Co kdyby byl Měsíc disko koule?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:419
Počet zobrazení:6 436

V dnešním díle si prohlédnete, jak by to vypadalo, kdyby byl Měsíc disko koule, a co by se tím pro Zemi změnilo. Všimli jste si na tomto dílu něčeho neobvyklého?

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Pokud bychom změnili Měsíc v obrovskou disko kouli, den a noc by se nestaly diskotékou. Namísto slunečního světla, rozptýleného na nás všechny, by zrcadly obložený Měsíc odrážel světlo zrcadlově. Měli byste štěstí, pokud byste na okamžik zachytili jediný odražený paprsek slunečního světla. Za pomoci animací od Nicka z Yeti Dynamics, kterého byste měli začít hned odebírat, se podívejte, jak by to vypadalo, kdyby disko Měsíc existoval.

Tady je Země, za níž je pomyslná clona, abychom mohli sledovat směr odrazu z disko Měsíce. 3012 zrcadlových kachlíků je 10 kilometrů silných a měří mezi 100 - 150 kilometry napříč. Jak vidíte, paprsky slunečního světla, které odráží, by se křížily se Zemí krátce a výjimečně.

A těch pár paprsků měsíčně by proletělo kolem rychleji než 20 tisíc kilometrů za sekundu. Z povrchu Země by to byly jen drobné záblesky na nebi, z 0,01 % jasné jako běžné Slunce a trvaly by jen zlomek vteřiny. Poloha Slunce a Měsíce není ideální pro efekt disko koule. Ale kdyby byl náš disko Měsíc blíž a neobíhal ve vzdálenosti 384 tisíc kilometrů, ale méně než 450 kilometrů, stejně jako mezinárodní vesmírná stanice, byl by roztrhán gravitačními slapovými silami.

Kruci. Z naší perspektivy rovněž Měsíc nerotuje jako zábavná disko koule. On libruje, ale zdá se, že namísto skvělé lunární párty dekorace, by disko Měsíc jen kazil zábavu. V zájmu zkoumání nenecháme disko Měsíc roztrhat a dovolíme mu rotovat po obloze. To je jiná.

Příležitostně bychom viděli třpytivé odlesky tlumenějšího odrazu Slunce. Z povrchu Země bychom viděli tohle. Vidět odraz Země je skoro lepší, je to jako být bakterie na obličeji obra, který se dívá do zrcadla. Vidíte obra, ale ne sami sebe. Připadáte si malí, ale byl by to skvělý způsob pořizování planetárních selfies. Podívejme se na zrcadlo šířky Měsíce, které by kroužilo kolem Země ve vzdálenosti vesmírné stanice.

Z povrchu Země by to vypadalo takhle. Mimochodem, stroboskopy na okraji jsou 10 kilometrů od sebe. Hustý. Nakonec se podívejme na Měsíc jako na otáčející se disko kouli z nízké oběžné dráhy. Měsíc není disko koule a nikdy nebude. Je to jen zdroj odraženého světla.

Ale je poučné představit si, co by nastalo, kdyby se to stalo. WOAH. A jako vždycky, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz Sponzorem překladu jsou PolymeryFT. Zlínské vysoké studium s dávkou nadšení.

Komentáře (39)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ty woe to byla taková 2014:Vsauce space odyssey

10

Odpovědět

Proč?

30

Odpovědět

vyrobte to někdo....

30

Odpovědět

Už na tom pracuju. Jen mám problém sehnat tolik zrcátek. :-D

100

Odpovědět

Musím se Michaela zastat, přišlo mi to hrozně zajímavý.

110

Odpovědět

mě přišlo zvláštní, že použil sprosté slovo :D

10

Odpovědět


Odpovědět

Připomnělo mi to film Another Earth, http://www.csfd.cz/film/290570-jina-zeme/ o kterém se mi později zdál celkem živý sen a vypadalo to jak to zrcadlo na oběžný dráze. Masakr..

00

Odpovědět

Zvláštní bylo to, že v celém videu nebyl viděl samotný Michael ;-)

340

Odpovědět

Zajímavé. Ale dávám přednost tomuto: https://www.youtube.com/embed/7kxpQ7odqFA

220

Odpovědět

Jinak ti Yeti dynamics to mají ještě absurdnější, než nějaká diskokoule. Například Jaké by to bylo, kdyby byl místo měsíce obří banán.

https://www.youtube.com/watch?v=paMantiqs54

30

Odpovědět

První co mě napadlo bylo, že se inspirovali filmem Já padouch. Jinak mi ten banán nedává smysl =D

10

Odpovědět

Ten komentář toho banánu na obloze je teda hroznej... "Banana... banana... banana... banana... banana..." Ne, asi tvl grapefruit...

22

Odpovědět

A jaký by to bylo, kdyby místo měsíce bylo obří ho..., včetně aroma

40

Odpovědět

Škoda, že tam nedal tentokrát nic vlastního a jen vykradl cizí video. :)

51

Odpovědět

A okomentoval ho. To je jediný rozdíl, jinak bych se mohl kouknout na originál. :)

02

Odpovědět

Já na Yeti dynamics takové video nenašel (jen "jaké by to bylo, kdyby byl měsíc blíž" apod. žádná diskokoule). Vám se to podařilo? Hoďte odkaz.

20

Odpovědět

3:22 - Ty stroboskopy měří 10 kilometrů v průměru.. ne že by byly od sebe, to by zas tak velké zrcadlo nebylo

150

Odpovědět

Na chvilku jsem musela vážně zapřemýšlet jestli není 1. dubna :D

42

Odpovědět

Worst Vsauce ever.

1228

Odpovědět

ta hudba v kombinacii s tymi animaciami ma neskutocne uspavala :D

282

Další