Alanis Morissette – You Oughta KnowHudební klenoty 20. století

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 50
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:186
Počet zobrazení:7 026

Kanadská skladatelka a zpěvačka Alanis Morissette vydala v roce 1995 své třetí studiové album Jagged Little Pill. Na něm se objevila agresivní rozchodová píseň You Oughta Know, která Alanis vyhrála Grammy za nejlepší rockovou skladbu a nejlepší ženský rockový výkon. Vzhledem k ofenzivnímu textu média často spekulovala, o kom píseň je. Ačkoli se objevilo téměř každé jméno Alanisiných bývalých partnerů, americký komik Dave Coulier přiznal, že je zřejmě o něm, protože se v textu poznává. Sama Alanis to však nikdy nepotvrdila a rozhodla se nechat si jméno toho, kdo ji inspiroval, pro sebe. Hudební stanice VH1 zařadila tuto píseň na 12. místo mezi 100 nejlepšími skladbami 90. let. Alanis Morissette se narodila 1. června 1974 v Ottawě. První dvě alba vydala pouze v Kanadě, celosvětového úspěchu však dosáhla až přelomovým třetím albem, zmiňovaným Jagged Little Pill, z nějž pochází i notoricky známá skladba Ironic. Tato deska se stala nejprodávanějším albem ženské sólové interpretky v dějinách pop music. Poté vydala ještě devět alb a spolupracovala na několika soundtracích (Letopisy Narnie, Princ z Persie, Město andělů a další). Alanis je buddhistka, dříve byla zapálenou vegankou a bojovala za práva zvířat, například prostřednictvím organizace PETA. V roce 2010 se provdala za rappera Maria Treadwaye.

Přepis titulků

Chci, abys věděl, že jsem za tebe šťastná a přeju vám oběma jen to nejlepší. Je tahle moje starší verze stejně zvrhlá jako já? Vykouřila by ti ho v divadle? Je taky tak výmluvná? Chtěla by tvoje dítě? Vsadím se, že z ní bude skvělá matka. Protože ta láska, kterou jsmě měli, ti nestačila na to, aby ses mi otevřel.

Ne! A pokaždý, když říkáš její jméno, ví vůbec, že jsi mi říkal, že mě budeš držet až do smrti? Až do smrti. Jenže ty ještě žiješ! Jsem tady, abych ti připomněla ten bordel, cos tu nechal, když jsi odešel. A není fér zapírat ten kříž, cos na mě hodil.

Měl bys to vědět. Vypadáš moc dobře. Všechno se zdá bejt v pořádku. Ale mně až tak dobře není, říkala jsem si, že bys to měl vědět. To už jsi na mě zapomněl, pane Falešnej? Fakt nerada tě ruším během večeře.

To byla pořádná facka, jak rychle jsi mě nahradil, myslíváš na mě, když s ní šu*áš? Protože ta láska, kterou jsmě měli, ti nestačila na to, aby ses mi otevřel. Ne! A pokaždý, když říkáš její jméno, ví vůbec, že jsi mi říkal, že mě budeš držet až do smrti? Až do smrti.

Jenže ty ještě žiješ! Jsem tady, abych ti připomněla ten bordel, cos tu nechal, když jsi odešel. A není fér zapírat ten kříž, cos na mě hodil. Měl bys to vědět. Vtipný je, že to já jsem byla ve tvý posteli, a tobě nebude stačit zavřít oči, abych zmizela. A ty to víš.

Pokaždý, když někomu zaryju nehty do zad, doufám, že to cejtíš. Tak co, cejtíš to? Jsem tady, abych ti připomněla ten bordel, cos tu nechal, když jsi odešel. A není fér zapírat ten kříž, cos na mě hodil. Měl bys vědět, že jsem tady, abych ti připomněla ten bordel, cos tu nechal, když jsi odešel.

A není fér zapírat ten kříž, cos na mě hodil. Měl bys to vědět. Překlad: Magenta www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vždycky se zděsím kolik tam bylo dřív textu, a že ten song o něčem byl. Dneska místo toho dostaneme plešatého přistěhovalce a jeho šukej mě bejbe na 300 způsobů s každým, kdo je trochu známý, nebo má prsa. Proto je to pro mě klenot :)

243

Odpovědět

Jsou písně, který nabídnou víc než jenom zajímavej text.

202

Odpovědět

+CardTypu Pitbull atd? to ti něco nabízí? Bavím se o rychlokvaškách, které recyklují sami sebe pořád dokola, ne celkově o písních bez textu. Je v tom dost velký rozdíl.

191

Odpovědět

+CardPravda, že na písních si všímám spíš melodie a harmonie. Už jsem to tu v komentářích několikrát ventiloval, jsem spíš na šedesátý a sedmdesátý léta a tam je zajímavá hudba a zároveň i kolikrát zajímavej text. Co je Pitbull?

200

Odpovědět

Ne že bych tu písničku zařadil mezi klenoty, ale má zajímavej hlas a to většina současnejch (i relativně současnejch) zpěváků nemá.

190

Odpovědět

Nechystá se někdo přeložit novinku od Lonely Island ??? http://www.youtube.com/watch?v=z5Otla5157c

194

Odpovědět

Už za hoďku tu bude, neboj. :-)

180

Odpovědět

Tohle to je kapel maister hraje na bici dva druhy harmoniky,klaksony atd.. one man band? :-) ala Cigo man.
http://www.youtube.com/watch?v=uXMuWi0dUBc

184

Odpovědět

Tak určitě to neni klenot, ale song dost dobrej :) za mne (a za kuřbu v divadle) 10/10

184