Tim Minchin – Konfirmační zkresleníStand-up okénko

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 28
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:79
Počet zobrazení:3 979
Tim Minchin je zpět se svou novou show – ZPĚT (BACK). Kromě vtipů tentokrát zařadil také krátkou přednášku o fenoménu konfirmačního zkreslení, o polarizaci ve společnosti, o rozdílech mezi progresivisty a konzervativci… Zkrátka o tom, jak je svět zařízen. A samozřejmě o tom referuje se svým typickým sarkastickým humorem a na nikom nenechá nit suchou.

Přepis titulků

Konfirmační zkreslení je sklon lidí… Zařadím krátkou přednášku, pak se vrátím k vtipům. Konfirmační zkreslení je sklon lidí důvěřovat informacím, které potvrzují naše už existující přesvědčení. Takže když je na světě informace, nějaký údaj nebo myšlenka, je mnohem pravděpodobnější, že si toho všimneme a pak tomu uvěříme, zapracujeme to do svých přesvědčení, pokud to potvrzuje něco, co už si myslíme. Naproti tomu, pokud je na světě informace, údaj, myšlenka, které vyvrací naše přesvědčení, jsme velmi schopní to ignorovat.

A když nám to někdo nutí, disponujeme psychologickými triky, abychom se vyhnuli kognitivní disonanci. Prostě uděláme cokoliv, abychom se vyhnuli tak náročnému úkolu, jako je změna názoru. Dáme si příklad. Představte si, že jedete autem po Londýně a jste toho mínění, že Asiatky neumí řídit. Jedete si, někdo se před vás nacpe, až musíte dupnout na brzdu, a když to auto odjíždí, všimnete si, že ho řídí Asiatka.

Tak si řeknete: „Já to věděl!“ Vezmete ten údaj a uložíte si ho ke dvěma dalším stejným případům. Ale vyhodíte těch 30 případů, kdy to provedla bílá dodávka, protože předpokládáte, že spěchá a má větší mrtvý úhel a tak. A řidič té bílé dodávky je možná toho mínění, že všichni muslimové jsou teroristi, protože slova muslim si všimne maximálně na přední straně bulváru, kde je hned vedle napsáno terorista, když nějakej blbej muslim odpálí bombu, ale neřeší, že starosta Londýna je muslim.

A taky držitel rekordu v běhu na 10 km atd. A nějaký muslim je možná toho mínění, že ateisté jsou amorální nebo méně altruističtí, protože o moralitě a altruismu přemýšlí pouze v kontextu modliteb v mešitě. A tak dále a tak dále.

A proto v průběhu celé historie byli lidé vždycky příšerní. Protože hrozně těžko měníme názory. Ale asi před 30 lety přišel internet, později vyhledávací algoritmy, pak sociální sítě a celé se to… jenom zhoršilo. Protože sociální sítě a vyhledávání na internetu fungují jako automaty na konfirmační zkreslení. Pokud chcete vytvořit AI, která dělá stejnou kognitivní chybu, posílá nás dál ve směru, ve kterém už přemýšlíme, posiluje binární myšlení, těžko byste vymysleli lepší systém než algoritmy vyhledávání a sociálních sítí.

Ani nemusíte mít zlý úmysl. Můžete být umírněný republikán z Idaha nebo z Iowy, jednou zapnete Google a napíšete do něj: „Snaží se demokraté oslabit má práva na držení zbraně?“ A o pět kliknutí dál: „Aha, takže Hillary Clintonová a Joe Biden jsou reptiliáni.

Reptiliáni z plazí planety, kteří přišli na Zemi, aby založili malou firmu, ze sklepa pizzerie prodávají děti jako sexuální otroky.“ Nebo jste milý hipík z jihozápadní Anglie a do Googlu napíšete: „Meditační pobyt s jógou v Devonu.“ O pět kliknutí později: „To jsem nevěděl, že používají 5G vysílače k výrobě a šíření nového koronaviru, aby Bill Gates pomocí falešného očkování dostal lidem do krve mikročipy a sledoval nás na každém kroku.“ Jako by si Bill Gates ze všeho nejvíc přál zjistit, kde v nějakým prdelákově sehnat nejlepší bezlepkový banánový chleba.

A tohle všechno, jak konfirmační zkreslení, tak jeho algoritmické ekvivalenty, podporuje naši kmenovou mentalitu.

My lidi milujeme kmeny. Národnost je takový kmen. „Anglie je lepší než Francie! Naser si, Evropo. Ať žije Anglie!“ Město je taky komunita, kmen. „Londýn je lepší než Paříž“ atd. Sportovní týmy mají kolem sebe taky kmeny fanoušků, církve zrovna tak. Církve jsou v podstatě sportovní kluby, jen jejich maskoti umí létat.

Chci říct, že pro nás vždy bylo evolučně výhodné udržet si chování a přesvědčení skupiny, ke které patříme, svého kmenu. Jenže od dob internetu a všech těch algoritmů se tyhle naše kmeny neustále vzdalují. Všechno se polarizuje a zdi kolem našich názorů, o kterých musíme být přesvědčeni, abychom mohli být součástí kmenu, se neustále posilují, je stále těžší je prorazit.

A nezáleží na tom, jestli se ta přesvědčení jednoho kmene navzájem vylučují. To se děje pořád. Čtyři roky jsem žil v Americe, a pokud tam chcete být pravicový konzervativec, musíte být současně přesvědčeni o těchto názorech: Musíte být přesvědčeni, že Ježíš je láska a žije ve vašem srdci a že lidé by měli mít neomezený přístup k poloautomatickým zbraním. Pokud by se Ježíš dnes vrátil na Zemi, byl by naprosto vykolejený ze semaforů.

A ze zipů. Z lentilek, kriketových pálek, z gramotných žen… Vůbec by to neměl jednoduché. Když máte být v Americe konzervativním křesťanem, musíte věřit, že potulný kazatel z 1. století, který před 2 000 lety zemřel, vstal z mrtvých a usídlil se v jedné z vašich srdečních komor, tam je asi víc místa.

A musíte věřit, že kdokoli, bez ohledu na duševní zdraví a prověrky, má právo si v supermarketu koupit zbraň, která je navržená k zabití spousty lidí. Musíte věřit, že uhlí nemá zůstat pod zemí a má se vytěžit. Mojžíš řekl: „Rozložtež tento uhlík, přemístětež ho k andělům na nebesa.“ A musíte nesnášet černochy, co klečí před zápasem. „Koukej vstát, hochu, klečet máš v kostele.

Nebo při orálu.“ Nesmíte mít rádi roušky, roušky jsou fašistický! A musíte nenávidět očkování, hlavně neberte AstraZenecu nebo Modernu, to jsou farmaceutický firmy! Snažej se na vás vydělat! Radši si vezmeme Ivermectin, protože ten vyrábí elfové nebo tak. A taky musíte nesnášet péra. Když nebudete… No, můžete mít rádi péro, když ho nemáte.

Ale když někdo s pérem péro chytí, je z toho Ježíšovi k zblití. A to jsou vaše přesvědčení, protože jste konzervativec, konzervujete. A pak tady je jiná lůza, my progresivisti. Předpokládám, že se tu dnes sešli spíš progresivisté. Pokud jste pravicový konzervativní křesťan, zabloudil jste sem a čekal hity z Matildy… Pak vám můžu říct jenom: Vítejte. Naše církev má širokou náruč a snad se mi za tenhle večer podařilo do vás aspoň jednou proniknout.

My progresivisté podle statistik býváme vzdělanější. Průměrně máme trochu vyšší vzdělání, ale jsme laskavější? Tak co, jsme, kurva? Moderní progresivisté se rozhodli, že dosáhneme pokroku a budoucnosti plné empatie a porozumění tak, že budeme řvát „Fašista! Hnusný fašista!“ na kohokoli na druhé straně barikády.

Pak se obrátíme k lidem ve své bublině, jestli někdo nemá názor, který se jen o zlomek liší, a pak ho veřejně zostudíme na internetu. „Bože, jak jste mohli nahrát fotku své pedikúry, když máme nahrávat černé čtverečky. Nejste proti rasismu, takže jste rasista.“ Ten člověk je pak v jiné bublině, a protože lidi jsou lidi, definuje se v opozici k ostatním venku, najde někoho ve vlastní bublině, jehož názor se jen o zlomek liší. „Jak můžete dál sledovat Rowlingovou!“ „Jak můžete říct ‚Ne každý muž‘!“ „Jak jste mohli použít takový slovo!“ Prásk, prásk, prásk.

A tak je celé progresivistické hnutí plné bublin v bublinách jako tabulka čokolády Aero. Jako had z čokolády Aero, který požírá vlastní ocas jak zasranej aeroboros. Požírá vlastní ocas, kterej je hnusnej, protože je to mátová čokoláda. Fuj, mátová čokoláda!

Kdo proboha dává bylinky do čokolády. Nestlé, ty čurine! Na konci jsem se trochu ztratil. Ne, už vím. Nedělejte tohle! Potřeboval bych panáka tequilly. Pokud jste progresivní… Hned si to vezmu. Pokud jste progresivní, nechoďte na internet, abyste ostatním progresivistům říkali, že je možná na čase se trochu uklidnit, najít nějakou dávku pokory, uvědomit si, že ne každý měl stejné příležitosti, že se ne každý naučil stejná poučení, že by se hodila velkorysost, nemusíme předpokládat, že každý, kdo nesouhlasí, má zlé úmysly, co třeba hledat v lidech to lepší…

Hned vám odpoví: „Nenavážej se do mého tónu, ty hetero bílý muži! Nezapomínej na svoje privilegia!“ Uznávám, mají pravdu. Hned si jdu připomenout svoje privilegia.

Mám je uložené v knihovně na mahagonové polici mezi klíčky od BMW a krabicí od luxusního čaje plnou 50dolarových bankovek. Vrátím se a říkám: „Připomněl jsem si svá privilegia a furt nemáš pravdu!“ Protože… Protože to nejde. Nejde to. Není možné, pokud je cílem progresivistů, a já předpokládám, že ano, přinést pokrok a budoucnost plnou empatie a porozumění pro co nejvíce lidí, tak není možné, aby základním mechanismem pro dosažení toho pokroku, bylo potlačování empatie a porozumění pro kohokoliv, kdo nesouhlasí s našimi názory.

Není možné, aby nezřízené projevy zlosti a rozčilení nějak vysublimovaly v budoucnost plnou míru a lásky. Jasně, vždycky nás něco znechutí, má to opodstatnění, existuje spousta důvodů k oprávněnému vzteku, já jsem hetero, bílý, cisgender muž, a i tak se můžu jen před snídaní naštvat kvůli 700 různým věcem.

Ale to je sakra jedno, když to nepomáhá. Kmeny se nám pořád vzdalují. Co chci říct. Je velmi těžké změnit něčí názor. Dostal jsem se k tomu. Ale není to nemožné. Jenže jednu věc vím na 100 %. Pokud někomu řeknete, že je fašista, a veřejně na internetu zostudíte jeho názory, ztratíte ho.

Dali jste přednost své potřebě vyjádřit vztek, a zcela upřímně často taky ukázat, jací jste morální, před možností použít privilegium svého vzdělání na to, abyste překlenuli tu algoritmickou propast. A jestli si teď říkáte, že zrovna ode mě to sedí, však vydělávám tím, že na pódiu vykřikuju, co se mi do tý mý zrzavý palice namane, řeknu vám, že to je proto, že jsem pokrytec.

Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Myšlenky hezký, podání pokulhává. Už to tu zkrátka je tolikrát od tolika různých standupistů (Burr, Carlin, Gervais etc.), že pouhým umělým přednesem to nezaujme.

33

Odpovědět

Což o to myšlenky pěkný jsou, co je ale začít praktikovat? Trocha tolerance? Nic ve zlým.

22

Odpovědět

ako ateista môžem povedať za týmto výstupom ámen, brate? Dokonale skondenzoval dnešnú stav spoločnosti a čo je za tým. Klaniam sa a podpisujem.

22

Odpovědět

Díky za překlad! Oproti jiným videům jsou standupy pěknej masakr, takže vlastně - minimálně 3x dík! 🙂

140

Odpovědět

To je fakt, občas nejsou jednoduchý, ale zase se u nich člověk při překladu ani trochu nenudí. Rádo se stalo :)

130