Věda o dinosaurech s Chrisem Prattem a Jackem HorneremVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:142
Počet zobrazení:13 015

Záliba nespočtů malých dětí po celém světě žije dodnes. Možná že už nejsou tak velcí, jako byli v dávných dobách díky vyššímu procentualnímu zastoupení kyslíku v atmosféře, nicméně jejich potomci žijí dodnes. Řeč je samozřejmě o dinosaurech, kterými se bude zabývat dnešní díl Vsauce. Tento díl bych rád in memoriam věnoval meteoritu, který před 65 miliony lety spadl na Zemi. Bez něj bychom tu možná ani nebyli. Pojďme se ale už podívat na to, co to je například koprolit...

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Co jsou to monstra? Děsivé nepřirozené věci? Ano, ale jsou mnohem víc než to a to jsme věděli již v době, kdy jsme jim dávali jména. Slovo monster pochází ze stejného kořenu slova jako demonstrovat, demonstrativní, monere, což znamená učit dávat instrukce, varovat.

Monstra jako dinosauři a příběhy, které o nich vyprávíme, nám toho mají hodně co říct o nás, minulosti a budoucnosti. Tohle video z Vsauce 1 není běžné video, jde v něm o dinosaury. Nebudu v něm mluvit jenom já, ale také světoznámý paleontolog a technický poradce pro každý díl Jurského světa Jack Horner a nesmírně zábavný Chris Pratt. Ale popořadě, vědci prozatím rozdělili historii Země na 22 období.

Jurské období přišlo a odešlo, ale to, ve kterém žijeme teď, se nazývá kvartérní. - Jurský svět je film, ve kterém hraješ. - Ano. Věc, kterou natáčíme právě teď – Kvartérní svět. Jsme organismy z kvartéry. Kvartérní park by byl v podstatě to samé, jako jsou Universal Studios nebo tak něco. Přesně tak. Bylo by to doslova jakékoliv místo na Zemi v tenhle okamžik. - Dinosauři, fosílie...

- Jo. Dinosauři, fosílie, fosílie, fosilní palivo, můžu říct, že naše auta jsou poháněna duchy dinosaurů? Z téhle otázky jde hlava kolem, ale je to pravda? Vážně poháníme naše auta pozůstatky dinousarů? Zeptal jsem se paleontologa Jacka Hornera, a u jeho odpovědi by bylo dobré začít odzdola. Nebo spíše u věcí, které vycházejí odzdola. Pochopíte, co tím myslím.

Nechte mě hádat, co to je. Vypadá to skoro jako uhlí. Ano, je to uhlí, je to ve skutečnosti koprolit. - Co je koprolit? - Zkamenělý výkal. - Výkal? - Jo. Takže je to také rostlinný materiál, který byl snězen... - Snězen. - ...přeměněn na hovínko... - Ano.

- ...a pak zachován, abych ho mohl držet v ruce. Ano, přesně tak. Je to dinosauří hovínko. - Tohle je dinosauří hovínko. - Ano. Voní jako kámen. Někdy, když otevřeme nějaký, co v sobě má vysoký podíl rostlinného materiálu, popravdě můžete cítit jeho vůni. Vážně?

Jakou to má vůni? Jako tlející dřevo. I po tolika letech to má vůni tlejícího... Ano, může mít. Takže se toho pravděpodobně můžeme hodně naučit. Z tohohle se toho o dinosaurovi můžeme dozvědět víc než z kostí jeho těla. - To je úžasné. - Protože můžeme určit, co přesně jedl, a můžeme se podívat, jak to bylo rozkousáno, takže toho můžeme hodně říct o tom, jak přesně jídlo trávili.

Takže při učení o dinosaurech z vědeckého pohledu hovínko vůbec nestojí za prd. Ano. Děkuji, že jste se tomu zasmál. Změnilo by se to někdy v ropu? Ne, ropa nepochází z hovínek dinosaurů. Pochází vůbec z dinosaurů? Vůbec nepochází z dinosaurů.

Pochází z mikroorganismů a oceánů. Kdybyste vzal všechny dinosaury, co kdy žili, a stlačil je, abyste z nich dostal ropu, asi bychom ji spotřebovali za pár dní. Vážně? Mikroorganismy z oceánů za ty miliony let vyprodukovaly neskutečné množství biomasy. - Ve srovnání s dinosaury. - Jo. Takže by mohla být v každém tisícím galonu malinká molekula ropy, co pochází z dinosaura.

Ne, to se také vůbec nestane. V podstatě veškeré zásoby ropy, které máme, jsou v sedimentárních horninách vyprodukovaných v oceánu. Takže do našich aut nedáváme duchy dinosarů, ale nesmutněte, opravdoví živí dinosauři jsou tu v dnešní době s námi. Dinosauři v dnešní době stále existují. Dinosauři nikdy nevyhynuli. - Cože?

- Pokračuj? Dobře, budu. Dinosauři nejsou druh, říká se tomu klad. Jsou z kladu Dinosauria. A klad je jenom nějaký organismus a veškeré jeho potomstvo. - Dobře. - Dobře? Dinosaurů bylo mnoho typů, že? Všechny tyto nazýváme Dinosauria. A poté se před 65 miliony let odehrálo obrovské vymírání, obrovský kámen narazil do Země a skoro všichni zemřeli s výjimkou několika.

A víš, co to bylo, tahle malá větev, to mimochodem klad znamená – větev? - Aardvark. - Víš, co to bylo? - Aardvark. - Ne? Už vím. Vím, co to bylo. - Co? - Platýs. Platýs mi rundu. To je hloupý vtip, ten už je ohraný. - Nikdy jsem ho neslyšel. - Vážně? - Řekl jsi platýs jako platíš?

- Jo, jo. - Klasika. - Jeseter tu mám tohle. - Kámo... - Odpovědí jsou ptáci. Technicky vzato ptáci nejsou jen potomky dinosaurů, - doslova jsou to dinosauři. - Přesně tak. Víte, k určení toho, jak je něco s něčím příbuzné, se díváme na vlastnosti, které sdílejí. Když přemýšlíte nad ptáky a nad vlastnostmi, které považujeme za vlastnosti ptáků, je to peří, duté kosti, vidlicovitá kost, mohli bychom pokračovat, ale tohle je jen pár z nich a ukázalo se, že dinosauři je mají také.

Takže dinosauři měli tyhle vlastnosti dříve než ptáci. Hypotézou je, že ptáci jsou dinosauři. Náraz meteoritu, který vyhubil dinosaury, nevyhubil všechny. Vyhubil tzv. nelétavé dinosaury, létaví dinosauři jsou tu stále s námi. V Jurském světě lidé rozhodující o parku vytvářejí dinosaury, kteří mají vzhled atraktivní pro turisty, ne vzhled, který je historicky přesný.

Například na žádného z nich neumístili peří, přestože se věří, že mnoho dinosaurů peří mělo. Věří se, že Velociraptor vypadal spíše takto. A co se týče skutečnosti ve vytváření parku podobného tomu v Jurském světě, Horner k tomu řekl následující: Všechno je to smyšlené. Nemůžeme vrátit dinosaury tím, že je naklonujeme. Jestli dinosaury vyrobíme, čehož, doufám, budeme jednou schopní, bude to zpětným inženýrstvím z ptáka, jinými slovy půjdeme zpětně od ptáka.

Budou to stále smyšlení tvorové, protože to nebudou dinosauři z historie. Budou to věci, které vyrobíme. Budou to věci, které vyrobíme, ano. Proč nás tolik vzrušuje myšlenka vrácení nevymírajících nelétavých dinosaurů? Víte co?

To přináší ještě větší otázku. Proč jsou pro děti dinosauři tak fascinující? Dinosauři jsou děsiví a rádi se bojíme. Ale Drákula a duchové a všechno tohle je malinko nereálné. - Ale u dinosaurů máme jejich fosílie. - Přesně. Máme důkaz o tom, že byli vážně na Zemi. Vážně se procházeli přímo zde. Proč je tak úžasné, když se pomátnou a začnou zabíjet lidi? Sledovat něco, jak se to pomátne a začne zabíjet lidi, je vzrušující. Je to morbidní zvědavost.

Ale čím více se pomátnou, tím vzrušující je vidět odčinění toho pomatení, vidět, že na konci lidé přežijí. Nezáleží na tom, jak příšerní a obrovští dinosauři byli, pravdou zůstává, že byli vyhubeni. Jsou připomínkou toho, že dříve či později vesmír přemůže všechno. Dopad metoritu podobného tomu, který vyhubil nelétavé dinosaury, se odehraje za nějakých sto milionů let znovu.

Ale možná budeme mít šanci. Máme technologii a dokážeme podobný osud, který se týká nás, předpovědět, a snad se mu dokonce vyhnout. Vnější vesmír se může zdát vzdálený a někdy irelevantní k naléhavým pozemským starostem, ale nezapomeňme, co řekl Larry Niven: "Dinosauři vyhynuli, protože neměli vesmírný program." A jako vždycky, děkuji za sledování.

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Od mala jsme měl za to, že nejblíže T-rexovy je aligátor potažmo krokodýl. Proto mě překvapilo, když jsem v poslední době četl studii, která říká, že nejblíže mu je naše kuře. Docela zajímavé.

31

Odpovědět

přesně s tím svým zlým kukuč mi bylo hned podezřelé :)

60

Odpovědět

Jsou horší věci než asteroid co by byl schopen lidstvo vymazat z planety. Hawking kdysi řekl. Jsme dost inteligentní na to, aby jsem sestrojili atomovou bombu, ale nejsem si jist jestli jsem natolik inteligentní abychom ji nepoužili.

31

Odpovědět

Jen tak pro zajímavost, většina dinosaurů měla šupiny. Peří měly pouze určité druhy (obzvláště masožraví dinosauři). Takže i když T-rex pravděpodobně měl peří, tzn. nevypadal jako v Jurském parku, tak většina ostatních peří neměla.

02

Odpovědět

Byl by někdo tak skvělý a napsal ten vtip v originále i s vysvětlením? 5:27 Díky! :D

80

Odpovědět

Michael řekl "Just for the halibut, I will say: correct."
Just for the halibut = just for the hell of it = jen tak / pro srandu.
Dalo by se to tedy přeložit jako "Jen pro tu srandu, máš to správně."
http://weknowmemes.com/generator/uploads/generated/g1452648459340598952.jpg

20

Odpovědět

Zase jsem si díky Vsauce uvědomil, jak jsme v porovnání s vesmírem nicotní a pro běh vesmíru v zásadě neznamenáme vůbec nic.

123

Odpovědět

Tak jsem se taky cítil když jsem byl na dně ale tedka jsem učitel a znamenám pro své studenty hodně, defacto rozhoduji o jejich životech

39

Odpovědět

+MorceTy, že jsi učitel?

30

Odpovědět

+Luskano jsem

03

Odpovědět

+MorcePak by mě zajímalo kde a co učíš. (opravdu mě to zajímá:) )

00

Odpovědět

+LuskPracuji především ve státech ve kterých je má pomoc potřeba. Učím trvale udržitelné zemědělství. Pracuji pro mezinárodní uzavřenou společnost která se zabývá experimentálním zemědělstvím.

02

Odpovědět

+MorceJméno společnosti? A kde ještě pracuješ, krom států?

20

Odpovědět

Dobrej dil. A fakt je skoda ze dinousauri (ty velky) uz nejsou do zoo by jsem na ne sel mrknout, ale jeste radsi by jsem mel nijakyho doma na jezdeni misto kone.

130

Odpovědět

jasně, protože i jízda na koni je k******y složitá a ty bys ještě chtěl dinosaura... :D

120

Odpovědět

+lenaciajo to souhlasím.. jsem se na něm učil jako už starší a docela respekt před koněm

10

Odpovědět

+Morcenení to takové kliďáro co? :D

00

Odpovědět

+lenaciaTo je nuda, na koni neproběhnu skrz sousedovic barákem a neukousne mu palici vždy když si začne spívat ve vaně o malé mořské paně, zatímco ho dírou v šatníku s jistým opovržením sleduji. Vím o čem mluvím, byl to docela trapas, chce to prostě silnější kalibr...

04

Odpovědět

+pav1na to nepotřebuješ dinosaura, na to ti stačí i tank

10

Odpovědět

+lenaciaJesus, tebe bych na zadech nosit nechtel. Delej s tim neco holka.
Btw kolik koni si zrusila s tou svou morbidne obezni riti ?

01

Odpovědět

+zastrel tlustoprda zachranis svetmám jednoho už několik let a těší se velice dobrému zdraví...
co takhle věnovat se sám sobě... seš takovej debil, že je to až nezdravé

20