Ghosts N' GoblinsAngry Video Game Nerd

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 43
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:577
Počet zobrazení:9 415

Přeji krásný páteční večer. Jak jistě mnozí fanoušci AVGN zaregistrovali, k letošnímu Halloweenu si pro nás James připravil zbrusu novou epizodu! A tak nemůžeme zůstat pozadu. Užijte si skvělou Nerdovu jízdu skrze jednu z nejtěžších her, která kdy na jeho milované NES vznikla. Závěrečný souboj navíc potěší milovníky starých RPGček. Co myslíte? Podaří se Jamesovi tuhle obávanou výzvu pokořit? A jaké triky si pro něj vývojáři z Capcomu připravili? To vše zjistíte v následujících minutách. To vše navíc v HD kvalitě! Přehled dosud přeložených epizod najdete ZDE!

Přepis titulků

Pěkný Halloween přeju. Něco vám ukážu. Nedávno jsem měl autogramiádu a jeden z fanoušků mi předal tenhle kus papíru. Je to petice za zrecenzování Ghosts N' Goblins. Jo, oběhl frontu a nechal ji lidi podepsat. Co říct k Ghosts N' Goblins? No, není to špatná hra. Je od Capcomu, tak jak by mohla?

Ale je jednou z nejtěžších her na NES. Je tvrdší než zkamenělá triceratopsí hovna! Asi jako Megaman spolu s Castlevanií. Až takhle brutální. Takhle nemilosrdné hry by se měly zakázat! A jelikož jsem nikdy předtím žádnou petici nedostal, to jen dokazuje, jak silný měla hra dopad a jakou frustraci nám už v dětství přivodila. Vzpomínám, když jsem ji poprvé hrál. Dostal jsem ji k narozeninám spolu s NES. - Chceš si zahrát Ghosts N' Goblins?

- Jo, chci! - Hele! Jistě, měl jsem i kombocartridge s Mariem a Duck Hunt, ale první hra, kterou jsem zkusil, byla Ghosts N' Goblins. Je to tak. Tohle byla první hra na NES, kterou jsem hrál. A tomu říkám kurva začátek. Střílej, střílej! Nevím jak! Jak jinak, dostal jsem na prdel. Takhle nějak to vypadalo, když jsem ji hrál poprvé.

Byl jsem sračka! Tahle nová konzole byla naprosto jiná než Atari 2600, kterou jsem měl. V 80. letech nás právě tyhle brutální hry vycvičily a vypilovaly naše smysly. Udělaly z nás zasraný tygry! A dnes, po 25 letech, podrobím svůj skill ultimátní zkoušce. Uvidíme, jestli toho zmrda konečně dohraju. Vždyť je Halloween, jakýpak výmluvy. Cítím ve vzduchu, že čas nadešel.

Zapaříme Ghosts N' Goblins. Začínáme šokujícím intrem, které téměř nemá v historii videoher obdoby. Páreček si právě užil na hřbitově. Nedělám si prdel. Napadá vás něco jinýho? Nemá na sobě hadry. A pak se zjeví satan, který si chce zřejmě taky štrejchnout, a unese holku pryč. Toť příběh.

No není to snad nejlepší intro ze všech her na NES? Oblečete se do brnění a vydáte se zachránit svou holku. V cestě vám stojí nekonečné zástupy duchů a goblinů. A zombies a ďáblů a havranů a draků a pištících duchů, kteří vypadají jak párky v rohlíku. Jo, ty se jim už asi do názvu nevešli. Nejotravnější ze všech nepřátel jsou červení ďáblové. Lítaj si ve vzduchu jako srabíci a pak na vás vlítnou.

Jen tehdy je můžete trefit, ale taky vás dost možná zabijou. Jestli jim zkusíte utéct, budou vás pronásledovat celý level. Na prvního narazíte v půlce prvního kola. Ten zmrd je začátečnická past, který šikanoval nepřipravené hráče. A jeho bratránek z automatu nakradl víc čtvrťáků, než si umíte představit. Když jsem to hrál poprvé, říkal jsem si, že je to určitě hlavní boss. Dneska by byla blbost myslet si, že hra bude tak krátká, ale tehdy jsem byl zvyklý na Atari.

Nechápal jsem, že by hra mohla být delší než pět minut. Jediným vodítkem bylo, že pokaždé, když zemřete, uvidíte mapu, na které je vyznačený váš postup. Je tu jen 6 levelů plus finální boss. To nezní tak hrozně, ne? To teprve uvidíte... Vaší první zbraní je oštěp. Létá rovně a zabije, na co přijde. Zní to jako slušná zbraň?

No, pochopíte, jak moc je na hovno, když se dostanete k prvnímu bossovi, který se podle manuálu jmenuje Jednorožec. Jasně, vypadá úplně jako jednorožec, že? Každopádně ho dostane tak milion ran. Chce to rychlejší zbraň. Jako nůž. A jen nůž je co k čemu proti nástrahám, které před vámi stojí. Vítejte v druhé úrovni, kde to začne být nechutně šílený. Je libo skákat do prázdna a vyhýbat se přitom malým nepřátelům?

Pak na vás tyhle kokůtci dělají nálety z oken. Pak lezete po žebřících, zatímco po vás tyhle obři metaj hovna. A trefit je musíte zhruba tolikrát jako Jednorožce. Jestli jste si s sebou nepřinesli nůž, ani se nesnažte. To je má rada. Pro ty, kdo se chtějí dostat daleko, zde jsou má pravidla: 1. Popadněte nůž. 1.

Popadněte nůž. 2. 1. Popadněte nůž. 2. Popadněte nůž. 1. Popadněte nůž. 2. Popadněte nůž. 3. 1. Popadněte nůž. 2. Popadněte nůž. 3. Popadněte nůž! Pižlali byste stejk plastovou lžící? Ne. Popadněte nůž. Nedokážu to dostatečně zdůraznit. Zavřou mě do blázince. Popadněte nůž! Popadněte nůž! Jebat strejdu. Vidíte tohle?

To je ohnivá zbraň. Ta věc je na píču! Druhá nejzbytečnější zbraň videoherní historie hned po hůlce z Dr. Jekyll & Mr. Hyde. Všechno mine a když hodíte dva, musíte počkat, až vyhoří. Což nechcete. Ale co to? Sedí si to na jediném žebříku dolů. Zbraně nikdy nezmizí. Prostě tam leží. I když poběžíte daleko a pak se vrátíte, pořád tam bude.

Možná si říkáte, proč nesebrat ohniváka a nechcípnout? Protože po smrti vám zbraň zůstává. Nezmění se, dokud nenajdete jinou. To je na hovno! Ale na druhou stranu mi tak zůstane i nůž. Takže musím resetovat hru a sebrat nůž zase v prvním levelu. A víte co? Ohnivák se objevil zas! Je to past. Ale vyřešil jsem to. Zbraň se objeví, když vylezete do horního patra, kam nemusíte. Můžete zůstat na druhém a pokračovat doprava.

To je má další rada. Nenechte spadnout zbraň v levelu 2. Když jsme u zbraní, je tu taky sekera, kterou jsem našel hluboko v levelu 6. Chcete vidět, co umí? To máte blbý. Boss druhého kola jsou dva Jednorožci. Už jsem říkal, ať popadnete nůž? Úroveň 3. Co dělá z tohoto levelu peklo? Ďáblové. Celé kolo je nekončící maraton s ďábly.

Tady vám začne docházet, proč je ta hra tak těžká. Protože vás můžou trefit jen dvakrát. Ano, nejsou tu díry jak v Castlevanii, obnovující se nepřátelé z Ninja Gaiden, ani mizící plošinky z Megamana. Ale představte si hrát jednu z těch her bez měřiče života! V Ghosts N' Goblins vám první útok sebere brnění a po druhém zbydou jen kostičky. Toť vše. Jako by je při programování napadlo, že udělají obtížnost expert.

Ale když ji naprogramovali, tak zapomněli přidat jinou možnost. Je to jen teorie, ale nic lepšího mě nenapadá. Proč by jinak udělali tak zkurveně těžkou hru? No, musím dodat, že tu není game over. Technicky sice ano, vidíte "GAME OVER", když třikrát chcípnete, ale máte nekonečně pokračování a vždycky se vrátíte na checkpoint, kde jste skončili. V tomhle ohledu je hra až neskutečně férová.

Ale je tak hrozně těžká, že to vlastně ani nehraje roli. Objevil jsem chybu ve hře. Když trefíte ďábla na rohu obrazovky a zdrhnete. Počkejte tak pět vteřin, vraťte se... a je pryč! Jo! Jak se ti líbí tohle, ty herní mrdko? Sice je to podvod, ale u takovéhle hry se necítím blbě. Konečně se můžu dostat k dračímu bossovi. Když odkoukáte jeho pohyb, tak ho s trochou cviku snadno dáte. Level 4 začíná skákáním na létajících obláčcích.

Je to děs! Po checkpointu jste na ohnivém mostu, kde na vás zespoda šlehají plameny a všude je něco, co vás chce sejmout. Bossem je tu další drak. Na něj žádné triky neznám. Porazíte ho jen tak, že ho kurva porazíte! Level 5. Zdá se, že jsme dorazili k poslední štaci. Je to přeci závěrečná věž...

Ale garantuju vám, tyhle dva levely vám zaberou nejdýl. Máte však tak lákavý cíl, říct, že jste dohráli Ghosts N' Goblins. Nebo se můžete pokusit o nejvyšší skóre. Jo, to jsem ani nezmínil. Kolem jsou všude peníze a poklady, které jsou ale dobré jen na body. Přesně tak, žádné vylepšení, extra životy, ale mrtě bodů. Abyste dosáhli na to úžasný nejvyšší skóre! Boss levelu 5 je Satan.

Vypadá stejně jako nalétávající ďáblové. Nutno dodat, že se vážně jmenuje Satan, ale poslední boss je Ďábel. Vždycky jsem si myslel, že Satan a Ďábel jsou... to samý?! Úroveň 6, pane jo. Tohle je pekelná kobka 8bitového podsvětí. Nic se nepodobá peklu, věčnému zatracení a ohni ďábelskému jako 6.

level Ghosts N' Goblins. Díky němu začneme proklínat den, kdy jste vzali do ruky ovladač NES. Budete se klepat, pot z rukou začne stékat po celém joypadu, srdce bude bušit jako o závod, zapomenete dýchat a spálíte si oči, protože nesmíte ani mrknout. To jsou běžné symptomy NES horečky. Dostanete ji z her jako Želvy Ninja, Street Fighter 2010, Transformers na Famicom a tady týhle. Zaprvé, zabijte Jednorožce.

Touhle dobou už by vám to mělo jít. Pak zabijte draka. Stejně to je debil. Najednou spadne štít. Ne, to není vylepšovátko, ale zbraň. Přesně tak. Štít jako zasraná zbraň. Jinými slovy - nechceme... nebo jo? Dál vás čeká jedna z nejmučivějších částí celé hry. Obřík pochoduje sem a tam. Když vylezete nahoru, zabije vás. Můžete jen čekat, než odejde od žebříku.

Hodně daleko. A nemá žádný cyklus. Můžete ho navádět, jak chcete, ale většinou se courá kolem, jak se mu zlíbí. Dokonce mi i došel čas, když jsem na něj čekal. Jo, je tu časový limit. Jako by to už tak nebylo těžký. Když se dostanete nahoru, jste v dost blbý pozici. Krok doleva spustí kostru a krok doleva probudí ďábla.

A toho rozhodně probudit nechcete. Navíc ho proberete i tím, že jeho směrem hodíte nůž. Takže pokud máte vpravo obříka, musíte napočítat přesně 10 střel. Jak hodíte o jeden víc, probudíte ďábla a to je konec hry. A další překážka je vůbec nejhorší! Rudý ďábel, kterému se nelze vyhnout. Nelezte nahoru. Nechte ho sletět za vámi. A pak se modlete, že ho zabijete.

To ne! Ne! Uf, díkybohu za chvilkovou nesmrtelnost. JOOO!!! Když ho dostanete, máte volnou cestu. Level 6 je skoro za vámi. Ale počkat... vzpomínáte na ten štít? Údajně, pokud uděláte level 6 bez štítu, hra vás vrátí do levelu 5. Toto je jeden z proslulých vtípků herní historie. Nevím, zda je to pravda, ale riskovat to nehodlám.

Jdu pro štít. Naštěstí se nepřátelé neobnovují, takže mou strategií je zabít je nožem a pak se vrátit pro štít. Nevýhodou jsou pouhé tři minuty času, takže to stíháte jen tak tak. Pak se vrátíte nahoru... ale bacha na ohniváka. Bude tam strašit pokaždý! Jak tu přijdete o štít, prohráli jste hru. Hele, boss! Boss! Je to Satan! Další Satan!

Sakra, ten štít má krátký dostřel, ale aspoň blokuje jeho střely. Jo! Panebože, je tu další! Dva Satanové? To nedává smysl. Dělej, no tak! Dochází mi čas... Kurva... A teď musím mít ten debilní štít! To se ani nesnažte. Jednorožce s ním nezabijete, nejde to. Jestli si to chcete zkusit, prosím.

Potřebujete nůž, takže se jde na lov duchů. Ničte je, dokud neupustí nůž. A opět je to jen o náhodě, takže čekejte, že vám párkrát dojde čas. A to jejich otravný pištění vás přinutí rozflákat televizi. Držte hubu!!! Když konečně dostanete nůž, můžete zkusit level znovu. Dělej, dělej, dělej! Musím ho dát! Kurva!

Čemu se tlemíš?! Znáte ten pocit, když jste skoro dohráli level a chcete to zkusit hned znovu? V žilách proudí adrenalin a nechcete se zdržovat? Tak tady nemůžete. Musíte si počkat na zasranej nůž! Dva pokusy naráz nikdy nedostanete. Víte co? Už toho mám dost! Hraju tuhle mrdku už od osmdesátek! Musím ji dohrát! Potřebuju to dokončit! Potřebuju uzavřít tuhle životní kapitolu.

Kapitolu, kterak jsem nemohl dohrát Ghosts N' Goblins. Zvládnul jsem to! Zabil jsem dva Satany! Ve slipech... Závěrečný boss! Ďábel! Vidíte, jak couvám dozadu? Je to mód jeden na jednoho. Trochu jako jiná známá hra od Capcomu. No tak, moje matka má větší ohnivý koule než ty!

Víte co? Nechci znít namachrovaně nebo tak, ale... Kdo je tady borec?! Právě jsem dohrál jednu z nejtěžších her všech dob! Určitě jste mi nevěřili, ale já to dal, ty vole! Dal jsem tomu na prdel! Tato místnost je jen iluzí a pastí naz... naztraženou Satanem. Neohroženě pokračujte! Pospěšte si! Musíte tu hru dohrát dvakrát?

Musím tu hru dohrát dvakrát. Za sebou. No to je bomba. A teď jsem DVAKRÁT TAK NASRANEJ! Dohrát dvakrát... já ti ukážu dvakrát! Komu by se do toho po takový fušce chtělo? Jako bych postavil dům, pak ho hned zboural a stavěl další. Jo, mohli bychom udělat 12 levelů, ale proč radši nedat 6 a necháme je lidi hrát dvakrát. Tentokrát chci dobrej konec!

A doufám, že bude kurva dobrej! Ať je to něco božího, když ji musím dohrát dvakrát! Jo... Jo! JO!!! A je to! Glaturujeme Tento příběh je šťastný konec. Děkujeme. Jelikož jste byl moudrý a stratečný rytíř cítíte sylné vření ve vašem těle.

Vraťte se na startovní bod. Hrajte znovu! Nadávka, nadávka, zatraceně! Za posledních 107 epizod jsem vyplýtval všechny kurvy a čuráky. Už nemám nic novýho. Musím se spolehnout na starý kousky. Fajn, zkusíme tříštivou jebombu! Jebat tuhle vyjebaninu pojebanou z Jebákova! Musím dát cílený zmrdatak!

Miluju, jak vás hra navábí dobrou hratelností a atmosférou, ale pak vám ZMRDÁ prdel do hněda! PRŮTRŽ SRAČEK Co takhle slovní hříčky? Knižní bomby. Žer píčiprdy, ty pse! Čurážky! Tak co, ty čuramrdáne, mamrdáku, strejdokuřbo? Prásničky!

Tak už táhni do píči ty jeden hnusnej... paklíči? KULOBITÍ Dobře, poslední útok. Nadešel čas na Kurvatomovku! KURVAAAAAAAAA!!! Překlad: DJ Obelix www.videacesky.cz

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

prave dnes sem si tuhle hru konecne poridil v originalu na NES 8-)

181

Odpovědět

epickej dil :-D

190

Odpovědět

Já myslel, že nejtěžší byl Ninja Gaiden. Alespoň pokud vím, tak ho nikdy nedohrál.

180

Odpovědět

Ví někdo (třeba kdo to hrál) co umí ta zatracená sekyra??? Nedá mi to spát... :D

210

Odpovědět

Ta sekerka lítá skoro stejně jako "ohnivák", akorát ti nevyhoří když 2x missneš takže jí hážeš pořád.. ale ty oblouky kterýma lítá jsou na prd. James měl s nožem pravdu.

211

Odpovědět

"sylný" ?!!

1820

Odpovědět

neboj neni to chyba v překladu Obelixe...oni to maji v te hře napsane blbě, tak to tak přeložil aby i ti co neumi anglicky o tom věděli :)

230

Odpovědět

14:39 - nejlepší výraz :D

180

Odpovědět

z čiste zvědavosti...když chcete překladat video od AVGN tak ho berete z youtube nebo z Cinemassacre? Mě jen přišlo divny, že když jsem se podival na epizodu Rambo v originale na Cinemassacre tak tam byly i uryvky z filmu a v tady přeložene verzi nebyly...nebo v epizodě Noční mura z elm Street, tak tam v originale byl ještě na začátku Jamesuv proslov o Patku Trinactem. Jen by mě zajimalo proč... :)

180

Odpovědět

Přímo ze stránek cinemassacre.com (resp. z přehrávače springboard) se streamovat s titulky nedá. Takže bereme youtube.

181

Odpovědět

+DJ Obelixaaaha dik :) asi ma holt James na youtube jine verze nez na Cinema :)

180

Odpovědět

Tak trochu sis vlastně odpověděl sám, ne? :)

183

Odpovědět

+Bradl3yjestli jo tak jsem si toho nevsiml :D

180

Odpovědět

epic, James je naozaj borec :)

180

Odpovědět

Respekt, zkoušel jsem to hrát, dostal jsem se max k jednomu malému čertovi v 1. kole a už to kašlu :D Už se nedivím, že jí říkal nejtěžší hra... A hrát ji 2x?, madnes :)

180

Odpovědět

Proč to nezkusil dojet potřetí?

2010

Odpovědět

Hláška dne : "Hele sekera chcete vědět co umí? hm... to máte blbý"

252

Odpovědět

A programátor: trololo :D

203

Odpovědět

Strašně se mi libí ten toustovač na hry :D

201

Odpovědět

Já tenhle seriál prostě miluju, i když nejsem kdovíjakej hráč PC her, tak mě to opravdu baví! :(

190

Odpovědět

* :)

181

Odpovědět

on taky nehraje moc na pc :)

190

Odpovědět

Prvotřídní překlad, hlavně ten konec. :D

190

Další