Proč nosí kreslené postavičky rukavice?Vox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:81
Počet zobrazení:7 289
Kreslené postavičky od Disneyho mají mnoho zapamatovatelných rysů. Jedním z nich jsou bílé rukavice. Jejich původ je jak logický, tak ale i celkem zarážející.

Přepis titulků

Tohle je VHS s Goofym ve filmu. Je to dvojka klasiky Goofy na výletě a je to jeden z mých oblíbených animáčů. Ve filmu Bobby Zimmeruski, Maxův zhulený kamarád, ten, který chlemtá sýrovou omáčku, říká: „Napadlo tě někdy, proč nosíme rukavice?“ To je fakt dobrá otázka, Bobby. Pojďme to zjistit. Napadlo vás někdy, proč kreslené postavičky nosí rukavice?

Otázka se objevuje zřídka, ale když už se objeví, je na ni řada odpovědí. To je John Canemaker, historik animací a profesor na NYU. Nejlepší teorie je, že rukavice šetří čas. Jakákoliv animace, i na počítačích, je velice náročný pracovní proces. Promiňte.

Vždycky mě zajímalo, jak vznikly. Na počátku animace bylo všechno kresleno ručně znova a znova a určité techniky k zefektivnění procesu změnily styl kreslených filmů. Třeba Kocour Felix byl hodně hranatá postavička. A jak byl Felix oblíbenějším, animátor Bill Nolan se rozhodl odstranit čumák a zakulatil ho. A ta kresba, takzvaná gumové hadice a kruhová kresba, špagetové ruce postaviček, se přenesla i na Mickeyho Mouse.

Gumové hadice a kruhová estetika dovolily kreslířům rychle kreslit ruce, nohy a hlavu, aniž by se zdržovali realistickými detaily těla postavičky, jako lokty a koleny. Kulaté věci se kreslily mnohem rychleji než hranaté, a to platilo i u rukou se všemi těmi prsty a klouby. Ale ruce byly pro animátory u chlupatého černobílého filmu další problém.

Postavičky bylo s černými těly v černobílých filmech těžké vidět. Koukněte se na Mickeyho Mouse. Ve filmu Plane Crazy z roku 1927 měl černé ruce i nohy jako Felix. V roce 1928 získal v Parníku Willie boty a v roce 1929 nosí rukavice v The Opry House. Styl animace gumových hadic je tu hezky vidět. Každá postava je přehnaná, kulatá a jednoduchá. A stejně jako tehdy mnoho kreslených postav v rukavicích, Mickey Mouse není člověk, který dělá velmi lidské věci.

Ve své biografii z roku 1968, The Disney Version, Walt Disney mluví právě o tomto problému. „Nechtěli jsme, aby měl myší ruce, protože měl být lidštější. Tak jsme mu dali rukavice.“ Takže kromě úspory času a lepšímu barevnému kontrastu, dělají rukavice z nelidských postav lidské a jejich velká gesta tak vyniknou. Tyhle čajové konvice z roku 1935 ze studia Van Beuren je mají, tenhle filmový foťák také.

Když je Pinocchio loutka, nosí rukavice, ale když se z něj stane chlapec, zmizí. Už nejsou třeba. Ale za bílými rukavicemi postaviček je ještě něco méně praktického. The Opry House je film o Mickeyho velkém kabaretním představení. Tento film a mnoho animáčů předtím bylo silně spjato s kabaretním představením a představením černohubých pěvců.

Raní animátoři vlastně často hráli v kabaretech. Nicholas Sammond píše v Birth of an Industry, že raní kreslouni, jako Kocour Felix, Bimbo, Bosko a Mickey Mouse „nebyli jako pěvci, oni byli pěvci“. Jak kreslené filmy, tak postavy z pódia byly vykresleny jako zlomyslné a vzpurné, ale dobré povahy. Měly volné oblečení, pomalované obličeje a nosily bílé rukavice.

Ve 30. letech kabarety a divadelní make-up upadly. Bílé rukavice už nebyly novou generací diváků spojovány s kabarety. Spíše byly jen součástí kresby, na kterou si lidé zvykli. Je tu také The Band Concert. Znáte ten film? Je z roku 1935. Jedna z postav je kráva jménem Clarabelle, která hraje na flétnu, a její rukavice se zasekne ve flétně, takže bez rukavice vypadá dost zvláštně.

O 60 let později si Goofy před bazénem sundal rukavice a vypadalo to opravdu divně. To, co mě opravdu trápí, je, proč kačer Daffy a mnoho dalších animovaných ptáků nenosí rukavice. To se nedozvíme. Hele, nedělejme z toho vědu. Proč vůbec nosíš rukavice? Protože jsem je vždycky nosil.

Takový jsem. Proč ty nosíš tu věc kolem krku? Touché, Bugsi Bunny, touché. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

2:55 movie camera se překládá jako filmová kamera. Díky za opravu.

Co ty roky v čase 4:06 a 4:20. Rozdíl mezi lety 1935 a 1939 není 60 let, ani 60 měsíců. To je chyba autorky videa?

00

Odpovědět

Řekl bych, že to autorka celé popletla. Správně ukázala film z roku 1939 (Goofy a jeho kamarád WIlbur) , kde si skutečně sundá rukavice, ale ne u bazénu, ale u řeky přitom ale mluvila o filmu z roku 1995 Goofy na výletě, (tedy od roku 1935 skutečně 60let) , kde je sice Goofy u bazénu, ale rukavice si teda rozhodně nesundavá. Možná myslela scénku, kde si (opět u řeky) sundá boty a skutečně jeho nohy vypadají divně ... já nevím. Nech to koňovi...

10