Tomb RaiderAngry Video Game Nerd

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

Přidat do sledovaných sérií 43
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:114
Počet zobrazení:8 350

Série Tomb Raider a její hrdinka Lara Croft byly hit devadesátek a začátku tisíciletí. Ale ne všechny hry mohou být dokonalé. A tomuto pravidlu se nedokázala vyhnout ani Lara. Nerd se dnes ponoří do těch nejhorších a ukáže nám dno této videoherní série.

Přepis titulků

Je to Angry Video Game Nerd. Musím se k něčemu přiznat. Šílenství okolo Tomb Raidera mě minulo. Pro úplnost, šetřil jsem si na Nintendo 64, takže mě minuly všechny hry na PlayStation, o kterých všichni mluví. Metal Gear Solid, Symphony of the Night, Final Fantasy VII a ano, Tomb Raider. V půlce 90. let a na začátku tisíciletí byl Tomb Raider kolosem herních sérií. Každý rok vyšla nová hra.

Chápu, proč se to lidem líbilo. Byla to revoluce 3D platformovek. Stejně jako Super Mario 64. Rébusy byly zábavné, prostředí zajímavé, hudba atmosférická a akce byla na svou dobu perfektní. Jediné, co hry převyšovalo, byla jejich hrdinka, Lara Croft. Lara Croft byla takovým Indiana Jonesem 90. let. Mysleli jste, že Indy je drsňák? Lara bojuje s vlky, dinosaury, mumiemi a nakonec atlantskými démony bez kůže úplně jako z filmu Cliva Barkera. A s netopýry.

Bojuje i s netopýry. Na ty nezapomínejme. Popularita Lary Croft dobyla celý svět. Byla to první videoherní hrdinka, které se dostalo takovéto pozornosti. Její sláva překonala hranice her a dostala se na obálky časopisů, dokonce se objevila i v reklamách. Nedělám si legraci, byla v reklamách na auta, na nápoje a taky v reklamě na Visu. Zdá se, že svět byl Larou Croft posedlý.

V raných epizodách jsem míval plakát se Zeldou. A na jeho druhé straně tu s námi Lara vždycky byla. Nevím, proč všichni Laru milovali, ale pár důvodů mě napadá. I dnes se objevuje ve hrách, dokonce o ní natočili několik filmů. Její sláva možná není tak velká jako kdysi, ale je jasné, že ještě dlouho bude ve hrách nakopávat zadky. Ale všechno to hity být nemůžou, a proto se vydám na výpravu za nejhorší Tomb Raider hrou všech dob.

Je potřeba se dobře zabalit, když jde o mizerné hry, musíte být připraveni. Protože kdo ví, jak špatné tyhle hry budou? Možná najdeme pořádně nechutnou hromadu sraček. Takže je potřeba si sbalit vše, co nezbytně potřebujeme. Tady je Tomb Raider: Chronicles, pátý díl série, ale první, který kriticky i finančně propadl. Hra začíná pohřbem Lary. Ano. Poslední díl skončil její smrtí. Vývojářům už se do dalšího Tomb Raidera nechtělo a chtěli skončit.

Možná když zabiju svou postavu, nebudu muset recenzovat tyhle mizerné hry. Dělám si srandu, ještě ne. Hra je o skupině Lařiných přátel, kteří popisují její dobrodružství. Pak je tu nahrávací obrazovka, kde jsem si něčeho všiml. Je tu zmínka o Timexu. Ano, Timex, výrobci hodinek. Copak tuhle hru udělali na ZX Spectrum? Aha, tak proto, je to reklama na hodinky.

Lara je používá ve hře pro sledování času a pokroku. Takže hned ze startu se hra zaprodává product placementem. Jako by lidi dělali věci jen proto, že jim za to platí. To je smutné. První příběh je o tom, jak Lara v Římě hledala kámen mudrců. Začíná rychlou připomínkou ovládání a představuje nové herní mechanismy, držení se na tyčích a chození po laně. Jinak je to stejné jako vždy.

Všechno vypadá stejně jako v předchozích dílech. I Lařin obleček. I když z nějakého důvodu jsou tu její šortky průhledné. Chodíte dokola, hledáte klíče, přepínáte přepínače a zabíjíte chrliče a lasery střílející chobotnici. A bojujete i se sochami, které vypadají jako Talos z Jásona a Argonautů. Přítomnost gladiátorů pak vše jen zamlží. Zůstali tu od dob římského impéria? To se tu potloukali tisíce let?

Nebo jsou to zaměstnanci Kolosea převlečení za gladiátory? Doufám, že ne, protože je rozstřílíte. Sakra. Lara by radši neměla chodit na historické slavnosti. Chronicles je jen nudná předělávka ostatních her a nestoudná reklama na zapomenuté hodinky. Nevím, co dalšího říct, takže budu citovat jednoho z vývojářů hry: "Tomb Raider 5 byl kopa starých sraček.

Tahle hra pro nás byla nejhorší. Dělali jsme to jen pro peníze. Ostatní týmy na tom dělat nechtěly, takže nás k tomu vlastně donutili. A vybralo si to svou daň. Tři roky práce a vyhořeli jsme. A na výsledku je to znát." Panebože! Tohle je asi poprvé, co autor nějaké hry udělal recenzi za mě. A je to tu. Svatý grál mizerných Tomb Raider her.

The Angel of Darkness. Byla to tak špatná hra, že zničila studio, které ji udělalo, a skoro zničila celou sérii. Byla to první Tomb Raider hra na PS2. Měla představit Laru Croft novému věku větších a lepších dobrodružství. Svět měl být větší stejně jako vaše možnosti. Úplně nová hra! Ale to jsou jen kdyby, protože vývoj hry byl strašný.

Problémy začínají na začátku. Úvodní video ukazuje Laru v temné kanceláři, kde jejího společníka někdo zabije mimo záběr. Takhle začnete svou zábavnou akční dobrodružnou hru? Vykradením deskovky Cluedo? Pro srovnání: předchozí díl začíná v exotické lokaci a Lara tam morduje vlky. Angel of Darkness začíná "tutoriálem".

A nesmíte nic posrat, protože pokud umřete bez uložení pozice, začnete úplně na začátku. A nemyslím začátek levelu. Myslím začátek celé hry. Žádné checkpointy, nic. Takže si zvykněte ukládat hru. Ukládejte po každém rébusu, po každém nepříteli a ukládejte po každém skoku. A to skákání!

Mysleli byste, že když je to PS2, že bude ovládání lepší než na PS1. Ale to byste se pletli. Ovládání je extrémně neohrabané, a proto tolik umíráte. Víte, co by bylo prima? Tréninková pasáž, kde bych si ovládání mohl otestovat, aniž by to ovlivnilo hlavní hru. Jako sídlo Croftů v předešlých dílech. Navíc tuhle hru musíte hrát na staré televizi, protože na HD televizi je ta hra tak tmavá, že nevidíte vůbec nic, pokud nezvýšíte jas na maximum, nezatemníte okna a nevystřelíte raketu do Slunce, což celou sluneční soustavu pokryje tmou.

A pak možná něco uvidíte. Nedělám si legraci. Tenhle skok mi zabral 20 až 30 minut, protože jsem neviděl římsu na druhé straně. Musel jsem nastavit jas na maximum.

Není divu, že se to jmenuje Angel of Darkness – Anděl temnoty. Možná jste si všimli, že některé pasáže vypadají zpomaleně. Myslel jsem, že je to bullet time jak z Maxe Payna, ale ne, hra se občas náhodně zpomalí. Jedna pasáž byla zcela zpomalená, pokud jsem neskákal. Ale i při normální rychlosti působí Lara zpomaleně. V celé téhle hře je Lara ve skutečnosti oslabená. A důvodem je to, že původně tu měl být systém vývoje postavy, ve kterém jste se vylepšovali a v průběhu hry získávali nové schopnosti.

Ale ten se do hry bohužel nedostal. Teď se pro získání nové schopnosti musíte někam dostat. Když vylezete na tuto zeď, budete moct lézt déle. Když posunete tuto krabici, budete moci posouvat dvě krabice najednou. Když kopnete do obrovského mostu, budete moct otevřít malé dveře. To ani nedává smysl! Tvůrci strávili tolik času nad fyzikou poskakování Lařiných prsou, že zapomněli, že má být zábava za ni hrát.

Jo a kamera je tu na prd. Vyjebává s vámi a ztěžuje vám skákání. V jedné pasáži se přesune do Lařiny hlavy. A to je jedna z nejděsivějších věcí, co jsem kdy viděl. Slovy jednoho z autorů hry: "Kamera je pěkně zprasená." I tak se to dá říct.

Jednou z novinek této hry je plížení. Ale nevím proč. Za neplížení tu nejsou žádné penalizace. Možná se k některým postavám můžu připlížit, nebo je prostě jednoduše zabiju. Proč představovat plížení, když není povinné? Jedna z novinek, která celkem funguje, jsou dialogové stromy. Aspoň u toho prvního má vaše rozhodnutí vliv na hru. A dostali jsme se k levelu v Paříži, což měl být obrovský otevřený svět plný interaktivních věcí.

Ale bohužel se z něj stala obrovská otevřená pustina. To, co v Paříži mělo být, muselo být sakra velké, protože každé dva metry načítá hra další oblast. Odbočíte do uličky? Load. Vylezete na schody? Load. Jdete z jednoho konce ulice na druhý? Load. Load.

Load. Load! Přebytek zasraných loadů! Taky je tu obchod, ve kterém zjišťujete, jak se dostat do nočního klubu. Odehraje se tu jedna konverzace a pak se tu už nevrátíte. Mělo to být místo, kam se později ve hře vrátíte, ale nakonec bylo vše kromě této scény odstraněno. A pak je tu ten... boxerský zápas. Nezáleží na tom, koho si vyberete, vítěz je náhodný. Občas se hra porouchá a žádný zápas ani nezačne.

Loadujte tak dlouho, dokud váš boxer nevyhraje. A co za to dostanete? Sázím všechnu svou hotovost proti vašim krásným hodinkám, že vyberu nejlepšího bojovníka. Hodinky? Které můžete prodat? Tohle? Tyhle zasrané hodinky od Timexu fakt nepotřebuju! Narazil jsem na divnou věc. V parku je týpek. Když k němu přijdete, opakuje pořád dokola jednu větu.

Nechte mě být, jsem zaneprázdněn. Nechte mě být, jsem zaneprázdněn. Zaneprázdněn? A co děláš? Čumíš do zdi? Týpek, co sám stojí v parku, říká, že je zaneprázdněn. Vypadá jako nejméně zaneprázdněný člověk na světě. Nic víc neříká. Je to jeden ze dvou lidí, co vám pomůžou do klubu. Já promluvil s tím druhým, načež tenhle týpek začne říkat pořád dokola jednu větu.

Nechte mě být, jsem zaneprázdněn. Nakonec jsem se dostal do nočního klubu, kde jsou další dva glitche. Při lezení na světla jsem najednou začal lézt vzduchem. Jo! Tohle poletování se tu stane několikrát. Jednou jsem se zasekl ve vzduchu, rozdělil se vedví a začal mizet z reality.

Další glitch je obvyklejší. Pokud se blíží vaše smrt, je rychlejší hru zastavit a restartovat z posledního sejvu. Ale pokud hru zastavíte během Lařina umírání, uslyšíte toto: Úplně se vám to provrtává do uší. To mi teď bude hrát v nočních můrách. Všimli jste si na těchto levelech něčeho? Jezdím po bytech, kostelech, nočních klubech. Neměl bych se podívat taky do nějaké hrobky? Zatím tu nebyla ani jedna.

Byl jsem na hřbitově, ale tam měli jen krypty. Místo toho jsem musel do Louvru zabíjet strážné. Ani nevím, jestli jsou zlí. Hra mě za jejich zabíjení nepenalizuje. Možná je Lara násilná vražedkyně. Nakonec se dostanete do podzemí a najdete jednu hrobku, páni. Je rozdělená na čtyři části.

Zemi, vzduch, vodu a oheň. Tohle je zatím jediná část hry, která působí jako Tomb Raider. A stejně ji dokázali posrat. Vodní level má bodce, které se náhodně objevují, po opatrném skoku v ohnivém levelu vás kámen vystřelí do vzduchu. Nebo zemřete zcela bezdůvodně. Ve větrném levelu jsem skočil na kládu a propadl jí. Kurva! Série Tomb Raider je známá skrytými oblastmi.

A jednu jsem tu našel. Ale ne díky nějakému vodítku, nebo že jsem vylezl na nějakou zeď, ne. Bylo to kvůli jednomu glitchi ve hře. Pak se vrátíte do Louvru plného toxického plynu. Lara potřebuje doběhnout ke skříni s plynovou maskou, ale lidi, co cestou zabíjí, plynové masky mají. Proč jim je nemůžu vzít? Proč to zbytečně komplikují?

Kdo to kurva je? A proč se na něj tak moc zaměřují? A proč má Glaive z Planety Krull? Proč za něj teď hraju? Ani Lara Croft se jim nepovedla! Proč bych měl chtít hrát za tohohle kreténa? Věřte nebo ne, jeho ovládání je horší než to Lařino. A hraje se za něj ještě hůř.

Všechno na něm je trapné. Jeho vlasy, bradka i jeho pitomá schopnost vidět za roh nebo do dalších místností. Musím to dokončit! Musím tu hru dokončit! Juniore! Nech to být! Ale už jsem blízko! Hrozně blízko! Dokážu ji dokončit! Nerde. Nech to být.

Máš pravdu. Mrdat tuhle mizernou hru. Má se to takhle: Hru vydali narychlo nedokončenou, byl to propadák a pak Core Designs, autoři původního Tomb Raidera, zanikli. Bylo to tak zlé, že Paramount na to sváděl neúspěch filmu Tomb Raider: Kolébka života. ZTRÁTA 57 % Tomb Raider filmy s Angelinou Jolie se nejmenují Tomb Raider, všimli jste si?

Oficiálně se jmenují: Lara Croft – Tomb Raider a Lara Croft – Tomb Raider: Kolébka života. Pěkně dlouhý název. To si vzali plakát a přečetli ho nahlas? Možná proto trvalo 15 let, než natočili další film, jednoduše nazvaný Tomb Raider. Pokud se to nemělo jmenovat: Alicia Vikander je Lara Croft: Tomb Raider 16. března zažijte to v IMAXu. Ale to by se jim asi nevešlo na cedule.

No co už, byl to konec jedné éry. Ale má výprava vede ještě za jednou hrou. Za hrou, na kterou se skoro zapomnělo. Jako na vaše měsíc staré hovno. Nokia N-Gage. Pokus Nokie zkombinovat telefon a herní systém. Dnes je běžné hrát na telefonu hry, ale tehdy byly možnosti celkem omezené. Ale to přišla změnit právě Nokia.

Měli dokonce celkem dobrý seznam her. Věci jako Call of Duty, Tony Hawk's Pro Skater a samozřejmě Tomb Raider. Než si tu hru zahrajeme, musíme ji strčit dovnitř. Bez problému. Sundáme zadní kryt telefonu, pak vytáhneme baterii. Snad se mi během toho nebude chtít nikdo dovolat. - Do háje!

- Zmrdi! Pak vložíme SD kartu, vrátíme baterii na její místo, stejně tak zadní kryt a jsme připraveni. No, je to Tomb Raider. Přesně to to je. Je to remake prvního dílu. Upravený k tomu, aby se vešel na N-Gage. Místo animovaných cutscén je tu text s obrázky na pozadí. A taky tu není hudba.

Slyšíte jen kroky, výstřely a vrčení nepřátel. Musím uznat, že je celkem působivé, že se jim tenkrát podařilo nacpat hru na PS1 na maličkou SD kartu. Hýbete se stejně jako v první hře. Otravné je jen to, že když se rozběhnete, Lara poběží, dokud ji nezastavíte, nebo do něčeho nenarazí. Načasování skoků je pak dost těžké.

A kamera je mírně na hovno. Rané hry na PlayStation neměly nejlepší grafiku a při zmenšení to vypadá ještě hůř. Nevím, proč místo toho neudělali port jedné z 2D her na Game Boye. Byl to zajímavý experiment, ale v konečném důsledku neúspěch. N-Gage nedokázal konkurovat Game Boyi Advance a nakonec se propadl do zapomnění. A sakra!

Nechte mě být, jsem zaneprázdněn. Kurva! Kur-- Kur-- Kur-- Kur-- Kur-- Kur-- Kurva! Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Chtělo by to víííc

20

Odpovědět

Tak pozor, na N-gage verzi mi nesahejte! Hrál jsem to na jiném telefonu se Symbianem a na schopnosti tehdejších mobilů to vůbec nebylo špatné. Zvuky a cutscény nikoho nezajímaly. Na to pod lavicí stejně nebyl prostor. Grafika mi na malém displeji přišla lepší než na PSX, spíš srovnatelná s PC verzí...

50

Odpovědět

Jo Lara Croft chronicles to byla fakticky hrozná debilita tam se fakticky něco podělalo to je pravda. Naštěstí ty další hry mě minuly. Jinak za katastrofální druhý díl nemůže debilní hra ale ten druhý díl byl fakticky hrozná p******a a to jsem usoudil bez té hry, takže fakticky jen trapná výmluva.

10

Odpovědět

Fakt lituji takové lidi. Pár trapných videí jsem už tady viděl /mezi fikusama a pod/, ale tohle je hlubší level.

337

Odpovědět

Já taky lituju tro(t)lly jako ty. Všude chodit a prskat síru, to musí být smutný život...

242

Odpovědět

Tak to je s tebou fakt špatný, když lituješ lidi, kteří toho dokázali jistojistě víc než ty.
Já lituji zase lidi, co si myslí, že mají patent na vkus (hudební, filmový, komediální atd. atd.) a co není podle toho jejiho, to je špatně.

42

Odpovědět

Tvle ty si .....

00

Odpovědět

Zasa mám dôvod žiť.... NERD SA VRÁTIL!!!!!!

211

Odpovědět

Vrátil se už před Vánoci ;-) Sám doma s Macaulayem Culkinem

80

Odpovědět

na konkurecnom webe je ich prelozenych dost

213

Odpovědět

+v m vargaZa poslední rok dva díly. Páni, to je teda číslo. Stejné jako za poslední měsíc tady. Mimochodem, tady na webu je jich historicky přeloženo taky hodně.

23

Odpovědět

+Korektorkavazne? no nekecej, ale posledne som to stretaval len tam

02

Odpovědět

+v m vargaKonkurenční web? Měl jsem vzato, že toto místo je bezkonkurenční, ale asi mi něco uniklo... Jak se prosím jmenuje ten webový ráj NO: 2???

01

Odpovědět

+Roman Havířtitulkomet

31

Odpovědět

Nerda tu vidam zase po delsi dobe hrozne rad. Snad bude pribyvat :)

210

Odpovědět

Ano! Konečně! Díky!

170