Úpadek neonových světel HongkonguVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:73
Počet zobrazení:4 748

Záře neonu tvoří už desetiletí neodmyslitelnou součást Hongkongu, to se ale nyní měni.

Přepis titulků

Na Hongkong padla noc, město ožívá a ukazuje svou ikonickou stránku: neonová světla. Tady v Hongkongu tvoří neonová světla naprosto typickou součást vizuální kultury a podoby ulic. Během zlaté éry neonu byla rozptýlená záře tohoto města zachycena ve filmech a utvářela jedinečný filmový styl Hongkongu. Temný, hutný, chaotický, futuristický a osvětlený jemnou září neonu. Ten styl se rozšířil dále, patřil k japonským komiksům a anime, třeba ke Ghost in the Shell, i k populárním americkým filmům, třeba k Blade Runnerovi.

Ačkoliv je neon vetkán do místní kultury, tato světla rychle zhasínají. Co jsou neonová světla a jaké místo dnes zaujímají v městské kultuře Hongkongu? Pojďme navštívit tu nejlepší osobu pro zodpovězení těchto otázek, legendárního mistra Wu, místního neonového řemeslníka. Johnny, těší mě.

Děkujeme, že jsme mohli přijít. Když mu zákazník pošle návrh, mistr Wu začne nahřátím skleněné trubičky, aby byla tvárná, a potom ji ohýbá do tvaru návrhu. Když má potřebný tvar, musí do ní dát plyn, neon. Nejdříve musím vysát vzduch. Vysaje všechen vzduch a použije kohoutky a stroje, kterými dovnitř napumpuje směs plynů. Hlavně neon nebo argon. Přitaví k tomu elektrodu, která do trubičky pouští proud. Jakmile to zapojí do elektřiny, plyn zareaguje a začne zářit.

Barvy jsou různé podle použitého plynu. Argon září bíle. Neon zase červeně. Když byla neonová světla populární, byl velký výběr barev. Zlatá éra neonu začala kolem 70. let. Tehdy byly neony všude. Lidé soutěžili o nejlepší neonová světla, nejlepší cedule a návrhy se rychle zvětšily a zkomplikovaly.

A potom se situace pro neon začala zhoršovat. Má to více důvodů. Jedním jsou LED světla. Tyhle cedule vypadají jako neonové, mají stejný styl, ale jsou z LED světel. Vidíte ten rozdíl? To je neon. Tohle je LED. Mnohem levnější a účinnější, snazší na instalaci. LED se snadno vyrábí masově, vyrábění neonových cedulí je řemeslo.

Pro jeho zvládnutí je potřeba hodně času. Než umíte vyrobit neonovou ceduli, trvá to aspoň půl roku. Nepotřebujete se učit vyrábět LED ceduli. Její instalace je jednoduchá. Ale je to i věc nařízení města. Hongkongská vláda si začala dělat starosti s bezpečností velkých neonových cedulí, hlavně těch visících nad ulicí. Vytvořila bezpečnostní pokyny a sundávala cedule, které je porušovaly. A těch bylo docela hodně.

V posledních letech byly sundány tisíce cedulí, což pomalu mění vizuální stránku města. Neonová světla se pomalu přesouvají do oblasti zachování kultury. Kulturní čtvrť Západní Kowloon se o neonové cedule začala starat a dokumentovat jejich příběhy. Co se týče mistra Wu, ačkoli neonová světla mizí, zůstává optimistický. I po takové době někteří lidé neon stále milují a oceňují jeho jemné, nádherné světlo.

Z toho mám velkou radost, protože neonová světla tu máme už přes sto let. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Fuj to je hnusný... jak v takových místech může někdo žít?

94

Odpovědět

Jestli chcete videt o cem Cina opravdu je, ADVChina na YouTube je rozhodne lepsi nez tenhle typek.

12