The Room: nejhorší film všech dobVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:119
Počet zobrazení:10 369

Osobně jsem tento skvost našla díky oblíbeným YouTube kritikům (Chris Stuckmann, CinemaSins, I Hate Everything), ale nedávno se k němu vyjádřil i PewDiePie. Pokud o této kinematografické perle dnes slyšíte poprvé, doufám, že jsme vás patřičně naladili, a co nejdřív si s kamarády naplánujete domácí promítání. Obzvlášť proto že v prosinci má premiéru film The Disaster Artist (v hlavních rolích James a Dave Franco) podle bestselleru Grega Sestera (představitel Marka).

Poznámky:
Susan Sontag byla americká spisovatelka, filmařka a učitelka.

Přepis titulků

Představujeme vám The Room, pravděpodobně nejhorší film všech dob. Lžeš! Nikdy jsem tě neuhodil! Ty mě zničíš, Liso! Tisíce lidí ochotně a opakovaně platí za jeho zhlédnutí. Nabízí se tedy otázka: Proč? Tom Bissell je spoluautor knižního rozboru filmu. The Room je o příkladném Američanovi Johnnym, který pracuje v bance a šetří jim hromady peněz... - Řekls jim, kolik jim šetříš?

- Jistě, cos myslela? Už zavádějí mé nápady do praxe. A žije se svou budoucí ženou... - Je to má budoucí žena. - Lisa je tvá budoucí žena! A myslí si, že je čeká dokonalý život, ale ona tajně spí - s jeho nejlepším kamarádem Markem. - Ahoj, Marku. Viděl jsem to určitě víc než stokrát. Je to jako film natočený mimozemšťanem, který nikdy žádný film neviděl, ale někdo mu je teoreticky popsal.

Většina dialogů nedává smysl. - Nezabil bys mě, ani kdybys to zkusil. - Zrazuješ mě! Nejsi dobrý, jsi jen zbabělec! Postavy říkají a dělají věci, které u normálních lidí neuvidíte. - Za kolik? - 18 dolarů. - Tady, drobné si nechte. - Ahoj, pejsku. - Jste můj oblíbený zákazník. - Díky, nashle. A z nějakého důvodu jsou na stole zarámované fotky lžiček. Nestává se často, aby u filmového díla bylo jedno každé kreativní rozhodnutí špatné.

Toto nesourodé dílko se proslavilo tak, že získalo kultovní status, fanoušky z řad celebrit... - Byl u nás i Tommy Wisau. - Povyprávěj mi všechno! Úplnou náhodou jsme to viděli s Jonahem Hillem a od té doby jsme závislí. A po celém světě jsou pravidelně vyprodaná půlnoční promítání i čtrnáct let po premiéře snímku. Proč je tak nesourodý a kritiky ztrhaný film stále tak populární? The Room spadá do kategorie nazývané "paracinema", kam patří všechna díla vně mainstreamového kina.

Patří sem artové filmy, horory, bijáky s Elvisem, vládní filmy o hygieně, pornografie a plážové muzikály. Zkrátka ty dobrý fláky. The Room se řadí ještě do podkategorie "trash film". To jest nízký rozpočet, amatérská produkce, mimo mainstreamovou vlnu. Zdálo by se, že pouze lidé se špatným vkusem můžou holdovat filmům označovaným za odpad, ale studie ukazují, že požitek z trash filmů mají lidé s vyšší inteligencí. Ve výzkumném ústavu ve Frankfurtu se diváků ptali, co je k tomuto žánru přitahuje.

Zjistili, že hlavním faktorem je porušování pravidel a podvracení standardů mainstreamové kinematografie. Což jsou stejné důvody, kvůli kterým sledujeme avantgardu. Na Amazonu si lidé kromě The Room kupují nejen další trash jako Birdemic a Troll 2, ale například artové filmy jako Svatá hora a Tanec v temnotách. Dalším důvodem ke sledování je ironický pohled, jinak zvaný "camp". Suzan Sontag kdysi napsala: "Camp znamená, že neexistuje pouze dobrý vkus, ale i dobrý vkus na špatný vkus."

Ironické sledování pokleslé zábavy může posilovat lidské vztahy. Vzpomeňme na virální hitovku Friday od Rebeccy Black. I přes většinově špatné hodnocení má video přes 108 milionů zhlédnutí Nemůžeme zapřít, že spousta z nás se v podobných věcech vyžívá. Fandové kultovních klasik, jakou je The Room, nejsou výjimkou. Představují jev, který sociolog Piere Bourdieu nazval "kulturní kapitál", jakási sociální měna, která určuje vaše postavení ve skupině. Kdo na promítání cituje nejvíc hlášek a zná vtipy, co kolují v komunitě, je považován za mazáka.

Samotná promítání stojí za to. Nálada se tam mění od děsivé krutosti přes šokující nenávist k ženám až k neuvěřitelné vynalézavosti a čisté radosti. Lidé hází plastové lžíce... nosí kostýmy a reagují na dění na plátně. Pojď! Pojď! Pojď! Interakce fanoušků je stejná jako u dalších klasik jako Rocky Horror Picture Show.

The Room podle mě stírá rozdíl mezi dobrým a špatným. Je ten film dobrý? Ne. Je to silný film, který se mnou pohne stejně jako jiná artová díla? Rozhodně ne. Ale nemůžu říct, že je špatný, protože se na něj dobře dívá, je to zábava a přinesl mi spoustu radosti. Jak bych mohl mít takový pocit z něčeho špatného? Všichni říkají, že byste film měli poprvé vidět v kině... A já na to: "Jste se po*rali? Poprvé na něj nechoďte do kina, protože nic neuslyšíte.

Každý tam řve a zpívá a vřeští až do konce. Vůbec byste nevěděli, o co tam jde. Pusťte si to doma. Nejlépe o samotě. Nebo s někým blízkým, koho pak můžete obejmout."

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Naprosto boží film! Doporučuju!

22

Odpovědět


Odpovědět

Si vzpomínám, že jsem to poprvé (skoro) viděl dost nalámaný, protože jsem nechtěl podcenit přípravu. Bohužel jsem u filmu záhy usnul, ale při zpětném promítnutí jsem zjistil, že se mi i ve spánku zaryl hluboko do mysli a srdce :D

Tommy je legenda.. https://www.youtube.com/watch?v=YwYeJIsveSU :D:D:D Kdo z vás tohle má?

00

Odpovědět

To mi připomíná Rocky Horror Picture Show. Stejně blbý ale v určitých kruzích oblíbený film u kterého diváci v kině taky předvádí scény v návaznosti na děj. A taky se mi líbil kvůli tomu jak je ujetý a blbý. A navíc má fajn hudbu s ještě lepšími texty. (Touch-A, Touch-A, Touch Me)

00

Odpovědět

A taky to vysvětluje popularitu youtuberů kteří se také hodnotí podle počtu shlédnutí. Věřím že v googlu vědí že většina videií jsou s*ačky ale shlédnutí = reklama = zisk. Tak není problém pro pár retardů tvořících obsah jednou za čas udělat párty s balónky a utvrdit je v tom jak jsou vyjímeční. Stejně tak jako musí vědět google i youtuběři že tvoří obsah pro děti, vždyť to dělají záměrně. A pak se vykecávají že jejich fanoušci mají věkový průměr přes 18 let a nedělají tedy stupidity pro děti. Ano, ale děti nejsou blbci a když jim dáte překážku v tom aby jim při registraci bylo více jak 13 let, tak určitě je nenapadne si třeba 10 let přidat. Kdo to taky bude kdy kontrolovat, že?

30

Odpovědět

moj najoblubenejsi film ♥

12

Odpovědět

Já bych za tím nehledal žádnou vědu lidi se na takové sračky dívají prostě proto že je to cringe jak hovado. :D

22

Odpovědět

Titul nejhorsiho filmu historie prebral Emoji the movie

14

Odpovědět

Ale hovno, akorát si lidi přijdou jako drsný borci, když vyhejtujou film pro malý děti.

196

Odpovědět

Pro mne osobně je žumpou všech filmů
https://www.csfd.cz/film/257343-nezlobte-mimozemstany/

01

Odpovědět

"Je to jako film natočený mimozemšťanem, který nikdy neviděl film ale někdo mu ho jen teoreticky popsal". To je přesný. Chování naprosto všech postav je tak neuvěřitelně neuvěřitelný, že je to až geniální. Jakože, to taky není lehký, aby v celým filmu nebyla jediná věrohodná replika, buď celej život žil ve sklepě a s nikým se nebavil, nebo fakt spadl z vesmíru.

212

Odpovědět

Btw. srovnávat to s filmama jako Sharknado je docela těžký. Je to určitě taky sranda, ale ten pocit z the Room se fakt nedá s ničím srovnat, s žádným trashovým filmem kterej jsem kdy viděl a že jsem jich viděl dost.

81

Odpovědět

+AutoDoporučuji Samurai Cop :D https://www.csfd.cz/film/209259-policajt-samurai/prehled/ Nelze taky úplně přirovnat k Room, ale svou éterickou debilitou a nelogičností k němu má mnohem blíž než klasická asylumácka produkce..

20

Odpovědět

Ke konci položí dobrou řečnickou otázku:
Je to koukatelný, je to zábava, přineslo mi to tolik radosti, Jak bych mohl mít takový pocit z něčeho špatného?

Udělejte uprostřed Prahy veřejnou popravu setnutím hlavy a nikomu asi nepřijde zvláštní, že se tam sjedou tisíce lidí z nejširšího okolí, nejspíš především ze zvědavosti, ale určitě se tam najdou názory jako koukatelný, zábavný a kolik radosti mi to přineslo. Je to teda špatné pořádat to pro všechny na koukání?

93

Odpovědět

Já bych třeba na veřejnou popravu šel. Ona by to nakonec nemusela být tak špatná věc. Přenášelo by se to živě na ČT, na popravišti by byly reklamní bannery a výtěžek z akce by šel na pomoc pozůstalým po vrahových obětech. Moderoval by to Marek Eben.

341

Odpovědět

+MoggsSouhlasím, to že je něco špatný neznamená, že nás to nějakým způsobem nebaví, právě naopak viz rebecka black, faillový videa, ubožáci na netu, něco rozbít, ukrást, nadávat, ožrat se, fetovat, vlastně lidi většinou baví to špatný :)

Nebo jak se říká, pod větou zkusit se musí všechno se většinou myslí drogy a skupinovej sex, ne fyzika, poezie a další cizí jazyk.

40

Odpovědět

Musím dodat jedno slovo: Sharknado... A tedy obecně podobná díla od vizionářů ze stanice Syfy.

52

Odpovědět

Jenže to je spíše parodie na film.

13

Odpovědět

+PaeturTahle skutečnost je nepodstatná. Existují parodie, které jsou precizně natočené a mají smysluplné dialogy. To ale pro Sharknada rozhodně neplatí.

11

Odpovědět

Sharknado bylo dobré jako jednička, kterou možná snad ještě mysleli vážně, ale další díly je už jen vypočítavost.. Není nad staré kusy jako Terminators, Lovci dinosarů, Krokosaurus, Meganeco vs. Meganecojineho, Hadi ve vlaku, Žraločí muž, Pterodaktyl a spousta jiných klenotů. Je to přesně jak píšeš, díky za díla avantgardních umělců ze Syfy a Asylum :D

40

Odpovědět

Myslím, že důležitým faktorem popularity the Room je samotný Tommy Wiseau. Nejen to, že je to podivná enigma s trademarkovým přízvukem, ale to jeho nadšení pro samotný film. Zesral spoustu věcí před natáčením, během natáčení, ale stále si za svým dítkem stojí. Je to číré nadšení a láska k tomuhle druhu umění. A to je něco s čím se dokážu ztotožnit.

100