Zpráva způsobující vypnutí telefonuTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:315
Počet zobrazení:10 278

Možná jste nedávno zaregistrovali debatu týkající se zpráv, které dokážou vypnout váš telefon. Něco podobného se dokonce objevilo i u Skypu. Ale jak je možné, že přijatá zpráva dokáže způsobit pád vašeho telefonu?

Přepis titulků

Mnoho z vás mě žádá, abych mluvil o chybě effective power. Pokud pošlete přes iMessage tuto zprávu, příjemcův telefon se vypne. Koluje o tom spousta teorií. Apple zatím žádnou z nich nepotvrdil. Zatím jsem ani neviděl žádnou hloubkovou analýzu. Toto video je kombinací těch nejpravděpodobnějších vysvětlení. Na Snopes se o tom hodně píše, a navíc jsem si to sám testoval.

Prvním vodítkem je, že se to nestane vždy. Není to jako ta stará chyba, kdy telefon spadnul při pokusu vypsat určitou zprávu. Zpráva se musí objevit v upozornění, které vyskočí na horní části obrazovky. A telefon se navíc nevypne vždycky. Tohle je vodítko. To, co se děje se zprávami v upozornění, se nikde jinde v telefonu neděje. Zpráva se tu zkracuje. Vidíte prvních pár písmen nebo slov a na konci jsou tři tečky.

Nad tím bysme se měli pozastavit. Zkrácení zprávy není tak snadné, jak si myslíte. Apple je chytrý a nezkracuje zprávy podle počtu bytů, to dělají špatné weby. V tom případě by se telefon vypnul při každém emotikonu. Ale ani nezkracuje zprávu po určitém počtu znaků. iPhone vypočítává zobrazovaný text podle šířky obrazovky, velikosti fontů a podle obsahu zprávy.

Zkracuje vždy na určitém znaku, ne na bytu. Vejde se tam celá zpráva? Dobře, ukaž ji celou. Je moc velká? Kolik znaků se tam vejde? Co dalšího je na té zprávě zvláštní? Pro lidi z Anglie, USA a většina světa je zvláštní to, že se jedná o arabský text. Není to psané jen arabským písmem, ale najdete tu i Devangariho diakritiku. Jsou to ty značky, co se nacházejí pod a nad znaky. A tady je zdroj té chyby.

Slova "effective power" a ten znak na konci nejsou nijak zvláštní. Můžete mezi ně vložit jakýkoliv text, pokud to zprávu natáhne natolik, aby to tři tečky umístilo někam mezi arabské znaky. Můžeme si být skoro jistí, že chyba nastává při zpracovávání zprávy v arabštině. Je to skoro jisté. iPhone se snaží ten divný arabský text rozdělit, z nějakého důvodu selže a nastane chyba, která telefon vypne. Tohle je zatím celkem jisté.

Následuje moje spekulace. Zdá se logické, že když odmažete písmeno, zpráva se zkrátí. Ale v arabštině to neplatí vždy. Arabské písmo je zajímavé. Písmena mají několik tvarů. Tvary se mění podle toho, zda je písmeno na začátku, uprostřed, nebo na konci slova. Našel jsem pár spojení, nevím, jak často se používají, kde přidání písmena může jeden dlouhý znak rozdělit do dvou krátkých znaků.

Pokud toto spojení rozdělíte, výsledná zpráva bude delší než ta původní. Předpokládám, že telefon se snaží zjistit, kolik znaků se na obrazovku vejde, ale nedokáže zpracovat podivnou zprávu s podivnými znaky, která se zvětší, když některý ze znaků umažete. Program to zřejmě nečeká, takže to v kódu, který píšou anglicky mluvící lidé, způsobí chybu.

Ale co já vím. Musíme počkat, zda Apple vypustí zpětně nějaké vysvětlení, nebo v příští aktualizaci pouze oznámí, že je to opravené. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (32)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

tak ja vam to teda vysvetlim kluci a holky :D ... telefon se vypina protoze to tak apple chce :) (pravdepodobne amricti vedci zjisti ze to vymysleli rusti hackri :D ...)
pekne jako v tech jejich filmech pro idioty :)

v americe ted jede medialni kampan proti arabum ;)

17

Odpovědět

Z̼̼͙̪̯̻̭̠̥͔͙͈̻̰͔̥̗͛̿ͧͥ̈́́͛̓ͅä̠̠̘͉̖̰̪̪͓̞͖̼̞̤͔̗̬́ͩ͗͆ͭ̐̊͋ͩͤͣ̈̒j̮̯̪̦̺͎̦̺͔̹͔̭͖̫̟̝̅ͫͤͤ̒ͭͮ̍̌́̇̓í̩̬̰͚̈́͒ͧ̐͗ͤ̾͗̒ͧ̓m̬̘̪̞͓͚͕̭̞̭͙̻͍̦̌̃̈́̿͂ͮ͌̊̿̽a̟̞̼͈̦͎̬̻̯̠͇̬͓̮̳ͭ͌̔ͧ̌ͪͯ̇̎̏͆̓͛̏̽ͯv̩̖̰̭͉̜̹̟͙̣͙̹͖̭͖̩̈́ͫ̇̓̋͐̊ͫͩé͕̪̲̞̞͖̰͋̊͒ͥ̾ͯ̎̑̓ͮͦͫ̈͒̎̈̅̒͐.... btw, ty arabské znaky jsou asi psané naopak v té sms, ne?

151

Odpovědět

Proč je vůbec v IT arabština? Ať si ty klikyháky píšou doma do písku.

2543

Odpovědět

A proč je v it česka diakritika? Slovenská diakritika? Všechny ty polské přesmičky a zpřežky, německé přehlásky, tradiční i zjednodušená čínština atd....? Protože to prostě používá spousta lidí.

605

Odpovědět

+vojtanisOno existuje něco jako slovenská diakritika?

1428

Odpovědět

+vojtanisOn myslel samozřejmě maďarskou diakritiku :D

4329

Odpovědět

+vojtanisSlovenská:
á, ä, č, ď, é, í, ĺ, ľ, ň, ó, ô, ŕ, š, ť, ú, ý, ž
Maďarská:
á, é, í, ó, ú, ö, ü, ő, ű

412

Odpovědět

Arabská čísla se docela chytla :-) Nechtěl bych programovat v římských číslicích :-D

191

Odpovědět

+jarda.xTo nejsou arabská čísla. Arabská čísla vypadají takto ٠‎١‎٢‎٣‎٤‎٥‎٦‎٧‎٨‎٩‎.

111

Odpovědět

Mě by jen zajímalo, kdo a jak sakra na to vůbec přišel...

470

Odpovědět

Asi někdo někomu esemeskoval korán, protože tento typ arabského písma se jinde nevyskytuje.

300

Odpovědět

+luftmausmannTakový slova jako korán bys takhle otevřeně asi psát neměl, nebo vyletíš do luftu luftmausmanne. Každopádně by mě zajímalo, jestli to padá aj když tam je jen a pouze text psanej tímto písmem. Bez latinky.

325

Odpovědět

Telefon v názvu a popisku bych vyměnil za iPhone, takhle je to celkem zavádějící. Skype je tam taky přímo jmenován.

Jinak existuje plno zpráv, které s telefonem umí věci, používá to operátor a policajti a některým nezabráníte. Hlavně pingnutí a tak. Kdyby o tom věděli v holywoodu, tak nemusí držet lidi přesně 60 sekund ve spojení :D

374

Odpovědět

00:57 bysme :-/

1711

Odpovědět

grammar nazi

142

Odpovědět

lepší než by jsme.. já bych tam dal bychme, což by se ti asi taky nelíbilo :D

51

Odpovědět

+Lecitina je to mluvená čeština, takže co ti vadí?

37

Odpovědět

Bysme by byla chyba v diktátu, ne v titulcích.

79

Odpovědět

+CeckoJe to chyba kdekoliv. "Bychom" je, bylo i bude správně. "Bysme" je blbost. Ale jak už píše Lecitin, je to lepší, než "by jsme" ..

186


Odpovědět

+Bedas:-D

60

Odpovědět

Neříkejte, že to někdo náhodou napsal a příjemce to nebral jako chybu telefonu :). Možná bych sázel na to, že to měli výrobci jako interní upgrade, protože je to docela praktický ;)

52

Odpovědět

Nebo ještě nikdo neobjevil takový kód, který ze všech uživatelů okamžitě udělá zombie nebo terroristy. Kód na bezpečnostní vypnutí všech telefonů už objevili...

29

Odpovědět

Apple svolal největší myslitele světa, použili kvantové počítače pro testování oznamovací lištičky a kombinace všech možných znakových sad ve všech možných kombinacích v naději, že konečně zodpoví otázku všeho a tak vůbec; všichni napjatě čekají co z toho vyleze, největší událost roku. No svoláme besedy a zaspamujeme videoportály nesmysly na toto téma. Asi na to budu psát diplomku, sice to bude náročný, vyjde to tak na 200stran ale protože studuju Marketing nebo Management, tak je to stejně jedno, něco tam napíšu a je to šumák, stejně to nebude nikdo číst, natož vylízanci co to hodnotí. Teď si du přečíst životopis ředitele Carrefouru, protože Jobsův byl příliš krátký a chci další nášup životopisů ředitelů developerských firem.

Du blejt

2557

Odpovědět

chlapi ze šroubárny říkali že mají jednoho kámoše a ten prý viděl někoho jak má něco od Applu a že to bylo fakt terno, že to musíme taky mít a tak jsme se složili a měli jsme 57korun, tak jsme šli do hospody, snad někdy si taky pořídíme takový terno, jo, a, tak, asi, ne, no.,.,.,,

1942

Odpovědět

Jsi na drogách?

10415

Odpovědět

3.

330

Odpovědět

ak ma pravdu a chyba je v skracovani, preco to zapricini pad celeho systemu? nemala by len spadnut aplikacia na spracovanie sms sprav?

154

Odpovědět

Zkracování nejspíš neprobíhá v té aplikaci samotné, ale v rámci vyskakovacího upozornění, což je součást operačního systému.

423

Odpovědět

Osobně bych si tipnul na nějaké zacyklení. Telefon se rozhodně že zprávu zkrátí v tomto místě, pokusí se o to a zpráva se prodlouží, telefon to vyhodnotí a vrátí se zpět před zkrácení a opět se stane to samé. Následně watch dog zjistí že telefon neodpoví a vypne ho.

131

Odpovědět

+gornarokProc by se ale po zkraceni vracel zpatky, misto aby dal zkracoval?

61

Odpovědět

Zdá se, že už ten kdo to písmo vymýšlel, byl terorista, a tohle je jeho plán jak zničit západ :D

2111