Mobily mají být návykovéVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:111
Počet zobrazení:6 321

Mobily jsou účelně návykové. Mají za úkol udržet naši pozornost. Jak toho dosahují a jak těmto účinkům zabránit?

Přepis titulků

Nedokážu přestat čučet do telefonu. Ale nejenom já. V dnešní době má smartphone přes 2,5 miliardy lidí a hodně z nich má potíž ho odložit. Nová aplikace chce zabránit závislosti na telefonu. - Závislost jsou peníze. - Jsme národem mobilních závisláků? Naše přístroje mají přitahovat naši pozornost. Jsou návykové záměrně.

Pokud ale porozumíte trikům, které táhnou vaši pozornost, s telefonem si vytvoříte zdravější vztah. Podle mě žijeme uvnitř dvou miliard Truman Show. Kde... Znáte Truman Show: Probudíte se a vše je zkoordinováno právě pro vás, aniž byste si to uvědomovali. Je to ale zkoordinováno pouze proto, aby vás to bavilo, aby vás to vtáhlo.

Tristan Harris pracoval u Googlu jako etik designu a nyní vede projekt Time Well Spent, zvyšující povědomí o tom, jak firmy využívají pozornosti uživatelů. Není navržen tak, aby nám pomáhal, má udržet naši pozornost. Podal jsem mu svůj telefon a zeptal se, jak ho upravit. Začíná to vypnutím všech upozornění s výjimkou těch od skutečných lidí. Když vám někdo volá nebo pošle zprávu, je to proto, že s vámi chce komunikovat jiná osoba.

Mnoho aplikací se snaží tento druh sociální interakce napodobit, abyste v nich strávili více času. Když vám Facebook zašle upozornění, že se váš přítel zajímá o událost, chová se jako loutkář. Zvyšuje vaši touhu po sociálních vazbách, abyste appku používali víc. Upozornění tak vždy nefungovala. Poprvé byla upozornění uvedena u e-mailu pro Blackberry v roce 2003. Měla být k tomu, abyste na mobil chodili méně.

Snadno jste viděli příchozí e-maily, a tak jste nemuseli opakovaně aktualizovat schránku. Dneska upozornění nabízí kterákoliv mobilní aplikace. Když se podíváte na mobil, čeká na vás hromada upozornění, které ve vás mohou vyvolávat různé pocity. Kdyby to nebylo nahodilé, ale předvídatelně špatné nebo naopak, nestali byste se závislými. Předvídatelnost by zabránila závislosti.

Stejnou logiku mají automaty. A je efektivní. Automaty vydělají v USA víc než baseball, filmy a zábavní parky dohromady a jsou 3–4× návykovější než jiné druhy hazardu. Některé appky dokonce převzaly motiv tahání za páčku při načítání stránky. Vědomě. Tyto appky jsou většinou schopné neustále nahrávat obsah, ale to zatáhnutí vytváří návykovou iluzi kontroly nad celým procesem.

V budoucnosti se možná dočkáme zdravějších způsobů upozorňování. Výzkumy ukazují, že upozornění v balíku, když obdržíte více upozornění najednou v určený čas, snižují stres. Svou obrazovku nechte zešedivět. Nejsnáze vaši pozornost přitáhne barva. Lidské oči jsou citlivé na teplé barvy. V testech, které sledují pohyb očí, se upírají hlavně na jasně červenou. Proto tolik aplikací přešlo na jasnější, výraznější a teplejší design.

I proto jsou upozornění červená. Ikonka jako tato nebo tato nemá takový dopad na naši pozornost jako tato. Tento rozptylující efekt můžete neutralizovat šedým filtrem, který najdete v nastavení. Když bude vše černobílé, váš mozek si nebude myslet, že toto... je důležitější než toto.

Existuje důvod, proč jsou automaty výrazné, barevné, zářivě osvětlené a cink, cink, cink... Působí na naše smysly. Všiml jsem si, že když odstraním barvy, změním tím tu návykovost. Nakonec svou obrazovku omezte jen na každodenní potřeby. Ujistěte se, že vaše obrazovka po odemčení na sobě nemá nic kromě pomůcek, které vám pomáhají v běžném životě. Mám tam Lyft, když se někam potřebuji dostat. Mapy, Kalendář...

Žádná z těchto aplikací mě nemůže zatáhnout do bezedného víru blbostí. Pokud nevíte, co se počítá jako bezedný vír blbostí, zbavte se aplikací s nekonečným scrollováním. Na rozdíl od stránkování, kde je nutný klik k nahrání nového obsahu, nekonečné scrollování neustále nahrává nový obsah. Nemá zabudovaný konec. Automatické přehrávání funguje podobně. Tato rozhraní vytváří prostředí bez zábran, ale také omezují náš pocit kontroly a je těžší přestat.

Dle výzkumu se spoléháme spíš na vizuální než vnitřní podněty, abychom přestali. Studie z roku 2005 ukázala, že jedinci, kteří si sami nabírali polévku, snědli o 73 % více než ti, kteří jedli z běžné misky, kterou doplňovala obsluha. Ale ti, kteří jedli ze samoobslužné misky, nebyli nijak spokojenější. Takže vizuální podnět jako konečný bod vám lépe určí, kdy je vhodné přestat, než váš vlastní pocit uspokojení. Spousta aplikací konečný bod nemá, proto se musíte nastavením obrazovky vyhnout rozptýlení.

Mobily kontrolujeme často. Většina z nás dost podceňuje, jak často to doopravdy je. Technologie tak ale vždy vypadat nemusí. Existují nápady na alternativní praktičtější rozhraní, která jsou transparentnější ohledně toho, kolik času nad čím ztratíte. To je složitá filozofická otázka: Co doopravdy stojí za naši pozornost? Na základě vyrušení? Víme, jak na ni vlastně odpovědět? Je těžká, protože o tom neuvažujeme. Prozatím zůstává otázkou, kterou by si měl každý začít pokládat.

Moc vám děkuji za zhlédnutí. Toto je první epizoda By Design. Jde o nový seriál, který se zabývá designem a technologií, sleduje, jak lidská rozhodnutí na jedné straně ovlivňují lidi na straně druhé. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Trochu mě překvapilo to s tím, že na pozadí nemám mít aplikace, které jsou všehovšudy k ničemu. Člověk by řekl, že takové blbosti do mobilu nepatří vůbec. Tím neříkám kdo si tam má co nainstalovat. To co tam mám já by určitě pár lidí jako blbost označilo... waze, taxify, whatsapp, fitness program... ale to je víceméně všechno co v tom mobilu mám, tak nevím. Když chci zabít čas v čekárně, tak mi na to obvykle stačí Chrome a LTE. Jo a... na mobilu závislej 100% jsem, nemám doma televizi a notebook je zase poněkud nepraktický do postele a tak... takže když mám displejový absťák, tak obvykle sáhnu po mobilu.

02

Odpovědět

Já internet v mobilu zapínám jen ve chvíli, kdy si potřebuju něco opravdu nutně najít... Když mě někdo nutně potřebuje, může zavolat, jinak nevidím důvod sledovat vše co se zrovna děje na soc. sítích.

122

Odpovědět

Souhlasim mam to uplne stejne. Tuhle posedlost FB Twitrem a pod. jsme nikdy nijak nepochopil. Nemam potrebu kazdemu rikat ze jdu zrovna do kramu nebo na zachod hlavne aby jsem dostal like..... Ja sice na telefonu ctu knizky a obcas mrknu na nijakej ten serial nebo film ale jinka ho hlavne pouzivam na telefonovani a psani sms. Proste k tomu k cemu byl mobil vymyslen puvodne.

62

Odpovědět

Vy ste este old generation

45

Odpovědět

+Podle googlu jsem prý mileniál... Ale tak všichni stárnem... Vtipné je, že vyvíjím aplikace na android...

51

Odpovědět

Celkem smutný, že jsem na tohle jedno video koukal delší dobu, než na mobil za poslední tejden dohromady.

61

Odpovědět

Taky. Ale není to smutné, naopak :D

71

Odpovědět

Jsem junkie :(

41