Vliv feng-šuej na architekturu HongkonguVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:106
Počet zobrazení:8 414

Narozdíl od pevninské Číny zůstala v Hongkongu tradice feng-šuej velmi rozšířená, což vede k různým zajímavým architektonickým návrhům, ale také to vládu Hongkongu stojí každý rok pěkné peníze.

Přepis titulků

Podívejte na tu budovu s dírou uprostřed. Tady v Hongkongu všude létají draci. Nevidíte je, protože to jsou draci, ale žijí v horách a létají k vodě. A když jim v cestě k vodě zabráníte, budete mít fakt smůlu. Takže to vyřešili tím, že postavili domy s dírami, aby tamtudy draci mohli proletět. Říká se jim dračí brány a jsou jedním z mnoha příkladů toho, jak feng-šuej, prastará čínská tradice, ovlivňuje siluetu Hongkongu. Feng-šuej je stará čínská víra, pověra.

Základem je, že na světě je dobrá energie, někde tam venku pluje štěstí, dobrý osud, kterému se říká čchi. A když svoje fyzické okolí správně přizpůsobíte, můžete to štěstí usměrnit a všechno se vám bude dařit. Většinou se to projevuje na nábytku a návrhu interiérů, ale v Hongkongu to ovlivňuje celé budovy. Nejdříve se podíváme na budovu HSBC. Hong Kong Shanghai Bank byla založena v dobách pirátů a opiových baronů.

Všimněte si, že je hezky hranatá s horami vzadu a přístavem vepředu. To je pro tok čchi velice dobré. Nejen, že mají tu halu výše, tyto eskalátory jsou pod tím trochu divným úhlem, což je také záměrné, protože to má odpuzovat smůlu, která tou spodní halou vstupuje. A je to i naopak, když své fyzické okolí nepřizpůsobíte správně, postihne vás smůla.

Hned v sousedství je komunistická Bank of China. Stavitelé této budovy přímo ignorovali mistry feng-šuej, kteří se báli, že ostré úhly té budovy pořežou čchi a přinesou smůlu všem sousedícím budovám. Lidem, kteří si to mysleli, se podezření potvrdila, když se chvíli po dokončení stavby začaly v okolí dít špatné věci. Třeba tato sousední budova byla od samého začátku postižena finančními problémy, úpadkem, bankroty.

A mistři feng-šuej označili špatné feng-šuej té oblasti jako zásadní příčinu těchto událostí. Tehdejší guvernér Hongkongu, jehož dům stojí ve stínu té budovy, zemřel na infarkt jen rok po dostavění této budovy. Budova HSBC v reakci na to postavila servisní jeřáby, které vypadají jako kanóny a míří na budovu BOC, aby bojovaly proti té smůle, která z té ostré budovy přichází. Když projektanti navrhují tyto budovy, najímají si feng-šuej poradce, utrácí za ně miliony dolarů, aby jim radili a schválili jejich návrhy, aby se ujistili, že dodržují feng-šuej.

V Disneylandu v Hongkongu řekli mistři feng-šuej, že vchod je na špatném místě a neudrží v parku štěstí, takže ho o 12 stupňů pootočili, aby zahradili cestu unikajícímu štěstí a udrželi v parku blahobyt. Feng-šuej pochází z pevninské Číny, ale během své kulturní revoluce Čína některé staré zvyky vymýtila, protože věřila, že zabraňují pokroku.

Feng-šuej to postihlo také. Ale Hongkongu v té době vládli Britové, byla to jejich kolonie, takže se ho kulturní revoluce netýkala a feng-šuej tu zůstalo velmi rozšířené. Koukněte na tuhle budovu, to je Hopewell Centre. Když byla postavena, lidé se báli, protože vypadá jako svíčka nebo zapálená cigareta. Na vrchol dali bazén, aby uhasili ten oheň a ujistili se, že to nepokazí štěstí města. Vláda to bere taky hodně vážně.

Mezi lety 2011 a 2016 vyplatili 1,1 milionu dolarů jako kompenzaci za rušení feng-šuej. To se platí lidem, kteří si stěžují, že nové budovy narušují jejich feng-šuej. Vláda jim to potom nahradí. Až pojedete příště přes tento přístav a uvidíte tyto nádherné budovy, pamatujte si, že feng-šuej tu hraje velkou roli. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zajímavé, ale nemusel by se o cizích tradicích vyjadřovat tak hanlivě. Jen proto, že má někdo jinak nastavené priority ho nemusím hned shazovat

04

Odpovědět

Neměl jsem pocit že byl tyto tradice jakkoliv schazoval, nebo nějak jinak haněl. Prostě nás - své diváky - informoval o tomhle zajímavé fenoménu kdy se kulturní tradice promítávají do architektůry. Mě to přijde zajímavé a myslím že jemu to přišlo zajímavé taktéže, ale neviděl jsem v tom ani špetku výsměchu.

110

Odpovědět

to jeho fOng šuej mi rve uši

40

Odpovědět

Lidstvo by ušetřilo spousty peněz, energie a času kdyby se každé druhé rozhodnutí nemuselo poupravit kvůli místní legendě, pověře a "tradici".

Proč nedržíme tradici obětování zvířat Bohům, aby se bili svými blesky dál od naší vesnice? Jo. My tomu už dneska vlastně říkáme bouřka.

1315

Odpovědět

Otázka je, zda obětování zvířat vážně nezabrání bouřce ve vesnici

20

Odpovědět

Dělal jsem na to maturitní práci, dříve to celkem nahrazovalo projekční činnost! Mnoho ze zásad se dá i považovat za urbanistické předpisy dnešní doby, bohužel k ním vedl dlouhý výpočet - asi jako ospravedlnění ceny za služby.
Opírá se to také o psychologii prostoru a ano, někdy je to až moc zbytečné a finančně náročné. Nesouhlasím proto s vaším komentářem, protože mi přijde, že díky vám by se dál stavěli králíkárny.

10

Odpovědět

No... tak tvoji radu - tedy nepřebírat architektonické ani kulturní dědictví minulosti a stavět čistě pragmaticky, či chceš-li účelově si vzal k srdci socialistický realismus. A jak takový přístup vypadá v praxi si můžeš ověřit sám když navštívíš město Havířov. Jestli ti to tam přijde krásné a ideální k bydlení tak určitě neváhej, protože ceny bytů tam (v porovnání se zbytekm republiky) nejsou opravdu nijak vysoké (vážně si to najdi - myslím že ceny bydlení ti vyrazí dech...)

Sám za sebe si trofnu tvrdit že není moc chytré šmahem odsuzovat všechny tradiční zvyklosti - třebaže vycházejí z pověr daných regionů. Feng-šuej dává vzniknout zajímavým a celkem pohledným konceptům a navíc tím nenásilně podporují odkaz své vlastní historie. Mě to přijde fajn.

Určitě nemá smysl se bezhlavě držet všech tradic (tedy obětování lidí/zvířat atd...) ale přijde mi fajn že jsou lidé kteří si své architektonické tradice nadále drží.

30

Odpovědět

+koubelka+Alenn
Pánové já s Vašimi názory souhlasím. Mým tvrzením jsem narážel na ty nesmyslné "extrémy" kterých není mnoho, ale jsou a vychází čistě ze strachu/víry. S dírami v budovách souhlasím a přijde mi to právě jedinečné a kulturně obohacující. Ale například dostavění děl (pokud byly opravdu za tím účelem kontextové ochrany) už je ta vrstva navíc, která mi přijde plýtvání penězi. Ale to už se opíráme o nadtéma toho celého.

Pokud jsou to soukromé domy - každý si může postavit klidně 10 "zbytečně" drahých a zvláštních budov. Pokud je to ale nějaký obecní dům a já do něj přispěl nějakým svým finančním dílem a zrovna dané tradici nevěřím, dané legendy se nebojím atd. - tak mi to přijde vůči těmto lidem nefér. Ale to je samozřejmě debata na dýl.

Chápu, že to tak mohlo vyznít, nicméně hnát mě a podsouvat mi, že chci socialistické paneláky, to se zase bráním já.

00

Odpovědět

Prosim, ma nekdo zajimavou historku o tom, ze neco jako "vesmirna energie", "cchi", nebo "vyssi moc" existuje? Vetsinou jsem skeptik do morku kosti, ale davam vam sanci mi zmenit nazor. Mam otevrenou mysl.
Jinak dal budu povazovat takove lidi - co veri v boha, energii a tak - za naivky.

PS : Sice se rika, ze cesko nejvice ateisticka zeme na svete, ale celkem dost casto potkavam lidi, kteri veri v "neco". Neveri na boha, nebo tak neco. Ale veri na neco, co ani oni sami neumi moc popsat. Neco jako "vyssi moc" nebo ta "vesmirna energie". Asi to proste maji nekteri lide v genech.

317

Odpovědět

nemaju, ked ano ,tak im never

28

Odpovědět

Ano vesmírná energie opravdu existuje, také se jí říká sluneční energie ..a dokonce z ní žijeme :)

120

Odpovědět

Nebudu tě přesvědčovat, nemá cenu někoho přesvědčovat a měnit mu názor.
Dojdeš třeba k tomu sám jednou časem, až trochu poznáš, nebo se dostaneš na úplné dno.
Buď si klidně skeptik když ti to vyhovuje, ale nepřesvědčuj lidé kteří jsou takového názoru.
Poznal jsem to sám, byl sem skeptik podobný jako ty, pak mi něco změnilo názor. K tomu ale každý musí dojít sám, když ti to řeknu, stejně mě nebudeš věřit, stejně mi to vyvrátíš a budeš si stát za svým. Ono, já bych si taky nevěřil kdybych to měl sám sobě říct kdysi. :D

35

Odpovědět

To není v genech, ale v mozku. Každý si hledáme vyšší smysl života a ateismus je stejně špatný jako víra.
Buďte otevření všemu a poznáte daleko více.

00

Odpovědět

jasne, jasne ,ha ha, ked sa nahulim tez viem trepat dve na tri, akurat si to nenatacam

215

Odpovědět

Ještě abys to natáčel, bohatě stačí tvé názory projevované v tvých komentářích.

121

Odpovědět

+mykanecna co , ty ma sledujes aj bez videii

27