WakandaGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
71 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:95
Počet zobrazení:9 756

Tentokrát se v rámci Geography Now! podíváme netradičně na fiktivní zemi, konkrétně na Wakandu, ve které se odehrává komiksový Black Panther.

Poznámka:
Název zpravodajské služby PRIDE se dá do češtiny přeložit jako hrdost. Celý její název Princess Regent Intelligence Division Executives by se pak dal přeložit jako Korunní správní zpravodajská výkonná divize

Přepis titulků

Čau, lidi, snad se máte fajn. Jsem nadšený z tohoto videa, protože nejsem zrovna filmový fanoušek, ale jednou za čas mě nějaký trailer zaujme a po jeho zhlédnutí se rozhodnu, že počkám měsíc a půl potom, co má film premiéru, abych se na něj mohl jít podívat do kina na úterní akci vše za polovic. Kámo, nehodlám platit celých 15 doláčů. Ale jeden film, na který se těším, je Black Panther, v němž hrají Chadwick Boseman, Michael B. Jordan a Lupita Nyong'o. Když jsem vyrůstal, měl jsem rád komiksy, superhrdiny, superhrdinské filmy a všechny ty super věci.

Komiksy jsem nesbíral, ale chodil jsem do obchodu, tam je četl a pak odešel. Každopádně super věc ohledně Black Panthera je, že se odehrává ve fiktivní zemi Wakanda a to, co Marvel s tímto místem udělal, je opravdu super. Ještě než začneme, pokud máte rádi hrdiny, padouchy a bitvy, naši dobří přátelé z Vikings: War of Clans sponzorují tohle video. Ještě jednou díky. Vikings: War of Clans je strategická RPG hra podobná těm ze začátku 21. století, ve které můžete budovat svá města, ekonomiku, obchodovat a napadat nepřátele.

Podpořte Geography Now stažením hry. Vikings navíc v soutěži rozdávají iPhone X a MacBook Pro. Pokud se chcete zúčastnit, stáhněte si hru, vylepšete svůj palác na 5. úroveň. A pokud chcete vyhrát MacBook Pro, vylepšete jej nejlépe, jak dokážete. Všechno potřebné info najdete v popisu. Díky, Vikingové, vy nám vždycky pomáháte, opravdu si toho cením. Nyní zpět k Wakandě. Pokud jde o Wakandu, Marvel Universe přešel k podžánru zvanému afrofuturismus. Děj se točí okolo určité oblasti a skupiny lidí z Afriky, které se vyvinuly více než ostatní kultury na Zemi.

Podle Marvelu se Wakanda nachází někde v subsaharské Africe, nicméně se zdá, že přesná lokace se v průběhu let mění. Někdy je blízko Viktoriina jezera, jindy blízko jezera Turkana. Někdo říká, že je mezi Libyí, Etiopií, Keňou či Ugandou. Nicméně pokud se podíváte na umělecká zobrazení toho, jak Wakanda vypadá, zdá se, že se nachází v horské oblasti poblíž velkého zdroje vody. V tom případě bych nejspíš vyloučil Viktoriino jezero, jelikož území, které ho obklopuje je tvořeno hlavně plochou pánví s malými kopečky.

Znamená to, že jezero Turkana na severu na hranici s Keňou a Etiopií je lepší možnost? Možná, leží totiž v příkopové propadlině mezi pohořími. Nicméně problém je, že se nachází v suché poušti, zatímco všechna vyobrazení Wakandy ukazují svěží zelenou eko oblast. V takovém případě bych řekl, že Wakanda by se pravděpodobně nacházela někde v obrovských pustých oblastech na východě Demokratické republiky Kongo, nejspíš na Edwardově jezeře sdíleném s Ugandou, jelikož lze najít zelené hory přímo pod Mount Stanley, hned vedle masy vody, která je relativně velká.

Ačkoliv jiná jezera jako Tanganika či Kivu by rovněž byla dobrými kandidáty, nemyslím si, že to jsou ony, protože okolo pobřeží již jsou města a osady, takže pro Wakandu už nezbývá místo. Tím pádem nám zbývá už jen Edwardovo jezero, a i když jsou u něj vísky v horách, pořád je tu víc místa pro Wakandu. Co se týče vytyčení hranic, stát Wakanda je téměř vždy zobrazován jako místo, které má suverenitu pouze nad hlavním městem Birnin Zanou, dalšími městy, okolními údolími a kopci, rozdělenými na kmenová území, která se spojila, jako Canaan, Azania, Niganda a Mohannda.

Ačkoliv ani tímto si nemůžeme být úplně jistí, jelikož většina map nemá měřítko. To by znamenalo, že Wakanda, rozprostírající se okolo metropolitního centra s palivem, by byla klasifikována jako mikrostát podobný Singapuru či Monaku. Nicméně to by pro ně nebyl problém, jelikož podle Marvelu je Wakanda jedním z nejvyspělejších společenství na planetě. Vyvinuli vyspělé počítačové systémy, vznášející se letadla, každý občan má od narození kimoyo náramek, který se používá nejen pro komunikaci, ale monitoruje i jejich zdraví a zaznamenává anamnézy.

Údajně mají i lék na rakovinu, ale odmítají se o něj podělit s vnějším světem. Jeden člen rady dokonce řekl: "Pokud by se (vnější svět) starali o zdraví vlastních lidí, neprodávali by cigarety." I jejich vládní systém je dostunikátní. Podle Marvelu Wakandě vládne král známý jako Black Panther, jejich hlavní hrdina. Black Panther je nejen král, ale i náboženský představitel, jelikož uctívají Devatero, starověké bytosti, jež navštívily Zemi pradávno a byly uctívány už ve starém Egyptě.

Black Panther se navíc musel osvědčit v sérii bojů a rituálů s bylinkami. Funkce se dědí, ale kdokoli z království se o ni může ucházet v bojovém obřadu, čemuž se ve filmu věnuje zápletka s postavou Michaela B. Jordana. Historie Wakandy je zahalena tajemstvím, nicméně podle Marvelu začala již dávno, když obří meteorit obsahující vibranium, kov, z něhož je štít Kapitána Ameriky, spadl sem, čehož si všimli místní a postavili kopec, aby ho zakryli. Vibranium je jejich nejcenější zdroj, který jim umožnil se vyvíjet. Národním jazykem je wakandština, která může být bantuského, ba i kušitského původu.

Pokud stále vzhlížejí ke starověkému Egyptu, jak je uváděno v komiksech, mohlo by jít i o dialekt staronúbijštiny, mrtvého jazyka z oblasti jižního Nilu. Hlavní surovinou země je samozřejmě vibranium. Díky tomuto nerostu se Wakanda stala jednou z finančně nejstabilnějších zemí na planetě. Gram vibrania se údajně prodává za 10 tisíc dolarů a wakandský tajný kopec má odhadem 10 tisíc tun materiálu. Mají vlastní vojsko složené z armády, námořnictva a letectva, jakož i bývalou tajnou policejní jednotku Hatut Zeraze.

Zde přichází na scénu postava Lupity Nyong'o. Krále přitom chrání Dora Milaje, oddané komando ženských válečnic vycvičené v zařízení nazvaném Upanga. Země má navíc vlastní radu starších známou jako Taifa Ngao tvořenou zástupci 18 sjednocených kmenů. Mají vlastní zpravodajskou službu zvanou Pride, Princess Regent Intelligence Division Executives. Mají velmi pokročilé technologie díky nezávisle vyvíjeným počítačovým systémům. Mají vznášedla a teleportační zařízení.

Jedna věc, kterou ocením už při pohledu na trailer, je provedený estetický výzkum. Začlenili mnoho panafrických elementů do kyber futuristického prostředí při zachování původního podtextu. Provádějí úpravy na těle, jako jsou znaky jizev na postavě Michaela B. Jordana, Erika "Killmongera" Stevense připomínající ty od etiopských kmenů Mursiů a Surmů. Některé postavy mají talířek ve rtu, tkaniny z korálků. Prostě takové malé detaily. Takže se docela těším, i když nevím, jak se děj vyvine.

Bude tam i scéna s honičkou v autech, která se z nějakého důvodu odehrává v rušném městě v Koreji, tak uvidíme. Celkově se na ten film dost těším. A jedním z důvodů je, že Afrika je obvykle v médiích přehlížena, a pro jednou, pro jednou je ve středu pozornosti v silném filmovém zážitku. A to se mi líbí, to se mi fakt líbí. Tak to byl můj náhled na Wakandu, doufám, že se vám líbil. Klikněte na odběr, zůstaňte v klidu a na příjmu.

Překlad: marysol www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Few lands around = centrum s palivem?

00

Odpovědět

Zajímavé je, že ač mám velmi rád fantasy a sci-fi, tak pořad o Wakandě dělaný týpkem co dělá príma videa o reálných zemích je celkem na prd... zatím první z jeho videí které je totálně nudné.
Každá z těch zemí o kterých dělal videa je tisíckrát zajímavější než Wakanda.

70

Odpovědět

Lol, nezapomeňte, že "Etnonacionalistická rasistická alt right země bez multikulturismu", je země, která má vznášedla a teleporty, těží vibranium a má lék na rakovinu. Taky moc nemám rád, jak teď všechno musí být eňoňuňo neutrální, aby náhodou někoho neurazili, že tam neni lesbická transgender holka hackerka co černého otce a matku asiatku/eskymačku, která miluje fotbal (to aby náhodou nebylo poznat, že ženská postava je žena).
Ale jsou to filmy volové, užijte si příběh nebo spíš grafické ztvárnění filmu a neřešte tyhle politické pičoviny

110

Odpovědět

Liberální wet dream, který, jak Morče správně poznamenal, skrze vše, co liberálové nenávidí, dosáhl vyspělosti a pokroku. Hmmmm.
Taky nechápu ty kulturní artefakty ve scifi prostředí. Přecejen nevídáme běhat okolo potomky vikingů s helmama na hlavě, protože to byl kroj, stejnětak druidsky oblečené anglány, či chasníky v dřevákách.
Krom toho, ty barbarské kulturní zvyky, jako jsou talíře ve rtu, jizvení těla, či zlaté kruhy prodlužující krk, si vážně nemyslím, že by bylo třeba propagovat. Příště můžeme obhajovat obřízku u děvčat, ke které ve velké části islámských afrických zemí dochází :) Přecejen je to ta kultůra :)

163

Odpovědět

"Přecejen nevídáme běhat okolo potomky vikingů s helmama na hlavě" To ne ale na Skandinávském poloostrově a Islandu je mytologie vikingů stále živá.

22

Odpovědět

Etnonacionalistická rasistická alt right země bez multikulturismu. Sluníčkáři udělejte s tím něco

1910

Odpovědět

Něco.

60

Odpovědět

Škoda že neudělal i Sokovii.

91

Odpovědět

Ta není dost černá, aby dostala svůj prostor.

153