Jak starý může člověk být?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:553
Počet zobrazení:6 824

Dnešní díl je celý o stárnutí. Jak starý může být nejstarší strom? Dokážete si tipnout?

 

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Dnes se budeme bavit o čase. Konkrétně o tom, kolik času máme. Jak starý může člověk vůbec být? Světový rekord za nejdelší žijící osobu drží Jeanne Calment, Francouzka, která se dožila věku 122 let. Právě teď žije pouze 37 lidí, kteří byli narozeni v 19. století. Těchto 37 lidí žilo ve třech různých stoletích.

Jak se rozšiřují lékařské znalosti a naše chápání biologie zlepšuje, lidé žijí čím dál déle. Vědci jsou přesvědčeni, že na základě statistiky, se první osoba, která se dožije věku 150 let, již narodila. Můžete to být vy. Podle matematiky je to pravděpodobně někdo, kdo se narodil vloni. Jde o tohle, jak lidé stárnou, pravděpodobnost jejich úmrtí stoupá, ale existují druhy zvířat, u nichž se vyskytuje takzvané zanedbatelné stárnutí, také známé jako biologická nesmrtelnost.

U těchto druhů zvířat nebylo zpozorováno stárnutí. Živočichové, jako třeba nezmar, umírají pouze následkem nehody, nemoci nebo predátorů. Nejstarší žijící samostatný strom na Zemi dosáhl více než 4600 let. Jmenuje se Metuzalém a roste někde v tomto lese. Vládní úředníci neprozradili jeho přesnou polohu, aby ho ochránili před vandalismem, ale někde tam je.

Délka života organizmu může být ještě delší, pokud zahrneme klonální kolonie. Například tyto topoly osikovité vypadají jako samostatné stromy, ale jsou to všechno klony jednoho genetického kódu. Všechny sdílí kořenový systém, z něhož rostou další stromy, což znamená, že tyto stromy jsou součástí stejného organizmu. Odborníci spočítali, na základě kořenového systému, že tento samčí topol osikovitý je na světě více než 80 tisíc let.

Ale vraťme se zpět k lidem. A radši než mluvit o tom, jak jde čas, zvažme, jak ho pociťujeme. Intenzivní momenty vašeho života si pamatujete delší než nudné chvíle. Podle psychologů je důvodem, že náš mozek vnímá nové a intenzivní vzpomínky hlouběji a bohatěji, než ty ostatní. Pokud jsou vaše zážitky silné a nové, nepamatujete si o nich víc, ale uděláte si víc kopií.

Namísto vytváření obyčejných vzpomínek, se během stresu zapojuje amygdala a rovněž tvoří vzpomínky. Mnoho lidí věří, že právě proto si intenzivní momenty pamatujeme jako delší. Tento jev se stává poměrně ohromujícím na velkém měřítku. Uvažujme nad tím takhle, když jste jeden rok staré mimino, tvoří onen jeden rok 100 % vašeho života. Ale když jste dvouletí, tak druhý rok tvoří jen polovinu vašeho života, další rok je jen třetinou.

Když je vám osmdesát, prožíváte tento rok jako pouhou osmdesátinu vašeho života. Tato procenta jsou důležitá, protože mohou objasnit, proč se vám zdálo, že vaše dětství trvalo tak dlouho, a čím víc stárnete, tím víc čas letí. Když jste mladí, máte víc nových zkušeností, poprvé se učíte jazyk, vidíte svoji matku, učíte se chodit a zažijete první polibek.

Toto je všechno hlouběji a bohatěji zapamatováno vaším mozkem, a později máte pocit, že zážitky trvaly déle. Tohle je vážně ohromující, podívejme se na graf vyjadřující procento vašeho života, kterým každý následující rok je. První rok je 100 %, druhý rok je pouze polovina, třetí rok třetina. A tak dále budete postupovat až k osmdesátině.

Použitím tohoto vyjádření na modelu, když se dožijete osmdesáti a ohlédnete se za svým životem, bod, který se zdá jako polovina, není ve 40 letech, ale na začátku 20. Dobrá zpráva je, že čím více nových věcí děláte nebo vidíte, místa, jež navštívíte a lidi, které potkáte, tím pomaleji pociťujete čas, který se ale zdá bohatší. Tak jděte ven a udělejte něco super, divného, nového.

Odebírejte Vsauce, pokud jste tak již neučinili. A jako vždycky, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Takže pro všechny zklamané zvědavce: mozek se může dožít cca 220-250 let (lovím z hlavy), zbytek těla je relativně nahraditelný...

232

Odpovědět

Jistě, video velmi zajímavé, nicméně odpověď na otázku "How old we can get" jsme se opět nedozvěděli. A to není první video z Michaelovi garáže, kde je nadpis videa zavádějící.

240

Odpovědět

S těma starýma stromama se musí pěkně topit v krbu.

2217

Odpovědět

Jak starý člověk může být? Také na to neodpovím.
Můžete mrknou na film Pozemšťan (The Man From Earth), který je o muži starém odhadem 14.000 let.
Jak starý může člověk být záleží na schopnosti regenerace. Nebudu teď přesný, protože to lovím z hlavy. Buňky mají schopnost regenerace, ale omezenou. Jak stárneme, tak organismus nestíhá opravovat opotřebení. Některé tkáně se neobnovují a záleží jak rychle odumírají. Například neurony v mozku.
Ovšem máme tu transplantace, umělé orgány a části těla. Dokážeme vyrobit takřka jakoukoliv část těla. Výzkum kmenových buněk významně pokročil. Kmenové buňky mají schopnost vyvinout se v jakýkoliv typ buněk, takže stačí jim říct, čím mají být a můžeme si nechat vyrůst jakoukoliv část těla, která má oproti umělým orgánům výhodu, že je to originál. Manipulujeme s DNA, klonujeme.
Nejkritičtější je tedy mozek. Ten je stále, na to kolik o něm již víme, nepochopeným. Umíme některé poškozené části mozku opravit či nahradit.
Teoreticky, pokud bychom dokázali dokonale pochopit mozek, bychom mohli vědomí přenést na křemíkové čipy a člověk by mohl žít věčně.

203

Odpovědět

Ja jen chci dodat, ze ne vsechy bunky i v cloveku regenerovat... nektere se proste okopirovat nedaji.

200

Odpovědět

Pozemšťan byl skvělý film, ale malé upozornění pro ty, kdo rádi akci - vyhněte se obloukem :) Nejenže dochází k přetěžování reparačních mechanismů, ale dochází i k cílené destrukci (viz. telomery, ale o tom se dočtete všude). Neurony se ve skutečnosti obnovují, ale ve velmi omezené míře, tomuhle faktu zatím moc nerozumíme. Stejně tak buňky srdce a svalů se dále dělí velmi omezeně.

Transplační medicína jde hodně dopředu, ale KB nejsou samospasitelné a jsou velmi přeceňované, navíc to "stačí jím říct, čím mají být" je velmi těžké. Spousta pokusů funguje pouze u zvířat.

Mozek umí něco, co křemík neuděla, generuje náhodu.. Alespoň zatím se to tak jeví, o počítači se docela přesně ví, že jde o pseudonáhodné jevy. Ale jinak v podstatě ve všem s tebou souhlasím je to tak, je to krása :) Ale myslím, že některé věci by pro naši bezpečnost možná měly zůstat nepochopeny.

191

Odpovědět

Ten nejstarší strom je Pinus aristata (borovice osinatá). Dva roky zpátky jsem nechápal jak ta mrcha na naší zahradě může růst tak pomalu :D.

220

Odpovědět

Když vezmeš, že tenhle druh po 4000 letech měl u některých exemplářů jen 4m na výšku, tak pokud chceš, aby ti něco "vyrostlo", možná bych se poohlédl po něčem jiném... :-D

230

Odpovědět

Ale na klíčovou otázku neodpověděl: Jak starý může člověk být?

181

Odpovědět

Tak rád bych ho viděl třeba v Big Bang Theory, kde by se dohadoval se Sheldonem Cooperem.... teda pardon, Dr. Sheldonem Cooperem :D

1910

Odpovědět

to je skvelej namet na dil :P

192

Odpovědět

No politici by neměli radost :-D. Žít 70 let v důchodu :-D. To by prodloužili odchod tak na 110 let :-D

211

Odpovědět

To měla být rekace na Kotja damn!

182

Odpovědět

Ty jeho videa jsou čím dál kratší.. xD

191

Odpovědět

Jde snad poznat, že jsou na přeskáčku a ne od nejstarší po nejnovější. Dost ubral na váze, když porovnám tohle video s těmi novějšími.

185

Odpovědět

ne to ty jseš jen čím dal tím starší :O :D

191

Odpovědět

Kdybych se dožil 150, tak bych víc než půlku života prožil jako dědek. To by chtělo vychytat, třeba, že mi 75 let bude třicet.

212

Odpovědět

Kde je zmínka o vesmíru, nějak jsem ji nezaznamenal..

183

Odpovědět

jo jo, to tam chybí ... myslím, že někde říkal, že člověk ve vesmíru stárne pomaleji :D

180

Odpovědět

Vsauce, moje pravidelná dávka emocí.

182

Odpovědět

and as always, thanks for Vsauce

184

Odpovědět

Zajímavé video, jako vždy super. Jen jsem čekala, že se dozvím, kolika let se člověk může maximálně dožít, že potom už by to prostě nešlo...a zase to okecal kolem. :D

180

Odpovědět

Moc krátké :(

183

Další