Proč zažíváme déjà vu?

Thumbnail play icon
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:64
Počet zobrazení:5 610

Zažili jste někdy ten pocit, kdy je vám situace, která se právě odehrává, až moc povědomá? Jste si jistí, že už jste tu situaci někdy zažili, ale nepamatujete si kdy? Právě jste zažili déjà vu. Kanál Curiosamente nám nabízí tři hypotézy o tom, proč zažíváme déjà vu. Také se dozvíme, co znamená jamais vu a presque vu.

Poznámka:
Ve videu je zmínka o tom, že lidé, kteří trpí kortikální slepotou, mají tzv. „slepý pohled“. Překlad je doslovný ze španělštiny (vista inconsciente, vista ciega), v angličtině se to nazývá „blindsight“.

Přepis titulků

Sedíš v kavárně s přáteli a najednou ti jedna situace připadá povědomá. Podívej, skvrna od vajíček. Ty jsi ale hlupák. Máš pocit, že už jsi to někdy zažil. Stejné místo a stejná slova. Ale jakmile se pokusíš vzpomenout si, kdy se to stalo, ten pocit zmizí. Právě jsi zažil déjà vu.

Proč zažíváme déjà vu? Někdo si myslí, že jde o předtuchu. Jiní si zase myslí, že jde o chybu v Matrixu. Déjà vu je francouzský výraz. Nedělali jsme už tohle téma? Mám takové tušení, že... Opravdu ne? Divné. No, nic. Francouzský výraz déjà vu znamená „již viděno“.

Ovšem říká se, že tento jev by se měl jmenovat déjà vécu neboli „již zažito“, protože nezahrnuje jen vidění. Šest lidí z deseti to někdy zažilo. Vyskytuje se po osmém roce života, kolem dvaceti let se objevuje častěji a pak se s věkem snižuje. Proto je možné, že to souvisí s vývojem mozku.

Charakteristickým rysem tohoto jevu je, že ačkoli máme pocit, že jsme situaci zažili a jsme si tím jistí, není možné identifikovat, kdy jsme ji prožili. Jelikož jde o subjektivní jev, který se nedá vyvolat, nelze ho studovat. Existují hypotézy, které se to snaží objasnit.

První se zmiňuje o určité situaci, kdy se tolik soustředíme na jednu konkrétní věc, že zbytek scény zmizí takovým způsobem, že na něj skoro zapomeneme. Když se vrátíme do normálního stavu pozornosti, máme dojem, že je to poprvé. Ale protože už jsme to viděli, dostáváme se do rozporu.

Je to nové, nebo už se to stalo? Druhá hypotéza říká, že když něco zažíváme, vzpomínka se ukládá do krátkodobé paměti. Když to není důležité, zapomeneme to. A když je to důležité, přechází to do dlouhodobé paměti. Díky nějakému neurologickému zkratu je možné, že vzpomínka to vezme zkratkou přímo do dlouhodobé paměti.

Takže něco, co se právě děje, se nám může zdát, že se stalo už dávno. Déjà vu. Třetí hypotéza se týká vztahu mezi vnímáním a povědomím. Stává se, že si nejsme vědomi všeho, co vnímáme. Toto je týlní lalok, část mozkové kůry, která přijímá zrakové informace a vnímá je.

Aby se dostala do týlního laloku, musí informace projít přes další mozkové části, jako je amygdala, která je zodpovědná za emoce, a tectum, který zpracovává vizuální reakce a oční pohyby. Pouze savci používají týlový lalok k přijímání zrakových informací. Ostatní zvířata používají pouze tectum. Je tedy možné, že se zraková informace dostane do mozku, aniž bychom o ní věděli?

Jsou lidé, kteří mají oči v pořádku, ale trpí slepotou kvůli dysfunkci týlního laloku. Říkáme tomu kortikální slepota. Tito lidé zažívají zvláštní jev. Takzvaný slepý pohled. Mohou mít před sebou věc a nevidí, co to je. Ale pokud se soustředí, mohou na tu věc přesně ukázat.

Někteří dokonce mohou citově reagovat na obličeje, aniž by je viděli. Závěrem je, že můžeme reagovat na podněty, aniž bychom si toho byli vědomi. Představte si, že ačkoliv nemáte žádné poškození, nějaká chemická změna způsobí, že informace dorazí později. Vnímáte tu událost.

Podívej, skvrna od vajíček. Ty jsi ale hlupák. Tento podnět prochází mnoha částmi mozku mimo mozkovou kůru a usazuje se v paměti. O několik okamžiků později se dostává do vědomí. Podívej, skvrna od vajíček. Ale ta událost už je ve vaší paměti. Ty jsi ale hlupák.

Ty jsi ale hlupák. Uhádla jsem to! Máte pocit, že už se to stalo, protože se to opravdu stalo. Akorát jen o jednu setinu dříve. Jenom se to ještě nedostalo do vašeho vědomí. Jsou lidé, kteří mají poškozený spánkový lalok a neustále zažívají déjà vu. Kromě déjà vu existují dva související jevy.

Jamais vu neboli nikdy neviděno. Jde o pocit, že se něco děje poprvé, ačkoliv se to už stalo. Presque vu neboli téměř viděno. Vypadá to, že si Francouzi přivlastnili toto téma. Presque vu znamená, že něco stoprocentně víme, a i když to skoro řekneme, nemůžeme si vzpomenout.

Ve španělštině se tomu říká... jak se tomu říká? Něco s pusou... už to skoro mám. Mít to na jazyku! Překlad: Pauli www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Já si většinou vzpomenu na scénu kvůli které to déjà vu mám. Takže aspoň u mě je to tím, že se aktuální scéna v jistých věcech shoduje s tím co jsem už zažil, ale v ten okamžik vnímám jen ty shodné prvky. Na rozdíly si vzpomenu až když o tom pak přemýšlím.

10

Odpovědět

Dávali to v televizi, je to chyba v Matrixu.

61

Odpovědět

Ja jsem teda videl video na nejakem americkém kanálu, kde deja vu vysvetlovali jako zkrat v mozku. Že obraz vnímáme celým svazkem neuronů, který si předává informace elektrickými výboji a čas od času se může stát, že tento elektrický výboj přeskočí na vedlejší svazek neuronů, který dopraví informaci do "cílové destinace" o pár milisekund rychleji, než zbylé původní neurony. Tim pádem mozek dostane informaci dvakrát za sebou v průběhu pár milisekund a to způsobí jev deja vu. A neprezentovali to tam jako hypotezu, ale jako oveřený vědecký fakt. Tak teď nevim, čemu věřit.

41

Odpovědět

Od doby, co v americe padají věžáky cestou největšího odporu, nevěřím už ničemu.

37

Odpovědět

Když jsem jezdil kontrolovat cikány na stavbu jestli se neflákaj tak sem zažil deja vu asi 3x ale víckrát jsem zažil Deža neví :D

1610

Odpovědět

Když jsem viděl na titulní straně, že je tu video o déjà vu, byl jsem si na 100% jistý, že se tu objeví minimálně jeden komentář na Deža neví...

Já osobně znám ten "Víš co je opak [déža ví]?"

00