Zbraně ve vesmíruVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:360
Počet zobrazení:5 856

Před vánoci jste si na Fb přáli přeložit toto video, nyní se vaše přání stává skutečností. ;)

 

 

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Co byste řekli na to, že bychom odtud vypadli... do vesmíru a na oběžnou dráhu. Mohli bychom si jen tak poletovat a být osvobozeni od gravitace. Až na to, že ne úplně. Na astronauty, kteří obíhají kolem Země, působí téměř stejná gravitační síla jako na mě a na vás. Hlavní rozdíl je v tom, že astronauti padají.

Neustále. Směrem k Zemi. Ale jejich úhlová rychlost je tak velká, že padají stejnou rychlostí, jakou se pod nimi zakřivuje Země. Samozřejmě, že to není nic nového. Známe to z Newtonova zákona. Díky gravitaci věci padají. Newton hlavně zjistil, že věci zrychlují směrem k Zemi stejnou měrou, nezávisle na tom, jak rychle se pohybují horizontálně.

Tomu říkáme relativita. A samozřejmě, obíhání je jen padání. Ale padání nižší rychlostí, než jakou se pod vámi zakřivuje Země. Abyste úspěšně spadli a vyhnuli se Zemi, pokud nevykopete tunel, museli byste cestovat rychlostí alespoň 17000 mil/hod nebo 8 km/s. Pravděpodobně byste shořeli díky tření vzduchu předtím, než byste si užili výlet.

Samozřejmě, že Newtonovy myšlenkové experimenty zahrnovaly Zemi. Ale na něčem menším, jako Měsíc, by dělo nemuselo vystřelit svůj náboj tak rychle, aby dokončil oběžnou dráhu. Vlastně, kdybyste měli dostatečně silnou zbraň na Měsíci, a vystřelili z ní na obzor a chvíli počkali, ta samá kulka by vás mohla trefit do zad. Henry spočítal, že by ta kulka musela letět rychlostí 1600 m/s, což je rychlost, kterou střílí pařížské dělo.

Je to mocná zbraň, není to stříkací pistole, ale pokud byste měli stříkací pistoli ve vesmíru, a vystříkli byste proud vody na Slunce, kolik vody by bylo potřeba, abyste uhasili Slunce? Když běžně dáte vodu na něco horkého, tak to něco ztratí teplo, obzvláště, když bude voda zmrzlá, protože je to venku ve vesmíru. Tady je problém.

Slunce není obrovská koule hořícího vodíku, Místo toho je Slunce poháněno fúzí. Fúze jader vodíku je v podstatě chemická vazba mezi vodíkem a kyslíkem tvořícím vodu. V mnohem menším a silnějším měřítku. Než se do mě pustí z jedné strany jaderný fyzik a z druhé chemik, nechte mě to vysvětlit. Pouto jakéhokoliv druhu, ať už mezi planetami, molekulami, atomy, jádry nebo kvarky, je jen shodou okolností, kdy mají dvě částice dohromady nižší společnou energii než každá zvlášť.

Jako když se oženíte a sníží se vám daně. Když vytvoříte pouto, nadbytečná energie, již měly dvě samostatné částice, se uvolní. Díky vztahu, který nazýváme E=mc², se snižuje i hmota páru. Například, každá fúze mění malé množství hmoty vodíku na světlo.

Sluneční svit se rovná ztrátě hmoty 100 biliard kilogramů ročně. To se rovná hmotnosti středně velkého asteroidu. Ale hvězdy mají spoustu hmoty. Čím větší je hmota hvězdy, tím je její žár vyšší. Přidáním vody ke Slunci by jen způsobilo zvětšení jeho hmoty, takže by se neuhasilo, ale zářilo jasněji. Samozřejmě, by také hořelo rychleji, takže by se zkrátil jeho život. Například, pokud byste přidali Slunci dvacet slunečních mas vody, snížili byste jeho předpokládanou délku života z pěti miliard let na pouhých několik set milionů let.

Existuje rychlejší způsob uhašení Slunce. Vezměte tu vodu, nebo jakýkoliv jiný materiál chcete, a střelte ho do Slunce tak, aby se všechno rozptýlilo a rozprášilo, takže by už nebyla kritická hustota, která je k fúzi nezbytná. Je jedno, jaký způsob uhašení Slunce byste si zvolili, oba by znamenaly katastrofu.

A to doslova. Od dis znamenajícího proti, po aster značícího hvězdu. Doslova byste obrátili naši hvězdu proti nám. Pokud byste se této katastrofě chtěli vyhnout, třeba tím, že byste se kouzelně zjevili v mezigalaktickém prostoru, vyzkoušejte tohle: vezměte zbraň a vystřelte. Tato kulka bude navždy sama.

Protože vesmír se rozpíná. Pokud byste byli několik megaparseků od nejbližší galaktické hvězdokupy, průměrně by se od vás tyto galaxie vzdalovaly rychlostí 200 km/s. Ve vesmíru je 200 km/s poměrně pomalé. Je to sotva rychlost, jíž sluneční soustava obíhá střed Mléčné dráhy. Hvězdy blíže středu galaxie mohou obíhat až 10x rychleji. Ubohá kulka se pohybuje rychlostí pouhých několika km/s. Nikdy by neměla šanci dosáhnout ustupujících galaxií.

To nás nutí si uvědomit, jak malí jsme v porovnání s vesmírem. Taky si uvědomíte, jak blízko si na Zemi jsme. Samozřejmě, že abyste se dostali z jednoho konce na druhý, musíte obletět celou polokouli. Co kdyby místo toho byl tunel v Zemi? Přeskočte na můj kanál MinutePhysics, abyste to zjistili. Klikněte sem a uvidíme se na druhé straně.

A jako vždycky, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz Sponzorem překladu jsou PolymeryFT. Zlínské vysoké studium s dávkou nadšení.

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Diky

64

Odpovědět

Já ten Minute Physics nemám tak rád, protože on mluví tak rychle, že vždy stihnu jen pár slov z titulků a nic se nedovím.

10110

Odpovědět

Play ... Pause ... Play......

4920

Odpovědět

Už sem se bál, že tu poslední větu neřekne.

694

Odpovědět


Odpovědět

Mám dotaz na vzdělanější. Když se těleso pohybuje po oběžné dráze, jak je to s dostředivou silou? Je správné říci, že gravitace je v tomto případě ekvivalentem dostředivé síly (neboli dostředivým zrychlením = gravitačnímu zrychlení)? A jelikož na kosmonauty v tomto stavu nepůsobí žádná síla, je zde beztížný stav? Letos maturuju z fyziky, chci v tom mít konečně pořádek :-)

44

Odpovědět

Maturuj radsi z neceho cemu rozumis. Fyzika je oskliva aplikace matematiky.

430

Odpovědět

Nejsem věděc, ale když se pohybuje po oběžné dráze tak koná rovnoběžný pohyb po kružnici s dostředivým zrychlením = gravitační (nebo spíše tíhové). Ale není to tak, že by na kosmonauty nepůsobila žádná síla. Setrvačná síla, která je důsledkem pohybu po kružnici působí proti tíhové, takže výslednice všech sil na kosmonauty je nulová => "stav bez tíže".

110

Odpovědět

Mám pocit, že tohle v jednom starším videu Michael vysvětluje. Že vlastně nejsou ve stavu beztíže. Zkus to tu pohledat.

33

Odpovědět

+FrostysUrčitě se pletu, ale i tak si to najdi :)

31

Odpovědět

+FrostysAha, už jsem zapl tohle video a to, co jsem měl na mysli, říká hned na začátku :D

31

Odpovědět

Celkem mi tam vadil ten MinutePhysics, narozdíl od Vsauce zní, jak kdyby se svůj text našprtal a pak to vydrmolí během pár vteřin.

1027

Odpovědět

uz som sa bal, ze vo svojom videu nespomenie vesmir... :D

1439

Odpovědět

Myslím že v tomto videu musel vesmír zmínit, protože video se jmenuje Zbraně ve vesmíru.

752

Odpovědět

Už je to trapné, jak to píšete u každého jeho videa

652

Odpovědět

+ZlopánParadoxne, ak by toto video nebolo práve o vesmíre a spomenul by vesmír len "náhodou", svoj príspevok by som nebol písal. ;)

318

Odpovědět

+ZlopánOMG, ľudia, veď ja mám tieto videá celkom rád, tak prečo tie mínusy? :) :) Človek aby sa tu bál napísať... :D

128

Odpovědět

+Zlopánuž to nezachráníš :D

60

Odpovědět

S tím tunelem by to mohlo být zajímavé :-)

401

Odpovědět

Jen myslím, že neproveditelné

112

Odpovědět

Zrovna včera jsem koukal na dokument o vnitřnostech naší země, tak kdyby vás to náhodou zajímalo, můžu vřele doporučit ;-)
http://www.youtube.com/watch?v=IRf1xMj0FAg

82

Odpovědět

+PiranhaGregPřesně na něco takového jsem mel chuť se podívat, diky ti :-)

51