Vyprávěj můj příběh: První dojem

Thumbnail play icon
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:146
Počet zobrazení:6 464

Můžeme zapírat, jak chceme, ale děláme to všichni. Hodnotíme ostatní na základě vzhledu. Předem si člověka zaškatulkujeme a podle toho k němu přistupujeme. Není ale lepší napřed naslouchat, a teprve pak hodnotit?

Přepis titulků

Do studia jsme pozvali několik lidí, kteří se navzájem neznali... abychom zjistili, jaký obrázek si uděláme o někom, koho nevidíme. VYPRÁVĚJ MŮJ PŘÍBĚH - Řekni mi o sobě něco. - Přistěhoval jsem se, abych učil sociologii. Pracuju jako recepční ve fitku. - Jsi vdaná? - Díkybohu už nejsem. - Máš děti? - Ne. Co ty? Mám čtyři dospělé děti, jedno je adoptované.

Jsem svobodný a nikdy jsem nebyl ženatý. - Jací se ti líbí muži? - Vysocí běloši. Jaký je tvůj typ? Chodila jsem jen s muzikanty, což jsou sobci a věčně bez peněz. Ráda chodím do kina, bavím se s kamarády a se svým přítelem. Co baví tebe? Fotím, jezdím na halo boardu, na kole a tak různě. Jak váš partner vypadá? Akello, myslím, že ti je kolem třiceti. Myslím si, že nemáš tetování.

Jsi podle mě Afroameričan. Margaret, bude ti tak pětatřicet... Myslím, že Margaret je Hispánka, má na sobě pěkné kalhoty a halenku. Bude ti tak 26, máš na sobě nejspíš modré legíny a moderní kozačky. Delší hnědé vlasy kousek pod ramena a s pěšinkou na straně. Je nejspíš Hispánka, možná ze Salvadoru. Myslím, že Lucy bude kolem třiceti. Je drobná. Řekla bych, že je běloška, ale bez pih a nosí balerínky. A myslím, že má tetování, protože se jí líbí muzikanti.

Váš partner ve skutečnosti vypadá takto... No páni! Ahoj! Tak to jo... - Úplně jiný, než jsem myslela. - Ty taky. Ale vlasy jsem trefil! - To teda. - A máš kozačky. - Koukám, že máš tetování. - Kolik ti je? - 23. - Mně bylo před pár dny 46. - 46?! Teda! - Ale vyjadřuješ se hrozně dospěle. - Ahoj. Jsi krásná. - Ty taky. - Hezké tetování.

- Děkuju. - Ne podle představ. - U mě to samé. - Ale trefila jsem tvou postavu. - A já zas halenku. - Takže sis myslela, že jsem černoch. - To jsem si myslela. Máš takový chraplavý hlas, ale zároveň mladistvý. Připadalo mi, že s tebou bude legrace. Takže černoši jsou chraplaví, mladiství a zábavní. - Proč sis myslela, že mám tetování? - Kvůli té hudbě. - Ale ty sis myslela, že nejsem černoška. - Protože jsi řekla, že máš ráda bělochy. To tě spletlo, jo?

Osobně nemám ráda, když mají lidé hned předsudky. - Především na základě vzhledu. - Podle toho mě soudí hodně. - Mě taky. Cítím se provinile, protože se tím často nechám ovlivnit. Od pohledu si o člověku hned něco myslím. Jenže když si ten předsudek nevytvoříš, ostatní tě budou mít za naivku nebo za člověka, co se snaží nevidět rozdíly v barvě kůže. Jenže všichni je vidíme. Záleží jen na nás, jak je budeme vnímat. Lidé si myslí, že jsem ignorant, že pařím a beru drogy, ale nic z toho není pravda. Kvůli barvě mojí pleti většinu lidí jako první napadne něco negativního.

Je to jako rychlé občerstvení, v krátké chvíli toho zjistit co nejvíc. Vzhled je to první, co nám může napovědět, a tak se podle toho pak chováme. Povězte nám svůj příběh. Co si lidé myslí o vás? Překlad: hAnko www.videacesky.cz

Komentáře (40)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zas rusky svab Lovecourt tu musi sirit svoje hovna. Clovek aby sa bal ze vyskoci z chladnicky nejake rusofilne hovno a zacne vrieskat o genderovych slunickach.

03

Odpovědět

takže vlastně taková internetová diskuze naživo....

01

Odpovědět

Je to pravda odvěká, šaty dělaj člověka...

na to fakt nepotřebuju tohle video, proto NEVĚŘTE NIKOMU ! (ani mě, a natož těm co tu začnou vykřikovat o lásce a pravdě - tu už uspěšně zprznil Havel)

11

Odpovědět

Je to politicky korektni, jsou tam vsechny mozny narodnosti, vsechny mozny vyskyty pohlavi, vsechny vekovy kategorie, tak co by tomu mohlo chybet? Jo uz vim. Koule.

52

Odpovědět

Čekala jsem, že se tam objeví homosexuál :-D Byla jsem lehce šokovaná, že to tak nedoladili.. o.o

30

Odpovědět

+SimonkaIdeal battle: stará asijská muslimská programátorka na vozíku vs. hluchý homosexuální mulat na otcovské dovolené
Zjištění večera: oba milují knihu Stařec a moře, která jim pomohla překonat tolik životních nesnází. Slzičky dojetí, máme toho tolik společného...

80

Odpovědět

Můžu vyprávět můj příběh, jak si určití uživatelé VČ stále myslí, že jsem starej pupkatej Karel. :'D

40

Odpovědět

hele kámo, na tom není nic špatnýho. Takovejch je nás tu víc.

31

Odpovědět

Simonko, tak se už za to že se to provalilo nestyď :-)

00

Odpovědět

+mykanecDobře tedy :'(

00

Odpovědět

Mám moc rád takové experimenty. :) Skvělé, a člověk se nad tím zamyslí :) Díky za překlad, klidně víc takových videíí.

92

Odpovědět

Musím tvůj příspěvěk lajknout, ten sarkazmus je skoro neviditelný!

32

Odpovědět

+RadiawNejmenuješ se Sheldon ? Protože Sarkazmus fakt nepoznáš. Myslel jsem to vážně, libí se mi socialní experimenty, a tento je opravdu povedený. :)

00

Odpovědět

Je zajímavé, že když se začně mluvit o toleranci a předsudcích, tak se má vždycky na mysli běloch vs menšina.
Kdy jste někdy viděli nějaké video, které by vzdělávalo romy/černochy/mexičany (dosaďte si prakticky cokoliv co vás napadne) o toleranci? Když je někdo menšina, tak to z něj automaticky oběť a nikdy né viníka? Já nejsem rasista, ale mám opakované zkušenosti s jistou menšinou, která nerespektuje nikoho jiného než sama sebe a když to konečně přeženou a někdo si na ně (právem) otevře hubu, tak je hned označet za rasistu a odsouzen celou společností. Předsudky a netolerance jsou špatná věc, ale když vás 5x přepadnou (dosaďte si jakoukoliv jinou rasu) černoši a ubodají vám kamaráda, tak můžeme skutečně takovému člověku vyčítat, že začne soudit všechny černochy jako zloděje a krvelačné divoké bestie?

Toleranci (a hlavně slušnému chování) by se měli učit všichni a né jenom běloši!

223

Odpovědět

Tihle mají super videa, ale tohle jsem nikdy nedokoukal. Lepší jsou jeden na jednoho sezení. Určitě přeložte více, ale ne tyhle, kdy sedí zády k sobě.

12

Odpovědět

Už som sa naučil, že nemám súdiť povahu človeka podľa jeho vzhľadu a teraz mi hovoríte, že nemám ani súdiť jeho vzhľad podľa povahy?
My whole life was a lie...

62

Odpovědět

Celkem mě baví co se mi stává v práci. Mám vystudovanou chemii a dělám jako specialista v chemické laborce (plynová chromatografie a infračervená spektrometrie, pokud je tady někdo komu to něco řekne). Často se bavím s klienty po telefonu- jak externími, tak s technology a vývojáři z naší firmy (fabrika o 800 zaměstnancích, takže se nemůžeme všichni znát, navíc se tam lidi docela točí) a řeším s nimi jejich problémy. A po telefonu je to samé- děkuji paní Červeňáková, vy máte zkušenosti, vy na to určitě přijdete, já vám věřím... A pak přijdou do laborky a najdou tam 26 letou žábu s dreadama a tetováním... Většinou se koukají za mě, jestli se tam neobjeví někdo víc "respectable"... Bohužel mají smůlu a musí se smířit s tím, že ten technik se kterým chtějí mluvit jsem já... Ale mě to děsně baví, vidět ten úlek ve tváři, než se jim ho podaří potlačit :-D :-D

382

Odpovědět

kde pak asi pracujete, tipuji Ivax v Opavě :-).
Jinak mě to něco říká.

00

Odpovědět

Může my někdo vysvětlit smysl toho videa? Nějací 4 lidi spolu kecaj. No a co jako?

416

Odpovědět

Nebylo by lepší trochu zapojit mozeček, než ze sebe pořád dělat blbce?

168

Odpovědět

+Kafka TamuraŽe to říkáš zrovna ty.

40

Odpovědět

+SrslyNečekané.

01

Odpovědět

Dnešní doba je opravdu zvláštní. Někteří lidé se chovají jako blbci jsou na to evidentně hrdí a ještě mají pocit, že je má za to glorifikovat okolí :-D

40

Odpovědět

Hale smysl toho videa je aby lidé nesoudili člověka podle toho jak vypadá, jak se obléká, jakou má barvu kůže, a dalších plno věcí vnějších věcí :) Prostě aby si poznal člověka jaký skutečně je, a nehodnotil jen jeho vzhled. :)

21

Odpovědět

Není ta asiatka nějaká herečka? Jako bych ji už někde viděl. Nebo z nějakého videa tady přeloženého? A plešoun nějaký brácha Louise C.K., ne?

31

Odpovědět

Vypadá trochu jako Amy Okuda, se kterou tu bylo hodně videí (The Guild, TableTop).
(nebo jsem prostě jen rasista a všechny asiatky mi připadaj stejný :( těžko říct)

31

Odpovědět

To je nějaká reklama proti rasismu? Jako, že nemáme soudit podle barvy kůže a podle z 80% potetovaného těla? Pochopil jsem to sluníčkové sdělení správně?

1817

Odpovědět

Zřejmě ano. SoulPancake se na toleranci a vzájemné pochopení zaměřuje celkem často, Lovče.

93

Odpovědět

+BugHer0V tom případě, proč to, k***a, překládáte? Aha, tohle je vlastně médium s cílem šířit sluníčkovou, genderově vyváženou a protitrumpovskou propagandu.

323

Odpovědět

+LovecCour42A to nezapomeň, že taky šíří informace o vesmíru, tlačej do nás zajímavosti o zvířatech, vnucujou mi znalosti z geografie a propagujou texty hitů z osumdesátek. To by mě zajímalo, kdo za tímhle hnusem stojí... VŠCHT? Cech DJů?? Skauti???

322

Odpovědět

+SleevaJá to ještě nedávno sledoval z VŠCHT, počítá se to ? :-)

21

Odpovědět

+SleevaTo je ale jen zlehčování z tvé strany. Poučná a vtipná videa vs. propaganda je tu v poměru asi 1:3. Takže něco o vesmíru a o zvířátkách je tu jen proto, aby se neřeklo.

417

Odpovědět

+LovecCour42První dvě strany výsledků:
Humorná videa = 27x
Věda, příroda, historie, geografie = 19x
Muzika, hry = 3x
Zajímavosti ze světa = 3x
Politické názory, propagace myšlenek = 5x.
52:5, to je 5:1 ve prospěch zábavy a vzdělávání.
Kdo platí tebe za propagandu lživých informací? :-)

170

Odpovědět

+SleevaSorry, 10:1, trochu mi ujela základní aritmetika. :-D

141

Odpovědět

+SleevaJenže spousta humorných a poučných videí v sobě skrývá politickou nebo jinou propagandu. Viz. video pod kterým teď komentujeme ;)

115

Odpovědět

+LovecCour42Ano, toto video jsem počítala do "propagace myšlenek". Máš nějaká konkrétní data nebo budeš dál operovat s předpoklady?

132

Odpovědět

+SleevaJá s předpokladama neoperuju, já s nima šermuju, jak se mi to zrovna hodí ;) Ale faktem zůstává, že je tu sluníčkové propagandy až moc. Když bylo před prezidentskýma volbama v USA, tak si Hillary Clinton snad musela videacesky koupit.

110

Odpovědět

+LovecCour42Jenom to, že uvedeš větu "Faktem zůstává", z ní neudělá fakt. Poměr už jsme si vyjasnili, 10:1 není "až moc". Myšlenka investice Hillary do názorů několika tisíc Čechů je absurdní. Videí zesměšňujících Trumpa tu bylo habakuk, ale podle mě proto, že bylo co zesměšňovat. Hillary je natolik nudná, že není co točit. Žádná extravagance, speciální dikce, názory občas nebezpečný, ale pani prostě lidi nezajímá, no..
Schválně jsem si zkusila nějaký videa "fun of Hillary" najít a je to beznadějný nebo beznadějně nudný.

72

Odpovědět

+SleevaAbsolutně nesouhlasím. Ten tvůj poměr mi nesedí (už jsem psal, že spousta propagandy se skrývá i ve skečích a "poučných videí) a ikdyby seděl, pořád je to propagandy až moc. Na Hillary zesměšňující videa existují, ale jenom proto, že na Trumpa je toho víc, tak to ještě neznamená, že musí videacesky dělat politickou agitku.
P. S. A to ti jako videa typu "fun of Trump" přijdou vtipná a hodná překládání? No to snad ne.

14

Odpovědět

+LovecCour42Já si nemyslím, že dělají agitku jako ucelená jednotka. Dávají sem vtipná videa nebo videa, jejichž obsah přijde jednotlivým překladatelům zajímavý. Někdo chce lidi seznámit se základy astronomie, někdo s demokratickým pohledem na republikánské zdravotnictví. Až tu bude překladatel euroskeptik, můžeme se dočkat videí o Margaret Thatcherový třeba.
A co se týče mýho postoje k "fun of Trump", tak mi je asi trochu jedno, že je to zrovna o Trumpovi, spíš sleduju, kdo tu srandu dělá. Za překládání podle mě stojí třeba Epic Rap Battles, Trevor Noah, Last Week Tonight, SNL a hodně jsem se bavila u série videí odstartovaných skečem "Holandsko vítá Trumpa". Nebavil mě třeba Pes Triumph.
Z videí dělajících si srandu z Hillary mě bavila asi jen ta předělaná vánoční reklama.

11