Rok 2023 v sedmi minutáchVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
71 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:25
Počet zobrazení:2 305

S kanálem Vox vám přinášíme shrnutí uplynulého roku. Jako loni se tak můžete ohlédnout za tím, co se ve světě událo a které události dominovaly titulkům novin. A stejně jako loni se toho stalo tolik, že se jen těžko věří tomu, že se to všechno vešlo jen do 365 dní.

Vše nejlepší do nového roku, hodně zdraví a pohody přeje tým VideaČesky!

Poznámky k překladu (aneb co se nevešlo do titulků):

  • SAG-AFTRA – zkratka pro Screen Actors Guild-American Federation of Television and Radio Artists, Americký odborový svaz herců a televizních a rozhlasových umělců vstoupil do stávky kvůli pracovněprávnímu sporu s Aliancí filmových a televizních producentů.
  • Podle správců symbolických hodin posledního soudu (Doomsday Clock) se svět po loňském roce posunul o deset vteřin blíže k absolutní zkáze. Nově ukazují, že do ní zbývá 90 vteřin. Hlavním důvodem zkrácení výhledu je válka na Ukrajině. (Hospodářské noviny, leden 2023) 
  • Počet uživatelů aplikace Threads prudce vzrostl o 80 %. Aplikace Meta měla v červenci 8 miliónů aktivních uživatelů denně. (4. srpen 2023)
  • Yoav Gallant, izraelský ministr obrany: „Uvalujeme na Gazu úplné obléhání.“
  • EGOT – zkratka pro cenu Emmy, Grammy, Oscar a Tony.

Přepis titulků

Pět, čtyři, tři, dva, jedna… - Ahoj, Barbie! - Ahoj, Barbie! Prezident právě podepsal zákon, který ukončí nouzový stav vyhlášený během pandemie.

Vystoupení Taylor Swift a Beyoncé přináší americké ekonomice skutečné oživení. A jsme tady! Řekni mi o roce 2023 Tohle léto by šlo označit za léto stávek. Další den po stávce SAG-AFTRA. AI je jednou z nejdůležitějších věcí, o kterých je třeba mluvit. Asi bys měl utéct.

- Není to vůbec špa… - Top zmrzka. Twitter je teď X. Někteří ji označují za zabijáka Twitteru. Ne. Zrušte to, obraťte to. Pane Chew, má TikTok přístup k domácí wi-fi? Začneme na Blízkém východě. Hamás zahájil největší útok na Izrael za poslední roky. Podle izraelské armády bylo zabito přes tisíc lidí.

Slyšeli hvízdání kulek, jak lítaly kolem. Musím říct, že drží 200 až 250 rukojmích. Uvalujeme na Gazu úplné obléhání. Bojujeme se zvířaty a podle toho se chováme. Nikdo není v bezpečí. Nikde v Gaze není bezpečno. Právě teď… je za 90 sekund půlnoc.

Rok 2023 se zapíše jako nejteplejší rok v historii. Hustý opar se šíří od Nové Anglie po Washington D.C. Staňte se svědky východu bílého měsíce. Požáry jsou jednou z nejhorších přírodních katastrof v historii Havaje. Počet obětí je 115. Tohle byl můj domov. Tři protestující byli zatčeni za přerušení akce. Musíme jednat.

Historicky první varování před tropickou bouří v Jižní Kalifornii. Poprvé za sto let se Hongkongem prohnala smrtící průtrž mračen. Tým COP28 nepopřel, že schůzky o klimatu využívá k projednání dohod o fosilních palivech. To je opravdu, jako když liška hlídá kurník. Upřímně řečeno, většina společností s nulovým cílem neví, jak se k němu dostanou. Korporátní Amerikou se šíří propouštění.

Před 2 dny mě vyhodili. Moje vláda bude i nadále podnikat kroky ke snížení inflace, aby snížila životní náklady. Bombastický pohled stranou. Skupina kosatek zřejmě napadá, a dokonce potápí některé lodě. Závodí s časem, aby našli ztracenou ponorku. Lístek za 250 000 dolarů. Bankman-Friedovi hrozí více než 100 let vězení.

First Republic je třetí banka, která od března zkrachovala. Rupert Murdoch se stáhne a předá vedení společnosti Reigns svému synovi. Já jsem nejstarší syn! Newyorský republikán je šestý zákonodárce vyloučený ze Sněmovny. Celá tahle země mě šikanuje jen proto, že jsem hrdý gay zloděj. Sněmovna je již téměř tři týdny paralyzována a nemá slovo. Trapné. Měsíce trvají obavy o zdraví senátorky Feinsteinové.

Podívejte se na svíčky na dortu. Tohle je nejstarší žijící muž. Řada… - Máte tu „nikdy se nevzdávej“. - Nikdy. Ale tohle je foto, kdy se vzdává úřadům v Georgii? - Politika je mi fuk, brácho. - Takže my… USA spojily balón s rozsáhlým čínským vojenským sledovacím programem. Zásah! Věříte, že naše vláda navázala kontakt s inteligentními mimozemšťany?

O tom nemohu mluvit na veřejnosti. A nyní první mise NASA, jejímž cílem je dopravit na Zemi největší vzorek odebraný z asteroidu. Po vykolejení vlaku se ve východním Ohiu na obloze objevily plameny a kouř. Nejsilnější zemětřesení v Maroku za posledních 100 let. Počet obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii vzrostl na téměř 50 000. Zřítily se dvě přehrady a čtyři mosty.

Nejsmrtelnější vlakové neštěstí v Indii za desetiletí. Uplynul rok od chvíle, kdy Rusko zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Pokud Rusko přestane bojovat a opustí Ukrajinu, válka skončí. Pokud Ukrajina přestane bojovat, Ukrajina končí. Sílí boje mezi súdánskými ozbrojenými silami a povstaleckými jednotkami rychlé podpory. Více než 1500 příznivců Bolsonara bylo zatčeno poté, co vtrhli do vládních budov v Brazílii.

Situace v Manipuru je napjatá. Fotografie potvrzují zprávy, které žádný rodič nechce slyšet. Potápějící se rybářská loď se stovkami lidí na palubě… Více než 1,7 milionu Afghánců bylo vyzváno k opuštění Pákistánu. Pákistánští Palestinci umírají po desítkách tisíc, ale my budeme dál tvrdit, že jsme to my, kdo neuznává lidskost. Palestina bude svobodná. Od řeky až po moře.

Desetitisíce lidí ukazují podporu palestinskému lidu. Chtějí lidi mrtvé… Chtějí nás zabít. Válka mezi Izraelem a Hamásem vyvolala nárůst islamofobie a antisemitismu. Další masová střelba v této zemi. Zemřelo 10 lidí. V Mississippi. V Louisville, Kentucky. Škole v Nashville. Co je to za svět, kde se snažíte zakázat Tik Tok, ale ani vás nenapadne změnit zákon o zbraních.

Memphiská policie zveřejnila záběry ze smrti Tyrieho Nicholse. Pět policistů bylo zatčeno a obviněno z vraždy druhého stupně. Americký mariňák na videu, jak škrtí Jordana Neelyho. Pozitivní diskriminace končí. Katolický kněz může žehnat párům stejného pohlaví. Šest soudců rozhodlo, že některé podniky mohou odmítnout homosexuály. Nové zákony v Ugandě – za homosexuální styk hrozí doživotní vězení.

Mám pro nás Bud Light. - Kene? - Ano? - Nemáme dneska volit? - Cože? Mexický nejvyšší soud jasně a hlasitě prohlásil, že přístup k interrupční péči je lidským právem. Ohio je nyní sedmým státem od zrušení rozsudku Roe versus Wade, kde zvítězili zastánci práva na potrat. Chci velký život. Chci zažít všechno.

Chci porušit všechna existující pravidla. Toto je maják naděje a možností. Mám EGOT! Pojďte do obrany a… gól! Španělsko vyhrává Světový pohár. Nemodlím se za výsledky, jen prosím, abych měla sílu dát do toho všechno. Izrael a Hamás uzavřeli dohodu, která umožní propuštění mnoha rukojmích. Stále mám naději, protože vím, že jsme stále tady a nikdy se nevzdáme.

Indie je na Měsíci. Rozhodli jsme se vrátit na Měsíc a pak na Mars a uděláme to společně. Žádá se po nás, abychom milovali výjimečný druh, kterým je lidstvo, a udržovali ho naživu. To je vše. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

ďalší dôkaz že svet ide do sračiek :) hlavne vďaka Internetu. Som zvedavý čo za nenávisť prinesie AI v novom veku. Pukance mám, realista som dosť takže držte si klobúky

22