Záměrně špatný design číselníků

Thumbnail play icon
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:81
Počet zobrazení:4 959
Všimli jste si někdy, že na klávesnici kalkulačky a na mobilech jsou prohozené číslice? Proč tomu tak je? Dozvíme se v tomto videu od tvůrců kanálu Cheddar.

Přepis titulků

Všimli jste si někdy, jak rozdílné jsou číselníky na kalkulačce a v mobilu? Jak jsou čísla prohozená? Oba číselníky mají mřížku 4 na 3, ale na kalkulačce čísla začínají dole, zatímco na mobilu nahoře. Ale proč? Po pečlivém výzkumu a testování společnost Bell Systems v roce 1963 představila první tlačítkový telefon s mřížkou číselníku 3 na 4, přesně jako známe dnes.

Designově to nebyl úplně nejlepší výběr ani druhý nejlepší. Ale Bell zjistil, že nejlepší volba není vždy tím nejchytřejším řešením. Když Bellovi výzkumníci poprvé zvažovali rozvržení číselníku, hned si vybrali rozložení, které už existovalo. Ale když se jich Bell zeptal, proč vybrali právě toto uspořádání, nikdo mu nedokázal odpovědět. Společnost Sun Strand představila v roce 1914 toto uspořádání a další výrobci se jen řídili jejich příkladem.

A tak se Bell rozhodl najít lepší uspořádání sám. Někteří spekulovali, že vývojáři záměrně přehodili uspořádání, aby lidé při vytáčení zpomalili a ústředna měla čas čísla zaznamenat. Jiná teorie byla založena na tom, kde na stole máte telefon. Kalkulačky obvykle leží až za papíry, takže nejpoužívanější klávesy 0 a 1 vespod jsou snadno přístupné.

Telefon pak máme vpravo vedle se sluchátkem nahoře, a tak bylo logické dát čísla hned pod něj. Ale… Bell zjistil, že nakonec záleží jen na tom, jak náš mozek chce vytáčet. Bellovy laboratoře testovaly 15 různých druhů rozvržení číselníku, některé byly docela výstřední, ale nechybělo ani klasické uspořádání jako u kalkulaček a telefonů. Vybrali skupinu Bellových zaměstnanců na test rychlosti a přesnosti při vytáčení ze seznamu čísel.

Pro zajímavost, dnešní rozvržení se v obou kategoriích umístilo uprostřed. Ani lidem při testování se nijak zvlášť nelíbilo. Zvítězila tato dvě rozvržení Ale Bell se z technických důvodů rozhodl, že mřížka 4 na 3 je nejjednodušší na výrobu. A proč tedy nepoužít standardní rozvržení jako u kalkulaček? Výzkumníci dali lidem i prázdné mřížky 4 na 3, aby na ně umístili čísla od 1 do 9.

Uspořádali je převážně takto. V té době byla na tlačítkách i písmena, a protože píšeme zleva doprava a shora dolů, dával tento směr Bellovi smysl. Takže dnešní rozvržení čísel na telefonu máme proto, že je nejvíce intuitivní. Ne proto, že by bylo nejrychlejší nebo nejúčinnější.

A toto nové rozvržení se rozšířilo. Další firmy přebíraly Bellův vzor, který je i na modernější elektronice, trezorech a bankomatech. Nejspíš jste si toho nikdy nevšimli, protože to je pro vás jednoduše nejlogičtější rozvržení. Napadá vás, jak by se dal číselník zmodernizovat pro 21. století? Překlad: Lukkul www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Klávesnice kalkulačky (a numpadu) má jedničku dole, protože dost často se něco násobí deseti, stem, tisícem... Prostě jednička a nula jsou hodně používané. Takže dává smysl, aby byly u sebe. Navíc, když správný výchozí prstoklad je: ukazováček 1,4,7, prostředníček 2,5,8, prsteníček 3,6,9, palec 0 (toto se dřív učilo na obchodních školách a píše se samozřejmě poslepu...). Při jakém rozložení uděláte nejméně chyb pokud, 10 je nejčastější po sobě jdoucí kombinace?

A proč bylo nejrychlejší uspořádání dokola? Že by bylo pro mozek nejintuitivnější? Houby, jen na něj byli lidi zvyklí otočných ciferníků (proto taky říkáme "vytočit číslo").

30

Odpovědět

Mě hrozně sere 0, co by se stalo kdyby se zrušila?

08

Odpovědět

Ani pes by po tobě neštěkl, pravda. :D

71

Odpovědět

kalkulačka je len pre idiotov :D ja ju nepotrebujem

012

Odpovědět

Svádí to napsat, že ty dvě věty si odporují.

Troufám si tvrdit, že nejspíš jen nevíš, k čemu je taková kalkulačka vlastně dobrá, tak automaticky předpokládáš, že její nejlepší užití spočívá v ověření, jestli 2+2 je opravdu 4.

Nebo naopak na komplikovanější výpočty používáš jiná výpočetní zařízení, což bych pak považoval spíš za slovíčkaření - jestli za mě výpočet provede procesor v kalkulačce, mobilu nebo počítači, už nehraje až tak velkou roli.

143

Odpovědět

Nejde tu o funkci drahý, ale o rozvržení kláves.

04

Odpovědět

Super. Teď ještě tu o klávesnici, to musí být úplný bizár.

23

Odpovědět

klávesnice k pc? To je jednoduché. Vychází to z toho, aby se mohlo psát co nejrychleji všemi deseti (myslím, že v angličtině) a přitom písmena, která typicky chodí za sebou, nebyla na psacím stroji vedle sebe a nezasekávala se. Jedny z nejideálnějších rozložení je Dvorak nebo Colemak, kde jsou nejpoužívanější písmena na prostředním řádku. Dnes si můžete koupit laptop i s jinou klavesnici než qwertz/qwerty. Qwertz a qwerty se dnes používá, protože si na to lidi prostě zvykli.

101

Odpovědět

Proč bizar? Klávesnice jsou přizpůsobeny potřebám jazyka ( a písma), které používá uživatel...

22