Co je dobré vědět, než stáhnete aplikaci

Thumbnail play icon
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:72
Počet zobrazení:4 357

O aplikaci FaceApp jste už nejspíš slyšeli. V tomto krátkém videu se podíváme na to, jakých pět otázek byste si měli položit, než si na svůj mobilní telefon vpustíte nějakou aplikaci.

Poznámka k překladu:
Zdá se, že šílenství kolem FaceApp bylo trochu zbytečné, nicméně pěkně ukazuje, na co byste si měli dávat při používání webových služeb pozor. Více například v článku na Marketing Journal.

 

Přepis titulků

Je aplikace na stárnutí obličeje jen virální zábava, nebo své fotky posíláte ruské vládě? FaceApp využívá umělou inteligenci k tomu, aby lidé vypadali starší nebo mladší. Když se však aplikace dostala na přední příčku v žebříčku, začali obhájci soukromí vydávat varování. Nahlédl jsem aplikaci pod pokličku a spojil se s jejím výkonným ředitelem. Projdeme pět věcí, o kterých byste měli vědět a v zásadách ochrany osobních údajů v AppStore nebo FaceApp nejsou úplně jasné.

Za prvé: Jaká data aplikace získává? Výkonný ředitel aplikace mi řekl, že FaceApp nahrává a zpracovává fotografie v cloudu. Aplikace má přístup ke všem fotografiím. Podle tvůrců však nahrává jen fotografii, kterou jste vybrali. Aplikaci také nemusíte poskytnout své jméno ani e-mail. Za druhé: Jak dlouho drží vaše data? Podmínky používání garantují "trvalou" licenci na veškerá nahraná data.

FaceApp však tvrdí, že většinu fotografií do 48 hodin ze svých serverů maže. Netuším, co znamená ona "většina". Za třetí: Jak s vašimi daty nakládají? Podmínky aplikace dávají tvůrcům právo dělat, co se jim zachce. To vše díky "trvalé, neodvolatelné, neexkluzivní, volné, celosvětové, plně kryté, převoditelné a odvoditelné licenci". Rozumíme si? Data jsou jejich, zdarma, odkudkoliv a navždy. Výkonný ředitel FaceApp však tvrdí, že mapy obličejů nevyužívají k rozpoznání obličejů nebo k dalším účelům, které nesouvisejí s hlavním účelem vytvoření aplikace.

Za čtvrté: Kdo má k vašim datům přístup? Výkonný ředitel říká: "Ne, ruská vláda nemá přístup k vašim fotografiím. Pokud nejste obyvatelem Ruska, data tam nikdy neputují." Za páté: Jak můžete vaše data smazat? Ne, odstranění aplikace z telefonu nevymaže data uchovaná v cloudu. FaceApp můžete požádat o vymazání vašich údajů, ale jde o složitý proces.

V tuto chvíli musíte projít nastavení a nahlásit bug s předmětem Privacy. Ať už jde o FaceApp nebo jinou aplikaci, měli byste znát odpověď na těchto pět otázek, pokud aplikaci svěříte tak důležitá data, jako je váš obličej. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

1) jejich šéf říká, že jsou hodní
2) jejich šéf říká, že jsou hodní
3) jejich šéf říká, že jsou hodní
4) jejich šéf říká, že jsou hodní
5) jejich šéf říká, že jsou hodní

ok.

51

Odpovědět

Strávite 48 hodín v Pekingu a Čínska vláda vie o Vás všetko. Vyhýbať sa takýmto veciam je ako zostať v dáždi suchý, len vyhýbaním sa kvapkám

14

Odpovědět

capt. obvious

13

Odpovědět

Tohle musím sdílet protože vím,že nekteří neuvědomilý jedinci co jsou protiruský začnou kopat nohama a rukama jak je ta aplikace špatná co všechno dělá apod.. Tuhle to bylo s nějakým tupým amíkem :D Kdyby si každej přečet Eula u každý aplikace tak v mobilu nemá ani zdaleka tolik aplikací jako ted.

211

Odpovědět

FaceApp je rozsahem i hloubkou problému jen kapka v moři. Facebook, Google, Apple, Huawei vědí o svých uživatelích úplně všechno - všechny fotky, kontakty, maily, platební karty, kde se všude pohybují z GPS atd. Nepoužívat je znamená pro většinu lidí sociální vyloučení nebo nemožnost pracovat. Naštěstí ty informace používají "jen" pro přesné cílení reklamy, zatím, je to základ na dokonalý digitální koncentrák.

217

Odpovědět

Dvě věci / styly uvažování mi přijdou chybné. A objevují se v rámci diskuze o tomto tématu nejen u nás poměrně často.
A) Někdo o mně má nějaké informace -> Je jedno, že má nějaké informace někdo další.
B) Někdo o mně má nějaké informace -> Všichni/někdo o mně stejně ví všechno (a jinak to nejde).

Oba tyto přístupy jsou chybné. Zvláště ten druhý. Ne všechny informace jsou takto snadno dostupné, ne všechny se dají snadno zneužít, hlavně na osobní úrovni, zvláště pokud jste Franta z Horní Dolní.
Oba navíc tak nějak říkají "stejně je to všechno jedno". Není.

35

Odpovědět

+AnonymousUrčitě jsem to nemyslel tak, že je to všechno jedno. Naopak, já jsem proti průměrnému uživateli značně paranoidní. Appkám ořezávám přístupy, blokuji internet, FB používám přes Operu a sync skoro všude vypnutý. Ale to jsem těžce v menšině.

11

Odpovědět

+Durangaä rozdíl je v čem když je to na Opeře?Pokud někdo chce uplné soukromí at vůbec nepoužívá internet odstěhuje se na odlehlý ostrov a žije tam jsme v době digitální bohužel.

15

Odpovědět

+EMichaelRozdíl je v tom, že FB appka mi nefízluje kontakty a soubory v telefonu.

11

Odpovědět

Zejména je používáme jako tréningová data tzv. umělé inteligence. Knihovny jsou k dispozici zdarma, což podporuje vývoj odvětví. Pro koncentráky volte nedemokraticky smýšlející politické strany, nebo nevolte vůbec, my ostatní to rozhodneme za vás.

23