Christian BaleBiografie hvězd

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 4
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:296
Počet zobrazení:6 801

Tak dnes se konečně dočkal Christian Bale, jehož jméno vám bylo nabídnuto hned při prvním hlasování. Hodně z vás možná překvapí, že Bale není Američanem, ale narodil se ve Walesu. Nicméně ve světě filmu se pohybuje už od dětství a může se pochlubit celou řadou rolí v mnoha filmech - například Říše slunce,  Americké psycho, Equilibrium, Mechanik, Temný úsvit, Dokonalý trik, 3:10 Vlak do Yumy, Fighter a pochopitelně BATMAN. Je proslavený až fanatickou snahou o zachování věrnosti a snaží se do svých postav plně převtělit psychicky i fyzicky. Je to zdravé? Není, ale rozhodně se na to rádi díváme. Jaký film je váš oblíbený a ze kterého jeho výkonu vám běhá mráz po zádech?

Přepis titulků

Christian Bale je jeden z mála herců v Hollywoodu, kteří úspěšně zvládli transformaci z dětské hvězdy v hvězdu dospělou. To ale neznamená, že se mu povedlo vyhnout se kontroverzi. Plný extrémů, intenzity a odholání, tajemstvím jeho úspěchu tkví v tom, že postavy nehraje jen na plátně, ale opravdu se jimi stává. Narodil se ve Walesu podnikajícímu otci a matce pracující jako klaun a tanečnice v cirkusu.

Christian tak strávil dětství v poněkud bohémském prostředí. Když mu bylo 8 let, poprvé se objevil v televizi v britské reklamě na cereálie Pac-Man a v 10 letech debutoval v divadelní hře The Nerd po boku Rowana Atkinsona. Poté se už přesunul k televizi, nejdříve natočil film Anastázie a dále se objevil v hlavních rolích v minisériích Heart of the Country a Mio, můj Mio. Je to brilantní herec, protože to nikdy nevypadá, že by se snažil hrát.

Z jeho projevu je cítit přirozenost. V roce 1987 ho Amy Irving, s níž hrál v Anastázii, doporučila manželovi Stevenu Spielbergovi pro roli ve filmu Říše slunce. Christian roli získal a za ztvárnění postavy Jamieho Grahama sklidil velkou chválu. Národní rada pro hodnocení filmů dokonce specificky pro něj vytvořila cenu pro nejlepšího nezletilého herce.

Christian byl tedy uznáván jako neobyčejně talentovaný herec už ve věku 13 let. S úspěchem filmů přišla i pozornost médií a Christianovi spolužáci ho kvůli jeho slávě šikanovali. Tlak byl téměř neúnosný a Christian uvažoval o ukončení své herecké kariéry, dokud mu Kenneth Branagh osobně nenabídl roli ve filmu Jindřich V. V roce 1992 se Christian objevil na plátně poprvé jako dospělý, a to v muzikálu Newsies.

Zpíval, tančil a mluvil s americkým přízvukem. Tanec mu vydržel i ve snímku Swing Kids a následujícího roku si jej osobně vybrala Winona Ryder pro roli Laurieho v Malých ženách režisérky Gillian Armstrong. Právě tady poznal svou budoucí manželku Sibi Blazic, která pracovala jako Winonina osobní asistentka. V roce 1995 propůjčil svůj hlas postavě v Disneyho megahitu Pocahontas a dále si zahrál role v celé řadě filmů jako Portrét dámy, Sametová extáze a Sen noci svatojánské.

I díky své neustálé tvrdé práci si Christian vysloužil pověst spolehlivého a všestranného herce. Christian je neuvěřitelně inteligentí herec a spoluprací s ním se sami zlepšujete. Poté přišla jeho patrně nejoceňovanější role sériového vraha Patricka Batemana ve snímku Americké psycho, kterou ale málem nedostal.

Byl původní první volbou pro roli, ale produkce změnila názor a chtěla Leonarda DiCapria, který však projekt záhy odmítnul, aby mohl natočit Pláž, čímž se role vrátila Christianovi. Toho scénář velice lákal, protože se lišil od všeho, co do té doby natočil. Christian se na natáčení hodně připravoval, četl původní román a denně posiloval, aby získal pro roli potřebnou muskulaturu. Dokonce se nestýkal s ostatními herci a štábem, aby mohl realisticky ztvárnit odstup jeho postavy.

Americké psycho ve výsledku posílilo jeho pověst talentovaného a odhodlaného herce, který je ochoten zcela se fyzicky i psychicky převtělit do postavy. Tohle ponoření se do role mi vyhovuje, ale nechci překročit hranici. Je to hodně náročné a jsem ochotný to dělat jen kvůli ztvárnění opravdu skvělého příběhu. Christian si dále zahrál v pokračování filmu Drsnej Shaft z roku 1971 a byl kritizován za zpodobnění dalšího záporáka.

Možná proto jsou jeho následující filmy tolik rozmanité: Mandolína kapitána Corelliho, Laurel Canyon, a jeho první velkorozpočtový akční film Království ohně. Natáčení Království ohně s Matthewem McConaugheym vyžadovalo intenzivní trénink v boxu a oba herci natočili několik velmi realistických rvaček. Párkrát jsme jeden druhého opravdu pořádně praštili. Ale naštěští...

řídili jsme se heslem: "Dáme do toho všechno a doufejme, že to bude stačit sjet jednou." Kdybychom se toho báli, údery by nebyly přesvědčivé, nevypadalo by to uvěřitelně a museli bychom to dělat pořád dokola až do vyčerpání. Takže jsme do toho šli naplno a párkrát to ten druhý opravdu schytal, ale všechno je to vidět na plátně, bylo to doopravdy. Nevadilo to mně a snad ani Matthewovi.

Jeho naprosté s obsesí hraničící ponoření do rolí je inspirací pro jeho okolí, ale také předmětem mnoha obav. V roce 2004 přivedl transformaci do role do nových výšin, postavou insomniaka v psychologickém thrilleru Mechanik. Aby dosáhl jeho smrtku připomínajícího vzezření, zhubl Christian o třetinu své váhy a za den jedl jen konzervu tuňáka a jablko. Později řekl, že ačkoliv tuto výzvu rád přijal, už nikdy by nepodstoupil podobný extrém.

Cítím se skvěle. Je to tak trochu vítězství, protože jsem musel vymazat a zničit sám sebe. Když se vidím běžet, je to jako špatný vtip, protože nemám žádné svaly na nohou, díky kterým bych běžet mohl. Od hromádky kostí až k nabušenému Batmanovi. Christian si dal 6 měsíců na to, aby se za pomoci trenéra dostal do kondice pro ikonickou roli, o niž usiloval už od roku 2002.

Filmem Batman začíná se Bale stal sedmým hercem, hrajícím Batmana a prvním od Adama Westa, který se může pochlubit roli odpovídající výškou. Podle komiksu Batman totiž měří 188 cm. Christian je vážně skvělý a uvěřitelný a dodává roli neskutečnou sílu. Batman je díky němu vážně magnetickou postavou. Ta intenzita, silná čelist, pronikavý pohled, říkáte si: "Jdu do toho, můžu mu důvěřovat."

Nechci ztvárnit Batmana, který by přesně odpovídal tomu, jak byl dosud ve filmech zobrazován. Nebylo by pro mě zajímavé ho tak hrát. Chtěl jsem se zaměřit na nezdravé duševní rozpoložení, ve kterém se nachází, protože touží po pomstě, ale přitom bojuje sám se sebou. Má v sobě neuvěřitelný vztek a strašně se chce pomstít, potřebuje se pomstít, ale zpátky ho drží vzpomínky na jeho otce, který věřil v lidi a snažil se jim pomáhat.

Chce, aby na něj mohl být hrdý. Christian zpočátku zvažoval odmítnutí role, protože si v Batmanově upjatém kostýmu připadal směšně a klaustrofobicky. Vztek a podráždění z extrémně nepohodlného kostýmu se ale nakonec rozhodl převést na plátno, a zobrazit tak Batmana jako běsnícího mstícího se superhrdinu.

Podle mě to chce někoho opravdu výjimečného, aby si mohl obléknout Batmanův kostým a nenechat dominovat kostým, ale být ve velení. protože Batman a jeho kostým, to je prostě ikona. Christian to ale měl pod kontrolou a přesně věděl, jak chce postavu zobrazit a dodat jí potřebnou agresi a zvířeckost. V Batmanovi začíná Bale jen potvrdil svoje schopnosti a to, že kvůli převtělení do rolí zachází do extrému.

Až je známý ovládáním mnoha přízvuků, tentokrát šel ještě o krok dál a během všech rozhovorů pro film mluvil americkým přízvukem Bruce Wayna. Pro roli utečence ze zajateckého tábora ve snímku Temný úsvit kromě dalších podivností jedl živé červy. Byla to sranda i to s hadem. Je tam scéna, kdy musím chytit hada. Uštkl mě.

Nějak proklouzl kolem a schytal jsem to do ramene. Tím se nemůže pochlubit každý, že ho uštkl had, se kterým úmyslně zápasil. Christian chtěl další výzvu, a tak vyměnil akční filmy za Dokonalý trik, kde si zahrál spolu s Wolverinem, Hughem Jackmanem. Což vyvolává otázku, jestli se dočkáme filmu Batman vs. Wolverine. Ne, ale vzpomeneme si na to za 15 let, až ani jednoho z nás nebude chtít nikdo zaměstnat. Oba budeme tlustí a budeme potřebovat peníze a tehdy se začne mluvit o scénáři k filmu Batman vs.

Wolverine. Považuju ho za neuvěřitelně dobrého herce s úžasným rozsahem, má neuvěřitelnou sílu, integritu a ničeho se nebojí. Hodně při výběru rolí riskuje. Rizikem bylo i účinkování v kritikou opěvovaném, ale rozhodně ne mainstreamovém snímku Beze mě: Šest tváří Boba Dylana. Přečetl jsem si scénář na jeden zátah a bylo mi to úplně jasné. Něco podobného jsme dělali se Sametovou extází, kde se hodně lidí tvářilo takhle.

Jak by z toho mohl nebýt skvělý film? Věděl jsem, že to dobře dopadne a protože už jsem s Toddem pracoval dřív, šel jsem do toho. Po filmu Beze mě si zopakoval roli Batmana v Temném rytíři a byl odhodlán dát do role ještě víc. Souhlasil jsem, protože jde o Christophera Nolana a vím, že by nechtěl točit další film, kdyby neměl o čem točit. Chtěl se pokusit nejen vyrovnat původnímu filmu, ale ve všech ohledech ho překonat.

A myslím, že se to povedlo. Rozhodně první díl překonali v mnoha ohledech, včetně mnoha nových strojů a Batmobilu. Mohl doopravdy řídit Batpod? Mohl jsem se na Batpodu nechat vléct za autem jedoucím rychlostí 100 km/h, což taky není k zahození. Balea ale film nepřitahoval technickými hračkami a speciálními efekty. Na Batmanovi mě láká jeho odvrácená strana, to, že si zažil tolik utrpení a je plný vzteku a to, že opravdu touží po násilí, touží po pomstě.

A musí si na to pořád dávat pozor. Na Balea si při natáčení také musíte dávat pozor, jak ukazuje slavná nahrávka jeho výbuchu při natáčení filmu Terminator Salvation. Šokoval sice svět, ale neztratil režisérův obdiv. Je to jeden z nejnadanějších herců jeho generace a skvěle si vybírá role.

Diváci, kteří chodí na jeho filmy do kina, mu bezmezně věří a neznám jiného třicetiletého herce, který by dokázal dodat roli potřebnou hloubku a vážnost a který má talent srovnatelný s Christianovým. Vysoký, temný a pohledný. Kombinace tajemna a intenzity pomohla Christianu Baleovi získat celou řadu kritikou opěvovaných rolí v zajímavých snímcích. A po fenomenálním úspěchu Batmana jsem si jistá, že ho budeme pravidelně vídat i v budoucnosti.

Představujeme vaše oblíbené herce a filmy, které milujete. Překlad: SolamBee www.videacesky.cz

Komentáře (37)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

I když to sem nepatří, tak když už biografii herečky, tak jsem pro Nicole Kidman, Kate Winslet, Natalii Portman či Helenu Bonham Carter.

180

Odpovědět

Vtipně animovaná verze Baleova výlevu http://www.youtube.com/watch?v=Xaw1bx1GqWo&playnext=1&list=PL950D1ECE950B377D&feature=results_video

aaaa
malý remix.

http://www.youtube.com/watch?v=YTihsJQHt48

180

Odpovědět

Já byl vždycky za to že za Empire of the Sun měl dostat Oscara.

180

Odpovědět

tak si dovolim zopar sekund, kt. patria pre mna k najlepsim momentom vo filmovom svete, milujem risu slnka tak velmi ako nenavidim ostatne spielbergove filmy:), nadherna scena,perfektny Bale

http://www.youtube.com/watch?v=1ouJ_WyS9v8

180

Odpovědět

Bale Bradavičník D:

182

Odpovědět

Nejlepší rolí je Batman a Alfred Borden. A Mechanik byl taky "hustý".

180

Odpovědět

Co takhle Tom Hanks, Brad Pitt?
Nebo z žen Reese Witherspoon nebo Natalie Portman?

187

Odpovědět

Neviděl jsem s ním moc filmů, ale všude, kromě toho kde hrál pilota v džungli (temný úsvit?) mi všude připadal strašně arogantní. a i když je to výbornej herec, přes tohle se nepřenesu. arogance je u mně jedna z nejodpornějších a nejodpudivějších vlastností, takže ve větším měřítku by se dalo říct že ho nerad sleduju. Pokud se ale zamířim pouze na batmana, nedokážu si tam představit nikoho jinýho

1822

Odpovědět

neviem ci sa tento navrh ujme, ale nemohli by ste dalsiu biogragiu bez hlasovania rovno o Duncan Michael Clarkovi ak je? tento pre mna vyborny herec 3.9. bohuzial umrel, a myslim ze by sa patrilo trosku sa o nom dozvediet viacej :)

191

Odpovědět

Aby si to všimlo a podporilo viac ľudí, tak sa pridávam aj ja k tomuto návrhu...

181

Odpovědět

Bohužel, pokud se dívám správně, není zatím natočena.

180

Odpovědět

+BugHer0tak to je skoda.. co uz no, aj tak vdaka za snahu ;)

181

Odpovědět


Odpovědět

vážně nechápu, jak můžou takhle snadno skákat od jednoho přízvuku k druhýmu :D stejně jako třeba hugh laurie nebo robert downey jr v sherlockovi :)

180

Odpovědět

Stejně jako ty dokážeš např. napodobit moravský,hanácký akcent nebo napodobit slováka...

180

Odpovědět

Doufám, že se jednou dočkám i Joaquina Phoenixe :-)

182

Odpovědět

Po tom co jsem viděla Upřímný trailer pro Temného rytíře nemůžu otrhnout oči od té jeho bradavice, které jsem si do té doby ani nevšimla :D

181

Odpovědět

Dnešní anketa je plná postradatelných...

182

Odpovědět

Nikdy nezapomenu na jeho výlev při natáčení Terminator Salvation http://www.youtube.com/watch?v=Gqo417l3YSg :D
Každopádně skvělý herec, který by se mi moc líbil v záporných rolí. Americké psycho a z toho vzniklé meme Christian Bale se sekerou je prostě parádní. Všimli jste si někdy, že má fakt zvláštní pusu, jak jí má tak jakoby pořád našpulenou.

180

Další