Zambijský pokus o přistání na Marsu

Thumbnail play icon
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:93
Počet zobrazení:8 115
Pokud se zajímáte o dobývání vesmíru, pravděpodobně vám neunikly úspěchy novějších hráčů na poli vesmírného snažení, jako je třeba Indie nebo Čína. Věděli jste ale, že už v 60. letech nebyla kosmonautika doménou pouze USA a Sovětského svazu? Toto krátké video dokumentuje patrně nejambicióznější vesmírný program své doby.

Přepis titulků

Rozhodli jsme se v této dekádě dosáhnout Měsíce a uskutečnit i další věci. Ne proto, že jsou snadné, ale proto, že jsou obtížné. Protože takový cíl... Uprostřed vesmírného závodu mezi USA a Sovětským svazem získala Zambie, malá země v jižní Africe, v roce 1964 nezávislost a první, co si Zambijci mysleli, že se od nich očekává, byla porážka těchto velmocí v jejich vlastní hře.

Ředitel zambijské akademie věd, Edward Makuka Nkoloso, měl velké plány na přistání Zambijců na povrchu Měsíce, ale jeho plány týkající se Marsu byly ještě ambicióznější. Makuka chtěl u "primitivních Marťanů" vybudovat křesťanskou farnost. Za tímto účelem chtěl na Mars vyslat speciálně vycvičenou sedmnáctiletou dívku, dvě kočky, také speciálně vycvičené, a misionáře. Misionáře varoval, aby Marťanům nevnucoval křesťanství, pokud nebudou mít zájem. Členům programu se říkalo "afronauti", tento termín vymyslel sám Makuka.

Makuka věřil, že úspěch tohoto programu by byl důležitým krokem k ustanovení Zambie vládcem "sedmého nebe mezihvězdného prostoru", a ukázal by, že ve vesmírné technologii Zambie nehraje druhé housle. Těžko říci, jak seriózně to myslel a do jaké míry ho podporovala vláda, pro Makuku to ale byla vážná věc. Pro výcvik afronautů byla vystavena improvizovaná základna, kde byli adepti kutáleni z kopce ve dvousetlitrovém sudu na benzín, aby si zvykli na stav beztíže při cestách vesmírem a návratu na Zemi.

Pro simulaci stavu beztíže byla navíc používána ještě houpačka. Raketa s názvem D-Kalu byla válec z hliníku a mědi. Podle Makuky byla schopná letů do vesmíru. Start byl naplánován na 24. října 1964, na zambijský den nezávislosti. To bylo ale zamítnuto s tím, že to není vhodné. Makuka dokonce oslovil UNESCO, organizaci OSN pro vzdělání, vědu a kulturu, a žádal pro vesmírný program grant 7 milionů zambijských liber.

Odpověď nikdy nedostal. Navíc se říká, že žádal i o 1,9 miliardy liber od zahraničních soukromých subjektů. Nedostatek zdrojů ale nebyl jediným Makukovým problémem. Jeho chlapci nedokázali udržet koncentraci. Stěžoval si, že na velitelství, kde studovali Měsíc, se neustále souloží. Velkou komplikací pak bylo, když jeho speciálně vycvičená dívka, Matha Mwambwa, nečekaně otěhotněla a rodiče si ji odvezli domů.

Je to malý krok pro člověka, ale ohromný skok pro lidstvo. Po americkém přistání v roce 1969 se Makukovy sny zhroutily a jeho chlapci v zoufalství opustili vesmírnou akademii. Jeho sny o vesmíru zemřely spolu s ním v roce 1989. Makuka však byl schopen snít velké sny v situaci, kdy lidé bojují o holé přežití, a ze všech sil se snažil jich dosáhnout. Makuka je velkou inspirací pro celou zambijskou populaci.

"Žádný sen není moc ambiciózní. Žádná výzva moc velká. Vše, co chceme, máme na dosah." – Donald Trump. LOL. Překlad: Dr.Don www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak už máme přesnější přehled, kde přesně že to vlastně přistála výprava Českých badatelů ve vedení pana Dr. Emila Žáby do nitra Afriky.

12

Odpovědět

"Tato malá země", ne větší než Francie a Německo dohromady :D

Kua měli by se občas podívat na rozlohu té afriky.. vypadá to malé, ale fakt není.

200

Odpovědět

Wakanda at home. Tohle by měli zfilmovat.

61

Odpovědět

No jak vidíte, tak je pravda, že se k nám do Evropy hrnou doktoři a raketoví inženýři :D :D Takže Makrela měla pravdu no :D :D

178

Odpovědět

si z toho furt děláte srandu, ale jedinej doktor z Iráku si všiml, že mám prasklý kloubní obal v kyčli a rozhodně nesmím vstávat a stoupa na nohy. IT čeští mě chtěli poslat domů s tím, že to rozchodím

22

Odpovědět

+lenaciaJá bych si z toho taky dělal p***l, nebýt podobné zkušenosti, kdy mě MUDr. Anas Shaker z ÚN Brno dostal u pěknýho průseru.

30

Odpovědět

A to jsem si myslel, že přípravu českých astronautů v seriálu Kosmo už nic nepřekoná.

211

Odpovědět

n***a trolling, ale tak co, aspon si zašukali

226

Odpovědět

Zaměstnanci mi to pojebali.

211

Odpovědět

Pripomína mi to ambiciózne projekty 90' rokov, ktoré sme mali keď sme ako decká behali okolo panelákov a zo stavebného odpadu čo po sebe nechali roboši keď ich postavili (dosky, klince, igelity, sklená vata... :D ) sme sa snažili postaviť lietadlo, auto alebo vesmírnu loď. Úplný raj bol keď sme v kontajneri našli vyhodenú pneumatiku alebo autobatériu (vtedy si s ekológiou hlavu nikto moc nelámal). Skončilo to podobne ako tento vesmírny program, robili sme pritom strašné hovadiny a nakoniec šli všetci domov.

332

Odpovědět

Já už mylel, že někdo otěhotněl :-D

402

Odpovědět

Uz viem odkial brali v South Parku napad na Hladoveho Marvina haha

42