Wil Wheaton o šikaně

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:800
Počet zobrazení:11 084

Fanoušci Star Treku ho znají jako Wesleyho Crushera, v The Big Bang Theory vystupuje jako mírně protivná verze sebe sama. Fandové Table Topu pak mají šanci jej poznat v nejpřirozenější podobě jako docela fajn chlapíka. Wil Wheaton má mnoho tváří, ale především je to milý nerd. Za tip díky K'ty. Záznam pochází z Denverského Comic Conu 2013. Tetherball je hra pro dva hráče s volejbalovým míčem přivázaným k vertikální tyči.

Přepis titulků

Překlad: hAnko www.videacesky.cz Když jste byl malý, říkali vám, že jste nerd? A pokud ano, jak jste se s tím vyrovnával? Jako klukovi mi říkali nerde pořád. Protože jsem neměl rád sporty, rád jsem četl, bavila mě matika a věda, škola mi připadala zábavná a... Bolelo to. Hodně. Protože není v pořádku, když se ti ostatní posmívají kvůli tomu, jaký jsi. Být nerdem jsme si nevybrali, prostě se nám ty věci líbí. A rozhodně bychom se za to neměli omlouvat.

Hrozně rád bych ti řekl, že je snadné nechat to být. Ale pravdou je, že to bolí. Ale myslím, že bys to mohla pochopit... Vlastně jsem přesvědčen, že to pochopíš, protože ses zeptala právě na tohle. Když si z tebe někdo utahuje nebo je k tobě krutý, není to tvoje chyba. Nejde o to, cos řekla, nejde o to, co děláš, ani o to, co máš ráda. To oni sami se sebou nejsou spokojení.

A jsou smutní. Možná si myslí, že nejsou tak chytří jako ty nebo si jich rodiče dostatečně nevšímají. Nerozumí věcem, kterým ty ano. Možná jejich rodiče chtějí, aby byli roztleskávačkou, nebo hráli baseball, studovali inženýrství, zkrátka je nutí do něčeho, co nechtějí dělat. Takže si to vybíjejí na tobě, protože se nemůžou bránit tomu, kdo jim ubližuje. Vím, že je těžké, když je na tebe někdo zlý, ale, upřímně, nejlíp uděláš, když je na oplátku polituješ. Nedovol, aby ses kvůli nim cítila špatně za to, že se ti něco líbí.

Zkus zjistit, co mají rádi oni a promluvte si o tom, proč to milují. Pak zjistíš, že někdo hraje tetherball se stejnou vášní, s jakou ty sleduješ Doctora Who. Jen je to odlišná věc. Ale především ti musím říct, že čím budeš starší, tím to bude lepší. Ve škole je to těžké, tam potkáváš každý den stejných 400 lidí, kteří se ti posmívají a shazují tě. Ale tenhle víkend se tu sešlo 50 000 lidí, kteří prožili to stejné. A všem se daří skvěle.

Nikdy jim nedovol, aby tě ponižovali kvůli něčemu, o čem oni sami rozhodli, že je to jen pro nerdy. To, co máš ráda, máš ráda kvůli sobě. Díky za tvou otázku.

Komentáře (50)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jéé, to je super, že jste to přeložili - DĚKUJU :)))
Já jsem díky tý horší kvalitě nerozuměla všemu a hrozně mě to deptalo :)
Děkuju moc! :))

20

Odpovědět

Nehovori zle. Ale okrem toho je tu samozrejme este moznost pretiahnut toho primitva roxorom po krizoch a vypichnut mu oko ;-)

41

Odpovědět

Podľa najnovších výskumov šikana baví 9 z 10 detí

7610

Odpovědět

bych vtipalkum jako jsi ty pral, aby to nekdy zazili na vlastni kuzi.

1436

Odpovědět

+Tyrionnj ľudia ktorí žartujú o veciach o ktorých tebe nepríde vhodne žartovať si nezaslúžia iné ako trpieť. Dúfam že si v živote nepovedal vtip o svokre alebo zajacovi a medveďovi lebo podľa tvojej logiky by si si tiež zaslúžil horieť v pekle.

244

Odpovědět

+Tyriontvůj názor nikoho nezajímá skřete..

219

Odpovědět

To jedno je Nerd

16

Odpovědět

+pecaNo s**t Sherlock.

152

Odpovědět

celkem nemusim ty sračky co tam tvrdí
u většiny nerdů mi spíš vadí že jsou to poserové než nerdi
spíš by si lidé měli uvědomit že vše zlé se jim vrátí, proto nepáchejte zlo když máte na výběr
je to naprostý křesťanský základ na který lidé už dávno zapomněli v téhle zdementnělé ateistické společnosti

791

Odpovědět

Zabiják ... to jméno je z Bible?

602

Odpovědět

Archeologové poblíž hory Sinaj našli stránku knihy, která je odborníky považována za součást Bible. Bonnští experti nyní určují její stáří. V případě, že je skutečně pravá, tak patří na první stranu a biblický text zní: „Mé milované Candy. Všechny postavy v této knize jsou fiktivní a jakákoliv podobnost se skutečnými lidmi, žijícími či mrtvými, je čistě náhodná.“

253

Odpovědět

Mým štítem je opovržení.

158

Odpovědět

Nikdo nemá rád nerdy, proto je tak vysoká šikana. IMHO

6102

Odpovědět

Pokud se ta s****a nebrání, tak mu to patří. A tyhle asociálský hovna, byť slova toho moderátora byla moudrá a určitě to dalším šikanovaným sračkám dodalo trošku síly do zbytku jejich zbytečného života, jsou jen slova. Stejně zase dostane přesdržku že se ve 40 chová jak na 10.

8116

Odpovědět

+krteqk(byl to host na Comic Conu, ne moderátor, ty sračko)

782

Odpovědět

+krteqk>implying že život nerda je zbytečnej...

118

Odpovědět

+krteqkZařídím se Wheatonovou radou: "Je mi tě upřímně líto. Mrzí mě, že tvůj život je tak smutný, že si musíš ego zlepšovat psaním takovýchhle ubohých reakcí do diskuse a nadáváním na asociály. Doufám, že si třeba jednoho dne uvědomíš, jaký prázdný život žiješ." :)

1332

Odpovědět

+krteqktakhle se šprti teď budete utěšovat jo:D

01

Odpovědět

+krteqkTy jseš dobrej imbecil :D To tě nenapadlo, že spousta těch asociálních hoven jsou tak asociální třeba proto, že je v dětství týraly rodiče, trpí vážnými psychickými nemocemi, nebo jsou prostě vyspělejší, než ostatní? A pak narazí na takový tupý hovada, který sice neumí spočítat kolik je jedna plus jedna, ale zato maj plnou hubu keců o důležitosti. Tak já ti něco povim. TVOJE MÁMA je zbytečná :P (BTW je zajímavý, že tihle nerdi a asociálové to v životě dotáhnou nejdál) ;)

00

Odpovědět

Nevím, asi mám štěstí, ale "šikanu" jsem potkal jen jednou - na mě. Ale to byl skutečně šílený případ, agresor byl kluk, který třikrát propadl a je vážně magor.
Jinak jsem to nikdy ani "nezaznamenal" (tím myslím v ostatních třídách) - možná je to Gymplem, možná prostě štěstí, ale celá ta problematika mi přijde strašně obludně zveličovaná, i když jsem ty problémy měl já sám tak to nebyl zas tak vážný problém - fyzické i psychické napadání jsem hlásil u ředitele, doma a jednou i na policii, poté problémy přestaly - myslím, že máme dostatek agentur, které tohle mohou řešit, domácí násilí (na dětech i jiných členech rodiny) mi přijde jako větší problém než šikana na školách.

1436

Odpovědět

Tak tys to vyřešil! :D "Já to zvládal v pohodě, takže se to zveličuje" :D :D Seřezal tě zjevně málo...

555

Odpovědět

+eXeNejde jen o zkušenosti mé, ale i mého okolí - a jelikož nemám k dispozici lepší vzorek nemám dle čeho jiného hodnotit. A jaksi jsi vynechal mé ostatní body, tedy možnosti, které dnes tato oběť má - oporu ve státních institucích. Výchovní poradci, učitelé... je toho hodně.

Názory o tom, že celá věc je psychologicky zvládnutelná s trochou snahy a sebevzdělání (u starších šestnácti let) sem raději necpu, snažím se držet při zemi :)

219

Odpovědět

Nebyli tak vážný a přitom jsi to hlásil na policii, řediteli a rodičům? Byl jsem také párkrát objetí fyzického napadení, ale škola mě naučila úplně něco jiného než práskání...Přijde první den, dá ti facku a ty si to necháš líbit, tak příští den přijde a dá ti dvě, když si to necháš líbit, tak třetí den přijde a dá ti pěstí, čtvrtý den přijde s kámošem a zmalátněj tě oba, protože je to prostě baví a ty se nebráníš. Tohle je škola života, nepotřebují ji všichni, to nepopírám někde v kanclu kde nepřijdeš do kontaktu s lidmi, ale zkus si jako stavbyvedoucí na sebe nechat s**t a skončíš i v kriminále...

182

Odpovědět

+Mach92A nebo můžeš využít toho, čemu tady říkáme "civilizace" a vyřešit to - on ten "debil" takhle dostane možnost aby se zlepšil a ty máš zároveň klid (smějme se, ale poradenská místa občas i fungují).

61

Odpovědět

Hezky řečeno :-) Chtělo by to další díl Table Topu :-D

500

Odpovědět

Neměl rád sport jako dítě? Typickej asociál, kámoše nemá do dnes, tak se vykecává na akcích pro asociály.

14136

Odpovědět

Možná lepší, než závidět a vykecávat se v diskuzích tady, což?

773

Odpovědět

Při tomto videu jsem si vzpomněl na Family Guy.
https://www.youtube.com/watch?v=2Nae9L4EdRs

54

Odpovědět

Diváci nezklamali. Říkal věci, které každý slyšel minimálně 1000krát, ale jakmile to řekne nějaká celebrita, tak se všichni mohou utleskat k smrti. Jsem jediný, koho tam ti diváci iritovali?

4237

Odpovědět

Já tam nebyl, tak nemohu soudit.

581

Odpovědět

Si asi len hejter, pre ktorého nemá akákoľvek reakcia od kohokoľvek nič na jeho pohľade na veci nezmení. Napriek tomu to skúsim.

K tomu, že Wilova odpoveď bola plná cliché: Úprimne neviem, možno. Uvedom si ale, prosím, aká ťažká to bola otázka a ako dôležité pre ďalší život toho dievčaťa je, že povedal práve to čo povedal. Či to boli cliché, na tom vôbec nezáleží.

40

Odpovědět

lol, so gay....takový to typický řeči :D

1271

Odpovědět

Miluju scifi, fantasy, ale ostatní nerdi se mě přesto bojí, i když je pak zase z odpaďáku vytáhnu.

1817

Odpovědět

Někomu se holt nezavděčíš.

751

Odpovědět

deti su proste uprimne...ano niektore si ozaj svoju zlost vybijaju na slabsich detoch ale mensie deti su len uprimne...4 5 6 rocne dieta sa ta nema problem spytat preco mas tak velke usi a nemysli to zle...proste sa uprimne opyta...az neskor, vplyvom okolia zistia, ze velke usi su pre vas akasi slabina...a dneste typy skol k sikane a ponizovaniu len napomahaju...v triede je 20 - 30 deti, ktore su narodene v podobnom casovom horizonte, byvaju v ronakom meste, rovnakej stvrti a je od nich ocakavane, ze budu rovnaki...a kto nie je, je sikanovany...este im dajme rovnosatu, pred vyucovanim spievat hymnu a rovno z nich spravme robotov ;)

253

Odpovědět

Ja si naopak myslím, že uniforma polovinu šikany muze vyresit. Vymaže aspoň část finančních rozdílů a sebere posmevackum vítr z plachet. Samozrejme kdo bude chtít, vždycky si neco najde, ale to už je jina vec.

5343

Odpovědět

+hAnkoAni ne. Ti lidi se znají, ví z jakých je kdo poměrů, finanční rozdíly se přece nevnímají jenom podle oblečení. Stačí si o přestávce povídat, kdo byl kolikrát u moře. Vítr do plachet si najdou vždycky. Moc malý, moc vysoký, moc hubený, moc tlustý, brýle, uši, barva tašky, moc dobré známky, moc špatné známky, moc nesmělý... skutečně je všechno ve výchově. Často i v tom, jak jsou vychovaní rodiče.

1162

Odpovědět

+hAnkoto je ta chyba, ze uvazujeme nad sikanou takymto sposobom. ze ak je jeden inac oblceny resp nekvalitnejsie tak je obetou sikany. skor by sa malo skolstvo zamerat na podstatu tej sikany. a tou su sikanujuce deti. preco to robia ? preco sa tak spravaju ? v 99% pripadoch su to problemi doma alebo v blizkom okoli. a dalej ked sa zavedie rovnosata tak to vo mne evokuje len jedno. rovnosata cely zivot. vojaci. policajti. robotnici co maju predpisany dress code. proste roboti. ved aj povinna skolska dochadzka vznikla v USA prichodom industrializacie a pasovych dopravnikov. 3 dovody. pan ucitel ma vzdy pravdu /pan tovarnik ma vzdy pravdu/. pevny pracovny cas. deti si zvyknu ze sa pracuje vacsinou od 8.00 do 14.00 neskor 16.00. a odmena. robis co mas co ti povie niekto iny prakticky bez premyslania a dostanes 1. ked nerobis co mas dostanes 5. to iste v praci. robis ako blb dostanes zaplatene. nerobis nedostanes. samozrejme dnes uz sa praca a odmena vyvija ale princip skoly bol len o tomto. tema na dlhu debatu :) ale ja rozhodne nesuhlasim nie len s iniformami ale aj s celym skolskym systemom. uz dnes su aj u nas slobodne skoly a deti ktore ich navstevuju su v ponimani sveta, seba sameho a spolocnosti uplne niekde inde ako ich rovesnici v klasickych skolach.

104

Odpovědět

+hAnkoUniformu ne, znám své papnhajmské. Děti by dostaly pytel s dírama v ceně obleku od Armaniho.

20

Odpovědět

Já se jen obávam, že u dětí to nemá nic společnýho s tim, že jsou s něčim nespokojený. Děti jsou prostě krutý a vždycky budou. Nepřemejšlí o věcech jako dospělej člověk a ani nemůžou

6531

Odpovědět

Děti nejsou kruté samy od sebe. Proč některé šikanují a některé ne? Já s Wilem souhlasím. Příčin, proč někdo šikanuje může být samozřejmě mnoho, ale říct, že děti prostě takové jsou, je nesmyslné. Nikdo se nerodí krutý, krutým se stáváš.

13612

Odpovědět

+kriststePo pravdě, taky musím souhlasit s Willem. Sám jsem si tím prošel. Na základce jsem byl za divnýho, zažil jsem si šikanu, nikdo se ke mě moc nehlásil, ale jakmile nějaká učitelka o hodinu vyhlásila vědomostní soutěž, mohli se porvat o to, kdo mě bude mít v týmu.

Přesně jak říká Will, nejlepší je je litovat. Já jsem se to naučil až ke konci střední, a musím říct, že od té chvíle to bylo o dost snažší.

362

Odpovědět

+kriststeNěkterý šikanujou, protože to maj v povaze, jsou krutý, necitlivý. To je asi jako říct, že gayové taky nejsou sami od sebe teplí

712

Odpovědět

+kriststeeXe: tak ale tu povahu někde nabrali, třeba výchovou a rodinými poměry ... většinou šikanují chudí a silní nebo bohatí a mocní, střední třída se buď veze aby taky nedostala nebo se neúčastní vůbec ... teda tak to vidím já ... a nemusí se jednat jen o děti

36

Odpovědět

+kriststeAno, povahu nabrali v genech. Výchova a rodinný poměry na to pak ale taky maj nějakej vliv.
Jestli takhle náhodou nezaměňuješ příčinu s následkem, u těch příkladů kdo šikanuje ;)

13

Odpovědět

+kriststepřiklánim se k Demonicovi...a často jsem to pozoroval v okolí
děti, jako dospělí, jsou vypočítaví, často neschopni vedení, často následují, aby uspokojily vlastní potřeby a to skrze vůdce (ve třídě přirozeného vůdce)...dobré rozlišovat čas přestávky a čas mimo, který je pro dítě, které není příliš sociálně svázané (ještě není zatíženo různými sociálními vzorci - díky zkušenosti, atd.) se chová se spíše přirozeně...děti si povinnosti, tak nepřipouštějí, tak je často pro ně čas volna (přestávky, odpolední čas, zájmy) důležitější a takový frajer (který kašle na ony povinnosti a navíc je oblíbený, je přeci cool) mnohem lepší investice (v rámci společenského začlení a chápání dotyčného svým okolím), než takový asociál (který by jim v rámci společnosti ještě mohl uškodit)....podle mě všechny děti si to uvědomují a chovají se tak, aby nepatřili mezi lůzry...málokteré dítě (ale i dospělí) má již takovou sociální inteligenci, aby bylo schopné hrát mnoho her, aniž by to neskončilo po pár týdnech hádkou či nějakým rozkolem


Často si moc dobře uvědomují fyzickou dominanci, tak toho neváhají využít. Myslím, že každý již totiž od mala dokáže odhadnout koho přepere a koho ne. Rovněž není problém vycítit, kdo bude vzdorovat a kdo sebou nechá vláčet. A jak jsem psal, děti se chovají spíše dle vnitřního světa, než-li dle společenských nuancí, tak si jdou za svým. Většinou je ve třídě, jeden přirozený vůdce, na kterého se nalepí ostatní jemu podobní a když je to takový charismatický grázl, který má nějaký problém, tak se holt např. šikana rozvine. Nebýt ale následovníků, tak pochybuji, že dotyčný by proti celé třídě obstál, prostě by zapadnul a naopak se přizpůsobil ostatním, ale stačí, když se v něm někdo vzhlédne (funguje to jako celebrita a kolik lidí čte bulvár a je uchváceno pozlacenými zoufalci)

svět v dospělosti je často úplně jiný, ale lidé jsou často stejní, jen pravidla hry jsou složitější - fungují zde zákony a musí myslet i ekonomicky, a tak je často dolézají za někým jiným, aby své potřeby uspokojili. Kamarádi jim z dětství i zůstanou, ale už ti borci ze základky nebo ze střední, už tak cool nejsou, nemají publikum, své obdivovatele.

20

Odpovědět

někdo tady šikanoval a sám sebe přesvědčuje o nepravdě. byl jsi zrůda, kámo. :-)

02

Odpovědět

"Já se jen obávam, že u dětí to nemá nic společnýho s tim, že jsou s něčim nespokojený. Děti jsou prostě krutý a vždycky budou. Nepřemejšlí o věcech jako dospělej člověk a ani nemůžou"

já bych moc dospělým nefandil...
představ si, že pošlou takového nerda na vojnu nebo do basy...tam se setká s různou sociální směsí, tak jako na základce...ti lidé dost změní své chování, které by se nebýt mnoha omezením uplatnilo do puntíku, tak jako na základní škole...protože zde často platí právo silnějšího...ta konfrontace jedinců v rámci skupin, děti nebo dospělí by se moc nelišila (právo silnějšího, charismatičtějšího, který je v daném prostředí pro skupinu výhodný - silnější může v jistém prostředí a věku, hrát např. roli ne fyzicky silnějšího, ale ekonomicky, jinde intelektuálně, jindy kvůli vlastnictví jedinečné věci, apod.)

šikana je čistě zase nějaká sociální cesta, strategie, které je odsouzeníhodná jednak kvůli tomu, že je považována za intelektuálně nízkou a hlavně, že ohrožuje hodnoty, které jsou západní společností deklarované a ve které často věříme v jako jistý nadřád

ale šikanováni jsou i dospělí (nejen ženy, ale i muži)...uvědomte si, že nemá jen fyzický rozměr, ale i psychický...dále, že konfrontace nemusí být nejen díky fyzické převaze, ale tlak může být ekonomický i jiný

31

Odpovědět

+MMZšikana, šikana, šikana, tohle slovo se posledních pár let objevuje čím dál častěji.
Kdybyste se mě tak před pár lety zeptali, jestli jsem byla ve škole šikanovaná, tak bych řekla, že ne (dnes po zralé úvaze a zhodnocení bych řekla, že jo). Protože jsem nad tím, před tím, neuvažovala. Ostatní děti na mě byli buď hodný, nebo zlý. Neexistovalo žádný rozlišení na :on šikanuje, oni jsou šikanováni.
Děti jsou zlí! Ano připusťme si to. Jsou a vždycky byly. To, že tomu dáte jméno na tom nic nezmění.

16

Odpovědět

+MMZzlost a šikana není totéž
zlost se dá ventilovat různými způsoby

nelze tvrdit, že nějaký jev se objevuje častěji, jen když se o něm více mluví

a že šikana nebyla? nesmysl...od armády (žádnou historku z vojny), školu, až po zaměstnání (mobbing a bossing), rodina, sportovní kroužky
není to jen o fyzickém omezování, ale i psychickém

stačí se dívat i jen na ulici, v autobuse, apod. když jde/jede např. parta řemeslníků nebo školáků...často lze identifikovat jedince, který je terčem
...hranice mezi shazováním a šikanou je velice tenká
...co taková manželství, klasické páry či trojúhelníky...muž-žena-(tchýně), příp. jiné varianty, atd.

lidem to činí potěšení, často se ani neumějí chovat jinak, než na účet jiného...jsou to zoufalci, patrně i hlupáci, kteří mají sami komplexy a místo toho aby pro nim brojili, tak je rozšiřují

00
Další