Indiana JonesAngry Video Game Nerd

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 43
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:464
Počet zobrazení:7 445

Dnešní díl AVGN má po delší době opravdu dlouhou stopáž - téměř 20 minut! Nerd se tentokrát pustí do her podle původní filmové trilogie Indiana Jones. A že se herní vývojáři většinou k Indymu nechovali s patřičnou úctou, vám bude nad slunce jasné. Nutno dodat, že se jedná o prodlouženou DVD verzi, takže je možné, že někteří fanoušci, kteří sledují AVGN pouze na cinemassacre.com, o ní ani nevědí. Přehled dosud přeložených epizod najdete ZDE!

Přepis titulků

Tak fajn, zahrajem si pár debilních her. Mám tu trojici her podle trilogie Indiana Jones. Trilogie? A kurva, vždyť právě vychází čtvrtý díl! Je to tak. Zrovna zítra. 19 let jsme o Indianovi mohli mluvit jako o trilogii, ale to se od zítra změní. Jak vidíte, já jsem připraven. Tak abychom tuhle příležitost oslavili, prdneme tam toho sráče.

Dobyvatelé ztracené archy na Atari 2600. Jako první vidíme Indyho, jak sjíždí po nějakým eskalátoru a pak... nic! Zkoušíte mačkat všechna tlačítka, a tím myslím to jedno, kroutíte joystickem, přepínáte páčky, ale nic se neděje. Mám rozbitou hru, nebo už jsem našel archu a tohle je konec? To byla celkem hračka. Ne, musíte zapojit ovladač do druhého portu.

Až pak hra začne a můžete s Indym hýbat. Není to divný? A navíc potřebujete oba ovladače, abyste mohli hrát. S prvním vybíráte předměty a tlačítkem je vyndaváte. Druhým chodíte s Indym a tlačítkem předměty používáte. Myslíte, že teď už víte vše potřebné? Ani náhodou, to je teprve začátek. Bloudíte po trhu... jo, tohle je trh, ale kdybych si to nepřečetl, tak to nevím. A sbíráte předměty z košů. Něco vám ukážu.

Tohle je pistole. To sedí. Vidíme z ní vyletět malou kulku. A teď si ukážeme bič. Tohle je bič! Stejnej jako pistole, jen s menším dosahem. Proč je to jenom tečka? Jasně, grafika Atari je omezená, ale neříkejte mi, že nedokázali nakreslit čáru! Když vyjdete z trhu, okamžitě někam spadnete a pak vás honí nějakej magor v černým. Kdo to je?

Co to je? Je z filmu? Není to tenhleten? Netuším. Ale když se s tím blbem za zády dostanete dolů, nikam to nevede, takže se vrátíte nahoru a objevíte se na zas na trhu. Teď už vám zbývá jen návrat na začátek, kde na vás však čeká had. Nahoru se tedy živej nedostanu. Zasraný hadi! Nesnáším je! Ale můžete udělat tohle. U obchodníka zvolte měšec zlata a vyndejte ho, což vám jej vymění za flétnu. Z vybranou flétnou hraje melodie, která vás před hady ochrání.

To tehdejším hráčům dost věřili, když v tomhle měli poznat obchodníka, v tomhle měšec zlata a v tomhle flétnu, která zahání hady. Nicméně ani tak vás to nepustí jinam než na tahle tři okna. A to můžete prozkoumat každý jejich čtvereček. Ale zírejte. Vídíte tohle? Tak to je granát. Položíte granát u pravé zdi a odejte z obrazovky. Když se vrátíte, čumí na vás obří díra. Jasně.

Takže musíte vědět, jak použít granát. Nestačí ho jen vyndat, ale musíte ho použít pravým ovladačem, jinak akorát zmizí a nic se nestane. Takže vyndat není to samé jako aktivovat. Ale jak vůbec máte tušit, že máte odpálit zeď? I ve hrách o Zeldě je aspoň nějaký vodítko, ale tady není ani fň! Takže prolejzáte jeskyně, sbíráte hromadu neidentifikovatelných předmětů, skončíte v jakési pasti, ze které se musíte bičem dostat ven, což se snadno řekne.

A pak zjistíte, že na téhle obrazovce se nesmíte dotknout zdí. Když se jen pixelem svého těla dotknete něčeho v místnosti, vrátí vás to zpátky do pasti. Ale kam vlastně jít? Máte se dotknout tohohle kousku zdi, který vás pustí do další místnosti. No, když víte, že se ničeho jinýho dotknout nesmíte, proč byste vůbec zkoušeli projít posranou zdí?

To v tý hře vůbec neexistujou dveře? Občas se do další části hry dostanete jen správným odchodem z obrazovky. Už jste viděli, že pokud tudy projdete jako normálně, tak spadnete do místnosti jménem Jedové údolí. Ale když opatrně, pomaličku půjdete dolů, dostanete se do úplně jiné obrazovky. Pak je tu tahle podivná pokladnice, kde musíte měnit předměty. Odejdete, vrátíte se, vyndáte tohle, čapnete támhleto, vyhodíte tamto, vyměníte toto...

až konečně budete mít vše potřebné. Přesto musíte každý předmět vyzkoušet, co a kde má vlastně dělat. Jako přesýpací hodiny nebo egyptský ankh. Musíte je spojit, aby jste dostali tečku, co lítá kolem vás. Prý je to hák, se kterým se pravým tlačítkem přesouváte po ostrůvcích. Neměl by Indy používat bič, na kterém by se přehoupl? Určitě ne hodiny, který se změněj v hák! Musím dodat, že hrát se dvěma ovladači je jako osina v prdeli! Pokud nejste Goro.

Doporučuju dva páry rukou nebo dva hráče. Tady zas musíte stát v dané pozici, aby se vám objevila mapa. Ha! Jako ve filmu! Vyberete klíč ke vstupu, použijete hodiny, abyste zjistili, kdy vychází slunce, potřebujete medailon, přes který bude slunce svítit a označí na mapě místo, kde leží lopata, kterou vykopete archu! Ty vole! Už jste viděli tak složitou Atari hru? Tohle je navíc jedna z minima, kterou můžete skutečně dohrát. U většiny jste jen hráli na nejvyšší skóre.

No, dohrát... to je dost sporný. Jednodušší by bylo najít pravou archu. Musíte se plácat kolem, hledat tajné chodby a tak... připadáte si jak Indiana Jones. Jo, tak teď mě dostali. Další tu máme Chrám zkázy. Podle druhého filmu Chrám zkázy vznikla nejprve automatovka, která byla poté převedena na domácí počítače, až následně došlo i na NES. Existují dvě verze.

Nelicencovaná černá cartridge od Tengenu a oficiální verze od Mindscape. Obě mají stejný obrázek, akorát je obrácený. Skoro jako odraz v zrcadle. A vlastně obě verze jsou naprosto totožné. Nechápu to. Hra začíná, Indy projde z jedné jeskyně do druhé a... co se zas děje? Co je?! To už snad ne. Aha, musím selectem. Je to jedna z těch her, kde select je start. Co to je s Indym? Vypadá jako strážce parku. A chodí, jako by si nasral do gatí.

Chodíte kolem a zachraňujete děti. Támhle máme haranta, sebereme ho a... tak ještě meč... bože, další meč... a další meč? Panebože, co to je za štědrou jeskyni? Všude najdete meče, zbraně atd., ale otázkou je, co s nimi? Startem vyvoláte menu, kde vidíte své zásoby, ale jak mám vybrat zbraň? Zkouším všechno, ale prd z toho. Tak proč mám menu?

Na hovno. Pro srandu králíkům. Tak si mezitím zablbnem s bičem, ale brzy zjistíte, že je pěkně na nic. Sice vás přehoupne a zabijete s ním malý hmyz, ale regulérní padouši se akorát začnou točit a bručet. To by měl bejt tanec. Šlehni si... No tak! To je děsný! Teď už by se ty zbraně kurva hodily! Takhle to funguje. Držíte select a šipka doprava je meč, doleva pistole, nahoru granát a dolů bič.

Nejenže je to debilní, ale přehodit to v tísnivý situaci je skoro nemožný! Nemůžete hru zapauzovat a pak si změnit zbraň. Musíte během akce. A na pásech se s tím nemůžete srát, jinak spadnete a zhebnete! Tohle mě na hře sere nejvíc! V životě jsem neslyšel o tak vyprcaně dementním způsobu přehození zbraní! Aspoň mi stačí jeden ovladač. Další průser je skákání. Kamkoliv skočíte, táhne vás to ke dnu obrazovky. Pořád se to budete snažit vybalancovat šipkama.

Původně jsem nechápal, co se to děje, ale už asi tuším, co tím zamýšleli. Útesy, plošinky, pásy... jdou sestupně. Jako když slézáte z hory. Takže když skočíte, je jasné, že spadnete. Ale hru vidíme z ptačí perspektivy, takže... ne, počkat... Ty dveře mají být obdelníkové otvory v zemi? Chodí Indy, nebo leze? Nebo... Nevím. Nemám tucha. Asi se neuměli rozhodnout, zda dělaj 2D nebo 3D plošinovku. A nakonec z toho vyšel tenhle hybrid! Další problém je zjistit, kam vlastně jít.

Někdo tomu říká plošinovka, někdo adventura, já pro to mám termín "kam mám do prdele jít?" hra. Jo, přesně ona. Úděsný. Akorát skáčete kolem. Jdete do dveří a pak skáčete. A pak skáčete a skáčete. Navíc levely se vůbec nemění. Jako bych chodil v kruhu. Tak počkat! No fakt! Kde jsem se tu zase vzal?! Každý kolo se opakuje pořád dokola! Nakreslím vám to. Tohle je naše úroveň.

Útesy, dveře, láva a další sračky. Pokud například dojdete sem dolů, nenarazíte na zeď ani nic jinýho, ale vyjdete tudy zpátky! Ale jak to mám kurva tušit?! Co to je za píčovinu? Všechno vypadá stejně, takže z už tak matoucí hry udělali ještě větší bordel! Kdo by tohle chtěl hrát? Radši bych vypil bůvolí sradku. To je směs sračky a mrdky! Pravda, to je hnus, omlouvám se za to. Tohle je nádherný paradox. Pořád skáču dolů, ale objevuju se zpátky nahoře. Jako nekonečný schodiště.

Ani Einsteinovi by hlava nebrala, jak tahle hra sere na fyzikální zákony. Už jen to, že tohle mohli vydat, je hnědou čárou na slipech přírody. Taky mě sere, že když vás něco trefí, většinou debilita jako netopýr, začnete se motat jak čamrda, jako by měl Indy záchvat. Na pár vteřin vás to paralyzuje, ale na pásu jste v řiti. Jdete do lávy. Co mě zabilo?! Vidíte? Skočil jsem na pás a prdim do hlíny. Kvůli tomu, že jsem strčil palec do toho pidirůžku s lávou? Kurva!

Zkusím to znovu. Polib mi prdel! Nesnáším tu hru! Je to strašný! Dále nás čeká Poslední křížová výprava. Nejdřív ale musím vytáhnout Chrám zkázy. I v týhle hře musíte nejprve zmáčknout select, abyste mohli hrát. Bože, proč? Mám i pár dobrých poznatků. Hra se vážně snaží držet filmu a hraje se víc jako klasická plošinovka. Teda většinou. Je tu kolo s pohledem seshora, kde jedete na motorce. Aspoň to není furt to samý. Ale pak přijde puzzle.

Nechci dělat puzzle. Ani mi nikdy nešly! Co to má vůbec bejt? Nedivil bych se, kdyby to byl vztyčený prostředník se vzkazem "naser si!" Plošinovkové levely jsou OK, ale hrozně úmorné. Jen mlátíte do tlačítek. Občas trefí vás, občas vy je. Je to o náhodě. Hradní kola jsou zasraný bludiště. Bez nakreslené mapky nemáte ponětí, kudy máte jít a kde už jste byli. Sice je to celkem otravná hra, ale dá se pařit. Ani jsem ji nechtěl recenzovat, protože z dětství si vzpomínám na jinou.

Je to tak. Opět máme dvě verze. Teď jsme hráli verzi od Taito, druhou vydal Ubisoft. Tentokrát jsou obě licencované a obrázek je skoro stejný. Liší se jen minimálně. Jako byste hráli "najdi 5 rozdílů." Když vypadají stejně, napadne vás, že půjde o stejné hry jako u Chrámu, že? Ale ne. Tyhle jsou úplně jiné. Proč dělat dvě hry podle stejného filmu na jednu konzoli? Že by ji chtěli zlepšit? No, tak se podíváme, jak moc lepší tahle bude.

Animace Indyho je slušná, ale proč má kolem sebe ta bílá místa? A kam se poděly barvy? Všude je jeden odstín! Jako by vypadla z Game Boye! Indy je hnědý a pozadí pořád mezi žlutou a zelenou. Co to má bejt? I Game Gear měl víc barev. A to byl handheld! Hned od začátku vás začne zabíjet všechno na obzoru. Dokonce i při pádu vás sejme nějaká neviditelná síla. A když po vás začnou střílet, začnete hledat bič. To mám vážně jen mlátit pěstmi?

Jak mám zabít týpka s pistolí jen pěstmi? Myslíte, že se dá obejít? Ne, to je slepá ulička. S malou mezerou, aby vás to sralo ještě víc. A ne, nejde se plazit. A nemůžete ani seskočit. Musíte se vrátit k pistolníkovi. Musíte jít k němu, ale nedotknout se ho. A pořád to chce pár ran, než ho sejmete. A to je jen jeden chlap! Ve hře jich je milion! Dále přijdete k jezírku, ale voda vás zabíjí! Musíte přeskákat po lanech.

A kurva! Bože! Vlez zpátky! Co to kurva je?! Co to do píči bylo? Jak může bejt Indy taková troska, že nedokáže přejít jezírko s hloubkou dětskýho brouzdaliště?! Celá hra je nemilosrdná děvka. Bez biče je to příšerný. A proč tu musí bejt vymrdanej časovej limit? Každej normální člověk by to u prvního bosse okamžitě vypnul. Vidíte to?

Musím zabít týpka s dlouhou zbraní svými pěstmi! Když vychytáte jeho pohyb, můžete mu dát pár ran, aniž by vás trefil on nebo padající krápníky. Čumte, kolik mu tím uberete. To má bejt nějakej vtip? Kterej kretén tohle programoval? Poslal bych ho k bratrům Marxovým. V polovině druhého levelu seberete tuhle divnou věc. Řeknete si: "Není to bič?" Teď už jste se smířili s tím, že bič nebude. Ale je to tak!

Je to bič! Akorát si ho musíte zvolit. Kdo by kurva nechtěl bič? Až se dostanete ze šoku, dojde vám, že se hra snaží držet filmu. Tam Indy taky získá bič až ve vlaku. Ale pojďme si o příběhu něco říct. Na začátku hra napíše "průzkum jeskyně." Ale nevíte, proč prozkoumáváte jeskyni. Před dokončením každého levelu musíte najít jistý předmět. Tady je to kříž. To má být jako úvodní scéna filmu? Ale tam byl Indy ještě skaut!

Tak proč má kabát a klobouk? Ve třetím kole hledá kamenné desky a ve čtvrtém část otcova deníku. Celá hra se volně inspirovala scénami z filmu, ale celou dobu hrajete za dospělého Indyho. Co tím chci říct? Buďto se řiďte filmem, nebo mi dejte můj zkurvenej bič! Super, co? Pamatujete, jak Indy bojoval na vlaku s lučištníkem? No tááák! To si děláte prdel? Bože.

Tak chcípni. Bože! Panebože! Co to jako kurva je? A do prdele! Nebyla by z Indyho skvělá plošinovka? Tak proč to pořád tak kurvili? Proč? Vždyť stojej za hovno! Ale je tu jedna slušná, tak se na ni podíváme. Indiana Jones: Greatest Adventures je příklad dobré filmové hry na SNES.

Běháte zleva doprava a padouchy mlátíte bičem. Oproti předchozím hrám žádný sraní kolem. Prostě zapnete a hrajete. A díkybohu má passwordy jen o čtyřech znacích. Tak můžete snadno pokračovat, kde jste předtím skončili. A hlavně - každé kolo reprezentuje scény z filmů. Od Dobyvatelů až po Křížovou výpravu. Líbí se mi, že finálním bossem je kostra Donovana, který se napil ze špatného grálu.

Připomíná mi to Castlevanii. LucasArts se o Indyho postarali stejně dobře jako o Hvězdné války. Ale tady máte vše v jediné hře. Stejně jako jsem vám dnes přinesl tři recenze v jednom videu. Ale to už trochu přeháním, tak to radši ukončíme. Překlad: DJ Obelix www.videacesky.cz

Komentáře (41)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

OutOfConTROLL: To sedí, jsi Troll. A velký. A očividně nejenom na této diskuzi. Když nemáš mozkovou kapacitu na to AVGN pobrat, vrať se raději k večerníčku.

180

Odpovědět

=D na sw se fakt těším x)

181

Odpovědět

Mimochodom Alex ako si vravel o nevychovanej mladezi James ma 30 rokov

180

Odpovědět

inak nemohol by niekdo prelozit Dragon Of My Dreams Je to jamesova psycho-analyza vela ludi pri tom vraj plakalo je to teda o Jamesovej spomienke z detstva na jedno miesto

180

Odpovědět

pokračoval bych star wars

181

Odpovědět

SUPER dil :) 10* ...jen bych se chtel zeptat...co ten napad prekladat avgn postupne od prvniho videa(s tim ze dily co sou jiz prelozeny by se preskocily)? ja to realny?

180

Odpovědět

Výbornej serial,vybornej dil, výbornej překlad !

Souhlasíš ? :)
Palec nahoru !

184

Odpovědět

trapnej serial

1895

Odpovědět

pred pár dňami som to videl na youtube s ruským dabingom ale nebolo to ono, tomu to serialu vzdy dávam 10/10 niekedy aj pred tým ako ho pozriem :) skvela práca

185

Odpovědět

Všimněte si, jak se na každé diskuzi objeví blbečci, kteří sázejí mínusy i u naprosto normálních a rozumných příspěvků. :-D I u tohoto mého hned nějaký přistane. Těším se. Užijte si to minusování. Já dávám minusy jen u totálně hloupých či urážlivých příspěvků.

Jinak díl jeden z nejpovedenějších, stopáž potěšila a jsem zvědavý, jestli vás už někdy přemluvíme na dva týdně. :-)

1923

Odpovědět

Karel9 - Promin, ale znát 2 scény je "dobrá znalost filmu" ? Neříkám že James je nezná, jenom že zrovna tohle je trochu přiblblé prohlášení :D

185

Odpovědět

Atari 2600
tu jsem kdysi měl, hned jak jsem ji zahlédnul tak jsem napsal a nekoukal jsem dál.

194

Odpovědět

Zdar
Prosím vás, co to bylo za herní konzoli hned na začátku jak z ní sfoukával ten prach?

181

Odpovědět

Dočkám už se příště Die Hard? Moc prosím :)

180

Odpovědět

Skvělý překlad jako vždy teším se na další dílečky

181

Další