Rok 2022 v sedmi minutáchVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:64
Počet zobrazení:3 724

S kanálem Vox vám přinášíme shrnutí uplynulého roku. Jako loni se tak můžete ohlédnout za tím, co se ve světě událo a které události dominovaly titulkům novin. A stejně jako loni se toho stalo tolik, že se jen těžko věří tomu, že se to všechno vešlo jen do 365 dní.

Vše nejlepší do nového roku, hodně zdraví a pohody přeje tým VideaČesky!

Poznámky k překladu (aneb co se nevešlo do titulků):

  • Elon Musk offers to buy Twitter for 43$ billion dollar, so it can be “transformed as a private company” (14. dubna 2022) – Elon Musk nabízí zakoupení Twitteru za 43 miliard dolarů, aby se mohl „transformovat na soukromou společnost“.
  • My money don't jiggle jiggle je populární písnička, na kterou vzniklo nepřeberně tik-toků.
  • Time to BeReal – slogan nové sociální sítě BeReal, která vás 2x za den vyzve k tomu, abyste udělali foto do 2 minut (jinak neuvidíte, co dělají vaši známí). Bez filtrů a vznikne nejen foto toho, co vidíte, ale jak u toho vypadáte.
  • Senegal beats Egypt to win Africa Cup of Nations trophy (7. února 2022) – Senegal porazil Egypt a vyhrál Africký pohár národů.
  • “Our dream never came true.” These men helped build Quatar's World Cup, now they are struggling to survive (21. listopad 2022) – „Náš sen se nikdy nesplnil.“ Tito muži pomáhali vybudovat mistrovství světa v Kataru, nyní bojují o přežití. 

Přepis titulků

Svět oslaví další důležitý milník, když světová populace dosáhne osmi miliard lidí. ROK 2022 V SEDMI MINUTÁCH - Svatby jsou zpět. - Očekává se, že dosáhnou 40letého maxima. Čekali jsme na to dva a půl roku. Po týdnech flirtování a hádek do toho nový pár oficiálně praštil. Elon Musk koupil Twitter za 43 miliard - Naprostý krach krypta.

- Právě zmizelo 32 miliard dolarů… - Mé peníze necinkají. - BTS si dává pauzu. Fanoušci Taylor Swift čekali hodiny a pak zjistili, že webová stránka padá. Na ten koncert půjdu! Poslední vteřiny před nárazem. - Kukuřično-stický den. - Ach, fantastický. Velkolepá právní sága mezi Amber Heard a Johnnym Deppem… Nejraději na tom filmu mám to, že působí jako... jako film. Ruský prezident tvrdí, že na východě Ukrajiny probíhá vojenská operace.

Po celé zemi se ve městech ozývají výbuchy a sirény. OSN hlásí prudký nárůst Ukrajinců prchajících před boji. Pláčeme – všichni máme pocit, že nemáme domov. Jsme připraveni na jakýkoli výsledek. Na Rusko nyní cílí více než 2700 nových sankcí a svět se připravuje na nedostatek potravin. Rusko pozastavilo dodávky plynu do Německa.

Možné výbuchy podél severní části plynovodu. Ceny benzinu vyšplhaly na nejvyšší průměr v historii. - Amazon… - Microsoft… - Meta oznámila propuštění 11 000 zaměstnanců. 1 200 zaměstnanců Twitteru končí. Děje se to, že dávám výpověď. - Doprdele. - Inflace je příliš vysoká. - Vše se zdvojnásobilo.

- Topíte, nebo jíte? Ceny jsou naprosto nehorázné. Na tohle nemám čas! Čas být skutečný. Byla to ta nejúžasnější jízda a cesta, jakou jsem kdy zažila. Senegal porazil Egypt Konečně jsme dosáhli rovného odměňování našeho mužského a ženského národního týmu. Už bylo sakra načase. Nejkontroverznější mistrovství světa v historii fotbalu.

Katar je pod drobnohledem kvůli zacházení s dělníky z jiných zemí. Probíhají zimní olympijské hry 2022. Jamajka bude soutěžit ve čtyřbobech. Čínská sněhová princezna je královnou soutěže Big Air! Pozitivní test ruské krasobruslařky na zakázané látky. Mám pozitivní test na covid-19. Budu muset odstoupit. BA.5 přináší opět další vlnu. Dnes začíná očkování proti covidu pro děti mladší pěti let.

Někdo se bude očkovat. Cestující mají v letadle na výběr, zda chtějí roušku. Letošní letní cestování s sebou nese zavazadla. Kylie Jenner se vydá na tříminutový let, a přesto mi radí, ať recykluju plechovky! - Teploty prudce rostou. - 40,2 stupňů. Vypadněte odtamtud, prosím! Pákistán šokují ničivé povodně způsobené monzunovými dešti. Jsme na dálnici do klimatického pekla a nohu máme neustále na plynu.

Hurikán Ian navždy změnil Floridu. Zeď to nemohla zadržet, protože tu bylo přespříliš vody. Před našima očima se odehrává tragédie. Pracovali jsme a najednou slyšíme výbuchy minometů poblíž mešity. Tento kráter naznačuje velikost výbuchu v západní Ghaně. Vláda Burkiny Faso odvrátila spiknutí na převzetí moci v zemi. Dnes jsme bojovali za osvobození od chamtivých politiků.

Při tlačenici v Jižní Koreji zahynulo 154 lidí. - Další masová střelba… - na oslavě 4. července… - ve Walmartu… - areálu nemocnice… - gay klubu… - na základní škole - v Uvalde v Texasu. - Nechali naše dítě zabít. Rozhodnutí Nejvyššího soudu, které může usnadnit získání zbrojního průkazu. - Antisemitské incidenty… - Nárůst úmrtí černých transsexuálů… - Kritici mu říkají zákon „neříkej gay“. - Už se nevrátíme! Nejvyšší soud rozhodl o zrušení rozsudku ve věci Roe v.

Wade. Naše tělo, naše volba! Dvaadvacetiletou Mahsu Aminiovou zadržela íránská mravnostní policie. Její smrt vyvolala pobouření. Íránské družstvo se rozhodlo nezpívat národní hymnu. Prosím, buďte naším hlasem a nedovolte, aby zlý režim zabíjel nevinné lidi. Palestinská novinářka Šírin Abú Aklehová byla zastřelena. Na pohřebním průvodu se sešly tisíce lidí. Ne lži, ale respekt!

Úřady v Číně zvyšují své úsilí potlačit nepokoje kvůli přísným covidovým opatřením. Občané jsou zde. Jsme tu všichni. Chci, abyste věděli, jak moc mě mrzí, že se vzdávám nejlepší práce na světě. Odstupuji jako předsedkyně Konzervativní strany. Jsem připraven dát do toho vše, co mám. Si Ťin-pching se stává nejmocnějším vůdcem Číny za poslední dekádu. Jaira Bolsonara porazil bývalý prezident Lula da Silva.

Gabriel Boric bude nejmladším prezidentem v historii Chile. Republikáni doufali v červenou vlnu, to se však moc nepovedlo. Víkendové vítězství strany Bratři Itálie Giorgie Meloniové ve volbách. První indická osoba z kmene byla zvolena do nejvyššího úřadu v zemi. Buckinghamský palác oznámil úmrtí Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Je to konec jedné éry. Ukrajinské síly jsou nyní v ofenzivě. Za poslední týden obsadili více území než Rusko od dubna.

Nikdo nás nezlomí. Jsme silní. Jsme Ukrajinci. Hvězda WNBA Brittney Grinerová míří domů. Podepíšu zákon o snížení inflace... Největší závazek USA v boji proti změně klimatu. Kuba pořádá referendum o legalizaci manželství osob stejného pohlaví. Jo! Argentina je mistrem světa!

Každý obrázek je novým objevem a každý z nich poskytne lidstvu pohled na vesmír, který jsme dosud nespatřili. Děkujeme Akademii, že dnes umožnila V rytmu srdce zapsat se do historie. A v žádném případě se nikdy nevzdávejte. K tomuto okamžiku vede dlouhá cesta. V naší rodině stačila jedna generace, aby se od segregace dostala až k Nejvyššímu soudu Spojených států.

Dějiny nejsou o statistikách, memorování dat a nudných citátech. Dějiny jsou o lidech. O lidských bytostech. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Super zpracovani.. jak rikal Black.. clovek se zasmeje, poplace a nakonci ma nadeji. :D

20

Odpovědět

Jestli myslíte Bernarda Blacka, tak ten říkal "Zasmějete se, popláčete si, změní Vám to život".

00

Odpovědět

Žádné obavy teď už to půjde rychle!

00

Odpovědět

Skvělé video!

72

Odpovědět

Tak to jsme moc rádi. 😊

60