Ženy a peníze

Thumbnail play icon
57 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:84
Počet zobrazení:4 662

Zajímají se ženy doopravdy jenom o peníze, nebo tohle klišé už tak trochu neplatí? Nebo ani nikdy neplatilo?

Přepis titulků

Ženy a peníze. Dvě slova, která pospolu probouzí mnohá klišé. Kolikrát jsem slyšela: Ženský myslí jen na prachy. Všechno to jsou zlatokopky. No jo! Stačí do Googlu zadat slova MUŽ a PENÍZE. Nabízíme rozličné šperky pro muže. Ale ŽENY a PENÍZE znepokojují. Proč ženy přitahují peníze?

Musím mít peníze, abych svedl dívku? Bezva! LÁSKA PODLE KLIŠÉ Sním o jediném... O přístupu k tvému peněžnímu dědictví. Já sním jen o přístupu k tvému estetickému dědictví. Hezký. Jasně, že prodejné ženy existují. Názorná ukázka: To je vedro! Sorry, sundám si boty, je mi hrozný horko. Ponožky taky.

Promiňte. Jsme na zahrádce, sedíme a já se potím. Fakt mě to štve. Sakra, těch mám teďka po kapsách, pořád vypadávají. Fakt otrava. Promiňte. Už vás chvilku poslouchám a jste strašně zajímavý. Tak to děkuji. Dáte si se mnou skleničku? Ale zlatokopové existují taky. Zlato, nezajdeme ke koncesionáři, abys mi mohla koupit nové auto? Odložila jsem to na zítra. A tak se můžeš věnovat mým nožkám. Rád.

Když kluci říkají, že jsme všechny prodejný, už je to taková psychózka. - Zajímají tě jen moje peníze. - Však jsem váš bankovní poradce. Všechny stejný. Svýho kluka jsem poznala, ještě když dostával kapesné. Tehdy ještě nepracoval. A stejně jsem se do něj zamilovala. Mami, to je Natoo.

- Dobrý den! - Těší mě. - Nemáš 10 euro? - Promiň, nemám nic. Aha, tak bez kondomu. Mami, mami, mami! Vlastně mám 20 euro v kabelce, zapomněla jsem. Dík. Chtěla jsem objevit původ těch klišé. Kde se berou?

Došlo mi, že před rokem 1965 žena nemohla pracovat ani si založit účet bez souhlasu manžela. Miláčku, dáváš mi povolení pracovat? Ne. Dobře. Kdo řídí svět? Holky ne. Kdo řídí svět? Holky ne. Mlč! Á, no jo, promiň.

To není možný. Ženy jsou finančně nezávislé 51 let. Přitom se po tisíciletí nejvíce drží představa rodiny jako ženy v domácnosti a pracujícího muže. A tak přetrvává klišé o ženě utrácející všechny manželovy peníze. Láska a manželství. Láska a manželství. Naštěstí se časy mění a dnes jsou ženy nezávislé! Všechny nezávislé ženy!

NE VŠUDE Některým mužům vadí, když jejich přítelkyně vydělává víc. Překvapení! Povýšili mě, to máš pro radost. Nevadí ti, že mě tímhle ponižuješ? Taky ti můžu koupit dárek, a dražší! Vykleštit se nenechám! Nepůjčila bys mi trochu?

Ženy už nezávisí na mužích. Nepotřebujeme se vdávat a spousta žen se o sebe stará sama. Mě vychovala jenom mamka. Občas z toho ale byla mimo. Jsme spolu 7 let a všechno platím já! Nájem, jídlo... Nemůžeš taky trochu zamakat? Já už ale pracuju ve škole, mami. Příživnice! Vrať to! Vyrostli jsme na pohádkách o princi...

Úžasném mladíkovi, mocném a bohatém! Vezme si hrdinku, která ho ani nezná. To nahrává ideji o holkách-zlatokopkách. Pak si kluci myslej, že stačí bejt bohatej. Princezno, co se projet v mém kočáře? Ne, a navíc to ani není tvý auto. Ale je. Já jsem pan Drive Me, narozen v roce 89.

To není pronajatý. Nepronajatý. Nepronajatý. Kromě klišé tu máme ještě rozdíly v platech. Za stejnou práci ženy vydělávají o 20 % méně než muži. Jo! Jako kdyby se v běžném životě dělo toto: Už nesu tiramisu! Dobrou chuť.

Vlastně... Promiňte, paní. Ták... - A je to. - Děkujeme. - Nashle. Na penězích záleží ženám i mužům, protože nám umožňují žít. A ano, vypočítavci existují, ale jde o menšinu. Klišé i platová nerovnost zůstávají, ale i to se pomalu mění. A pokud spojíme síly, tak jednoho dne. Jednoho dne! Vyhrajeme!

Jé, má musaka je hotová! Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jako dobrý, jen si dovoluji upozornit, že je jedná o klišé komunistického chalífátu jménem Francie. Na našem území byla nerovnost vymýcena již za První republiky.

33

Odpovědět

Prečo ženy teoreticky zarábajú o 20% menej v rovnakej práci ako muži ? Či je to blbosť ?

25

Odpovědět

Opravdu si nemyslím, že to je 20% (možná jako rozdíl celkovýho průměru mužů a žen, ale určitě neni takhle velkej rozdíl na stejných pozicích). Je tam hodně různých vlivů... nebudu vypisovat všechny, to bych opravdu nedokázal, jen pár co mě napadnou:
1. Rizika, že nepříde do práce - je to daný biologicky - muži prostě otěhotnět nemůžou, pro děti je lepší když s nima je matka (někde je sice možná i otcovská atd., ale to jsou spíš výjimky), když dítě otěhotní taky s ním většinou zůstane matka... celkově prostě muži jsou z biologickýho hlediska co se práce týče spolehlivější.
2. Praxe - že někdo dělá stejnou práci, ještě neznamená, že musí dostávat stejně peněz... na hodně pozicích může člověk zůstat celej život, ale postupně se mu navyšujou peníze - žena kvůli bodu 1 může mít kratší praxi, takže jí někde nemusej bejt ochotní zaplatit tolik, kolik dostává muž na stejné pozici, čistě proto, že on je tam třeba o 3 roky dýl (po pár letech se to asi narovná, ale zezačátku může bejt ten rozdíl poměrně velkej)
3. "Průbojnost" - nevim jak líp to nazvat... muž se prostě ve většině případů dokáže víc ozvat, pokud mu něco vadí a dokáže si líp "vydupad" nějakej bonus.
4. Cílevědomost/odhodlanost - někdo je prostě ambiciózní a de tvrdě za kariérou, někomu stačí jednoduší práce, která ho baví a kde má klid... do první kategorie spadá víc mužu, do druhý víc žen.

Samozřejmě to jen generalizace, nic z toho neplatí na 100%, ale ve výsledku je ten rozdíl v platech kombinací desítek malých důvodů.

123

Odpovědět

+BullOverSpolehlivější jo? Poměr mužů a žen je u mě v práci zhruba půl na půl. Za 12 let mojí praxe si dovolily otěhotnět pouze tři kolegyně. Jedna se vrátila zpátky na svou pozici a ty dvě se nechávají vydržovat manželem a věnují se doma dětem. Z pánů sice neotěhotněl nikdo, ale jeden frajer si bral ošetřovačky na nemocný dítě, ačkoliv manželka nepracovala a doma se jen válela na gauči. Když v praci byl, tak tam spal a moc práce fakt neodvedl. Vydržel u nás vlastně docele dlouho, všem ho bylo líto, ale vybral si jí sám... Další kolega jel v drogách a bylo peklo s ním dělat. Třetí si napůjčoval prachy od kolegů a do práce už nepřišel. Pak jsme tam měli párek afektovanejch homosexuálů, z nichž jeden poslal ředitelku na vánočním večírku do pr**** a tak radši druhej den nepřišel ani jeden. Před pár měsíci vyrazili kolegu magora, protože to byl agresivní hajzl, nevhodně obtěžoval jednu kolegyni, ale podstatnej byl jeho problém autoritami. Určitě bych si vzpomněla na další borce, ale pro ilustraci to myslím stačí. Kromě těch těhotných a jedné alkoholičky, která se tam dlouho neohřála, je ženská část vlastně bezproblémová. V těch dalších třech bodech s tebou asi souhlasím, ale fakt není fér pořád ženskejm předhazovat jak jsou na trhu práce méněcenný, protože mají děti. Pak se všichni diví, že ženy odkládají mateřství do pozdního věku a klesá porodnost. Ženy ty děti nemají tak nějak z ničeho nic, chlap je v tý rovnici taky, takže trochu podpory prosím!

414

Odpovědět

+XBitchAnJak jsem psal. Je to jen zobecnění - bude spousta případů, kdy to neplatí. Ale když se podíváš na ty problémy, tak všechno co píšeš, může nastat stejně u ženy i muže - i žena může bejt agresivní, i žena může krást, i žena může ject v drogách... u vás to byl problém převážně mužů, ale jinde to zase může bejt obráceně. Ale muž nikdy neotěhotní a v naprosté většině případů nezůstane doma s dítětem. Já to nemyslim nijak špatně, ptal se na ten důvod a tohle prostě je jeden z mnoha důvodů, který to ovlivňujou. Může mít třeba jen malej vliv, ale existuje.

30

Odpovědět

+XBitchAn"bral ošetřovačky na nemocný dítě", "jel v drogách", "napůjčoval prachy od kolegů", "párek afektovanejch homosexuálů", "agresivní hajzl", ...

Doporučuju si najít práci v normální firmě.

50

Odpovědět

+BullOverProblém je, že někoho vůbec napadne, že ženy berou o 20 % nižší plat, protože můžou otěhotnět. Sorry jako, ale ve kterém století žijeme? V práci se má posuzovat to, jak dobře ji dělám, ne jak často mám nemocné děti. Ve firmě, kde je to jinak, prostě nechci (a ani nebudu) pracovat.

24

Odpovědět

+setheŽijeme očividně ve století, kdy lidi nečtou celý posty, vytahnou si jen jednu větu a zareagujou na ní úplně mimo kontext.

Nikdy jsem neřek, že ženy berou o 20% nižší plat, jen proto, že můžou otěhotnět.
1. pochybuju o těch 20% - na což nikdo nezareagoval
2. jasně jsem napsal, že tam je hodně malých vlivů, který dohromady tvoří ten rozdíl - tohle je jen jeden z nich

A ano, práce se má posuzovat podle toho, jak dobře jí člověk dělá - ale zaměstnavatel musí samozřejmě posuzovat i další faktory. Je to pro něj investice a pokud očekává, že mu ten člověk může odejít, tak radši bude mít někoho jinýho, kdo tu práci bude dělat třeba i o trochu hůř, ale má daleko větší pravděpodobnost, že tam zůstane. Je to hodně podobný jak se zaměstnáváním nadbytečně kvalifikovaných lidí - když se ti na pozici bude hlásit člověk s učňákem a vysokoškolák (a zároveň to neni pozice kde by byla potřeba odbornost z toho vyučení), tak můžeš předpokládat, že ten vysokoškolák bude tu práci dělat trochu líp - ale zároveň je daleko větší šance, že si najde nějakou lepší práci a na tebe se v****e. Musíš se prostě rozhodnout, jestli vemeš toho, kdo jí bude dělat možná i trochu hůř (ale třeba ne, to předem nevíš), ale pravděpodobně ti tam zůstnane, nebo toho, u koho očekáváš, že tu práci bude dělat líp, ale kdo stejně za rok/dva najde lepší práci (nebo půde na mateřskou).

60

Odpovědět

+BullOverJá jsem celý tvůj post četla, neboj. Jediné co rozporuju je fakt, že se otěhotněním ("1. Rizika, že nepříde do práce - je to daný biologicky - muži prostě otěhotnět nemůžou") při hodnocení výkonu práce ještě někdo zabývá. A dokud se tohle nezlepší, problém bude přetrvávat. Toť vše.

Vybrat správného člověka do firmy není jednoduchá věc a rozhodně s tebou souhlasím v tom, že je to investice. A co se týče bodu 1. – v praxi to tak bohužel většinou je (i když už se to lepší).

14

Odpovědět

Protože obecně dělají (většinou ze své volby) hůře placené práce (ať už méně kvalifikované či na trhu méně ceněné).

Jinak bylo by krísné mít ženu, které vydělává více peněz a mohl bych ted kdykoliv v práci říct, že druhý den už mě neuvidí. To ale bohužel nemůžu, zatímco mnoho žen může (resp. to udělá a čeká pochopení ze strany partnera). Nedej, bože, ale kdyby se tak rozhodnul on.

91

Odpovědět

Všetky komenty sa mi čítať nechcelo ale uvediem príklady. Moja mama reálne dostávala v práci o dosť menej peňazí ako jej mužský kolegovia, aj keď tam bola najdlhšie. Taktiež ja dostávam v mojej práci menej o polovicu ako môj kolega, že vary kvôli tomu lebo je môj nadriadený ale v realite nie je ale ja som :D :D Všetku prácu odvádzam ja plus ja udeľujem prácu jemu :D Zatiaľ čo som sa v živote stretla s rozdielnou plácou za prácu tak to bolo len kvôli pohlaviu aj keď si to nikto priznať nechce a hľadajú výhovorky.

03

Odpovědět

+xantypaTak to zkus takhle říct tvému nadřízenému, řekni a dokaž, že to tak je na reálných podložených příkladech a pokud jsi pro něj vyšší karta a dokážeš si to vydupat, tak máš šanci, že ti přidaj...

10

Odpovědět

Zlatý Norman, stejné problémy a témata, stejný styl videa a kvalitou je to o parník.

Jinak většina těchto plků letí oknem jakmile přijdou děti.

125