Práva na Facebooku pro idioty

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 015
Počet zobrazení:19 102
Také máte na Facebooku přátele, kteří sdílejí nejrůznější hoaxy o autorských právech, podmínkách použití a podobně? Tak jim ukažte tohle video.

Přepis titulků

Překlad: Magenta www.videacesky.cz Mnoho z vás nedávno na Facebooku sdílelo tuhle zprávu. Díky tomu podle vás Facebook nemá žádné právo na váš obsah. Jenže když si to dáte na zeď, vlastě prohlašujete tohle: O právech vím kulový. Mám za to, že autorská práva jsou kouzelná slůvka, která lidi přinutí dělat, co chci já. Věřím, že příspěvek na zdi je závazná smlouva, která přepíše podmínky použití.

Ty samé, které jste v roce 2004 bez přečtení odsouhlasili. Dělám unáhlená rozhodnutí na základě strachu. Jako zvíře! Když něco prohlásíte na Facebooku, nestane se z toho pravda. Tady jsou další příklady prohlášení se stejným účinkem: Jsem Koltrimac, král pensylvánský. Jsem osvobozen od daní, střídavého parkování a mluvení s máminými přáteli.

Pokud to čtete, vlastním nyní vaše auto. Já budu mít bar micva hned dvakrát! Tímto se stávám imunním proti kapavce. Jestli jsi chlap a někam spolu zajdem, chodíme spolu. Kočky mě milují stejně jako já je. Bradavice jsou skutečné a možná mě vezmou! Navíc, pokud chcete sdílet podmínky použití, tak si je nejdřív vygooglete.

Dokonce i Bing vám to najde. Tady je příklad právnických výrazů, které jste si dali bezmyšlenkovitě na zeď: Bernská úmluva je 126 let stará švýcarská dohoda. Ta s internetem nemá nic společného. Římský statut umožňuje stíhání válečných zločinců za genocidu. Pokud nenapíšete: ROFL, zrovna jsem zplynoval 20 000 Kanaďanů, tak se to nepočítá.

Podívejme se na slovo communiqué. Jenom proto, že to hezky zní a je to francouzsky, není to hned právně závazné. - Tohle se nikdy nestane: - Cože? Je to communiqué. Případ uzavřen! Je to communiqué! Jde se domů. Communiqué! Tady jsou další hezká slova, která u soudu nic neznamenají.

Abychom to shrnuli, nebuďte hloupý Honza. Naivní nána. Běžný Franta Uživatel. Díky za pozornost. A nezapomeňte tohle video poslat do hodiny deseti přátelům, nebo budete mít až do smrti mizerný sex.

Komentáře (45)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nevím proč,ale vynechávají se mi titulky v nějakým částech....Jelikož umím docela dobře anglicky tak jím rozumím,ale v titulkách to co řekli nevidím... Nevíte čím to mám nebo,to je doopravdy chyba videa ?

21

Odpovědět

Lidi jsou retardi a ovce :)

255

Odpovědět

Co si budem nalhávat, taky jsem si to dal na zeď pro ten pocit že mě neojebou :D

1663

Odpovědět

Připrav se, už si pro tebe jdou...

141

Odpovědět

najsmutnejsie na tom vsetkom je, ze moja spoluziacka z prava si to dala na FB tiez :)

1954

Odpovědět

Nestuduje náhodou v Plzni? :-)

408

Odpovědět

jo, lidi sou stado nemyslicich ovci.. bohuzel se o tom presvedcuji kazdy den ve styku snimi :(

595

Odpovědět

Kdo není právník se v právu těžko vyzná a jistota je jistota. Je to jen status, nikomu neškodí, nikoho neotravuje. Navíc FB můžete dát skrýt. Autoři videa holt viděli možnost si do někoho rejpnout a zesměšnit ho, tak to udělali. A něčem vypovídá i projev, kdy nic moc neřeknou, ale jen se posmívají a zesměšňují. A dát TO do kategorie naučné?

49297

Odpovědět

Fíha! Takových palců dolu a žádný protiargument? No celkem to sedí na obdivovatele tohoto videa, co si chtějí jen rejpnout a zaškodit. Už vidím ty frajírky, co ze všeho mají prču, všemu nejlíp rozumí a nikdy nikomu neodpustí ani malinkou chybičku. Ruku na srdce, kdo zvás si někdy na profil nedal nějakou kravinu.

40110

Odpovědět

+Moor8S videem plně souhlasím a jsem rád že vzniklo a to rozhodně ne kvůli "rejpnutí a zaškození". Také si nemyslím, že toto chování "nikomu neškodí, ani nikoho neotravuje". To, co mě vede k mému přesvědčení je, že pokud někdo není ochoten zjistit si velmi jednoduchou cestou to, co prezentuje, pak je potencionálně nebezpečný pro celou společnost. Takovýto jedinec totiž nebude uvažovat ani o tom, koho a proč volit a bude manipulovatelný populistickými názory, bude dělat, psát a myslet si to, co se mu řekne. Krásně to popisuje věta ve videu: "Dělám unáhlená rozhodnutí na základě strachu." Takovýto člověk je pak jen ovce, která bečí, ale neví co a proč, tak jak to popisuje román Zvířecí farma.

6812

Odpovědět

+Moor8Člověk vždy poměřuje náklady spojené se získáním informace a jejím přínosem. V tomto případě se jedná o prkotinu, takže se nedivte, že se z toho lidi nezbláznili a hned si to negooglili. Pokud by se jednalo o něco zásadnějšího, tak by si jistě informace zvážili. nepředstavujte si prosím, že lidé začali šílet: "Jéé někdo mi ukradne moje data, jsem vyděšený!!!" Spíš to vypadalo spíše takto: "No.. pro jistotu." :)

3331

Odpovědět

+Moor8Promiň, jakej profil?

211

Odpovědět

+Moor8tak hloupost má svého advokáta, pro jistotu
erazmus má pravdu

243

Odpovědět

Samozřejmě že si rýpnou do lidí, co dávají neuvěřitelné blbé statusy, s přesvědčením že se tím ochrání, ba naopak ten klip mi přišel velice výstižnej, co se týče autorskejch práv a toho že co napíšu na fejsbook musí bejt přece pravda... takovejch řetezovejch správ už byla (alá před nekolika lety na ICQ behala zpráva že icq se má stát placený ale když jí zkopíruješ tak nebude muset platit..omg to sou lidi fakt tak tupý?:D)

Abych to zhrnul přišlo mi to pěkně a vtipně udělaný( je fakt že v naučenejch to bejt asi nemuselo) - ale představ si třeba jimma carra bez toho aby do nekoho rejpal, nvm jak ty ale asi bych se nezasmál...

286

Odpovědět

Jelikož tu rkavinu o právech mělo na zdi několik přátel, tak mě tohle video velice pobavilo :-D

Even Bing can find that s**t :-D

445

Odpovědět

*You can even bing that s**t...

257

Odpovědět

+MogothPravdu má ten chlapec ;-)

301

Odpovědět

mizerný sex je furt sex, a tím pádem lepší než žádný sex... achjo, jsem tak hrozně sám.

679

Odpovědět

nejmutnější na tom je, že si to dala na zeď i moje bývalá spolužačka ze školy, ze které jsem přestoupila, shodou okolností studuje už v maturitním ročníku právo :D
Smůla je u nás v tom, že aby na vás platil zákon o autorském právu, musíte si jej nejdříve za cca 5000 koupit

2063

Odpovědět

Autorské právo k dílu vzniká autorovi okamžikem, kdy je dílo vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě. (zákon č. 121/2000 Sb. Autorský zákon). Kde jsi vyčaroval těch 5000 to je mi záhadou

402

Odpovědět

+Scruffynejde vyloženě o to, že nemáš autorské právo k vytvořeném udílu, ale pokud jde o ochranu fotografií a kreseb a všeho dalšího přímo na facebooku, tak před možností zneužití fotografií by sis snad měl koupit jakousi...hmm pečeť? Takže zneužití fotografií i takto na FB i když jsi tam odsouhlasil jejich podmínky nemají právo...
Měla jsem ten problém protože před rokem mělo pár politiků ve školství nápad, že všechny práce studentů, jako jsou slohové práce apod, budou posílány k nějakému týmu, kterej bude mít za úkol zjistit jak čotelné jsou, což mne docela hodně urazilo a co se slohovek týkalo jednalo se o mé duševní vlastnictví a měla jsem autorská práva k dílu... právě tam mi právě řekli, když jsem něco podobného, jen s trochou právničnických kudrlinek psala, že abych mohla tohoto práva využít musím si to koupit... ale možná šlo o živnostňák a v tom případě se omlouvám za klamání... ovšem ten si v rámci svého fotografování na zakázku mám taky pořídit, takže na tom něco bude.

1842

Odpovědět

+Scruffyviz lenacia:
V tomto případě šlo o to, že práva na dílo měla škola, protože to byla práce pro školu. Každopádně autorství jako takové je neprodejné a neměnitelné, co se prodává jsou práva vlastnická (a to právě náleží škole).
Jinými slovy: autorská práva v podstatě neznamenají skoro nic, jen to, že člověk si může vynutit, aby mohl říct "tohle jsem dělal já" :)

313

Odpovědět

+ScruffyJak psal JokerS... V případě že navštěvuješ střední/vysokou školu tak na všechny díla ať už slohy/fotografie či projekty má autorské právo právě vzdělávací institut. (například moje kamarádka než aby škola prodala bystu kterou udělala na VŠ tak ji rozmlátila kladivem :) )
Nicméně, abych se vrátil k "pečeti".
Jak jsem psal výše. Ve chvíli kdy vytvoříš autorské dílo tak ti k němu automaticky vznikají autorská práva. Bez tvého vědomí není možné aby kdokoliv, komu jsi to výslovně nedovolil (klidně i za úplatu), užíval tvého díla. Výjimkou je však například využití k akademické činnosti a to v rozumné míře a při řádné citaci.
Tvůj případ se školou osvětlil již JokerS, podobná situace bude třeba když budeš dělat pro noviny. Píšeš sice ty, nicméně na základě smlouvy s vydavatelem postupuješ práva k dílu jemu a on je oprávněn s článkem nakládat.
Co se týče pečeti, napadá mne snad spojení s patentem - tam jde však o trochu jinou věc týkající se technologických a vědeckých vynálezů a postupů.
Tak snad už je vše OK... Nekoukal jsem zatím vysloveně do zákonů tak tam určitě mohou být nepřesnosti, nicméně co si pamatuji, tak by to mělo být takto.
:)

223

Odpovědět

+Scruffyad Lenacia: četl sis podmínky facebooku? Pokud je mo známo, tím, že jsi je odsouhlasil, jsi jim dal právo k užití všeho, co na facebook dáš... Můžeš mít sice jako autor ochranu autorským právem na svá díla, nicméně facebooku jsi dal možnost užívat tyto díla, takže v podstatě tě nechrání nic.
Jo, pokud by jsi třeba pořádal vernisáž obrazů, někdo by jakýsi obraz vyfotil, dal na facebook a ten by to pak nějak použil (a tobě by se to nelíbilo), pak bys mohl žádat náhradu škody podle autorského zákona - ovšem ne proti facebooku, ale proti tomu, kdo to tam dal.

Pro zaměstnanecká díla je jiný režim - autorské právo sice má stále autor, ale užívat tyto práva má jeho zaměstnavatel, samotný autor těmito právy nedisponuje... Samozřejmě je to v závislosti na tom, jaký je zaměstnanecký poměr. Např. spisovatel - kutil, zaměstnaný v novinách patrně nebude postupovat své vynálezy, které si vyrobil, ale ustanovení o zaměstnaneckých dílech se bude vztahovat na to, co napíše...
Otázka pak třeba je, zda vysokoškolští kantoři, kteří podepsali, že to, co napíšou, je zaměstnanecké dílo (úmysl je na učebnice), sesmolí po večerech román, zda se i na tento román bude vztahovat úprava zaměstnaneckých děl...

patenty na tyhle věci použít nemůžeš, jak správně podotknul Scruffy

221

Odpovědět

+Scruffynitram von hive:
I tak se to dá napadnout, obvzláště, pokud facebook využije tyto fotografie, či umožní mé fotografie použít komerčně, potom si mohu stěžovat a požadovat třeba zisk, je na to snad i precedent, kdysi firma spolupracující s FB vzala fotografii 13leté holčiny a vytiskla ji na přední obal pronografické kazety (nebo spíše DVD). A také samozřejmě mohu napadnout facebook že zneužívá mé důvěry, a to ve chvíli kdy zjistím, že mé fotografie někdo použil bez mého osobního vědomí.

1814

Odpovědět

+Scruffyad Lenacia:
Právě že nedá, pokud souhlasíš s tím, že to může použít (a jako že všichni, co používají facebook museli odkliknout "agree button"), tak to není nelegální. Neetické, nemorální možná, ale o tomto už právo dávno není...

242

Odpovědět

maturitní ročník právo? WTF? Jako střední škola, kde vyjdeš jako Mgr. z oblasti právo a právní věda? Nebo dokonce JUDr.? :-D
Nebo je tím myšlen poslední ročník VŠ? (Ale nedivil bych se, pokud by to opravdu někdo udělal...)

259

Odpovědět

+nitram von hiveTrivis ti nic neříká? :-)

195

Odpovědět

Hehe, taky jsem se smá,,co to tam píšou za bludy :)

Tak jsem jim tam jednoduše napsal, právě to,že s podmínkaam už souhlasili a další pravdy. Smozřejmě sem byl za bla,co dělá chytráka,že :))

222

Odpovědět

Jsem jediný nebo ještě někdo neví o co se v tom videu jedná? :D

208

Odpovědět

Mám strach, že někteří z mých facebookových přátel nepochopí ani to video :D

435

Odpovědět

Díky za aktuální video, všichni facebookoví právníci by se měli podívat ;) Btw malá poznámka k překladu, v 1:02 "legal terms" budou spíš právní termíny než podmínky použití ;)

2129

Odpovědět

Ten překlad je správně... V právní angličtině se výrazu "legal terms" nebo "terms and conditions" užívá právě pro smluvní podmínky.

1812

Odpovědět

+ScruffyToho jsem si vědom, ale dovolím si nesouhlasit. Z dalšího obsahu videa celkem jasně vyplývá, že tím byly myšleny právní termíny jako Bernská úmluva a Římský statut. Nikdo přece nikam bezmyšlenkovitě nekopíroval smluvní podmínky, ale právě tyto termíny.

222

Odpovědět

Pokud tohle čtete, vaši rodiče jsou do 24 hodin mrtví.. demence opravdu postihla už snad všechny jednice..

237

Odpovědět

Pekna slečna ;)

206

Další