Ztracená šála

Thumbnail play icon
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:369
Počet zobrazení:7 336

V krátkém, cenami ověnčeném animovaném filmu se podíváme na cestu veverčáka Alberta za ztracenou šálou. A že to bude zajímavá cesta.

Přepis titulků

Veverčák Albert se jednoho chladného zimního rána probudil. Ale copak je tohle? Prázdné místo. Tam bývala jeho oblíbená šála. Kam se mohla podít? A tak Albert vyrazil do lesa, aby našel svou ztracenou šálu. Když Albert procházel lesem, narazil na puštíka Cecila.

Třeba by mu mohl pomoci. Ale Cecil měl vlastní starosti. Bál se totiž tmy. "Neznámo může být strašidelné," řekl Albert. "Ale jak se máme něco naučit bez neznáma? Tma je pouze nekonečným zdrojem zvídavosti." Cecil tedy vkročil do tmy a už se nebál objevovat její skryté divy.

Albert pokračoval v hledání své ztracené šály. A tu narazil na bobra Konráda. Třeba by mu mohl pomoci. Ale Konrád měl také plnou hlavu starostí. Bál se že, že se mu každou chvíli protrhne hráz. "Je dobré být opatrný," řekl Albert. "Ale často sklízíme úspěch proto, že jsme měli strach. Pokaždé když na hrázi opravíš prasklinu, stává se z tebe lepší stavitel."

Konrád se rozhodl, že svou hráz postaví co nejpevnější. A jeho obavy už mu nepřekážely. Albert pokračoval v hledání, až narazil na lišáka Edwina. Třeba by mu mohl pomoci. Ale Edwin měl vlastní potíže. Bál se, že ho přátelé nemají rádi. "Přátelství nebývají jednoduchá," řekl Albert.

"Ale často si za svůj pocit izolace můžeme sami. Chcete-li, aby vás ostatní měli rádi, musíte jim to dovolit." Edwin se rozhodl být k přátelům otevřenější a už nikdy nedovolil strachu, aby ho od nich odloučil. Pak narazil Albert na medvěda Frederika. Ale stejně jako ostatní měl Frederik vlastní problém. Měl obrovský strach z nicoty.

Přesněji řečeno z neexistence. Oceány, hory, planety, ty všechny se rodí a zanikají během okamžiku. Pokud se nám podaří přežít globální oteplování, ochlazování zemského jádra, kolísající magnetické pole Země, asteroidy, sluneční erupce či černé díry, nezmění to nic na faktu, že naše Slunce dříve nebo později zanikne.

I kdyby se nám podařilo uprchnout ke vzdáleným hvězdám, i ony jsou na cestě k vlastnímu zániku. Čas a dění okolo nás pracují na tom, aby zničily vše, čemu jsme kdy rozuměli. Směřují k rozkladu veškeré známé hmoty, k rozkladu veškerého známého života. Nabízí se otázka: Jaký to má smysl? Proč pokračovat?

Proč jsou i ty nejpokročilejší formy života odsouzeny k zániku? Proč? Proč pokračovat? Řekl medvěd. Albert s ním nesouhlasil. "Příroda je houževnatá," řekl. "A to způsoby, kterým stěží rozumíme, které jsme ještě neobjevili nebo se ještě nevyvinuly. Naše planeta zanikne, ale vzniknou nové planety.

Naše hvězda zanikne, ale vzniknou nové hvězdy. A ano, náš vesmír možná zanikne, takový je ale koloběh života. A koloběhem musí být zachován. Vesmír nám neustále opakuje, pořád a pořád dokola, že ze smrti se rodí život. Z pozůstatků minulosti a jako základ pro budoucnost život vzniká a zaniká v nekonečném koloběhu života.

A to díky všem prvkům, velikým i malým. Vězte, že nejdete po přímé cestě směřující k zániku. Faktem zůstává, že napomáháte pokračování vesmíru." A tak začal proces, který měl zmírnit Frederikovy ohromné obavy. Poděkoval Albertovi za pomoc a popřál mu hodně štěstí při hledání jeho ztracené šály. Albert však odpověděl: "Víš ty co? Já tu šálu vlastně nepotřebuju.

Příchází jaro. Nejspíš to vydržím bez ní." Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Celou dobu jsem čekal co se z toho vyvine, jaké to bude mít poučení, ale ten konec mě celkem dostal. :D

20

Odpovědět

ověnšeném? doopravdy? to není gramaticky správně :(

11

Odpovědět

Nepamätám si pri ktorom animáku som mal naposledy takéto zimomriavky...

52

Odpovědět

OvěnČeném.

52

Odpovědět

Medvěd to zabil... Doslova... :D

320

Odpovědět

krásne animácie ... a zaujimavý koniec, prekvapil ma celkom :D

141

Odpovědět

vydržel jsme minutu..... je to pořád to samé nebo je tam nějaký zvrat?.... a pokud ne tak prosím o varování jako když je napsané "Toto video není vhodné pro děti a mladistvé", tak přesně v tomto stylu to psát k takovýmto videím.

226

Odpovědět

Zvrat tam není, ale stupňuje se to. Jako že hodně se to stupňuje. Jestli to je varování či doporučení, to si přeberte sám.

141

Odpovědět

Proč tolik animovaných filmů a kraťasů je jen hezkou omalovánkou, ale co se týče obsahu, naprosto prázdnou?

540

Odpovědět

Pro mě osobně do té kategorie zrovna tenhle kraťas nepatří :-)

552

Odpovědět

Pěkné, 10 bodů.

152

Odpovědět

..... řekl medvěd.

934

Odpovědět

Prezident položil věnes u hrobu neznámého vojína.

81

Odpovědět

Klišé.

315

Odpovědět

Úvahy zvířátek 30. června 1908 na Tungusce? :D

681

Odpovědět

Je to velmi hezky graficky pojaté, jen v tom nevidím nějaký ucelený smysl. Jsou to věci, jenž spolu vlastně vůbec nesouvisí a nakonec to má useknutý děj bez závěru.

4212

Odpovědět

Mě se líbí, že člověk si závěr musí udělat sám- myšlení je to co nám videa/televize/další sdělovací přostředky berou
SPOILER – NEČTĚTE POKUD SE NAD SMYSLEM CHCETE ZAMYSLET SAMI BEZ OVLIVĚNÍ
——————————————————-
/*Podle mě to říká, že 1,strach nám vždy něco skrývá. 2,Je tady proto aby nám úkázal v čem může být chyba 3, nás může zacyklit v problémech a bránit nalézání řešení. …To, že se přestaneme bát znamená, že jsme pro sebe našli v tuto chvíly dostatečné řešení(často, že strach jako styl života a stav mysli nemá smyl), ale ne to, že se objekt našeho strachu neuskuteční. Vy, kteří jste si to přečetli prosím odpovězte, proč je tedy strach u tolika lidí konečným?

161

Odpovědět

Jak psal Sagartn, ty věci spolu docela dost souvisí. Navíc jak se ptal Sagartn, tak souhlasím s tím co napsal, ale zároveň je ve videu vidět celkem velká dávka ironie - každý ten strach se naplní, ať už je to rozbořená hráz bobra nebo liščí srdce a smrt (nevím jak si to vyložit - možná že se moc vydal?) a nakonec nejmarkantnější naplnění medvědových obav.
A nakonec konec byl právě dokonale uzavřený. Protiklad banality s hledající šálou versus nenadálý konec a katastrofa.
Možná to nemá poselství, možná to nemá happy end, ale je to život. život je takový. Máme strach z věcí, které by nám měly být vlastní. Sovička a noc, bobr a hráz, liška a smečka jako šelma psovitá... Zároveň řešíme banality, a přitom věci co nás opravdu mohou zasáhnout jdou mimo nás, nestačíme na ně. Životy nás všech skončí tak jak jsme nečekali. Žijeme podle toho, co jsme nemohli ovlivnit, od rodiny do které se narodíme až po smrt kterou odejdeme. Nakonec ani ty věci co si myslíme že si volíme jsme si vybrali celkem náhodou, protože například i partnera si volíme z omezených možností lidí které jsme blíže poznali, a to jen díky náhodám, že jsme se narodili a dostali do určitých kruhů společnosti ve světě se 7mi miliardami lidí.
A v neposlední řadě vidím poselství filmu v akčnosti veveřičky, že ač má své vlastní problémy, pomáhá druhým s těmi jejich.
Celé video je lidské a o životě, nakonec i o nějakém neteologickém smyslu života v příběhu medvěda. Možná člověk na to musí mít filozofičtější nadhled, aby video docenil. :)

333

Odpovědět

+MikeA jak pochopit to, že ten medvěd má šálu?

60

Odpovědět

+Mike"Možná člověk na to musí mít filozofičtější nadhled, aby video docenil." Souhlas, něco jsem si na tom našel sám, ale po tvém a předešlém komentáři má pro mě to video o dost větší váhu a jdu si ho pustit ještě jednou :)

41

Odpovědět

+Mikelipao: To nevím, já si všiml hlavně té šály uplně na konci po titulcích, jak padá z nebe na zem. :)
Ale taky bych to bral trochu jako úmyslný paradox, k čemu lední medvěd potřebuje šálu, navíc když se (podle veverčáka) otepluje. :D

00

Odpovědět

Jen by mě zajímalo, jestli to, že je veverka jako jediná 3D má hlubší smysl. Dalo by se říci, že vidí i jiný rozměr problémů ostatních, takže možná proto.

Ale například smrt lišky, která zemřela kvůli přátelům je mi záhadou. Možná zkrátka přišla do "špatného kruhu" U takových videí by bylo super najít nějaké vysvětlení od samotných tvůrců co do díla chtěli skrýt. Nic méně toto je velmi pěkně k zamyšlení navádí.

Ale sova, která po tak květnaté motivaci ve tmě nakonec najde ho*no mě vysloveně pobavila. :-)

10

Odpovědět

parada, teda ze zacatku jsem myslel, ze to je nejaky instruktazni video pro deti :D ale prijemne to prekvapilo

351

Další