Steve Hughes - Uražený? No a co?

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 606
Počet zobrazení:29 876

Steve Hughes je původem australský stand-up komik, který už nějaký čas žije ve Velké Británii. V tomto vystoupení nám řekne, proč raději dává peníze bezdomovcům než charitám a proč žijeme ve společnosti, která se naprosto zbytečně uráží.

Přepis titulků

Všichni přivítejte velmi nadaného Steva Hughese! Děkuju. Jen klid. Při pohledu na vás si myslím to samé. "Je to magor?" Nebojte se, nebudu se vám snažit prodat Nový Prostor. Ale jinak doufám, že jste natolik slušní, že si Nový Prostor kupujete. Snad nepatříte mezi ty, kteří říkají: "Ne, peníze dávám jen registrovaným charitám."

"Tak vím, kam mé peníze jdou." Ne, nevíš. Nejsi morálně nadřazený. Jsi jen naivní a pohodlný. To já vím, kdo mé peníze dostane. Ten chlap se třemi ponožkami a bez bot. A pak prodavač v obchodě s alkoholem. To je podle mě naprosto přijatelné. Jak to využijí je už na nich.

"Nedávej těm lidem peníze. Utratí je za alkohol a drogy." "A za co jiného bych je utratil já?" Pokrytci. Žijeme v divném světě. "Nepomáhej méně šťastným lidem, kteří žijí na ulici a nemají peníze. Nepomáhej jim rozhovorem nebo drobnými." "Radši pošli... peníze nám." "My zajistíme, že je dostanou."

Nádherný den. Já pocházím z Austrálie. Mám anglického otce, australskou matku, nějaké skotské známé, takže jsem Velšan. V Anglii už žiju spoustu let a asi všichni chápeme, že žijeme v režimu, kde jsme utlačováni bezpečnostními pravidly. Je to zvláštní, že? Pamatujete si dobu před těmito pravidly? Tehdy se nazývala selský rozum. Pamatujete? Už je to spousta let.

"To je pořádná jáma. Nakráčím do ní?" "Ne, obejdu ji." "Jak ses tohle naučil?" "Rodiče mě učili nebýt pitomcem." "Mám to od nich." Nizozemci se chovají dospěle. V Amsterdamu prodávají trávu, houbičky, jsou tam tramvaje, autobusy i taxíky.

Jsou tam ženy na kolech s dětmi připevněnými před nimi. Cesta vede hned vedle kanálu. Mají tam zábradlí? Ne! Zábradlí tam není. V Anglii je velký plot a cedule: "Nevstupujte do vody." "Nespadni do vody a neutop se." V Amsterdamu to je takhle. - "Máš mokré kolo?"

- "Jo." - "Jezdíš špatně, kámo." Pak tu máme politickou korektnost, která jde ruku v ruce s bezpečnostními pravidly. Bezpečností pravidla potlačují naši fyzickou svobodu, takže bez svolení státu nesmíme nic dělat. A politická korektnost je útlak intelektuálních myšlenek. Nikdo už nic neříká, protože někdo jiný by se mohl cítit uražen. "Co kdyby to někoho urazilo?" "Tak bude uražený." Co je na tom špatného?

Kdy věta pouhá slova mi neublíží přestala platit? Proboha, vždyť to učíte děti. Učíte to i malé děti. - "Řekl mi, že jsem idiot." - "Zapomeň na to, je to kokot." Ale pak se objeví dospělý... "Urazil mě! Urazil mě! Mám svá práva!" Proč jsi uražený, nic se nestalo. Jsi dospělý, tak se s tím vyrovnej.

- "Urazil mě." - "Koho to zajímá?" Urážka ti nic neudělá. "Byl jsem na komediálním vystoupení, komik říkal něco o Bohu a to mě urazilo." "Druhý den ráno jsem měl lepru." Nic se ti nestane. "Chci žít v demokracii, ale už nikdy nechci být uražen!" "Tak to jsi idiot." Jak byste mohli vytvořit zákon o urážení lidí?

Jak můžete z urážení lidí udělat přestupek? Urážka je subjektivní. Záleží to na vaší osobnosti, kolektivu, skupině, společnosti, komunitě, na vaší morálce a náboženském přesvědčení. Co uráží mě, nemusí urážet vás. Jak o tom chcete vytvořit zákony? Proboha, mě uráží chlapecké skupiny. To je odůvodněná urážka. Jsem uražen. Jsou to korporátní loutky, tvářící se jako hudebníci, ale jsou to modelové, čímž jsem znechucen.

Co s tím mám dělat? Volat policajty? "Zdravím, to jsem zase já." "Tentokrát jsou v telce." "Je jich pět." "Jo, bílé oblečení, tančí jak holky, jsou to oni." "Pět minut? Budu traumatizovaně čekat venku." A teď už ani nesmíme nikde kouřit.

Žádné kouření. Prý pro naše zdraví. Ne, chtějí nás ovládat. Žádné kouření. - "Můžeme si dál kupovat cigarety?" - "Jistě." - "Kde je smíme kouřit?" - "Nikde!" "Můžete je kouřit za svitu baterky pod dekou v lese." "Ovšem jen pokud neprší, jinak to bezpečnostní pravidla zapovídají." Není to o zdraví, je to o ovládání. Myslím si to, protože Irové byli první, kdo měl v hospodách přestat kouřit.

Kdo by to čekal? Rozhodně ne Irové. Rád bych byl při tom, když jim to řekli. "Cože? My?" "My jsme první?" "Ale no tak, to ne..." "V hospodách?" "Ale my v nich žijeme..."

Já se rozhodl přestat. Chtěl jsem přestat kouřit, tak jsem si koupil knihu o závislostech. Píše se v ní, že pokud se nějaké závislosti vzdáváte, nahraďte ji něčím jiným. Nějakým koníčkem. Já šel do kurzu keramiky. První den všichni dělali popelníky. Byla to špatná volba. Dělat to po sexu bylo dost divný.

Byla jsi skvělá, zlato. Vyrobil jsem ti hrnec. Díky, užijte si večer! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (35)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Když se to tady jmenuje "VideaČesky", neměly by u toho být nějaký titulky, nebo tak něco? Nevidím nic, ani žádnou možnost je nějak zapnout…

01

Odpovědět

Aha, tak titulky nefungují v Safari na iPadu. V Chromu jsou. Divné.

11

Odpovědět

+PetrSčo je na tom divné, nepoužívaj hovna

25

Odpovědět

Chtěl jsem se zeptat. Přeložíte nějaké video od něj (další)?

150

Odpovědět

Klidně bych snesl další stand-up od tohohle chlapíka :)

210

Odpovědět

úžasný :D

70

Odpovědět

Ako je mozne ze je tu len jedno video od neho prelozene? :)

261

Odpovědět

Asi mě tu uunlikujete, ale já se teda ani nepousmála. Možná proto že všechny ty vtipy už jsou milionkrát omývané, většinou lepšími komiky...

9118

Odpovědět

*omílané... wtf :D

1020

Odpovědět

Skeče co tu překládáte bývají většinou super a Steve také nezklamal! Velmi mě to pobavilo, od klasického rýpnutí do Angličanů/Irů až po všeobecné názory. Dneska je to opravdu relevantní a potěší vidět někoho se zdravým rozumem - jediné, v čem nemůžu tak docela souhlasit (ale i tak mě to pobavilo), byl jeho názor na omezování kuřáků. Tohle je ze zmíněných jediné relevantní velkoplošné omezení - přece jen - nekuřáci si nemohou tak docela vybrat jestli budou v jednom podniku/zastávce dýchat zakouřený (a bez debat prokazatelně škodlivý) vzduch nebo ne. Obecně řečeno (ano, můžou dané místo opustit atd...jen v reálu to asi není tak úplně řešení, když v 99% případů je někde aspoň jeden kuřák). Kompromis (nekouřit ve veřejných prostorách) mi tady připadá na místě. ;)

458

Odpovědět

Ohledně toho kouření, na zastávkách a podobných veřejných prostorách to beru (i když tady v Ostravě s naším vzduchem je to stejně jedno). Ale co se týče podniků, tak to spíš vnímám jako omezování podnikání. Přece jen by mělo být na majiteli podniku, jestli chce ať se mu tam kouří nebo ne a i když těch čistě nekuřáckých podniků není tolik, přece jen jich je dost a pořád přibývají.. Když už stát nechce ať se kouří, nechť stáhnou cigarety ne? Ale proč by to dělali, vždyť i oni sami kouří..

Já cigarety nekouřím, ale jsem čajmen a co se týče vodních dýmek tak je to úplně o něčem jiném.. Jenže těm nahoře je to samozřejmě jedno a hází všechno do jednoho pytle.. ;)

222

Odpovědět

+SkuncikVidím to podobne... Je to ako nakázať tescu, aby nepredával určité produkty...
Tučné mäso? V žiadnom prípade, škodí zdraviu... WTF?
Na druhej strane s tým nemám žiadny problém ( len preto, že niesom majiteľ baru )
Keď sa v bare nefajčí, zapálim si vonku. Nesmrdím ako popolník a na druhý deň mi nieje zle, pretože zle mi nieje z chlastu, ale z tých 40tich cigariet čo som vyťahal za večer.
Je to zákon, s ktorým rozhodne nesúhlasím, ale nemám s ním žiadny problém.

32

Odpovědět

Sleduju videacesky uz roky ale nikdy mi nic nestalo za registraci. Tohle je jednoduse genialni skec a co vic, uplne pravdivej...!!! Navrhuju ho rovnou soupnout mezi legendarni videa uz jen kvuli tomu selskemu rozumu o kterem mluvi... Podepsal bych se pod kazde slovo co rekl... PS: Diky za super preklady =)

802

Odpovědět

Nejlepší jsou uražení špekouni.

105

Odpovědět

Ti Irové byli naprosto geniální :D

721

Odpovědět

Takový správňák :) mám rád tyto komiky

1120

Odpovědět

Nejspíš jsem klikl na 9 místo 10, nemůže tam být bezpečností opatření sakra? :D

Podle komentářů dole už se těším na jeho další video.

282

Odpovědět

super. Více s ním :)

381

Odpovědět

Skvělé téma se skvělým srandovním podáním :-). Mohlo by být v budoucnu více videí ;-).

1161

Odpovědět

Skvělé a navíc téma urážky je dnes velmi aktuální. Určitě ho překládejte dál. Má přesně ten styl humoru, který mi vyhovuje.

2583

Odpovědět

A kdyby ti nevyhovoval, cítil by jsi se uraženě?

1825

Odpovědět

+Tyr AnasaziConan mi třeba svým stylem humoru nevyhovuje, ale uraženě se necítím. Pokud tam zrovna nemá nějakého hosta, který mě zajímá, tak ho prostě a jednoduše nesleduji.

411

Odpovědět

+Tyr Anasazi"by jsi se" - uff! Doučit, vždyť tohle je ostuda...
http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=580

207

Odpovědět

+Tyr AnasaziDíky za upozornění, mám s pravopisem trochu problémy.

501

Odpovědět

+Tyr AnasaziTyr Anasazi: :O Jsem ještě na internetu? Člověk uznal svou chybu? :O :D

401

Odpovědět

+Tyr AnasaziTyr Anasazi: :O Jsem ještě na internetu? Někdo uznal svou chybu? :O :D

92

Odpovědět

+Tyr AnasaziTy jo! Klobouk dolů, takhle normální konverzaci na téma pravopis jsem snad v historii webu taky neviděla! :D Respekt. Vidět někoho, kdo není uražený, je balzám na duši :D

240
Další