Band Aid - Do They Know It's Christmas?Hudební klenoty 20. století

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 50
67 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:174
Počet zobrazení:4 967

Opět po týdnu vám přejeme krásné středeční ráno. Zajisté na vás všechny již dopadla ta pravá vánoční atmosféra nejen díky zdejším videím s vánoční tématikou. My také přispějeme svou troškou do mlýna v rámci Hudebních klenotů 20. století. Vybírání nějakého vánočního klenotu nebylo vůbec snadné, obzvlášť když hity typu Last Chritmas nebo Happy Xmas (War Is Over) pro vás bakeLit přeložil již minulý rok. Nakonec jsme se rozhodli pro známý singl Do They Know It's Christmas? od charitativní superskupiny Band Aid, u kterého se zajisté každý z vás zamyslí... Nápad napsat a vydat tento song dostali v roce 1984 hudebníci Bob Geldof a Midge Ure, kteří viděli ve zprávách reportáž o hladomoru v Etiopii. Okamžitě je napadlo, jak získat potřebné peníze pro charitativní organizaci za boj proti hladomoru v Etiopii. Geldof pak oslovil řadu známých hudebních osobností z Irska, USA a Británie (jejich seznam najdete níže) a výsledkem byl do té doby nejprodávanější singl britské historie, kterého se za první týden prodalo více než milion kopií a číslem jedna UK Singles Chart zůstal po následujících pět týdnů. Další finanční prostředky pak v roce 1985 přinesl velký charitativní koncert s názvem Live Aid. Adam Clayton (U2), Phil Collins (Genesis), Bob Geldof (The Boomtown Rats), Steve Norman (Spandau Ballet), Chris Cross (Ultravox), John Taylor (Duran Duran), Paul Young, Tony Hadley (Spandau Ballet), Glenn Gregory (Heaven 17), Simon Le Bon (Duran Duran), Simon Crowe (The Boomtown Rats), Marilyn, Keren Woodward (Bananarama), Martin Kemp (Spandau Ballet), Jody Watley (Shalamar), Bono Vox (U2), Paul Weller (The Style Council), James “J.T.” Taylor (Kool & the Gang), George Michael (Wham!), Midge Ure (Ultravox), Martyn Ware (Heaven 17), John Keeble (Spandau Ballet), Gary Kemp (Spandau Ballet), Roger Taylor (Duran Duran), Sarah Dallin (Bananarama), Siobhan Fahey (Bananarama), Pete Briquette (The Boomtown Rats), Francis Rossi (Status Quo), Robert ‘Kool’ Bell (Kool & the Gang), Dennis J. T. Thomas (Kool & the Gang), Andy Taylor (Duran Duran), Jon Moss (Culture Club), Sting (The Police), Rick Parfitt (Status Quo), Nick Rhodes (Duran Duran), Johnny Fingers (The Boomtown Rats), David Bowie, Boy George (Culture Club), Holly Johnson (Frankie Goes to Hollywood), Paul McCartney, Stuart Adamson (Big Country), Bruce Watson (Big Country), Tony Butler (Big Country), Mark Brzezicki (Big Country).

Přepis titulků

V neděli 24. listopadu roku 1984 jsme se ve slušeném počtu sešli v jednom londýnském nahrávacím studiu a pokusili jsme se najít způsob, jak pomoct lidem, kteří v Africe umírají na hladomor. Ovšem to, co se stalo potom, nikdo z nás nečekal. Jsou tu Vánoce. Není důvod se bát. O Vánocích...

otevřeme dveře světlu a všechnu temnotu vypovíme. V našem bohatém světě můžeme šířit radostný úsměv. S příchodem Vánoc obejměte celý svět. Pomodlete se. Modlete se za ostatní. O Vánocích... je to těžké, ale ne, když se bavíte.

Za vašimi okny je svět. Svět plný děsivého strachu. Svět, ve kterém jediná voda, která teče, je hořký proud slz. A jediné vánoční zvony, které v něm bijí, představuje řinčící zvonkohra zkázy. Určitě teď děkujete Bohu, že nemusíte být v jejich kůži. Letos o Vánocích v Africe nezasněží. Nejkrásnější dárek, který tento rok dostanou, je život. Tam, kde mají jen pustiny, kde nikdy nezaprší a řeky netečou.

Vědí vůbec, že se slaví Vánoce? Na zdraví, jen si na ně připijte. Připijte si na ně, zatímco trpí pod žhnoucím sluncem. Vědí vůbec, že se slaví Vánoce? Živte svět. Živte svět. Živte svět.

Ať ví, že se slaví Vánoce. Živte svět. Ať ví, že se slaví Vánoce. Živte svět. Ať ví, že se slaví Vánoce. Živte svět. Ať ví, že se slaví Vánoce. Živte svět.

Ať ví, že se slaví Vánoce... Umírání stále pokračuje, a dávání tak nesmí přestat. Přejeme vám Vánoce plné míru, s láskou Band Aid. Překlad: bakeLit www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

V Africe vládne hladomor, nemoci a války, ale jak to že růst obyvatel se stále exponenciálně zvyšuje?
Lidé, jsou naivní pokrytci, když si myslí, že něco změní charitativnímy sbírkami a přispívají na ně pro lepší pocit sebe sama!

192

Odpovědět

H5N1: Tvůj názor ti neberu.
Ale ta paní tenhle obor vystudovala a min 20 let v tomhle pracuje a dokonce vyučuje. Takže jestli je něco k smíchu, tak jseš to spíš ty než ona.

194

Odpovědět

Ja tuhle verzi miluju, je lepsi podle me nez ta novejsi, a rozhodne je lepsi nez ta s Kylie!

190

Odpovědět

V roce 1990 jich bylo 634 mil., teď je jich cca miliarda. Čim víc jim pošlete pomoci tim víc lidí tam potom bude mít hlad. Ty lidi tam nejsou schopný uživit sebe, pořídí si sedm dětí a pak s nataženou rukou čekají na pomoc.
Furt někde slyšim jaký jsou to chudáci, jak za to nemůžou atp, ale to jak se chovaj k bílím lidem třeba v JAR, to už v tv neukážou...
A hláška typu že Afrika je schopná zásobovat Evropu... to je fakt k smíchu :)

184

Odpovědět

Altex. si to spočítej, když si tak chytrej...

181

Odpovědět

Američani měli náklady na války v posledních 10ti letech cca 3,5 - 4 biliony dolarů. Docela by mě zajímalo, na jak dlouho by za ty prachy nakrmily Afriku.

Song je ale špatný

194

Odpovědět

Ta nová verze je lepší...

184

Odpovědět

tereza: keby sa aspon ta polovica prezierala... ale preziera sa asi len 1/7 sveta... je to smutne, byvali casy ked Afrika bola rozvinutejsia ako Europa, velke kralovstva v Ghane, Mali a Sudane o Egypte nehovoriac... no a potom prisli kolonisti, krajiny rozvratili, vycicali a v minulom storoci im s velkou vervou udelili "slobodu". Po nej chnapli ti, co mali aku-taku moc a vojny zdevastovali to, co tam zostalo po kolonialnej nadvlade... Keby Afrika nebola v neustalej vojne, ti ludia by sa tam bez problemov uzivili aj sami... Staci sa pozriet na styl zivota Masajov alebo Krovakov

182

Odpovědět

Bože co to je? To maj bejt klenoty. KLENOTY!!! Tohle sem rozhodně nepatří. 1/10

1810

Odpovědět

Ideální šance dát sem All I want from Christmas od Mariah Carey. Promarněna.

188

Odpovědět

Před měsícem jsem na jednom školení potkal potkal pracovnici ze Státního výzkumného ústavu zemědělského. A ta mi vysvětlila, že kdyby Evropa přestala dotovat své zemědělce, tak v Africe skončí hladomor. Protože cílový zákazník jde po nejlevnějším zboží a to by bylo z Afriky. Ptal jsem si jí, jestli Afrika má dost kvalifikovaných lidí, půdy a techniky na to, aby zásobovala Evropu. A ona mi odpověděla že v pohodě. Ale tím, že vlády v Evropě dotují své zemědělce a ti tak prodávají levněji, nemají Afričtí zemědělci odbyt. Je právě paradoxní, že západní státy všude po světě požadují volný trh, ale v tomhle případě o tom nechtějí ani slyšet.

197

Odpovědět

Ještě bych k tomu tak dodal, když to řeknu zjednodušeně, že Afrika si za všechno může sama. dokud tam existoval kolonialismus tak na to taky nebyly zrovna nejlépe, ale šlo to. V momentě kdy dostali nezávislost se jen pár státům povedlo pokračovat ve směru který určili původní kolonisté a udržet svou zemi v relativně dobrém stavu (Egypt, Maroko, Alžírsko, JAR..). Zbytek států se pustl do války buď s bělochy, nebo pokud měli málo bělochu tak se začali mlátit rovnou mezi sebou. Prostě si stojím za tím, že zrušení kolonii bylo příliš náhlé, mělo být pozvolnější rozprostřeno podle mě i do délky několika desetiletí v závislost na přechodu země ke své vlastní samosprávě.

184

Odpovědět

Myslete si o tom co chcete, ale to že velká část Afriky umírá hladem, žízní, nemocemi a válkou je pro nás ve výsledku dobře, protože nebýt toho, sežraly by časem Evropu jako kobylky. Já vím, není to hezké, ani mě se to zrovna nezamlouvá ale je to prostá realita života, raději dám stovku na dětský domov v ČR než jedinou korunu na Afriku.

1813

Odpovědět

my chceme Whitesnake

189

Odpovědět

Je možné, že jsem tam zahlédl i Rogera Daltreyho z The Who? (3:31 drží mikrofon)

180

Další