ABBA - Dancing Queen

Thumbnail play icon
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:406
Počet zobrazení:9 222

Buďte vítáni u dalšího dílu Hudebních klenotů 20. století! Hned na začátek bych řekl jednu věc. Zatím jsme zde viděli pouze skupiny či interprety, jež byli příslušníky USA nebo Velké Británie. Nemluvě o tom, že zatím jste mohli slyšet především rock. Dnešek tím pádem vše mění. Přivítejte jednu z nejúspěšnějších popových kapel historie, ze Švédska přichází ABBA se svým kultovním hitem Dancing Queen!

Dancing Queen byla vydána v srpnu roku 1976, ale prvně byla zahrána o dva měsíce dříve, dne 18. června 1976, během Royal Variety Show ve Stockholmu večer před švédskou královskou svatbou. Píseň byla napsána Bennym Anderssonem, Björnen Ulvaeusem a Stigem Andersonem a je mnohými považována za tzv. signature song ABBY. Dosáhla 1. místa na žebříčku populární hudby v celkem třinácti zemích. V roce 2009 britská skupina provozovacích hudebních práv oslavila své 75. výročí tím, že vypsali 75 písní, které se hrají nejvíce ve Velké Británii v rádiu, v klubech a na jukeboxech. Dancing Queen se umístila na osmém místě tohoto seznamu.

ABBA byla švédská popová skupina založená ve Stockholmu v roce 1972 a jedná se o jednu z nejúspěšnějších kapel v historii populární hudby. Název této hudební skupiny vznikl jako akronym spojením začátečních písmen křestních jmen jejích členů Agnetha Fältskog (zpěv), Björn Ulvaeus (kytary, benžo, mandolína), Benny Andersson (piáno) a Anni-Frid Lyngstad (zpěv). Zajímavá stránka kapely jsou také vztahy jednotlivých členů. Agnetha a Björn se vzali v roce 1971 a Frida byla zasnoubena s Bennym. V prosinci 1978 se Frida a Benny vzali, ale téměř ve stejnou dobu požádali Agnetha a Björn o rozvod. Nakonec v roce 1981 požádali o rozvod i Frida s Bennym, což výrazně přispělo k rozpadu kapely. Do roku 2010 skupina prodala přes 375 milionů desek a i v současnosti prodávají kolem 3 milionů alb ročně. ABBA dosáhla mezinárodního průlomu poté, co v roce 1974 zvítězila v soutěži Eurovize s písní Waterloo a byla první ne-anglicky mluvící popová skupina, která dobyla hitparády v anglicky mluvících zemí, včetně Velké Británie, USA, Kanady, Irska, Jižní Afriky, Austrálie a Nového Zélandu. Obrovského úspěchu dosáhla také v zemích Jižní Ameriky a Mexika. ABBA také nahrála kompilační album svých hitů ve španělštině určené pro španělsky mluvící země. Velký zájem o nahrávky čtveřice byl i v zemích bývalého socialistického bloku. Například v roce 1978 byla v tehdejším SSSR poptávka po 40 miliónech kusů alba ABBA - The Album uspokojena ze strany sovětského vedení pouze 200 000 kusy! Autorem všech skladeb byli Benny Andersson a Björn Ulvaeus a mnoho z nich se pravidelně umisťovalo na předních příčkách světových hitparád. Písně skupiny ABBA zůstaly v povědomí posluchačů i po rozpadu skupiny na počátku roku 1983. V současnosti se opět objevily v muzikálu Mamma Mia!

 

Přepis titulků

Překlad: bakeLit www.videacesky.cz Můžeš tančit, klidně i při jivu, užívat si noc svého života. Podívej se na tu dívku, sleduj tu scénu, hotová královna parketu. Páteční noc při tlumených světlech.

Hledáš místo, kam bys mohla zajít. Hrají tam tu správnou muziku, co tě dostane do swingu. Přišla jsi hledat krále. Tím klukem může být téměř kdokoliv. Noc je ještě mladá a hudba hlasitá. Stačí troška rockové muziky a všechno je fajn.

Máš náladu jít tancovat. A když se naskytne příležitost... Jsi královna parketu, mladá a sladká, teprve 17letá. Tančící královno, slaď své tempo se zvuky tamburíny.

Můžeš tancovat, klidně i při jivu, užívat si noc svého života. Podívej se na tu dívku, sleduj tu scénu, hotová královna parketu. Svým škádlením je vzrušuješ. Necháš je v jednom ohni a pak zmizíš.

Začneš hledat dalšího, vystačí ti kdokoliv. Máš chuť tancovat. A když se naskytne příležitost... Jsi královna parketu, mladá a sladká, teprve 17letá.

Královno parketu, slaď své tempo se zvuky tamburíny. Můžeš tancovat, klidně i při jivu, užívat si noc svého života. Podívej se na tu dívku, sleduj tu scénu, hotová královna parketu.

Hotová královna parketu.

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mají super písničky, ale nějak se mi to víc líbí jak to přezpívané v Mamma mia...asi mi trochu vadí ten švédský přízvuk, nevím :)

190

Odpovědět

prostě klasika, ale přece jen v Mamma mia se mi to líbilo víc, herečky měly přijemnější hlas a podání. Výborný jak při týhle písničce vzali 50 obyčejných ženských a nechali je tancovat :-)

191

Odpovědět

Hmm, ABBA - skvělý výběr :)
Jen bych si sprominutím zase rýpla do překladu:
You can dance, you can jive - Můžeš tančit, klidně i při jivu - mi vůbec nedává smysl vzhledem k tomu, že jive je druh tance
"Můžeš tančit, klidně jive"? :)

180

Odpovědět

eMařka: Mě třeba ten film zkazily ty přezpívané písničky ;-) holt, každý dle svého gusta.

180

Odpovědět

Haha chvíli jsem nechápal "klidně i při jivu", jsem to četl česky...
ABBA je jedna z kapel u kterých si říkám, je možné aby v dnešní době vznikla nějaká taková, která by chrlila jeden hit větší než druhý. Asi už ne.

180

Odpovědět

Skvělá hudba, i zpěv. Starší hity mi sedí, nez nějaké dnešní popové hvězdy. Zbožňuju ^^

190

Odpovědět

eMařka: Nikdo se vztekat nemusí, ale zkus zvážit, že každej má jiný vnímání. Co je příjemný jednomu, je hnus fialovej pro druhýho. Je tvoje neupiratelný právo, že se ti ty covery z muzikálu líběj víc, ale není na to žádnej objektivní metr, pro mě to tak třeba rozhodně není. ;-)

180

Odpovědět

Jo jo ABBA velká to ikona, maji skělý písničky, dobře zpívaj... ale upřímně přiznejme si... ty písničky co jsou v Mamma Mia jsou nazpívaný mnohokrát líp... A nevztekejte se, že to neni pravda, jen kvuli tomu, že Abba je Abba... ale zkuste to zvážit... je to tak...

180

Odpovědět

Jsem vyznavač dobré hudby, takže metal, rock, punk, folk, klasika,.... mi nejsou cizí.
Pop moc jako dobrý hudební styl moc nepovažuju (ale to hlavně kvůli tomu za*** americkýmu mainstreamu, který se každýmu líbí a já nevím proč), ABBA je jedna zmála popových kapel, které se dají poslouchat a dokonce je i v mí topce. Ale štve mě, že takovéhle kapely prostě mizí a všude je plno Lady Gaga, Rebbeca Black, Kesha,... které snad ani neumějí zpívat a vše za ně dělají talentovaní zvukaři se svími pultíky za desetitisíce dolarů.

180

Odpovědět

ABBA - asi jediný disco na světě, u kterýho jakožto rocker uznávám, že to je dobrá muzika. :-D Sice zrovna Dancing Queen za kdovíjakej hudební klenot nepovažuju (na rozdíl od prakticky všech písniček na jejich desce The Album), ale samozřejmě špatná píseň to není a pokud by se to mělo brát po stránce komerčního úspěchu jednotlivých songů, tak je Dancing Queen klenot jak vyšitej. (Nic proti komerčnímu úspěchu, aby nedošlo k nedorozumění, na intoše si nehraju. :-D)

180

Odpovědět

9/10 protože prostě ABBA. Ale při pohledu na ten rozjetej mejdan, docela lituju rodiče, že si něco takovýho museli vytrpět. :-)

180

Odpovědět

Moc jste mě potěšili:-) ABBu mám obzvláště (ze starších věcí) rád.

180

Odpovědět

80's jo to já můžu :)

180

Odpovědět

To jo no zase. Film mama mia se "abje" vysmívá. To je ten nejhorší odpad, kterej sem kdy viděl. Jak si to vůbec mohli dovolit natočit. Hrůza. Banda herců, který dělaj, že uměj zpívat. Brosnan byl na pěst. Korunu tomu nasadila Amanda Seyfried. Ta když začala zpívat malem sem se pozvracel.

182

Odpovědět

Díky bohu, že jsem to nezažil. :D Ale zase musím uznat, že je to legenda. I když mi u toho vstávají vlasy hrůzou. :D :D

182

Další