Původní dohoda nastavila přísná omezení a pozorování íránského jaderného programu. Írán se musel zbavit většiny uranu, který již obohatil, stejně jako většiny centrifug, které pro obohacování uranu používal.

Na základě dohody Írán také nemohl obohacovat uran více, než je potřebné pro výrobu jaderné energie, což je znatelně méně, než je potřeba pro jadernou medicínu nebo jaderné zbraně. Jaderná agentura OSN potvrdila, že Írán jedná v souladu s dohodou, a také proto je odstoupení USA tak důležité, zvláště teď před začátkem vyjednávání s KLDR o jejím jaderném programu. Právě v tento okamžik ministr Pompeo míří do Severní Koree před mým nadcházejícím setkáním s Kim Čong-Unem.

Zamyslete se nad tímto: Pokud jste severokorejskou vládou, pokud jste Kim Čong-Unem a vidíte, co se stalo s dohodou s Íránem, proč byste měl věřit, že se dohody sjednané s Trumpem bude držet i další americký prezident? Právě vidíte Spojené státy doslova roztrhat předchozí dohodu, kterou podepsali s jinou zemí s cílem donutit ji vzdát se jaderného programu, a proto je Trumpovo rozhodnutí zničit íránskou dohodu tak nebezpečné.

Evropa věří, že dohoda funguje. Evropské společnosti s Íránem obchodují. Nejde jen o diplomatický úder, jde také o finanční úder našim nejbližším spojencům po celém světě. Pane prezidente, jak díky tomu bude Amerika více v bezpečí? Jak bude Amerika více v bezpečí? Mockrát vám děkuji. Díky tomu bude Amerika více v bezpečí.

Komentáře (30)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Je to kus arogantného hovna.

83

Odpovědět

Tento řadový bloger jak si sám říká se zapomněl ve svém článku zmínit že šáhové vládli diktátorsky pomocí tajné policie SAVAK. Také se zapomněl zmínit o státním převratu, jenž zorganizoval sám šáh za podpory CIA. Nevím proč se pisatel daného článku snaží idealizovat vládu šáha, která stejně jako vlády pozdější si s lidskými právi hlavu nelámala. V současné době byl vznesen požadavek aby MAAE obvinění vznesené Izraelem prověřila. Jinak dobrý článek.

03

Odpovědět

Já se divim kdy se z Videacesky stala taková žumpa dementních komentářů? Ať se nám to líbí nebo ne, Trumpova tvrdá politika Slona v porcelánu má výsledky. Severní Korea je toho důkazem.
Irán je nebezpečná teokratická díra podporující teroristy a tím že jim půjdem na ruku jen budeme tento zrůdný režim prodlužovat. Taky se mi nelíbí to označování EU jako jednotné země. EU je koalice spolupracujících zemí ale tvrdit že je zde nějaká jednotná zahraniční politika je eurohujerský vlhký sen. Přecijen společnost kde půlka zemí trpěla pod zrůdností komunistického režimo a v druhé půlce se původci těchto zrůdností odhalují sochy.... v takové společnosti se o nějaké jednotě nedá mluvit

923

Odpovědět

Trump zatím ze Severní Koreou žádnou smlouvu nedojednal. Takže o jakém důkazu to mluvíš?

193

Odpovědět

Neexistuje nic účinnějšího než ta Trumpem zrušená dohoda a sami Američané se o tom přesvědčili. Za Obamy byl v koordinaci s Izraelem vypuštěn do celosvětových sítí Stuxnet, což byl červ, který měl za úkol infiltrovat a napáchat škody na íránských jaderných zařízeních. To se mu nakonec povedlo, ale jakmile ho Írán po dlouhé době odhalil (což neměl, protože Stuxnet měl přeprogramovat, zamaskovat po sobě stopy a skrýt se), posílil díky útoku snad veškerá možná zabezpečení a tedy zdokonalil vlastní jaderný program. Stuxnet byl tedy ve výsledku kontraproduktivní, nehledě na to, že otevřel pandořinu skříňku a ukázal jak Číně, Rusku, komukoliv, jak vést kybernetickou válku 21. století.

Obama tedy nebyl submisivní debílek, který uzavřel bezdůvodně mizernou dohodu. Byl pragmatik, protože sám stál společně s Izraelem v čele jedné z prvních kybernetických válek, jejímž cílem byl právě Írán. No a vzhledem k tomu, že ani nejlepší programátoři světa nebyli schopni vyřadit íránské jaderné elektrárny z provozu, uzavřel smlouvu s Íránem, která je vyřadila zcela bez boje sama. No a proč to teď Trump iracionálně ruší? Protože je megalomanský imbecil, který v kampani žvanil o něčem, o čem neměl ani páru a teď chce vypadat, že drží slovo. Na jiných frontách totiž žádné úspěchy nemá, tak chce vypadat silně tam, kde ukazuje jen vlastní slabost. Má jedinou možnost, uzavřít jinou smlouvu, která ale bude úplně stejná, jen se bude jmenovat jinak a bude na ní jeho podpis. Ani bych se ale nedivil, pokud by ho Írán ignoroval, ostatně po odstoupení USA od dohody sám Írán prohlásil, že smlouvu bude nadále dodržovat, takže se jede jako kdyby se nic nestalo a oranžádu všichni ignorují, i jeho spojenci.

Buďme rádi, že Trump nebyl prezidentem v době studené války, protože tenhle egomaniak by to červené tlačítko klidně zmáčkl, jen proto, že je jednoduše úplně dementní a zrovna by mu to přišlo jako skvělý nápad jak "ochránit Ameriku".

Pokud by někoho zajímal Stuxnet, tady je ohledně něj skvělý dokument: https://www.csfd.cz/film/423508-nulte-dny/komentare/

205

Odpovědět

ked ta zaujíma stuxnet tak si prečítaj knihu a nie dokumentík... to je potom jasné, že máš tak deravú logiku, keď toto považuješ za formu vzdelávania...

Izrael odzačiatku bol a je proti tejto dohode. Jediný izrael robí na blízkom východe racionálne kroky.
Zmluva žiadnu nečinnosť iránu nezaisťovala... Bola to dohoda, ktorá obchádzala overené postupy bezpečnosti, výmenou za SĽUB, ktorý preukázatelne hneď porušili.

38

Odpovědět

+ehmMáš nějaké důkazy že by byla daná smlouva obcházena?

42

Odpovědět

+Alberto123Áno, má ich izrael...

22

Odpovědět

+ehmTo pouze tvrdí nic víc. Dané důkazy Izrael poskytl jen USA a nikomu jinému. USA důkazy neposkytla žádnému ze svých spojenců. Důkazy že dohoda nebyla obcházena na jedné straně a tvrzení že obcházena byla na druhé. Nebo máš jiné informace?

04

Odpovědět

+Alberto123možno to bude tým, že izrael a USA sú veľmi obozretný čo sa týka tajných informácii...Únik dôležitých informácii by mohol byť pre izrael smrtelný. Vzhľadom na to, že EU otvorene podporuje izraelských nepriateľov, islamistické teroristické hnutia, rôznych teokratických vládcov a podobných nešťastníkov, tak je logické, že s nimi nebude zdieľať svoje bezpečnostné informácie... Jadrová dohoda zďaleka nieje jediná zmluva, ktorú teokratický irán porušil

01

Odpovědět

+ehmUSA otevřeně podporuje izraelských nepriateľov, islamistické teroristické hnutia, rôznych teokratických vládcov a podobných nešťastníkov a otevřeně to přiznává. Takže jaký je rozdíl?

00

Odpovědět

Co si Trump slibuje od nové smlouvy, jestli je tahle funkční tak v čem mý být ta další ještě lepší? Nebo je to celé jen divadýlko a návrat k 'Shoot first, think second'.
Btw, to je nějaká spešl záležitost amerických prezidentů, nebo jen Trumpova specialita podpisovat se na smlouvy liháčem?

71

Odpovědět

Tipuju, že liháčem se podepisuje jen nějaký cár papíru před novináři. A i když souhlasím s myšlenkou (tedy že by se dohoda neměla rušit, obzvlášť ne za Trumpa), funkční zdaleka neznamená nejlepší možná.

00

Odpovědět

Všechny provedené studie které byly doposud uveřejněny potvrzují, že Trump je idiot. Ohledně tohoto primitiva nedokážu být tolerantní v ničem. Doufám, že si Američané konečně uvědomují, že nemohou zvolit kohokoliv na úřad presidenta a doufat, že to nějak dopadne. Další problém je, že čím víc lidí mu říká nedělej to, tak on to udělá na truc, jen aby všem dokázal, že on je ten machr co zachrání svět. Možná by se už mohlo projevit prokletí půlkulatých presidentů.

249

Odpovědět

Omlouvám se, jestli jsem ignorant, ale proč by si to měli občané US uvědomovat, pokud jejich životní úroveň zůstává stále stejná (resp. klesá pořád stejným tempem, jako za minulých x prezidentů)?

50

Odpovědět

Trump je takovej idiot že díky němu je na korejském poloostrově mír. Libtarde

07

Odpovědět

+MorceProč je díky němu na korejském poloostrově mír Trumptarde?

02

Odpovědět

+MorceJakej mír? :-D
Je tam příměří a budou se snažit jednat o míru.
Já osobně si myslím, že tohle všechno je jen Kim Čon-Unův taneček, páč mu vybouchlo jeho hlavní testovací silo, tak ho s velkou pompou zavře a bude vypadat jako mírotvůrce a získá tím čas postavit si někde bokem, v klidu, jiné. A pokud náááhodou se mu bude do krámu hodit případná smlouva s Trumpem a s jeho jižním sousedem, tak budiž, ale osobně bych tomu zmetkovi nevěřil ani nos mezi očima (a je jedno jestli je to Kim nebo Trump...)

20

Odpovědět

Ve skutečnosti jde vlastně o jedinou věc - jestli jste pro diplomatickou "citlivou" politiku a nebo pro vojenskou "tvrdou" politiku. Diplomaticky věci vyjednáte mnohem pomaleji a méně efektivněji. Tvrdou politikou si vyjednáte více podmínek, ale zase si naděláte dost nepřátel a smrdíte válkou. Těžko si vybrat.

Trump je zastáncem tvrdé politiky. Jsem zvědav, jaké podmínky s Íránem vyjedná. Kdyby se nechoval jak k*kot, tak bych mu i věřil, že to má šanci dobře dopadnout.

231

Odpovědět

Tvoje poslední věta to dost vystihuje. Zatím jsme od něj slyšeli akorát to, v čem všem exceluje, jak je nejlepší a že nikdo není chytřejší než on, ale jaksi výsledky pořádné žádné...

302

Odpovědět

+SouhlasŽiadne výsledky? No ták, veď od redneckov z pol Ameriky nie je počuť nič iné, ako to, že si Trump po kórejských zásluhách nezaslúži nič menej ako Nobelovku za mier. To už musí niečo znamenať!

110

Odpovědět

+RezolutJj, on jim Donald vletěl na tu jadernou střelnici ( samozřejmě neozbrojen) a vlastníma rukama ji strhl.

100

Odpovědět

je pravda, že sa správa ako úplny vypatlanec, ale politiku má správnu... naproti tomu obama bol najviac cool prezident ever a politiku mal strašnú....

520

Odpovědět

+ehmJistě, snížit počet nepojištěných o 50% je naprosto strašná poitika, stejně jako zlepšení vztahů s Íránem nebo Kubou. :D

12

Odpovědět

+420Keď sa nezapojím do vojny s nacistickym nemeckom, tak je to zlepšovanie vzťahov? Keď pošlem nacistickému nemecku pomoc v hodnote pár stoviek mega, tak je to zlepšovanie vzťahov?
Vy pomätenci fakt považujete za zlepšovanie vzťahov podvolenie sa vydieraniu totalitným režimom? ... fkin unbelievable..

23

Odpovědět

+ehmJistě, až na to že režimy na Kubě a v Íránu, byť nejsou demokratické, rozhodně nejsou na úrovni 3. říše. Dokonce nejsou ani na urovni KSA. Nechápu jak můžeme kritizovat zlepšení vztahu s těmito režimy ( v případě Íránu navíc tak že jim po dobu platnosti dohody znemožníme vývoj a výrobu jaderných zbraní) a zároveň považovat za spojence státy typu Saudská Arábie nebo Izrael.

12

Odpovědět

+420a to súdiš na základe čoho, že niesú na úrovni tretej ríše? :) Pretože nemajú koncentráky?
Ak nechápeš prečo je sú izraelci spojenci, tak toho nechápeš asi viac kamarát :D
No jo, toto je vada demokracie. Každý ignorant, diletant a fetka má jasný názor na geopolitické problémy :D daj si radšej špeka a jeb sa na politiku :)

14

Odpovědět

+ehm"daj si radšej špeka a jeb sa na politiku" - každý, kto je schopný vypľuť takúto zmes nezmyselných slov, by v tom koncetráku aj mal skončiť

02

Odpovědět

Diplomaticky může udělat skutečnou změnu, která potrvá..zatímco válkou si zaděláš na válku další, pokud to poděláš.

10