Říci "Miluji tě"

Thumbnail play icon
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:107
Počet zobrazení:7 268

Solange působí nevinně a nenápadně, ale přitom má velkou odvahu promlouvat k nám všem. O všedních věcech, o kterých se zdráháme mluvit, o běžných slovech, která se bojíme vyslovit – i když si chceme jenom sdělit, že je nám spolu dobře.

Solange je umělecké alter ego quebecké videoartistky, komičky, režisérky a spisovatelky Iny Mihalache a dostane vás svou opatrnou, ale odzbrojující upřímností.

Přepis titulků

Nevím, jak začít. SOLANGE S TEBOU MLUVÍ Tím chci říct, že já... Ne. To, co... Jako dítě mě zahrnovali láskou. Říkali mi to. Hodně, často, několikrát denně. Milujeme tě. Tato slova. Často jsem je slýchávala. Asi dva nebo tři roky jsem byla s klukem a jeho rodiče mu to nikdy neříkali.

Mluvila jsem o tom s jeho mamkou a ona mi řekla: "Ale vždyť to ví!" A já: "Ale můžete mu to říct... Udělalo by mu to radost." A ona mi řekla: "Ne, ale... Je to kompli... On to ví, on to ví..." Už dva roky dělám pořad pro Le Mouv', Solange vniká do tvého intimního života.

Potkávám tam různé ženy, mluví o svých emocích a sexuálních životech. A několikrát se tam objevil tenhle problém. Jak je těžké říct Miluji tě. A zpravidla... Zpravidla! ...by to ty dívky rády řekly, rády by to slyšely, ale radši to neřeknou, protože to kluky spíš odežene, a spokojí se s tím, že to skoro neslýchávají, protože mají dojem, že od partnera žádají příliš.

To je podle mě trochu zvláštní. Jednou jsem... Když jsem byla v Montréalu, na internetu jsem narazila na... Jak se tomu říká? Webdesignéra. Měl mi pomoct s webem. Nakonec na ten web nedošlo, ale docela jsme se sblížili a on udělal několik online komiksů a jednou mi u sebe ukázal animaci s mou postavičkou.

Moc jsme se neznali, ale viděl tu svou animaci, viděl, že mě to dojalo, a řekl mi, že mě miluje. Řekl mi: "Miluji tě! Ach, miluji tě!" Asi jako kdyby mi řekl Dneska ti to sluší nebo Jsem rád, že jsi tady. Bylo to velmi spontánní, velmi opravdové a vůbec ne...

zavazující, těžkopádné... Tohle drobné Miluji tě nemělo žádné následky. Žádné. Šlo jen o předání spontánní emoce, kterou v tu chvíli pocítil. A já si řekla: "Fajn, tenhle kluk to chápe." Nebyli jsme pár, oba jsme byli zadaní. To nebylo vůbec o tom...

vědět, jestli... se v ten okamžik něco odehrálo! Bylo to svěží, jemné, naprosto výstižné. To, co chci říct, je, že Miluji tě je hezké říkat, je hezké slyšet, a neměl by to být... netvor, jakého z toho děláme. Je to hrozná škoda, je to jen můj názor, ale je škoda, že mladé páry...

Nebo ani ne mladé, co já vím. Že svou intimitu předvádějí na veřejnosti, a přitom se neodváží nebo se zdráhají nebo mají strach říct nebo uslyšet Miluji tě. Já ti to řeknu. Neznám tě, nevím, kdo jsi a co si myslíš, třeba se mnou nesouhlasíš, ale tohle není závazek.

Miluji tě neznamená Pojďme spolu 78 let žít, mít děti, psa, nosit svatební prsten, spát navždy ve stejné posteli a nebudeš moci udělat nic, aniž by ses mě zeptal. Miluji tě tohle neznamená. Miluji tě znamená prostě Je mi s tebou dobře.

Ale co? Můžeme říct: "Miluji tvé dnešní šaty." Můžu milovat tvé šaty, ale nemůžu milovat tebe? Mluvím o tom i proto, že to říkám několika svým kamarádkám. Říkám to, říkám jim to. Nejsem si jistá, jestli jim to nevadí, ale myslím si, že cítí, že mi to nemusí oplácet. Neříkám Miluji tě, aby mi někdo řekl Miluji tě.

Miluji tě nejsnáze vyjadřuje to, co v danou chvíli cítím. Může to trvat jen třicet vteřin, ale je smutné okrást sebe a ostatní o pocit, který je hezký a může udělat ze smutného dne veselejší. Takže to, co navrhuji, je, jestli... se neodvažuješ nebo váháš nebo přemýšlíš, jestli je vhodná doba, abys někomu řekl Miluji tě...

Někomu, koho miluješ, a nezáleží na důvodu nebo povaze vašeho vztahu, můžeš mu poslat tohle video a řeknu mu to za tebe. Právě teď. Drahá krásná osobo, které byl zaslán tento odkaz. Já...

Já jsem... poslíček, který ti má říct, že tě milujeme. Oba dva. Milujeme tě. Nedělej z komára velblouda, není to přísaha, není to vyznání, já jsem jenom chtěla, abys to věděl.

Nemám odvahu ti to říct, nemůžu najít vhodnou chvíli, mám strach, že to znamená moc, ale miluji tě. A je to. Toť vše. Nemusíš odpovídat. Není to povinnost. Mně osobně je lépe, když to řeknu.

Jsou to jen mé emoce a je blbost je v sobě držet. To je tak skvělý pocit, když už to víš! Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Preložili by ste od nej ešte nejaké videá?

00

Odpovědět

Zatím tu máme tohle: Spala jsem s Paříží

00

Odpovědět

Takže ve výsledku chce ze slov, která mají být vyzněním něčeho vážně hlubokého, udělat jen pitomou frázi, pro kterou máme už frázi "mám tě rád" nebo "záleží mi na tobě" a dalších 100 co ve videu vlastně sama řekla?

A jak tu někdo psal, tak doporučuji knihu "Pět jazyků lásky" od Chapmana, kde se dobře rozebírá, jak se ukazuje láska. A ne každý to přijímá slovy, možná i naopak. Pak možná i člověk pochopí, proč to nějaké muže odradí, když měl předtím třeba pět kravek, kterému tohle říkaly jak na běžícím páse a pak se vyspaly s jiným...
A mimochodem, z lásky by se neměla dělat emoce, je to i závazek. Láska je akt, rozhodnutí a také dodržování slibu sobě sama a tomu druhému. Ne nějaký momentální prožitek, který zítra být nemusí... Možná kdyby to lidi pochopili, nebude ve společnosti 50%ní rozvodovost a to ještě umocněné nulovou chutí být s někým těch "78 let"...

Ne, díky. Je t'aime...

71

Odpovědět

Jé, ta je super :) S touhle holkou bych se moc ráda kamarádila. Ale dost by nám bránila jazyková bariéra.
Díky za supr video, zlepšilo mi den!

Asi i kvůli tomu, že tu popisuje problém, se kterým se taky potýkám. Potýkala se. Asi nějakej čas potýkat budu. :D

11

Odpovědět

Jó, na začátku řeknu pár frází, pak nějaký příběh bez pointy a na konci důrazně požádám o sdílení a předávání odkazu na video. Budu se tvářit nesměle, roztržitě a jako že to hrozně žeru a vymýšlím to právě teď. Proto tam dám hodně střihů.
Záměr jasnej a obávám se, že asi i vyjde.

89

Odpovědět

som to nemohol dopozerat, ten webdesigner ta chcel len opichat, kravo

88

Odpovědět

Tady je to spíš mám tě rád, než miluji tě.

170

Odpovědět

Vim jak to myslí, jak je krásně nezávazný říct někomu takovou jednoduchou a přitom silnou větu. Ale je k tomu důvod? Vážně potřebujeme slova k tak opravdovým pocitům? proč? To jsme tak naprosto sociálně a citově neohrabaný, že dokud druhý člověk neuslyší ty tři slova, nepochopí co k němu cítíme? Pokud to opravdu člověk cítí, věřte mi že se nezdráhá říct co má na jazyku. Já bych s upřímnejma slovama neplýtval, jinak si jich nebudem vážit.

52

Odpovědět

myšlenková diarrhea sorry :D

03

Odpovědět

Představa, že se upřímností a láskou dá "plýtvat", je smutná...

81

Odpovědět

+Xardassupřímností ani láskou se plýtvat nedá, ale opakovaný a zobecněný slova nám ten danej zážitek v určitym smyslu otupí, sám nevim jak to myslim a neumim se vyjádřit :D

42

Odpovědět

Asi tak nějak podobně s tím, že to slovo je spíš pro ostatní, taková nálepka na neidentifikovatelné pocity a plýtvat se tím skutečně dá, protože čím více přicházíme do styku s nějakým pocitem nebo slovem tak ho bereme jako samozřejmost a jeho energie nemá takový dopad. Třeba tahle holka ho říká tak často, že ho říká úplně každýmu a je to její věc, já raději vymyslím nějakou činnost a všimnu si něčeho co pro mě někdo udělal a řeknu že to oceňuju než vydat se sebe tři slova a čekat spásu. A za druhé Češi si to cekově moc neříkají, řečtina je třeba napřed a má snad 7 slov pro lásku podle toho jakou. Ono říkat si to častěji a chovat se jako by nic by pro mě byl určitě zajímavý experiment :o

22

Odpovědět

Neříkal bych tomu plejtvání... pokud člověk někoho miluje, tak to ten druhej ví a pokud ne, tak to tohle "zdělení informace" stejně nezmění = je to zbytečný.

23

Odpovědět

+BullOverNa co ten jazyk máme, když ho nepoužíváme? Co to člověku udělá, když druhému řekne něco vlídného, že ho má rád, tuplem když je to pravda? Není jen dobře, když se naučí tuhle slovní zásobu používat? Tomu bych rozhodně neříkal zbytečnost. A taky představa, že všichni přece ví, kdo je miluje a nemiluje, má a nemá rád, je dost mimo realitu.

60

Odpovědět

Hahaha s tímhle nemám vůbec problém, jelikož starý a sám pojdu někde ve škarpě , kam spadnu svojí vlastní blbostí až se zpiji pod obraz a budu se litovat. Když není nikdo komu to říci nemusíte se o to vůbec starat, je to absolutně funkční a perfektní řešení.

41

Odpovědět

Boha, to sú ale emociálne sračky a to som ani video nepozeral.

916

Odpovědět

Tak tahle osoba mi zvedla náladu o ani nedokážu říct o jak moc. Už jen svým projevem, hlasem a kukadly. Zkrátka i to myšlení a slova. Dík za překlad a určitě jako neznalec francozského jazyka ocením i překlad dalších videii teto milé osoby.

257