Vzestup Discordu

Thumbnail play icon
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:47
Počet zobrazení:3 912

Discord je nejoblíbenější aplikace na komunikaci nejen pro hráče her. V herním průmyslu nemá příliš konkurence, a proto se pojďme se CNBC podívat na jeho vzestup, výhody, ale i nevýhody.

Vysvětlivky:
Alt-right
 silně pravicové nacionalistické hnutí podporující rasismus a bílou nadřazenost. O „bankrotu“ této skupiny si můžete přečíst zde. V minulosti jsme pro vás také přeložili video o zmiňovaném pochodu v Charlottesville.
UX je zkrátka pro uživatelskou zkušenost (user experience).

Přepis titulků

Hraní a komunity byly vždy hluboce propletené. Když se hraní stalo celkově více konkurenční a více klanových mechanik bylo přidáno do her, vznikalo po celém světě více vztahů. A Discord dělá tuto komunikaci mnohem dostupnější, než byla kdy dříve. Slack a Skype jsou oblíbené platformy, které umožňují běžnou a profesionální konverzaci přes text, video a hlas. Ale je tu i další chatovací platforma, která je u hráčů stále oblíbenější.

Jmenuje se Discord. Je to bezplatná chatová aplikace pro hráče, během hraní i ve volném čase. Skromný koncept, jak se zdá. Společnost má však hodnotu přes dvě miliardy dolarů a má více každodenních uživatelů než Slack. Je to skoro jako pokerové hry vašeho dědečka nebo bridžové hry vaší babičky.

V sobotu něco domluví, sednou si ke stolu a budou mluvit o všem, včetně té hry. To dělají i dnešní hráči. Jen to dělají z obýváku nebo svých počítačů. Discord se spustil v květnu 2015 a od té doby rychle roste a v roce 2018 ztrojnásobil počet uživatelů. Nyní má Discord zhruba 250 miliónů uživatelů a 14 miliónů denně aktivních uživatelů.

Oproti Slacku, který má jen 10 miliónů denních aktivních uživatelů, si začnete uvědomovat, jak herní komunita je. Velikost globálního videoherního průmyslu byla v roce 2018 96 miliard dolarů. A stal jedním z nejrychleji rostoucích segmentů na globálním trhu média a zábavy. CEO Jason Citron viděl jako hráč příležitost. Myšlenka Discordu vzešla z našich vlastních zkušeností při hraní spousty online her během roku 2014. A toho, že nástroje, které jsme používali k hrání her byly docela zastaralé.

Neměly dobré mobilní aplikace. Nemohli jsem posílat fotky svým přátelům a kvalita hlasu mohla být lepší. A tak jsme vytvořili aplikaci s videem, hlasem a textem v jednom, která nahradila mraky nástrojů, které lidi používali. Podle Citrona jiné herní aplikace jako TeamSpeak mají starou technologii a služby jako Skype nebo WhatsApp neplnily potřeby videoherního trhu. Viděli jsme příležitost, jak tyto dvě aplikace propojit. Vzít věci, které starší systémy udělaly pro potřeby hráče opravdu dobře, ale využít moderních technologií, moderní UX.

Zajistit dostupnost na všech zařízeních, takže to můžete používat na mobilu, když nejste u počítače nebo konzole. Za rychlý vzestup společnosti může i videoherní streamingová stránka Twitch a LAN turnaje, turnaje v e-sportech a oblíbenost her, jako je Fortnite. Oblíbení streameři a profesionální hráči si ho hned osvojili. Po nich se přidali další. Každý den se přes platformu posílá asi 315 miliónů zpráv.

Růst Discordu je raketový. Nikdo z jeho konkurentů, přesněji herních konkurentů, s ním nakonec nebyl schopen držet krok. A teď je rok 2019, o tři a půl, čtyři roky později, hodně jeho konkurentů stále nemá funkce, které měl Discord první rok. Discord si zakládá na soukromí. Uživatelé musí dostat pozvánku na server a kanály mohou být soukromé. Na rozdíl od jiných sociálních medií musíte říct, že vstupujete do skupiny nebo si že si přidáváte daného přítele.

A ve skupinách nabízíme moderátorům spoustu nástrojů, aby mohli ovládat prostor, vykopnout uživatele a mít ten druh konverzace, který si přejí. Dát jim to, co očekávají. Důraz na soukromí může být ale dvousečný meč. Ultrapravicové a rasistické skupiny si založily na Discordu servery, přilákáni anonymitou aplikace.

Použili Discord, aby zorganizovali ultrapravicový pochod v Charlottesville. Když setkání skončilo třemi mrtvými a desítkami zraněných, byla společnost osočena. Prý se mělo udělat víc pro moderování obsahu a zakázat nevhodný obsah. Discord to nekomentoval, ale nakonec zakázal mnoho serverů s bílým nacionalismem. Podmínky služby Discordu zakazují obtěžování, výhrůžky a výzvy k násilí. Ale společnost se dívá na obsah, jen když je nahlášen. Ale nejsou to jen nenávistné skupiny, které nepoužívají Discord ke hraní.

I když společnost se propaguje jako hráčská, je tu několik serverů věnovaným akciím, sdílení memů a fantasy fotbalu. Mám přátele, kteří spolu jen hrají. A když se dostaneme z práce, častokrát chceme vypnout, tak se jdeme rozptýlit na Discord a bavit se. Je to i sociální platforma. Společnost navýšila finanční zdroje o 280 miliónů dolarů a získává si 2,5 miliónů uživatelů z celého světa týdně.

Jsme globální produkt. Herní kultura je jednou z mála věcí, která spojuje všechny lidi na světě. Můžete hrát League of Legends a spojit s někým bez ohledu na to, kde se nachází. Discord generuje příjmy prostřednictvím obchodu s hrami a prémiovým předplatným. Obchod s hrami vznikl v říjnu 2018 a Discord si bere 10 procent ze všech nákupů.

Pro předplatitele služby tu jsou dvě úrovně. Uživatelé tak mohou mít další funkce, vyšší limity na nahrávání a hry zdarma. Discord doufá, že se tyto nabídky nakonec obrátí v zisk. Ale nikam nespěchá. Společnost ukončila sedmé kolo financování v prosinci na částce 150 miliónů dolarů. Tohle vše pro aplikaci, kde si hráči mohou povídat? Citrona to nepřekvapuje. Hraní mi pomohlo trávit čas a budovat vztahy s lidmi, na kterých mi záleží.

A to je to, co Discord přináší všem v herní komunitě. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

to je reklama?

00

Odpovědět

Hele je mi 26 a obcas hraju nejakou fps hru jako COD nebo CSGO. Co mi u discordu vadi je prave ta moznost tolika moznosti ze je pro me neprehledny :D nevim asi jsem ve svejch 26 uz starej..

123

Odpovědět

Jo, 100% souhlas... ale chyba neni v Discordu, ale v uživatelých. Když to někdo používá jako sociální síť a má x100 lidí na serveru, tak je to úplně na hovno.

Když to budeš používat jen s kámošema, tak je to ok. Žádný místnosti, žádný p******y - na 1 servru max. pár kámošů, 1 chat, 1 voice a to je všechno.

31

Odpovědět

+BullOverAlebo staci osvedcena klasika- TeamSpeak. Ale tam zas musis najist dobry server.

42