JménaVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:518
Počet zobrazení:7 406

Zdá se vám vaše jméno hloupé? Nemáte ho rádi? Myslíte, že se vám rodiče pomstili? Možná, že po tomhle videu změníte názor.

 

Přepis titulků

Ahoj, tady Vsauce. Jmenuji se Michael. A já Kevin. Jména. Lidé dávají ostatním jména. To samé dělají i delfíni. Používají pískání a odpovídají na své zapískané jméno i delfínovi, kterého neznají. Osobní jména personifikují věci.

Ukazují, že je pojmenovaný objekt schopen citu, hodný empatie. Úmluva o právech dítěte OSN prohlašuje, že každé lidské dítě narozené na Zemi má právo na jméno. Všechny státy tuto smlouvu ratifikovaly. Kromě tří: Jižního Súdánu, nejnovějšího státu na Zemi, Somálska, které nemá centrální vládu, a Spojených států. Proč? Některé organizace ve Spojených státech věří, že USA by neměly poslouchat cizí autority.

A úmluva zakazuje trest smrti pro děti. Teď je to jen sporný bod, ale až do roku 2005 dovolovalo 22 států, aby byly děti popraveny za zločiny. Spojené státy se teď touto smlouvo řídí, ale neslíbí, že to tak bude vždycky. Je ošklivé, když vás někdo nazve dunce (tupcem), ale je horší být jeho počátkem.

Seznamte se s Dunsem Scotem narozeným v roce 1266. Ve své době byl populární, pozdější učenci shledávali jeho učení chytrým, ale chybným. Byli tak kritičtí, že vzali jeho jméno Duns a udělali z něj podstatné jméno dunce, které znamená hlupák. Možná byste měli radši nejdelší jméno. Rekord drží muž narozený v roce 1904, jehož jméno má 746 písmen.

Celé jméno si můžete poslechnout na Wikipedii. Co nemůže být jménem? Mononymní lidé používají jen jedno jméno. Své dítě můžete pojmenovat Apple (jablko), North (sever) nebo Moon unit (měsíční jednotka). Můžete své dítě pojmenovat Fotbal. Ale ne všude, některé státy požadují, aby rodiče předložili jméno dítěte ke schválení státem.

Nový Zéland prosadil zákon, dle kterého nesmí jméno urážet rozumného člověka, nesmí být nesmyslně dlouhé a nemělo by se podobat oficiálnímu titulu nebo hodnosti. Například soud zakázal matce pojmenovat své dítě Plod sexu. Ale Nový Zéland povolil nějaká neobvyklá jména. Na Novém Zélandu právě teď žijí děti, jejichž jména jsou Násilí, Půlnoční Chardonnay a Autobusová zastávka č.

16. V roce 1996 předal švédský pár ke schválení jméno jejich dítěte Albin. Na protest proti ztrátě jména v čase a prostoru psali jméno Albin takhle: Nebylo schváleno.

Ve Spojených státech můžete své dítě pojmenovat jakkoliv, pokud to nezahrnuje obscénnost, číslovky nebo symboly. Což znamená, jak poukázal Carlton Larson, že nemůžete pojmenovat své dítě R2D2. Ale mohli byste ho pojmenovat například Adolf Hitler. Což v roce 2006 udělali Keith a Deborah Campbellovi. Adolf Hitler Campbell se stal hlavní zprávou v roce 2009 po tom, co pekařství odmítlo dát jeho jméno na dort k jeho třetím narozeninám.

Krátce na to sociální pracovníci odvedli jeho i jeho kontroverzně pojmenované sourozence od rodičů a umístili je do pěstounské péče, ve které jsou dodnes. Jeho rodiče se sami označují jako nacisti a žijí v New Jersey. To druhé je činí New Jerseyany. Pokud by žili v Kansasu, byli by Kansani, kdyby žili v New Yorku, byli by New Yorčany, kdyby žili v Utahu, byli by Utahani.

Jméno založené na tom, odkud něco pochází, je demonym. Což znamená, že dokonce jména mají jména. Endonym je jméno místa, které mu dali ti, kdo tam bydlí, exonym je jméno místa, které mu dali ti, kdo žijí jinde. Můj oblíbený název jména je autoantonymum - slovo, které znamená opak jeho opačného významu. Například slovo off znamená aktivovaný i deaktivovaný. Například alarm se zapnul, takže jsme ho museli vypnout.

Můžete vysledovat rozšíření svého příjmení na Zemi použitím veřejného profilu. Nebo si zobrazit popularitu tisíce nejpoužívanějších jmen ve Spojených státech. Studie ukázaly, že vaše jméno může ovlivňovat vaše chování. Vliv písmene jména je jev, dle kterého lidé upřednostňují slova, události, ostatní lidi a místa, která obsahují stejná písmena jako jejich jméno.

Měření osobní preference pro tato písmena se ukázalo jako dobrý ukazatel sebeúcty. Quirkologie Richarda Wisemana je skvělým čtením na toto téma, zmiňuje abecední diskriminaci. Lidé s příjmeními, která začínají téměř na konci abecedy se hodnotí jako mnohem méně úspěšní než lidé, jejichž příjmení začíná písmenem na začátku abecedy.

Možná proto, že byli celý život až na konci seznamů. Je také zajímavé, že muži a ženy s pozitivními iniciály, jako A.C.E (eso), H.U.G. (objetí) nebo J.O.Y. (radost) žijí o 3 - 4,5 roku déle než průměr. Ale muži s negativními iniciály jako P.I.G. (prase), B.U.M. (zadek) nebo D.I.E. (umřít) umírají o tři roky dříve než průměr. Zajímavé je, že ženy s negativními iniciály nevykazují takový rozdíl.

Polovina všech Američanů sdílí stejných 1712 příjmení. Příjmení 1 % všech Američanů je Smith. V Číně sdílí 85 % 100 stejných příjmení. 200 příjmení pokrývá 96 % populace Vietnamu, 40 % z toho má stejné příjmení, tohle: Nguyen. Nadávky zraňují lidské city. Je to na úplném dně Grahamovy hierarchie nesouhlasu. Konec konců jména jsou jen slova, a jak říká píseň: hole a kameny mi mohou zlomit kosti, ale slova jsou jen nejmenší částice jazyka, schopné nošení významu a izolace, a jako taková nemohou nikdy přímo vyvinout 4000 Newtonů na centimetr čtvereční, potřebných ke zlomení kosti.

A jako vždycky, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz Sponzorem překladu jsou PolymeryFT.

Zlínské vysoké studium s dávkou nadšení.

Komentáře (37)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Moje jméno začíná na písmeno Ž a nepřijdu si méněcenná :D

11

Odpovědět

Schválně jsem si na wikipedii poslech to nejdelší jméno, a vzdávám poklonu tomu, kdo to jméno četl. http://en.wikipedia.org/wiki/Wolfe+585,_Senior

50

Odpovědět

Dneska žádný vesmír :(

92

Odpovědět

Spíš by mě zajímalo, proč mám vždycky takový divný pocit, když mam vyslovit svoje jméno nahlas - zní mi to totiž skoro až trapně, přitom kdybych se jmenoval nějak jinak a měl bych vyslovit svoje současné jméno, tak by mi to přišlo úplně normální.

334

Odpovědět

Zajímavé, já jsem nikdy s vyslovením svého jména problém neměl. Ani divný pocit se nedostavil.

45

Odpovědět

+CiknNemám problém to jméno vyslovit, spíš se u toho jenom cítím trapně a vůbec nevím proč, tak jsem trošku doufal, že se o tom Michael zmíní.

173

Odpovědět

Spíš jak před kým. Když se mě zeptal vyučující ve škole na jméno (ne příjmení), přišlo mi to hodně trapné, ale normálně při představování snad ani ne. Ale jo, něco na tom bude.

113

Odpovědět

Takže USA je součástí další výjimečně trojky...

381

Odpovědět

Nora Široká
Narcis Samec

161

Odpovědět

Zaujala mě ta Grahamova hierarchie nesouhlasu, avšak jí úplně nerozumím. Majkl si tady moc práce s detaily nedává.

Následující pyramidu jsem pochopil zhruba takhle: Člověk, který místo argumentování začne svou pravdu obhajovat stylem: "Ty cype, ty víš hovno." se dopouští primitivního jednání. Považujeme-li vrcholek pyramidy za chování vzácné a její základ naopak za nejběžnější, pak je těžko se s velkou částí společnosti (3/7 viz. obrázek) vůbec na něčem shodnout.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7c/Graham%27s_Hierarchy_of_Disagreement.svg/707px-Graham%27s_Hierarchy_of_Disagreement.svg.png

71

Odpovědět

"... pak je těžko se s velkou částí společnosti (3/7 viz. obrázek) vůbec na něčem shodnout."

Tomu bych v pohodě věřil.

111

Odpovědět

Většina je skutečná.

Jenoféfa Hofírková
Vanessa Volopichová
Panajota Školníková-Cvičková
Narcis Moudí
Lubomír Oslizlo
Jiří Straširybka
Vít Rus

Prokop Buben
Tomáš Fuk
Tomáš Marný
Blanka Protrhlá
-----------------------
Ziva Kunda - Kanada
Sushil Kundu - Indie
Rani Srani - Indie
Sławomir Kokot - Polsko

Pietro Chcaldorini - Itálie
Hulmiho Ukolen - Finsko

308

Odpovědět

A jak víš že je většina skutečná ? To si byl na matrice a hledal si tam ty jména ? =)

312

Odpovědět

+Cerny strazce vesmiruNepotřebuji chodit na matriku, skutečná jména jsou vytažené z níže uvedených adres, ostatní z internetu.

Vanessa Volopichová je dcera Andrey Verešové, Lubomír Oslizlo je hokejový kouč slovenské extraligy.

http://doma.nova.cz/clanek/rodina/legracni-prijmeni.html

http://www.odpovedi.cz/otazky/znate-nektera-kuriozni-ceska-prijmeni

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-sama-doma/210562220600113/chat/2404-vit-rus/

http://smichov.nova.cz/clanek/foto/rani-srani-sushil-kundu-a-dalsi-uzasna-jmena.html

121

Odpovědět

Chytlavá písnička na konci. Jinak mi tam dnes chybělo obvyklé "Michael here":) Děkuji za překlad:)

173

Odpovědět

Mě z českých příjmení pobavilo: Hustota: "1 'Kokot' na 5350272 obyvatel ČR" http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Kokot/hustota/ :D

162

Odpovědět

Ve skutečnosti jsou k****i, kam se jen podíváš.... :D

191

Odpovědět

Co mají společného delfíni, děti a Hitler? Vsauce vám dá odpověď (alespoň podle tagů).

382

Odpovědět

Přesně tohle si celý den zpívám.

82

Odpovědět

Já si zpívám celý den tohle

http://chirb.it/CrBdK9

102

Odpovědět

Sticks and stones may break my bones, but words can do psychological wounds that never heal.

812

Odpovědět

na tom že si vybíráme lidi se stejnými písmeny ve jménech ať už jako kamarády nebo víc se mi zdá že něco bude

520

Odpovědět

Hele nevim..jmenuju se Filip a nemam zadnyho hodne dobryho kamarada co by mel ve jmenu F,i nebo P

122
Další