Znečišťujme!

Thumbnail play icon
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:557
Počet zobrazení:8 871

Let’s Pollute (Znečišťujme) je 6minutový kreslený film, který byl letos nominován na Oscara v kategorii nejlepší animovaný krátký film. Režisér Geefwee Boedoe jej natočil jako parodii ve stylu výchovných filmů z 50. a 60. let. a jak už název napovídá, tématem je životní prostředí. Místy ostřejší tón tohoto snímku asi nemusí být každému po chuti, ale protože mi film připadá vtipně natočený, přidávám ho sem. Tak tedy: Neváhejte a pusťte se do znečišťování ještě dnes! :-) Protože se video momentálně vyskytuje na Internetu pouze ve francouzské verzi (v angličtině je k dispozici jen půlminutový trailer), přeložila jsem ho z francouzštiny.

Přepis titulků

Věděli jste to? Milí mladí ekologicky uvědomělí diváci (a divačky), byly doby, kdy znečišťování bylo symbolem pokroku a prosperity! (Ano, je to tak...) Co se tedy v tomto procesu zvrtlo? Je třeba se vrátit ke skutečným hodnotám! Znečišťujme! Spojené státy, následujících 6 minut není ekologicky kompatibilních. Špatně! Znečišťujme!

Znečištění je konec konců naším dědictvím a přispívá k růstu a stabilitě naší ekonomiky! Dnes je znečišťování snazší a praktičtější než kdy jindy! Ne vždy bylo plýtvání tak zábavné a snadné jako dnes. Jak jsme to tedy dokázali? Návrat v čase nám mnohé osvětlí. Duší jsme byli znečišťovateli již dávno před průmyslovou revolucí. Ale i přes náš houževnatý boj a neochvějnou vytrvalost zanechávalo naše úsilí i po stovkách let jen velmi málo stop.

Člověk pro tento úkol potřeboval partnera, spojence. Potřeboval... stroj! Ano, stroj měl pro plýtvání přímo zázračný potenciál. Na jeho výrobu bylo zapotřebí mnoha přírodních zdrojů a při provozu neustále spotřebovával palivo. Kam se hrabal člověk.

Víc! Stroj dokázal znečišťovat dnem i nocí bez přestání. A když se porouchal... mohl se alespoň vyhodit. Znečišťování však bylo ještě v plenkách a naše chování bylo někdy poněkud kontraproduktivní. Například jsme opravovali rozbité věci a dámy nosily jeden pár bot vícekrát.

I stroje měly v těchto průkopnických dobách ještě co dohánět. Ale dlouhým usilovným bádáním a zlepšováním byl stroj vytříben k dokonalosti a stanul na špici moderního znečišťování. I velcí duchové doby se ke strojům připojili, takže dnes může být produkována taková škála toxických a znečišťujících látek, ze které by naši předkové zezelenali závistí. Ano, o této zelené mluvím. Ale vím, na co teď myslíte.

Říkáte si: "Ale jak se mohu zapojit já?" Každý z vás disponuje, aniž byste to tušili, fantastickou schopností znečišťovat. Bez neukázněnosti a nedisciplinovanosti však zlepšení nikdy nedosáhnete. Pomoci by nám mohlo toto staré přísloví: Bez přání není plýtvání. Takže: Chtějte víc, plýtvejte víc! Chtěj víc, plýtvej víc! U toho to začíná. Nákupní vozík narvi až k prasknutí.

Na nic nemysli, nenech se zastavit... Vytrvale nakupuj, dokud nepadneš. Držte krok s dobou! Kupujte všechny módní novinky, které budou brzy na vyhození. A nezapomeňte: Svůj odpad vždy vyhazujte do k tomu určených popelnic. PAPÍR, SKLO, PLASTY Zjednodušte si život.

Jediné, co potřebujete... je tohle. Jen ať popelnice přetéká! Důležitý je každý z vás. Jenže jednotlivec sám matce přírodě vzdorovat nedokáže. Dostat se z tohoto sem, to bez týmové práce zkrátka nejde.

Naštěstí jsou firmy našimi spojenci. Zásobují nás nejen spoustou úžasných šmejdů na vyhození, ale také tunami a tunami toxických zplodin. I když nemáte to štěstí, abyste bydleli poblíž továrny, stále můžete využívat mnoha dalších výhod, které továrny nabízí. Firmám velmi záleží na tom, aby uspokojily veškeré vaše nároky na znečištění. Jejich potenciál je však omezován ekologickými restrikcemi. Začněte již dnes přesvědčovat vaše zastupitele, aby veškerou regulaci zrušili!

Je na firmách, aby nám ukázaly cestu. Můžeme jim důvěřovat - udělají vše potřebné, aby byl úkol splněn na jedničku. Ano, firmy vám pomáhají. Ale pomáháte také vy jim? Pro skutečné plýtvání je potřeba držet se jedné zásady: Všechno dvakrát!

Zásadně vždy nakupujte dvakrát větší množství, než potřebujete. Kupujte pouze hotové a balené potraviny, které poskytují minimum nutričních hodnot na maximum odpadků. Kupujte balení po dvou, po třech, po šesti či více. Ale hlavně: Nejezte nikdy nic biologického! Jinak sbohem, odpadky. Ne, přátelé. Žádejte potraviny zkropené herbicidy, insekticidy, pesticidy,... narvané hormony, antibiotiky, zkrátka vším možným.

Podporujte náš hrdý a sebevědomý chemický průmysl a odměnou vám budou odpadky hodné svého jména! Nikdy nic nepoužívejte dvakrát! Používejte výrobky, které lze po jednom použití vyhodit. Všechno může být na jedno použití. Je to jen otázka stavu mysli. Stačí to po jednom použití vyhodit a už je to "na jedno použití".

Ano. Všechno jste pochopili. Plýtvej dnes dvakrát více než včera! Proč rozsvěcet jen jednu lampu? Rozsviťte je všechny a nikdy nezhasínejte! Proč cokoli vypínat? Zapněte zároveň topení i klimatizaci. Dostane se vám tak uspokojení z dvojnásobného plýtvání. Přestěhujte se daleko od místa, kde pracujete, abyste mohli každý den dojíždět.

Nebo ještě lépe: Létejte letadlem! Občas si samozřejmě zasloužíte nějakou tu dovolenou. Ale pro plýtvání žádné prázdniny neexistují. Život v klidu, ten je nanic. Hýbej se, spaluj naftu po tunách! Čistému vzduchu nedůvěřuj, vždyť není vidět! Nic se nevyrovná výfukovým plynům. A hlavně nikdy o ničem nepřemýšlejte dvakrát.

S lehkomyslností a všichni společně dokážeme zničit každý les, jakkoli obrovský, každou horu, jakkoli vysokou. Nikdy neříkejte: "Méně zodpovědný už jsem opravdu být nemohl." Uvažujte pozitivně. Vždycky se dá udělat ještě méně! Konzumujte víc! Plýtvejte víc! A buďte co nejméně odpovědní!

Znečišťovat je vaše výsadní právo! A vaše povinnost! Už na nic nečekejte! Jednejte! Začněte znečišťovat ještě dnes! Překlad: LaBleue www.videacesky.cz

Komentáře (47)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Už jste obvinili pistoli, že zavinila smrt Lidí. A globální oteplování taky svedete na nás!

190

Odpovědět

blbost

1819

Odpovědět

Ešte som nevidel tak trefnú a vtipnú kritiku konzumnej spoločnosti so všetkým čo k tomu patrí! Veľké a nákladné celovečerné filmy si toto dovoliť nemôžu, ale krátky animák, ktorý sa tvári ako ekologická agitka z áno.
Geniálne! (aj keď azda niktorými divákmi nedocenené)

222

Odpovědět

Mari: Teď to zkouším a video mi jede.

180

Odpovědět

Prosím prosím, dodejte funkční video. Zdá se, že to funguje zde http://www.videolog.tv/video.php?id=603569

181

Odpovědět

Jejda...tady spousta lidí něco nepochopila. ;) Já mám třeba ekologické sklony a u tohohle jsem se dokonale pobavila. Jako: "Zapínejte zároveň topení i klimatizaci, dostane se vám tak uspokojení z dvojnásobného plýtvání."? Nebo: "Nedůvěřujte čistému vzduchu - vždyť není vidět!" ? To jsou prostě kouzelné vtipy a navíc ten film člověka donutí přemýšlet o tom jak (ne)ekologicky se chová mnohem víc, než kdyby mluvil o tom, co člověk dělat má.
Trochu nadhledu přátelé!
P.S. Politika s tím nemá co dělat.

210

Odpovědět

Koukám, že tady se většina lidí nikdy nesetkala s ironií a že je maminky doma nikdy k ničemu nedonutili tím, že řekli pravý opak... Ach jo... kam jen ta inteligence spěje... zpátky na bod mrazu...

210

Odpovědět

Moc prosim o přeložení tohohle videa ....http://www.youtube.com/watch?v=MV5w262XvCU

180

Odpovědět

Mně ten film přišel jako hodně silný kafe, ale něco je strašně špatně, protože cílová skupina ho zjevně vůbec nepochopila. Otázka je, jestli vůbec lze přimět nezodpovědné, aby se alespoň zamysleli nad tím, co znamená odpovědnost. Osobní odpovědnost každého člověka za to, jak žije.

200

Odpovědět

Na co ještě čekám? Jaktože jsem ten starej křáp, ze kterého teď píšu, už třikrát nevyměnila za nový?!? Měla bych se stydět!

191

Odpovědět

tohle video mě dost pobavilo, jen nechápu jak na to můžete mít tak debilní komentáře.. greenpeas? levice, pravice? proboha lidi tohle nebylo video o tom, že máte vyšplhat na strom a ohryzávat si tam nohu jako veverka! jen to upozornilo na znečišťování, který se nám vymiká z rukou a něco by sme s tim měli dělat

180

Odpovědět

2 Leoric: tys chlapce moc rozumu nepobral, vid?

180

Odpovědět

O.K, budu se řídit heslem tohohle filmu a zařadím ho přesně tam kam patří, mezi odpad. Jediný co nechápu je, jak by takováhle s****a mohla být nominovaná na Oscara.

1816

Odpovědět

Protože ostatní lidi nejsou takoví vypatlanci jako Ty.

200

Odpovědět


Odpovědět

lidstovo, rakovina Země, Až konečně vymřeme, tak tu bude hezky.

191

Další